Кухненски ножове

peko

Редовен Потребител
ФТКС
1. Кой ще ползва ножа/ножовете в кухнята?
2. Доколко ползвателя/ите умеят да боравят с различните типове Наистина Остри ножове?
3. Доколко може/гат да се грижат за ножовете?
4. Професионален сет или просто остър/и нож/ове?
Че и още въпроси може да се добавят., та анализа е пак многокритериален.
Нарочно съм ги подредил така.
При мен, се оказа, че Острият Японски нож стои в шкафа, защото другите не искат да го ползват, след раздялата с половин нокът(за щастие), от страх и пръст да не замине.
Затова, обикновени български и чешки ножове, редовно(два пъти в месеца) заточвани на двоен камък на ръка си вършат перфектно работата.
Японския/те ги ползвам само за демонстрации и фукане.......
 

lubo

Редовен Потребител
https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=51543

За да бъда обективен, бих добавил, че никога не използвам ръждаема стомана в кухната! Променя вкуса моментално!
Разрежете домат с карбонов опинел и веднага ще усетите ръжда в устата!!!
 
Последна промяна:

joro_ihr

Редовен Потребител
При патиниран и подържан нож не бих казал, че има вкус на ръжда. Неръждавейката се е наложила просто защото изискава малко грижи. За експеримент опитай да наточиш неръждавейка и карбонка и виж резултата. Не случайно класните японки са ръждаеми, там остротата и подръжката на ножа е издигната в култ.
 

qnko

Потребител
Има такова правило, че ако искаш да ти е здраво кучето, трябва да пие вода от ръждаем съд. Според мен това важи и за хората, до някъде. Просто казано, съдовете трябва да са сребърни, е може и златни. Но приборите трябва да са ръждаеми, железни. Нищо че променят вкуса, те така ни лекуват, а лекарството рядко е приятно на вкус.
 

didarai

Редовен Потребител
....Излезе че хубавите маркови ножове съм ги вземал само за душата.
Е там е истината ... ;) :D:D
Голяма твърдост ....трудно се износва , после трудно се заточва .
Малка твърдост (при рязане върху дървена дъска държи достатъчно дълго ) , лесно се износва , лесно се точи .
Лично аз предпочитам второто . Нямам по-скъп нож от 5-7-8 лв . и си работя с тях идеално . Работи ли ..трябва и да се точи . Масата е само за "изтегляне" на заточен нож . Имам си бруст за заточване , но тези дни ще пробвам с ъглошлайфчето с диск с шкурка на него .
В кауфланд серията от снимката е евтина и доста добра . Подобен за 5 лв (намален) от Лидл също ползвам и е идеален .
Това което установих , че малките ножчета тип "карамбит" острие upload_2019-9-9_22-28-49.png,
са идеални за вкъщи , щото жените като режат с тях в чиния се затъпява само връхчето и ножчето дълго време няма нужда от заточване .
dl_chef_power_knives_02_scissors.jpg
 

joro_ihr

Редовен Потребител
На всеки, който си заточва ножовете на ръка с камъни и строп и като чуе масат и шлайф и рязане в чинията и в тавата му призлява. Като да се подпираш с цевта в гората при разходка примерно.
 

didarai

Редовен Потребител
На всеки, който си заточва ножовете на ръка с камъни и строп и като чуе масат и шлайф и рязане в чинията и в тавата му призлява. Като да се подпираш с цевта в гората при разходка примерно.
Ами аз работех готвач дълги години и продължавам да готвя активно ... :)
Нарязал съм количества в тонове , ....всякакъв материал ...
И ич не ми е призлявало . Да върши работа , да се точи бързо и да не ми пука за него .
Тва са критериите за "работният" нож .
Иначе "гъзарията" мое да тресе и до небесата , ма практически разликата от неръждавейката за 5 лв е нищожна , ако не и никаква . :)
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Мисля, че разбирам професооналната ви логика, но не съм на същото мнение. Аз съм любител и подържам и ползвам нож за 10 лв. като такъв и за 500. Имам и по-скъпи и пак така ги подържам. Аз като работя в сервиз значи ли, че инструментите ми няма значение какви са и как ще ги подържам.
 

didarai

Редовен Потребител
Мисля, че разбирам професооналната ви логика, но не съм на същото мнение. Аз съм любител и подържам и ползвам нож за 10 лв. като такъв и за 500. Имам и по-скъпи и пак така ги подържам. Аз като работя в сервиз значи ли, че инструментите ми няма значение какви са и как ще ги подържам.
Не даде съвсем удачен пример :)
По-скоро трябва да звучи така :
"Аз като работя в сервиз , значи ли , че трябва да си купя гаечен ключ за 500 лв , след като всеки ден в продължение на дълги години работя със старият , доказал се за петолевка ?" :)
...........
Аз пък разбирам колекционерите на ножове (както всеки друг колекционер ) и нямам нищо против това . ;)
Никой не задъжавам с нещо или пък да му казвам "това е правилно , това не " , нито държа мнението ми да е меродавно .
Просто коментар по темата , а който както иска да ползва информацията в него :)
Това , че нещо евтино върши работа съща като скъпото , ич не означава задължително то да се вземе . Взема се това, което на човек му е кеф . :)
Само , че ...като знае , че и евтиното върши работа(щото често не е така ) , не е поставен пред изборът "скъпо или по-скъпо" .
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Покупката на евтин инструмент винаги е компромис. Рано или късно води до покупка на друг такъв или качествен за да се знае, че може да разчита на него. С ножовете е малко по-леко, но при колите натоварванията са такива, че ключ за петолевка и толоз работа върши. Както каза всеки избира пътя, който да извърви.:cheers:
 

andi

Редовен Потребител
На всеки, който си заточва ножовете на ръка с камъни и строп и като чуе масат и шлайф и рязане в чинията и в тавата му призлява. Като да се подпираш с цевта в гората при разходка примерно.
Женен ли си ?
Защото в гората ходя с моята пушка и моя нож , и с тях работя само аз .
А тук говорим за кухненски ножове . Кухнята е територия на жената и на децата . И кухненските ножове 90 % се ползват от тях . Моите ножове в кухнята не влизат и жените не ги докосват .
Почти всички транжорници и месарници в България работят с Дик . Дори има стабилен вторичен пазар на тези ножове втора ръка . И всеки "ножоман" който си заточва ножовете на ръка с камъни и строп и като чуе Дик , казва че са боклук , ама хората си работят с тях 8 часова смяна и си изкарват парите с тях . И наистина като острие Дик е среден клас стомана с твърдост малко над 50 . Но се "хващат" лесно с масат и имат голяма , удобна , лека и много здрава дръжка .
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Женен съм. Ножовете, които ползвам аз никой не ги пипа поради причини изтъкнати от Пеко по назад в темата. Иначе в кухнята територията делим с жената 60/40 в моя полза. В месарската индустрия има причина да се използват такива ножове и основноте са ниска цена, ножа е консуматив там. Малка твърдост за по-лесна подръжка с масата и да няма отчупвания при среща с кости и т.н.
Ножовете, които ползвам държа винаги с бръснеща острота и това ми доставя удоволствие. Също така за рязане ги държа около 0.20мм. зад ребещия ръб и груба намеса на масата не е удачна при мен. В общи линии всеки има своя мироглед.
 

dberov

Редовен Потребител
astra, от всички те ти постове за избор на пушка, оптика и каквото да е свързано с хобито виждам, че си перфекционист и винаги четеш и търсиш мнение за по-по-най, напълно разбираемо е. Но за кухненски ножове мисля, че не трябва да се вживяваш много. Преди 13-14 години, когато аз избирах ножове за кухнята, вместо да чета характеристики и да гледам картинки по сайтове, отидох във Варна, вече не помня магазина, и пробвах кои от известните за мен марки ми лягат най добре в ръката. Малко скъпи тогава, но най ми харесаха ножовете на Fiskars и закупих такива, че и ножица си взех и вече 14 години режат и съм супер доволен. Не казвам, ЙОК - другите не струват, вземи си Fiskars. Мисля че ако закупиш който и да е от долу описаните, избора няма да грешен а и еуфорията бързо ще отшуми след покупката.
Victorinox - швейцарски, Fiskars - финладски, Brabantia- холандски, Tramontina - бразилски, доказали се производители за шир потреба. Професионалните ножове са за професионалисти.
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Митко е прав, само едно уточнение- фискарс финландска марка произведена в Китай, което не ги прави по-лоши.
 

didarai

Редовен Потребител
От казармата 92 г. си пернах една Терна за обезкостяване като долният 1:1 на вид. ТоА нож колко работа , кости и точене видя не е истина ...
Поотънял е , но още аргасва яко .
2002 в хотела бяхме с новата им линия и бяха много добри .
Преди 7 години ползвах пак , но бяха скапали качеството на дръжките , а и стоманата бе малко ...тенеке .
Сега не знам как са .
 

Attachments

  • dick_nozh-za-obezkostiavane_8_2368_10.jpg
    dick_nozh-za-obezkostiavane_8_2368_10.jpg
    20 KB · Прегледи: 43

astra

Редовен Потребител
Благодаря за всички изказани мнения, беше ми много полезно и интересно!
Засега изглежда скланям към избора на бай Митко - Брабантия, заради умерените цени и наистина добрия дизайн. Пък и досега нещо холандско да е некачествено, не съм срещнал ;)
 

didarai

Редовен Потребител
То и аз постоянно влача някакви ножчета и драмата със остротата е на първо място, та купих експериментално за жена вкъщи https://www.enikom-m.com/bg/product/0/noj-santuku-12-sm-daily/96726-9999.html и учудващо ми харесва все повече за цената, която платих...
Тия къдравите остриета и тип трион никога не са ми били по вкуса . Практичност аз в тях съм видял само в:
-рязане на сирена за "къдравите" , защото по-малко залепват по тях
-рязане на хляб за "трионите" , защото по-лесно разбиват кората .
И за двете рязания , не се очакват скоро да се затъпят , но пък стане ли , ....става интересно .
Също както с керамичните , които още при появата си опитвах да обясня , че няма нож който да не се затъпи и да има нужда от точене рано или късно . И тогава се стига до там , че точенето най-лесно и бързо се случва със стандартни и не толкова твърди остриета .
Точно заради това и ползвам такива .
 
Последна промяна:
Нагоре