Приклади - изработка и поддръжка

xpresident

Редовен Потребител
Така е, променя се цвета и аз съм забелязал. Но това дърво вече е обработено с някакво масло, т.е. цвета е променен. Идеята ми е да се ползва нещо за поддръжка на съществуващото покритие, особено ако се ползва пушката в дъждовно време, а не да се прави ново. Ето Балистол който е безцветен:
gun-stock-oil-ballistol-balsin-50-ml.jpg
 

zograffa

Редовен Потребител
Има светъл и тъмен,мазничък стои и мирише малко остро.Ако няма лак попива доста бързо.
 

dberov

Редовен Потребител
Така е, променя се цвета и аз съм забелязал. Но това дърво вече е обработено с някакво масло, т.е. цвета е променен. Идеята ми е да се ползва нещо за поддръжка на съществуващото покритие, особено ако се ползва пушката в дъждовно време, а не да се прави ново. Ето Балистол който е безцветен:
View attachment 79811
Точно същото съм използвал и нищо че е безцветен, дървото потъмнява. То си го пише и в описанието "засилва жилките на дървото и му придава по-тъмен нюанс.".. но аз го нанасях върху сух орех, фино изшкурен подготвен имено за това и с тая цел. Не зная как ще се отрази върху вече обработена повърхност.
Сега погледнах годината когато съм съхранил линк към маслото, 2015-та а линка си е още активен.
2019-11-15_175404.jpg
http://www.guns.bg/Ballistol_Balsin_50мл-cat0-scat0-p8813.html
 

lynx

Редовен Потребител
Трудно е да се задържи на 100% разцветката на дървото в "заводски вид".
С времето много от дървесините потъмняват или си изменят цвета, обработките не са панацея.
Дори и лакирани пушки сме виждали със залепена някаква лепенка, след години като се отстрани лепенката се виждат разликите в окраската.
На една от моите пушки приклада е орех, пазена и чистена най-внимателно.
В момента е с около 20% потъмнял спрямо цвета от завода.
 

xpresident

Редовен Потребител
Идеята е че на ФТ състезания понякога се мокри, да се направи каквото е възможно да се запази най-добре без да се променя оригиналния вид.
 

lynx

Редовен Потребител
Не съм специалист, но дървото каквото и да го правиш винаги ще си променя цвета.
За импрегниране има всякакви методи, ти си запознат с повечето от тях.
Аз лично за мои пушки бих заложил на много ръце с по-скъпи масла, а за ламината може и матов лак.
Има лидери в производството на такива препарати, дори и с някой от препаратите на TrueOil да го импрегнираш, ще ти даде достатъчна защита от намокряне.
Естествено, ако държиш на оригиналния цвят, ще трябва през известен период от време да изчистиш с шкурка приклада и наново да го финишираш.
 

xpresident

Редовен Потребител
что вы думаете об этом для
ложу? Birchwood Casey Gun Stock Wax
Отговора на Атаман:
Оно отлично подойдет.
 

astra

Редовен Потребител
Идеята е че на ФТ състезания понякога се мокри, да се направи каквото е възможно да се запази най-добре без да се променя оригиналния вид.
Толкова ли е важно да не се променя "оригиналния вид"? ;)
Пазенето на оригиналния вид на някакъв предмет, колкото и да ни е скъп (в буквалния смисъл) е робство.
Преди време, ми попадна японска теория по въпроса: промяната в оригиналния вид, знаците на износване, драскотините, счупените ъгълчета и петната от ползването на предметите, са знак за това, че те са живели с нас, послужили са ни, имаме обща история, отражение са нашия път заедно. Най-сетне: всяка драскотина, петънце, отчупено местенце са ... спомен.
Добра философия, направо андтидепресивна терапия :)

Моите извинения за офф топика! :)
 

xpresident

Редовен Потребител
промяната в оригиналния вид, знаците на износване, драскотините, счупените ъгълчета и петната от ползването на предметите, са знак за това, че те са живели с нас, послужили са ни, имаме обща история, отражение са нашия път заедно. Най-сетне: всяка драскотина, петънце, отчупено местенце са ... спомен.
Напълно съм съгласен с теб и философията.
А красивия оригинално светъл орехов приклад, лакиран с тъмнен лак който закрива фладера на дървото, са знак за това че майстора е некадърник :D Ей от това ме е страх, щото имам една Славия с такъв "реновиран" както се изрази продавача приклад.
 

lynx

Редовен Потребител
Въпрос е на личен избор, аз също не понасям бели приклади като пресен чам :confused: ...цвят "Дромеас" :(
Най-красиво ми се вижда, ясно изразен фладер на по-тъмно дърво.
 

astra

Редовен Потребител
Ореха на Атамана е за мен идеалния цвят.
Ей това е мъжка приказка! ;)
Васко, аз пък никак не харесвам нито цвета, нито формата на приклада на Щаера, но на кой да се оплача?... :(

Освен това - перфекционизмът е прякия път към депресията! Пробвано е лично!
 
Последна промяна:

dvelinov

Редовен Потребител
Някой пробвал ли е с ленено масло?Втрива се няколко пъти през една седмица и придава леко мокър цвят.Подчертава фладера много силно и консервира в дълбочина
 

t.marev

Редовен Потребител
......аз пък никак не харесвам нито цвета, нито формата на приклада на Щаера, но на кой да се оплача?... :(.......
А не може ли да си направиш/поръчаш такъв, какъвто ти харесва? Вероятно няма да е лесно, но пък ще е уникален.
 

sts1969

Редовен Потребител
И аз не понасям такива. Ореха на Атамана е за мен идеалния цвят.
Васко, ако ти попадне хубаво парче орех в същият цвят, дай да ти направя още 1-2 ръкохватки...да си имаш резервни за пред хора.:D:D:D
 

xpresident

Редовен Потребител
Аз намерих решение на моята задача - препарат с който да се минава приклада веднъж на сезон за да се запазва дори когато се ползва във влажни условия, но да не се променя оригиналния вид. birchwood casey wax. Съдържа силикон и расително масло. Одобрено е от производителя на оръжието и изпробвано от мен.
s-l300.jpg
 

astra

Редовен Потребител
Аз намерих решение на моята задача
Ще споделиш ли от къде си го напазарува? И дали ти лично вече си го пробвал?
Имам да оглаждам едни остри ръбове по моя приклад и искам да го мина после с нещо пробвано и препоръчано от взискателен човек, на когото имам доверие...
 

sevdaka80

Редовен Потребител
Някой пробвал ли е с ленено масло?Втрива се няколко пъти през една седмица и придава леко мокър цвят.Подчертава фладера много силно и консервира в дълбочина


Аз мажа с ленено масло, и съм доволен.
 
Нагоре