COMETA - хубавите испанки.

Васил Василев

Потребител
Доста Комети GP (предимно нови ) съм измерил за протокол за дулна енергия . 4.5 под 19 и нещо дж не съм виждал досега . Имало е и над 21.
Лошото е ,че останах разочарован . Когато и дават 27 дж. а изкарват реални 17-19 дж. Ние си говорим а кервана си върви ...
 

xpresident

Редовен Потребител

bleu81

Редовен Потребител
Лошото е ,че останах разочарован . Когато и дават 27 дж. а изкарват реални 17-19 дж. Ние си говорим а кервана си върви ...

няма защо да се разочароваш, тази енергия (~20джаула) е оптимална за "магнум" 4.5мм и ще ти позволи да ползваш както стандартни чашки като жсб екзакт така и средно-тежки като хеви с добра скорост. 27 джаула биха ограничили много избора на чашки само до тежки чашки а там избора не е голям и може да не си намериш подходяща.

Повечето от нас са се учили да стрелят с 7 джаулови пушки и 20 джаула в 4.5 не са никак малка енергия.
 

Licho

Редовен Потребител
С тоя цилиндър Кометата няма откъде да изкара повече джаули Предимствата и ,( в сравнение с доста други пружинки)не са в мощността,а в по-доброто качество.Казват,че е взела най-доброто от другите "испанки"--Гамо и Норика.Това не значи,че е идеалната пружинка.Има си и тя кусурии.Отнасят я към среден клас пушки.
 

Васил Василев

Потребител
С тоя цилиндър Кометата няма откъде да изкара повече джаули Предимствата и ,( в сравнение с доста други пружинки)не са в мощността,а в по-доброто качество.Казват,че е взела най-доброто от другите "испанки"--Гамо и Норика.Това не значи,че е идеалната пружинка.Има си и тя кусурии.Отнасят я към среден клас пушки.
А кои са първа класа ?
 

Licho

Редовен Потребител
Казват,че и някои от пружинните Бамове (19; 21;30 и 40)били достойна конкуренция,но май вече не ги произвеждат.Все още обаче се намират тук-там залежали по магазините.

Миналата есен за последно видях такава "забравена" бройка(Бам30)в един от пловдивските оръж.магазини-в посока стадион Пловдив.
 
Последна промяна от модератор:

t.marev

Редовен Потребител
Реших да драсна няколко реда, с които да споделя впечатленията си от вчерашната стрелба с Кометата на andi. Държа да подчертая, че те се отнасят само и единствено за тази пушка, без да се разпростират върху останалите бройки, модели и марката като цяло. Някои от тях съм виждал на живо в магазин, други само в Интернет и общо взето имам добро мнение за Комета.

Та пушката пристигна в дискретен, но елегантен калъф, както подобава на поръчка от сериозен клиент.

- Ето, да видиш за какво става дума - гордо заявява andi и отваря калъфа.

Мдаа, пушката изглежда много добре. Първото, което се набива на очи е красивият, скъпарски изглеждащ приклад. Не съм виждал такъв по нашите магазини, нито по снимките в нета. Останалото ми беше познато - добра изработка, пипнати детайли и т.н.т. Много добра пушка!

Пушката имаше оптика. Аз не съм свикнал с оптика и това малко ме затрудни, почувствах се дискомфортно. Оптиката беше разбира се Липърс. Все пак това е andi - знае той коя е най-добрата комбинация! Зареждането беше плавно и мазно, с прилично но не много голямо усилие - може да се зарежда с една ръка. Оказа се че тази бройка била с газово бутало. Special edition отвсякъде! Заради оптиката предпазителя беше станал трудно достъпен, но това са дреболии.

Голямото разочарование дойде после. Спусъка беше ужасен! Първото впечатление е че е халтав. Не просто лек, а движещ се свободно спусък. Дълъг свободен ход около половината, последван от внезапен изстрел. Викам си - сигурно това е щото съм свикнал с „дървения“ спусък….Нов опит - дърпам, дърпам, да опра на втората степен и пак - тряяяс - сачмата излетя от цевта. На третото зареждане дръпнах леко спусъка и го пуснах….Той си остана там и не се върна. Натиснах още малко и сега май усетих някакво съпротивление и докато се радвах, че съм му хванал цаката пушката гръмна. Сякаш някаква неведома сила си правеше шега с мен. Изглежда красивата испанка си отмъщаваше по някакъв странен, неин си начин, за подозрителното ми отношение към нея. След още три-четири опита да налучкам момента се отказах.

Дали аз нямах нужните умения, дали прекомерното вживяване в темата за спусъците, бе изкривило възприятията ми, дали бройката беше дефектна или някой не е устоял на изкушението и е развъртял бурмите…..засега си остава загадка за мен. Твърде е възможно и да е някаква комбинация от всичко изброено. Силно се надявам причината да е в мене, защото не искам да си развалям впечатлението от иначе добрата пушка.Смятам че при някоя следваща среща, нещата ще стоят по друг начин.
 

didarai

Редовен Потребител
.. Дълъг свободен ход около половината, последван от внезапен изстрел. Викам си - сигурно това е щото съм свикнал с „дървения“ спусък….Нов опит - дърпам, дърпам, да опра на втората степен и пак - тряяяс - сачмата излетя от цевта. ...
:D:D
Точно така се получава , когато е олекотен почти до крайност . Просто трябва да се навие малко винта . За халтав ....ако е странично , не трябва да е . Трябва и да си се връща обратно сам . Така както описвате случая ми прилича да опира пластмасата някъде втрани и от триенето да не се връща . Както писах и в другата тема , добре е да се пръсне с течна смазка .
 

t.marev

Редовен Потребител
:D:D
Точно така се получава , когато е олекотен почти до крайност . Просто трябва да се навие малко винта . За халтав ....ако е странично , не трябва да е . Трябва и да си се връща обратно сам . Така както описвате случая ми прилича да опира пластмасата някъде втрани и от триенето да не се връща . Както писах и в другата тема , добре е да се пръсне с течна смазка .
Не, не беше халтав - проверих....но оставя такова впечатление:confused:
Реших да си премълча за стърженето, мислих си че ми се е сторило, но xpresident-а го е усетил също.
Смазката винаги помага.....Който добре смазва - на път не загазва! Стара поговорка, твърдят че е немска.:cheers:
 

BornToDrink

Потребител
Лошото е ,че останах разочарован . Когато и дават 27 дж. а изкарват реални 17-19 дж. Ние си говорим а кервана си върви ...
Моята Комета GP в 4.5 я измерих (правих ѝ протокол за всеки случай) 22.5 джаула, не знам къде ги гледате тези 17-19.
Стреляше с всякакви по тежест JSB-та и правеше идеални групи, писал съм някъде из темите със снимки.
 

Васил Василев

Потребител
Моята Комета GP в 4.5 я измерих (правих ѝ протокол за всеки случай) 22.5 джаула, не знам къде ги гледате тези 17-19.
Стреляше с всякакви по тежест JSB-та и правеше идеални групи, писал съм някъде из темите със снимки.

Аз,вярвам на очите си!!! А вие как ги мерите тия джаули ми,е гатанка. Не искам да споря с никой,за нещо което съм видял.
 

BornToDrink

Потребител
Има един начин за мерене... с хронограф в контролирана среда.
0.52г чашка, 294м/с средна скорост от 5 изстрела.
Отделно съм стрелял на дистанции с балистичен калкулатор и корекциите си отговаряха.

Иначе аз не споря, просто гледам някой друг да не остане заблуден и да закупи поредния мега мощен хатсан. :)
За тая пушка са ме питали и закупили бая хора от форума и няма ни един недоволен.
 

milen11

Потребител
Има един начин за мерене... с хронограф в контролирана среда.
0.52г чашка, 294м/с средна скорост от 5 изстрела.
Отделно съм стрелял на дистанции с балистичен калкулатор и корекциите си отговаряха.

Иначе аз не споря, просто гледам някой друг да не остане заблуден и да закупи поредния мега мощен хатсан. :)
За тая пушка са ме питали и закупили бая хора от форума и няма ни един недоволен.
Колега къде в Търново я мери,че съм любопитен да измеря и моята.Отговорът може и да е на ЛС.
 

milen11

Потребител
Понеже ме запалихте и днес от чисто любопитство извадих портокол за дулната енергия на моята Cometa Fenix 400 Galaxy GP кал.177(4,5мм.)Проектили 5 бр.Exact Heavy Diabolo със средна маса 0,668гр. температура на въздуха при замерването 31гр.Средна скорост от 5 изстрела 232,9m/s.Изчислена дулна енергия 18,12J.Незнам според вас как е,но параметрите които дават в сайтовете са силно завишени.Интересно ми е каква скорост ще извади с по леки проектили,но за съжаление не разполагам с хронограф.Любопитен съм какви ще са коментарите на знаещите за това замерване.
 
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Има вероятност от чашките да е, това сме го виждали при един и същ модел пушки, дори и при една моя. С по-леки и широки чашки в по-голям субкалибър може да изкара по-голяма мощност, причината е в цевта която може да е по широка. Вариант две е кофти уплътнение на цевта или лош маншет. Пружината също може да е нещо омекнали, причини всякакви. Ако като нова са я замерили дори и тогава може да има дефекти, не бива да се съмняваш в това. Ако на мишените всичко е добре като точност не се притеснявай просто ще си стреляш с по-ниска мощност ;)
 

Васил Василев

Потребител
Има един начин за мерене... с хронограф в контролирана среда.
0.52г чашка, 294м/с средна скорост от 5 изстрела.
Отделно съм стрелял на дистанции с балистичен калкулатор и корекциите си отговаряха.

Иначе аз не споря, просто гледам някой друг да не остане заблуден и да закупи поредния мега мощен хатсан. :)
За тая пушка са ме питали и закупили бая хора. А дали е слаба х125 пак е гатанка. Най силния магнум въздушна пушка е х135. Ако неси съгласен с мен кажи друга ПП. по- силна от х 135. Имам и PCP АТ 44 10 в момента х125 стреля с почти същата сила, и същата точност. Става на въпрост за до 30 м. А за Комета, наистина искарваше най много 19 дж. в 4.5 мм. Наздраве !!!
 
Последна промяна от модератор:

manko

Новодошъл
Здравейте .От вчера се регистрирах във форума ,но от 3 седмици чета и сравнявам.Много благодаря за точните коментари, които ме насочиха към избор на комета галакси 400 GP 5.5.Имам я от 3 дена и съм страшно очарован.На механични я пробвах със JSB Diabolo 1.175g. на разстояние 15, 25 и 30м.Напълно ме устройват попаденията.Днес купих оптика Nikko Stirling 4-32.Тези дни ще я прострелям на разстояние до 100м.Въпросът ми е дали с тези чашки ще имам тази точност или да мина на по леки.Прочетох че се препоръчва 0.95.
 
Последна промяна:
Нагоре