МИШЕНИ - снимки. За мунициите и групите.

joro_ihr

Редовен Потребител
Колега кое точно не ти е ясно. Имах един въпрос който беше защо на 18 изтрел попадението се мести нагоре а би трябвало да пропада. Последвалите въпроси и отговори произлизат от самата дискусия. А на моя въпрос имаше 1 отговор на който съм склонен да вярвам. И той е от кплегата с ник 7842 благодаря все пак за интереса от ваша страна. И съветите ще ми бъдат полезни не само на мен
Имам усещането, че не ти е ясна материята въобще, но за сметка на това не приемаш. От мен толкова, пожелавам ти успех.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
До сега не съм срещал асан, който да има плато над 200 бара. Ако вдигането на попаденията при ниските(според теб) налягания се дължи на по-висока скорост, нищо чудно, да "изкочи" нормалното хасанско плато от 180-до 130 бара.
 

Васко

Потребител
Имам усещането, че не ти е ясна материята въобще, но за сметка на това не приемаш. От мен толкова, пожелавам ти успех.
Ами колега ако ми беше много ясно нямаше да питам. Щях да обяснявам точно като теб. На който пита естествено.
 

Васко

Потребител
До сега не съм срещал асан, който да има плато над 200 бара. Ако вдигането на попаденията при ниските(според теб) налягания се дължи на по-висока скорост, нищо чудно, да "изкочи" нормалното хасанско плато от 180-до 130 бара.
Ха чудна работа тая с хасаните колега. Че за кво са я напраили да се помпи до 250 тогава. Незнам но се усеща от 200 бара на долу как отслабва видно и без хронограф.по надолу от 180 не съм я оставял да пада че после който помпи дупе му яко.
 

dberov

Редовен Потребител
Васко, първо трябва да прочетеш и проумееш какво е плато, инак и да си вземеш хронограф и по цял ден да стреляш през него, ще гедаш скорости и толкоз, а когато разбереш какво е плато, тогава вече хронографирането е задължително за да видиш къде започва и къде свършва. Това че пише на манометъра 250 бара, не значи че платото ти почва от тия барове и че трябва всеки път да помпиш до дупка. На никой не му се обясняват неща писани многократно, дори и на мен, но ще се опитам да опиша накратко какво трябва да сториш и ако пак не ти стане ясно ще трябва да почетеш още малко.
Вземи си хронограф и щом искаш напомпи си пушката до 250 бара. После вземи лист и химикал и си запиши баровете от които ще почнеш замерването, в случая 250. След това започваш самото хронохрафиране, стреляне през хронограф и записваш на листа всеки замерен изстрел като през 10 изстреля пишеш и на колко бара ти е манометъра. По принцип напомпена пушка на МАХ, започва да стреля с ниска скорост, като постепенно тази скорост се покачва със всеки изстрел. В един момент хроното ще започне да показва поредица от изстрели с близки или еднакви показатели/скорост, сиреч си вече в плато. Не спирай да стреляш и я продухай тая пушка да речем до 120 бара. След като приключиш със хронографирането, взимаш листа където си писал скоростите и гледаш кой изстрел ти е с най висока скорост - това ти е пиковия изстрел. За да ме разбереш ти обяснявам като на първолак. Нека зададем на тоя пиков изстрел някаква скорост, да кажем 280м/с и ако гониш 10 метров коридор, то започваш да гледаш изстрелите преди и след пика докато стигнеш скорост 270м/с и от горната и от долната граница. Тия изстрели са ти платото. Броиш колко са, поглеждаш на листа от колко бара са започнали и на колко са свършили и вече знаеш къде ти е платото и колко броя имаш в 10 метра коридор. Прикачам ти едно плато което намерих, то е в 10 метра коридор. Значи обърни внимание на стойностите. На колко бара е започнало платото (190) и на колко е свършило (130), кой е пиковия изстрел № 11- 279,9 м/с....и от тоя пик броя изстрелите в горната граница докато стигна скорост 270м/с - №1, а после броя в долната граница отново докато стигна скорост 270м/с - № 25. Това е плато и така се мери.
Ако и това обяснение ти се струва сложно, не знам дали ще разбереш дори и с четене и ще трябва да ти се покаже на полеви условия.
Успех!

2019-07-13_225422.jpg
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Плато при отклонения +/- 10 м/с е = отклонения в 20 м/с, което за мен не може да се нарече плато.
 

dberov

Редовен Потребител
Петко, ако визираш платото което съм постнал, то си е точно в 10 метра коридор. Започва на 270м/с кача се до 280 и свършва пак на 270 и не виждам отклонения от 20м/с. Дори и да не си писал за гория ми пост, и по твоите сметки +/-10 метра е с 20м/с отклонение, пак си е плато но в 20 метра коридор, има хора дето стрелят и в такова плато а това че ние гоним +/- 1.5 до 2м/с е друг въпрос. Васко ако надуй Асаня до 250 бара и го изпразни до 120-130 бара може и 30 метра коридор да направи че и нагоре.
Така че, всичко опира до претенции за стойности, които всеки сам си определя като задоволителни и гони докато не ги постигне, това за тунингованите пушки а не за тия дето пристигат с такива заводски настройки, макар че и при тях нявга има издънки.

п.п.
20 метра коридор и за мен не е добро плато.
 

Васко

Потребител
Васко, първо трябва да прочетеш и проумееш какво е плато, инак и да си вземеш хронограф и по цял ден да стреляш през него, ще гедаш скорости и толкоз, а когато разбереш какво е плато, тогава вече хронографирането е задължително за да видиш къде започва и къде свършва. Това че пише на манометъра 250 бара, не значи че платото ти почва от тия барове и че трябва всеки път да помпиш до дупка. На никой не му се обясняват неща писани многократно, дори и на мен, но ще се опитам да опиша накратко какво трябва да сториш и ако пак не ти стане ясно ще трябва да почетеш още малко.
Вземи си хронограф и щом искаш напомпи си пушката до 250 бара. После вземи лист и химикал и си запиши баровете от които ще почнеш замерването, в случая 250. След това започваш самото хронохрафиране, стреляне през хронограф и записваш на листа всеки замерен изстрел като през 10 изстреля пишеш и на колко бара ти е манометъра. По принцип напомпена пушка на МАХ, започва да стреля с ниска скорост, като постепенно тази скорост се покачва със всеки изстрел. В един момент хроното ще започне да показва поредица от изстрели с близки или еднакви показатели/скорост, сиреч си вече в плато. Не спирай да стреляш и я продухай тая пушка да речем до 120 бара. След като приключиш със хронографирането, взимаш листа където си писал скоростите и гледаш кой изстрел ти е с най висока скорост - това ти е пиковия изстрел. За да ме разбереш ти обяснявам като на първолак. Нека зададем на тоя пиков изстрел някаква скорост, да кажем 280м/с и ако гониш 10 метров коридор, то започваш да гледаш изстрелите преди и след пика докато стигнеш скорост 270м/с и от горната и от долната граница. Тия изстрели са ти платото. Броиш колко са, поглеждаш на листа от колко бара са започнали и на колко са свършили и вече знаеш къде ти е платото и колко броя имаш в 10 метра коридор. Прикачам ти едно плато което намерих, то е в 10 метра коридор. Значи обърни внимание на стойностите. На колко бара е започнало платото (190) и на колко е свършило (130), кой е пиковия изстрел № 11- 279,9 м/с....и от тоя пик броя изстрелите в горната граница докато стигна скорост 270м/с - №1, а после броя в долната граница отново докато стигна скорост 270м/с - № 25. Това е плато и така се мери.
Ако и това обяснение ти се струва сложно, не знам дали ще разбереш дори и с четене и ще трябва да ти се покаже на полеви условия.
Успех! Колега мерси все пак за труда бая писане си му ударил ама знам що е плато

View attachment 78363

Мерси колега за инфото ще попрочета да вида за кво става на въпрос
 
Последна промяна от модератор:

dberov

Редовен Потребител
То най си е хубаво някой да му покаже и ще види, че всичко описано с думи, което сега му изглежда мистично е просто и елементарно.
 

Васко

Потребител
То най си е хубаво някой да му покаже и ще види, че всичко описано с думи, което сега му изглежда мистично е просто и елементарно.

Колега някога ако имаш път към Перник обаждай се. Ще се радвам да ми покажеш
 

dberov

Редовен Потребител
Понеже нямам правотокова пушка в мен да направя демо, намерих едно клипче от което мисля, че ще ти стане ясно какво трябва да направиш. Слагам го най долу, като ще ти обясня пак много подробно какво прави а после го изгледай и пак чети тук за да го асимилираш.

Значи, тоя започва хронографирането с напомпена пушка на 270 бара и стреля с пълнотелки в 1.7 грама (омазани със силиконова грес или смазка). Записах му броя изстрели и скоростите, както и баровете, които той засича от време на време, както ти бях писал да правиш в горния си пост. Пича от клипа не записва скоростите на лист понеже прави видео което после може да анализира а по вероятното е да си знае платото и да прави демо клип, но ти най добре пиши на лист.

Това, което прави впечатление от клипа е, че той започва да стреля от 270 бара а е вече в плато, което ще рече че платото му е във високи граници и така той има малък брой изстрели, само 14, броени от 2-ри до 14-ти изстрел. Също така пушката му е в преразход, грубо идва по 5 бара на изстрел, но пък са в 5 метра коридор. Ако си свали платото в по ниски граници ще прави по голям брой изстрели с по малък разход на въздух и в по дълго плато. Ако направи всичките тия изстрели по мишена няма да има голямо отклонение като точност, но нарочно съм подбрал и удебелил точни стойности за начало и край на платото за да разбереш по лесно какво се мъча да ти обясня.

Обобщено в едно изречение. Платото му е в 5 метра коридор като започва във високите граници на налягането в резервоара 270 бара от изстрел № 2 със 289м/с, стига пика при изстрел № 11 – 294м/с и от там хваща баира надолу като свършва в ниските граници на налягането в резервоара при 195 бара на изстрел № 15 с 289м/с.

Как да разбереш в колко метра коридор ли, просто от стойността на пиковия изстрел изваждаш началния или крайния: 294289 = 5м/с. Това е.

Започва на 270 бара
Брой изстрели и скорост:

1 – 288м/с
2 - 289
3 - 292
4 - 295
5 - 293
6 - 294
7 - 293
8 - 290 - 225 бара
9 - 294
10 - 293

11 – 294 – пик
12 - 293 - 200 бара
13 - 292
14 - 292
15 - 289 – 195 бара

16 - 282 - 190 бара
17 - 286
18 - 283
19 - 286
20 - 279
21 - 278
22 - 275 -155-160 бара

 
Последна промяна:

llcoolj

Редовен Потребител
Днеска пострелях на дистанция 103-104 метра, че последно като стрелях на такова разстояние не останах особено доволен (имаше променлив вятър). Времето беше почти идеално за стрелба. Почти пълно безветрие на моменти. На една от снимките в далечината съм хванал в ръката си кенчето от бира. Там съм забил пръчка, на която бях нанизал кенчето. Стрелял съм с Крал Армс НП05 , чашки ЖСБ 1.175 гр. 1 барабан (12 чашки) съм пуснал по кенчето. Как, от къде и от каква позиция е стреляно се вижда от снимките.
 

Attachments

  • received_3062798847070174.jpeg
    received_3062798847070174.jpeg
    459.5 KB · Прегледи: 144
  • received_649669385544967.jpeg
    received_649669385544967.jpeg
    306.6 KB · Прегледи: 138
  • received_370069253674930.jpeg
    received_370069253674930.jpeg
    246.1 KB · Прегледи: 140
  • received_753836915068852.jpeg
    received_753836915068852.jpeg
    274.2 KB · Прегледи: 142

njatanasow

Редовен Потребител
Отавна не бях стрелял с Фанито и днес в късния след обяд го пробвах.Нямаше вятър...като за прострелка;)
Дистанция 25 м.
 

Attachments

  • Сканиране_20190807 (2).jpg
    Сканиране_20190807 (2).jpg
    492.9 KB · Прегледи: 102

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Отавна не бях стрелял с Фанито и днес в късния след обяд го пробвах.Нямаше вятър...като за прострелка;)
Дистанция 25 м.
Пушката която никога няма да ни разочарова :)
Страхотна мишена Ники :cheers:
 
Нагоре