Мултикомпресионен пистолет Зораки (Zoraki HP-01)

  • Автор на темата Anonymous
  • Начална Дата

sts1969

Редовен Потребител
Ако се доверяваш на оръжейниците сляпо, най-добре според тях ще е да си купиш нов пистолет. ;)
 

PUNISHERvw

Редовен Потребител
Здрвейте, искам да питам дали някой е разглобявал от новите Зоракита и по специално участъка около спусъка?Понеже разглобих моя за да му изчистя смазката и след сглобяване сега не иска да действа спусъка.Друго не съм разглобявал.
 

Attachments

  • IMG_20190921_112053.jpg
    IMG_20190921_112053.jpg
    194.2 KB · Прегледи: 93
  • IMG_20190921_112102.jpg
    IMG_20190921_112102.jpg
    198.6 KB · Прегледи: 91
  • IMG_20190921_112120.jpg
    IMG_20190921_112120.jpg
    477.6 KB · Прегледи: 87
  • IMG_20190921_112216.jpg
    IMG_20190921_112216.jpg
    244.7 KB · Прегледи: 87
  • IMG_20190921_112252.jpg
    IMG_20190921_112252.jpg
    175.9 KB · Прегледи: 86
  • IMG_20190921_112300.jpg
    IMG_20190921_112300.jpg
    204.3 KB · Прегледи: 88
  • IMG_20190921_112323.jpg
    IMG_20190921_112323.jpg
    197.8 KB · Прегледи: 90
  • IMG_20190921_112336.jpg
    IMG_20190921_112336.jpg
    220.1 KB · Прегледи: 88
  • IMG_20190921_112343.jpg
    IMG_20190921_112343.jpg
    307.3 KB · Прегледи: 91
  • IMG_20190921_112356.jpg
    IMG_20190921_112356.jpg
    175.7 KB · Прегледи: 86
  • IMG_20190921_112405.jpg
    IMG_20190921_112405.jpg
    181.6 KB · Прегледи: 88

Qnn

Новодошъл
Здравейте! След проверка в 2 магазина изглежда този пистолет се е поизчерпал.. Идеи от къде мога да го поръчам? Спрял съм се на ултра 4.5мм
 

Licho

Редовен Потребител
В "Заримекс"и "Пушка ЕУ" не очакват ли внос?
Ако там не става,опитай чрез някой познат,който често пътува за Турция.Успех!Пистолетът си струва!
 

Hidden

Редовен Потребител
Да съживим малко темата...
И аз се сдобих с пистолет Zoraki HP-01-2 Light. Последната дума са я сложили, за да се означи късата цев на пистолета и по-ниската начална скорост. Ето снимка на Зоро:
0.jpg
Той се продава в пластмасово куфарче:
1.jpg
В него, освен пистолета има и три документа:
2.jpg
Първият е протокол от прострелка (първата ми приятна изненада от пистолета):
3.jpg
Другите два са ръководства за употреба. Написани са на турски, руски, английски и някои други европейски езици. Качвам страниците, които са на английски. Някой ако желае друг език - може да ми пише, за да му пратя:
4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg
Интересна ми се вижда таблицата на снимка 7 - тя демонстрира няколко неща. Първо - моделът Light може да се помпа само три пъти. Енергията му в кал. 4.5 мм на три помпи с чашка 0.5 грама достига 9 дж. Модел Зораки Ултра позволява 4 помпи, като в кал. 5.5 мм с чашка 0.95 грама минава 12 дж. Впечатляващо за пистолет, който не е ПЦП. Поне за мен. Пробвах енергията на пистолета "дъскомер" с чашки 0.547грама на JSB на три помпи. Дупката е дълбока, колкото тази от Славия 630 с малко ползвани пружина и маншет. Т.е. заводските данни се потвърждават. За сега нямам възможност да го замеря с хронограф и различни чашки.
В куфарчето има и месингова четка за почистване на цевта (още една приятна изненада).Добавили са и тенекиена кутия с островърхи чашки, които не изглеждат зле:
12.jpg 11.jpg 10.jpg
Прави впечатление, че има прорез за модела с по-дълга цев - или произвеждат само такива, или са объркали кутиите. А може производителят да се е сетил, че мисля за монтиране на по-дълга цев. Кой знае ... :D
Приложено е и пликче с дребни чарколяци, включващо и отвертка:
13.jpg
Имаше и малко шишеце със смазка, но то беше протекло и го отстраних.

За сега не съм стрелял за група, но предстои. Не мога да коментирам точността.
Сега няколко думи за плюсовете и минусите на пистолета. Почвам с отрицателните страни.
Негативи на пистолета:
Шумен е! По-шумен е от заглушената ми Славийка. Но не е голямо чудо. Вероятно ще реша проблема с модер по-късно.
Би ми било по-комфортно, ако дружката беше по-дълга с около един сантиметър. Е, на някой с по-малки ръце ще му е екстра. И това е дреболия.
Не е домислено закрепването на бързомер.
Предимства на пистолета:
Мощен е!
Няма откат.
Лежи стабилно в ръката ми.
Лек е.
Общо впечатление: Определено ми харесва!
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
В куфарчето има и месингова четка за почистване на цевта (още една приятна изненада).
Тая месинговата четка,ако съм аз и 90% от форума щяхме да е изхвърлим...
Предлагам ти да е подариш,тая месинговата четка на някой който много обичаш!:D
В цевта не влиза нищо друго за чистене, освен парцалче напоено с WD40 и рибарски конец/има клипове/ как що и т.н.
пс а за чашките те също са за хубави приятели...
Със здраве да си го ползваш!:cheers:
 

Hidden

Редовен Потребител
Не съм позлвал четката, но съм проятно изненадан, че не е стоманена. Но във Форума съм срещал положителни мнения от изявени колеги за чистене с месингова.
 

anibis

Редовен Потребител
Не съм позлвал четката, но съм проятно изненадан, че не е стоманена. Но във Форума съм срещал положителни мнения от изявени колеги за чистене с месингова.
Колега тия дето си чистят цевта с месингова четка,разбират толкова колкото аз съм, пилот изпитател от NASA!
Не ги слушай кой какво и как,аз ти казвам недей да си чистиш цевта с тая четка а пък ти от тук нататък си е твоя работа кой ще послушаш,мен или...
Със здраве да си го ползваш пищака.Много много е добър,за парите си,страхотен спусък.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Честито колега, не знам от кой си чел, че е използвал месингова четка ама по-старите дето сме от началото на форума един не познавам да си навира месингова четка в цевите на въздушното оръжие, но ако решиш да я ползваш ти си знаеш, даже и моята ще ти подаря :D Маслото дано не си го изхвърлил пази го на определен настрел примерно 500 или 1000 изстрела капвай в отвора на компресионната камера.
относно ръкохватката направена е така, че долната пета на пистолета като си я нагласиш ръката да е плътно опряла и по този начин се осигорява стегнат хват като на спортните пистолети да неудобно е в началото, но като се свикне има само предимства. Моя пистолет е вече на бая годинки, но ремонт не му е бил необходим никога дано и с твоя е така. Ако питаш мен 2 помпи са абсолютно дастатъчни, на 3 вече малко повече поритва и се разваля точността, но това зависи и на какви дистанции ще стреляш, и какво искаш да постигаш. Това е може би най-хубавото турско произведение което съм срещал и никога не съм и помислял да го продам.
Някъде в темата имаше по-спомен как може да си олекотиш спусъка, моя го бях направил още като го купих и се закривяваше само една пружина и става супер.
 

Licho

Редовен Потребител
Поздравления,колега!Най-после се реши!Супер е пищовът-сигурен съм ,че много ще те радва!
Не забравяй и ИЖ-оците,нищо,че сега малко повечко ще бездействат!
 

kosmev

Редовен Потребител
Честито за Зораки-то, много ще те радва, ще видиш. Спусъкът може да се регулира и да се направи лек като перце, той е основното подобрение в модел 02.В куфара трябва да има допълнителна книжка само за него.
Май ще ми остане една чисто нова дълга цев в 4.5мм за него. Взех я от Турция, заедно с пушката, за един приятел, но на него нещо хич не му остава време за пистолета и май няма да му трябва. Като му се порадваш така и ако решиш ми напомни след време.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Спусъкът може да се регулира и да се направи лек като перце, той е основното подобрение в модел 02
Това не го знаех и е много хубаво, че са го подобрили. Моя е от първите модели, взех го може би година две след като излезе модела на пазара, и това му беше може би единствения недостатък.
А в Турция колко вървят Зоракитата някой знае ли ?
 

Hidden

Редовен Потребител
Зависи от къде го купуваш - в Одрин цените са завишени, в Истанбул е по-евтино. Вървят 200-250 лв.
 

Licho

Редовен Потребител
Преди 2 години вървяха по 600 турски лири(тогава това беше малко повече от 200лв)Сега не знам как е,но при всички случаи ще е много по-евтино отколкото у нас.
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Ако не се лъжа януари, когато ходихме със Светльо в Истанбул искаха 115 евро. Най-добре той да напише, че взе тогава един.
 

Karlito/Man

Редовен Потребител
Здравейте Колеги, появи се проблем със Зоракито. Не бях го ползвал около година, реших да пострелям и получих неприятна изненада! Пистолета помпи, стреля, но се чува как доста бързо изпуща въздух! Разглобих клапана, почистих и смазах леко уплътненията със масло за пневматика, затегнаха регулиращия винт почти до край, капнах няколко капки масълце в помпата, изстрелях 50-тина съчми, но проблемът си остана. Моля колегите които са имали подобен проблем да споделят как са Го отстранили!
 

kosmev

Редовен Потребител
Е виж от къде издиша де. Ако е от цевта, е от вътрешния О пръстен. Може просто да го "обърнеш", при мен това закърпи проблема, преди да си купиш нов.
Мисля, че беше 7мм външен на 2мм, ама измери си го, преди да си купиш нов, стотинки струва.
 

PUNISHERvw

Редовен Потребител
Капна ли масло в помпата ?От къде го чуваш да издиша? Като помпаш или след това .Ако е докато помпаш може да О - пръстена на възвратния клапан .Или изпуска през цевта.
 
Нагоре