Hatsan Flash PCP

Драго Мие

Новодошъл
Тъй като от този форум научих доста неща, обещах и аз да напиша ревю - ето го.

за прицела:
След получаването на пушката се установява, че няма мерни прибори (мерник и мушка).Следва поръчка на прицел от "Алито", която трае 30-40 дни. В моя случай: бързомерец BUSHNELL 3х42 RD с червена и зелена точка, яркостта на точката се променя на степени, може и съвсем да се изключи, цена с доставката 21 USD. Бързомерецът е общо взето кофти, точките не са прецизни, около тях има проблясъци като "парцали", но върши работа. Няма корекция на диоптрите, което в моя случай е проблем (аз нося за близко гледане 1.5 - 2 диоптъра). Ходих в близката оптика с молба да ми сложат някаква коригираща лещичка. След като за 15-20 мин. се наслушах на "не може да стане", и "няма как да стане така", ми направиха изчисление, че ще струва ок. 28 лв.

Тръгнах си възмутен, купих едни очила 2 диопт. за 2 лева, извадих едното стъкълце и на шмиргела му придадох приблизително кръгла форма. Цялата операция заедно с купуването продължи 10-15 мин., по-малко от проведения разговор. Гумата с предпазното капаче откъм окуляра на оптиката се сваля, слага се стъкълцето и се поставя наново, стана горе-долу това което си представях в началото и върши работа.

за пушката:
Паспортна мощност 42 J, подлежи на регистрация в КОС. Калибър 0.22.
Скорост паспортна (при 200 bar) 295 m/s.
Макс. налягане по предписание: 200 bar.
За хора с тегло 70-80 kg ще си е истинска мъка да напомпят повече от 150-160 bar. Аз получих с доставката и 3-степенна помпа HATSAN (така си го бях заявил), и засега се справям до 160-170 bar, реално погледнато повече не ти и трябва, освен ако не искаш да пробиваш дъски от гардероб. Съвсем ориентировъчно може да се каже, че с помпата от 50 до 150 bar се вдигат с 120-130 надувания. При стрелба 1 изстрел изразходва ок. 1.5 bar. При необходимост, налягането се изпуска от винт, намиращ се на 1 cm до манометъра. Не изпускайте на повече от остатък 10-20 bar никога. Ако стане така, е възможно уплътненията да се разделят и да не може да се надуе наново, следва разглобяване.

Пушката е къса и удобна за пренасяне. (Тази на снимката е скъсявана откъм приклада допълнително с 1 cm.) След монтиране на оптика вече не влиза в оригиналния кашон и трябва да се прави нов или да се търси нещо друго.

След първите 10-15 изстрела за коригиране на оптиката, направих 6 изстрела по мишена 30 m, прав без опора (на снимката). Получава се прилична група, равномерно разпределена.

При изстрел гърми доста силно. Ако стреляте сред природата, е възможно да привлечете към себе си зяпачи или крадци. Има и модел със заглушител, а може и да се намери такъв за 40-60 лв. Аз не пожелах този вариант, много държа на късия габарит на пушката, така ми е удобен.

Фабрично пушката дойде с много добре регулиран спусък, не се наложи никаква регулировка. Предпазителят не се самозаключва след всяко зареждане. Заключването става ръчно.

Ако сложите оптика, става невъзможно ползването на двата барабана от комплекта, за по 12 бр. муниции, защото те се подават доста нагоре. За да се ползват, трябва оптиката да е на високо краче. Ако не се ползват барабаните сачмите се зареждат една по една, но пролуката е за хора с по-тънки пръстчета.

Обяснения за тези, които нямат опит с РСР:
Пушката има много малко подвижни части. От балон със сгъстен въздух се пълни работна камера, в която има въздух за 1 изстрел. Пълненето става автоматично след всеки изстрел и ние нямаме начин да го спрем. Поставя се сачма, стреля се и всичко се повтаря.
Дотиквачът е кух.
Усещането е по-комфортно, сравнено с пружинна пневматика. (Сравнено напр. с Hatsan125, на която бях горд собственик доскоро). Единствените маси, които се движат по време на изстрела са боеприпасът и въздухът, и двете се движат напред, откатът е само назад. (За сравнение - при пружинната пневматика буталото първо тръгва напред и има откат назад, след това се удря в края на цилиндъра и има откат напред.)
 

Attachments

  • 89.jpg
    89.jpg
    142.3 KB · Прегледи: 514
  • 70.jpg
    70.jpg
    363.4 KB · Прегледи: 481
  • 72.jpg
    72.jpg
    212 KB · Прегледи: 460
  • 73.jpg
    73.jpg
    390 KB · Прегледи: 458
  • 77.jpg
    77.jpg
    164.5 KB · Прегледи: 465
  • 81.jpg
    81.jpg
    196.5 KB · Прегледи: 495
Последна промяна:

Драго Мие

Новодошъл
След проверка в hatsan.com.tr установих, че следните марки имат еднакви т.т. данни и следователно, еднаква конструкция на основните детайли::
cal.: 0.22
vel.: 295 m/s
резервоар 165 сс
макс. налягане 200 bar
мощност 42 J

Марките са: Hatsan Flash, Hatsan FlashPup, Hatsan Flash W, Vectis

При FlashPup спусъкът е изнесен доста по-напред от камерата и спусковия механизъм.
При Vectis има вече повече различия в допълващата конструкция.

Тази информация има дотолкова значение, че напр. при търсене на действително замервана скорост на Flash, може да се пусне търсене примерно: "hatsan flash flashpup flash w vectis speed test"
 

DeadShot

Редовен Потребител
По принцип стреляме до 100бара налягане. От там си помпим до 200 много лесно с 50,60 помпи. Ти както стреляш до 50бара не виждам каква скорост ще постигнеш.
 

Коварен

Редовен Потребител
Драго Мие тази грес на зараждащия лост може да те вкара в лош филм :)
 

Драго Мие

Новодошъл
Днес дойде от "Алито" междинният монтаж за оптиката. След поставянето му барабанът за 12 бр. муниции .22 може да се постави на мястото му. При това опира леко на гумената капачка на оптиката, т.е. точността на сглобката е 0.00 мм. Може това да е предвидено специално, може случайно да се е получило. Пускам 2 снимки на монтажа и 1 снимка на фабричната дулна фаска.
 

Attachments

  • IMG_0886.jpg
    IMG_0886.jpg
    304.3 KB · Прегледи: 272
  • IMG_0889.jpg
    IMG_0889.jpg
    334.7 KB · Прегледи: 261
  • IMG_0884.jpg
    IMG_0884.jpg
    87.3 KB · Прегледи: 269

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
IMG-5960939875b80a18cca0b9a2a85326cc-V.jpg Скоро поръчах един Флашпъп за приятел. Калибър 5,5. Много добра стрелба "от кутията". Първия барабан от 12 изстрела го стреля в 3-4 метра коридор с около 280 м/с с тежкото JSB. После скоростта почва да пада с всеки изстрел.
Хубави групи за "оптиката", която му е сложил.
Много малка, лека и прикладиста. За цената си е супер оферта.
 
Последна промяна:

Licho

Редовен Потребител
С този цилиндър,ако се "пипне",може ли да направи поне 20 изстрела с такава скорост?
Питам по поръчение на комшията,който все още не е тунинговал неговия Флаш. Веднага след покупката, след първото напомпване изпусна въздух и се наложи да го връща в Заримекс.
 

etamin

Потребител
Пушката е флашпъп в 5.5 .За цената си е супер, от кутията стреля с такива скорости и в центъра са 6 или 7 изстрела като там се старах малко повече, а другите са без особено старание, разстоянието е 30-32 метра.Лошото на пушката е че осмицата е пластмасова и че се зарежда доста трудно(след 100тина изстрела се отпусна)Тия от 200м/с са изстрели с по 2 съчми точно заради трдното зареждане, но се свиква а и олеква доста.Другото неприятно е че пълнителя мачка полата на първата чашка.Когато се махне шрауда пушката се побира в раница.За целите за което е направена мисля че си е много добре даже.
 

Attachments

  • 20190716_204059.jpg
    20190716_204059.jpg
    134.7 KB · Прегледи: 224
  • 20190716_205509.jpg
    20190716_205509.jpg
    137 KB · Прегледи: 219

etamin

Потребител
Така е , нама плато, но със смяната на една пружинка би трябвало всичко да си доиде на място.
 

etamin

Потребител
Горе 10 бр зареждане ръчно 2.5 см, долу 5 бр от барабана и двете със модератора.В дясно 7 бр без него, явно има някакъв проблем с него, стреляно е от 35м с вятър 3-4 км/ч.
 

Attachments

  • 20190724_180542.jpg
    20190724_180542.jpg
    198.3 KB · Прегледи: 190

dberov

Редовен Потребител
Така е , нама плато, но със смяната на една пружинка би трябвало всичко да си доиде на място.

Така като гледам скоростите, въобще не са стабилни а и пика ти е само 293м/с и със смяна на една пружина ня вярвам че всичко ще се оправи.

2019-08-04_185651.jpg
 

etamin

Потребител
брат и аз искам ФХ ама за 600 лв толко, пушката е удобна и стреля прилично дори и без плато.
 

dberov

Редовен Потребител
Щом си непретенциозен и те кефи, стреляй си така. Никой не ти слага четал на врата да правиш по нея чудеса, макар че ако се пипне на няколко места, тия групи които показваш на 30-35 метра ще ги правиш с лекота на 50-60 метра. Аз просто казах, че само със смяна на една пружина не става. :cheers:
 

etamin

Потребител
мисля че проблема беше от мода, беше се разхлабила тапата, след това не съм стрелял по хартия.Верно че на 60 70 метра вече ще има доста спад между 290мд и 270мс. Но за целите за която е направена тази пушчица и за цената си няма равна, от коляно е страшно удобна и достатъчно точна.По нататък с малко помощ от приятел ще е разбазикам.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Тия скоци в скоростта не са добре. Или е било от модера или вътре в механиката има за полиране.. Флашпъп-а който тествах беше перфектен и скоци нямаше.
 

dberov

Редовен Потребител
На мишените се вижда че с модератор, всички изстрели са на едно място и няма флайери, което е добър знак.
Не е уточнено обаче какъв тип хронограф е използван, с модератор или без него е мерено, на какво разстояние от цевта бил позициониран, на въздух или на метан е стреляно. Всяко едно не правилно манипулиране при хронографиране може да даде грешки при замерването. Ако е стреляно на метан с интервали 1-2 секунди между изстрелите и е замервано с хоно от типа на Митака или Комбро, монтирано без модератор и близо до цевта, е много вероятно фото датчиците да се покрият с конденз и да подават грешна информация и от там да са подскоците на листа. Лично аз съм имал такива подскоци при стреляне с метан и така монтирано комбро. Ако се стреля с въздух и хроното се позиционира без модератор и близко до цевта също ми е давало подскоци. За да се елиминират съмненията, че подскоците са от не правилно хронографиране, ще е добре е ако има възможност да направи още едно замерване със същия и още един хронограф, позициониран на поне 10см от цевта с монтиран модератор и да се стреля с интервали от 3-4 секунди между изстрелите. Ако и тогава отново ги има тия подскоци, то едно почистване на ударната група до сухо и полиране поне на ударника е препоръчително, да не кажа задължително, пък и това е елементарна интервенция, която не изисква кой знае какви познания и умения. Ако се смени и пружината на ударника с по мека и докара средно аритметична скорост от 275м/с, вярвам че ще влезе в по стабилно плато с много по добра крива. Неизвестните са много, затова и разигравам тия сценарии на възможни причини за подскоците.
 
Последна промяна:
Нагоре