ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

astra

Редовен Потребител
Иво инженер си, а повечето четат за да са наясно с нещата, а информация има колкото искаш в интернет, не е проблем да ти се отговаря ама няма кой да пише огромни постове
Благодаря на всички колеги, които ми писаха в отговор на моите въпроси и отделиха време да споделят своя опит!
Колегите, които подразних и досадих с въпросите си, моля за извинение!
Извинете, колеги ... аз ли съм единствения инженер във форума, че толкова често ми го припомняте? ;)
 

astra

Редовен Потребител
astra, доколкото виждам, ти вече ходиш по състезанията.
Там е изобилие от Щаери, наконтени точно за ФТ.
Вземи и пробвай 5-6 пушки на колеги и ще ти стане ясно, кое ти е удобно и ти пасва лично на теб.
Като си харесаш вариант, разпитай собственика от къде е взел дадените монтажи, шини или друго.
Започнах да ходя на състезания и намерих едно голямо и сплотено около ФТ хобито семейство, всеки от което е готов да помогне със съвети и личен опит! :)
Радвам се, че ви намерих колеги ФТ и ви благодаря за позитивното отношение към новодошлия!
@ lynx За съжаление, за едва двете състезания на които ходих, не ми беше възможно да задам всичките въпроси които ме интересуват, да забележа и разбера всичко което виждам и ... да запомня всички отговори и съвети... Затова и чакам с нетърпение следващото ФТ мероприятие, за да надграждам с ваша помощ, приятели!
Благодаря!
 

andi

Редовен Потребител
Васко , сигурен ли си , че мантажа е оригинален липърс ?
Махна ли т.н. "жалейки" ?
Всяка седмица правя по 1-2-3 монтажа . 80 % е с Липърски, другите 20% са по скъпи( но там е за други пушки ) . Качеството е постоянно , издънки когато го сложа както трябва не е имало .Толкова съм им свикнал , че за тях и за ВО не ползвам динамометричната отверка . След студен монтаж , при прострелката на 50 , или на 60 м отклонението е в 10-15 см . Което дори за по нисък клас оптика не мисля че е проблем .
Като качество до примерно 100-120 лв за мен нямат конкуренция .
Винаги има нещо по добро , но на съвсем различни пари . Въпроса е дали за масовото ВО и масовите оптики слагани в БГ на ВО има смисъл (технически и прагматичен) да се дават тези пари .
 
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Васко , сигурен ли си , че мантажа е оригинален липърс ?
Махна ли т.н. "жалейки" ?
Всяка седмица правя по 1-2-3 монтажа . 80 % е с Липърски, другите 20% са по скъпи( но там е за други пушки ) . Качеството е постоянно , издънки когато го сложа както трябва не е имало .Толкова съм им свикнал , че за тях и за ВО не ползвам динамометричната отверка . След студен монтаж , при прострелката на 50 , или на 60 м отклонението е в 10-15 см . Което дори за по нисък клас оптика не мисля че е проблем .
Като качество до примерно 100-120 лв за мен нямат конкуренция .
Винаги има нещо по добро , но на съвсем различни пари . Въпроса е дали за масовото ВО и масовите оптики слагани в БГ на ВО има смисъл (технически и прагматичен) да се дават тези пари .
Мога да потвърдя думите на Васко при мен на АА ТХ200МК3 като слагах Никото почти аналогична ситуация, както се е случвало и при слагането на други пушки. Но като цяло си стават. Само като пример ще дам махам оптиката от моята пушка и я слагам на АА 400 на 50 метра имаше разлика около 1-1,5 см само по вертикала, което говори че не е проблема в базата на пушката или криви цеви.
 

astra

Редовен Потребител
И аз имам опит с Липърски монтажи.
Аз също, от последните 7-10 дни. Като си получих Никото, си купих и високите 30мм Липърс монтажи. Турих Никото върху долните половинки на монтажите и тръбата му застърга и застана върху вътрешните ръбове на долните половинки. Просвет между тръбата и монтажите около 0.5-1мм. Чак не можах да повярвам на очите си и взех да измеря външния диаметър на тръбата ф=30.04мм отпред и отзад на туретите. Върнах монтажите, върнаха ми парите.
Взех назаем от приятел същия модел Липърс високи монтажи с надеждата, че ще станат. Изненада - Никото отново застана върху вътрешните ръбове на единия монтаж. Отново между долната половинка и тръбата на Никото зееше просвет. Развълнувах се не на шега! Гледах филм от който нищо не разбирам :( Другият монтаж обаче, пасна плътно по тръбата. Алелуя! Само с един монтаж обаче не става :)
Помолих назаем от друг приятел за трети комплект от все същите високи 30мм Липърс монтажи. С трепет поставих Никото върху тях и ... Алелуя! Тези паснаха и двата - тръбата най-сетне легна върху Липърските лепенки! :)
Да обобщя - от тези "хубави" Липърс монтажи, от три комплекта, един единствен пасна върху тръбата на моя биг Нико!
Качеството е постоянно
Склонен съм да се съглася с това твърдение, понеже с очите си видях, че от 3 монтажа, 2 са с по-малък вътрешен диаметър. Това наистина клони към постоянно "качество" :)
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
Васко , сигурен ли си , че мантажа е оригинален липърс ?
Махна ли т.н. "жалейки" ?
Всяка седмица правя по 1-2-3 монтажа . 80 % е с Липърски, другите 20% са по скъпи( но там е за други пушки ) . Качеството е постоянно , издънки когато го сложа както трябва не е имало .Толкова съм им свикнал , че за тях и за ВО не ползвам динамометричната отверка . След студен монтаж , при прострелката на 50 , или на 60 м отклонението е в 10-15 см . Което дори за по нисък клас оптика не мисля че е проблем .
Като качество до примерно 100-120 лв за мен нямат конкуренция .
Винаги има нещо по добро , но на съвсем различни пари . Въпроса е дали за масовото ВО и масовите оптики слагани в БГ на ВО има смисъл (технически и прагматичен) да се дават тези пари .
Не съм махал нищо, купих си монтажите от arms-bg. 11 милиметрови, възможно е пикатини да са по-качествени, особено тези които идват оригинално с оптиките. Прав си че за евтина пушка е неоправдано 150лв за монтажи, аз коментирам моя случай.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Момчета, я снимайте тия "Лийпърси" дето ползвате, щото мисля че говорите за едни китайски самоделки на които им викат Лийпърс ама не са..
Аз говоря за монтажи от типа на тези:
https://www.airsoftshopeurope.com/leapers-utg-30mm-cnc-mount-rings-high.html
И да си дойдем на думата. Аз Лийпърс препоръчвам за уивър, а не за довтейл. Там БКЛ-а се е превърнал в стандарт...
 

astra

Редовен Потребител
Сигурно Никото нещо е нестандартно :D
Васко, ако искаш вярвай, но за момент, докато ме тресеше треска що за филм гледам: 2-ри чифт от висококачествените Лийпърс монтажи не пасва на моето Нико, си го помислих същото :D
Измерих външния диаметър на тръбата ф30.04мм, обаче взех и се усъмних в шублера повече от колкото в Липърс-а и за по-сигурно помолих двама приятели с Нико да си измерят и те тръбите. Дадоха ми подобни резултати ф30.03-30.05мм.
Изводът се наложи сам: Лийпърс са едни много добри монтажи, с постоянно и неизменно качество, но ... не ги съешавайте с биг Нико, за да няма разочарования и куриерски разходи за връщането им на търговеца ;)

Аз Лийпърс препоръчвам за уивър, а не за довтейл. Там БКЛ-а се е превърнал в стандарт...
Е, да, но BKL доста се отклонява от таргета на колегата анди ;)
 
Последна промяна:

oppaaa

Новодошъл
Здравейте, след прочетено във форума се спрях на Кометата, но не намерих тема с препоръка за оптика за нея, и за това се обръщам към вас с надежда да ми препоръчате нещо хубаво!
Това ще ми е първа пушка но оптика може да остане и за следващата ако реша след време да се сдобия с някое ПЦП!
Бюджет за оптиката 300 лева но ако си заслужава мога да отпусна още малко!
Кометата още не съм я купил, и приемам оферти и за втора употреба ако някой реши да се раздели с нея!
 
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
Макар че Комета не е трошач на оптики по принцип на пружинна пушка се слага нещо с фиксирано увеличение като Leapers 4х32 или Gamo 4х32.
 

astra

Редовен Потребител
Нагоре