ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

Ludjev77

Редовен Потребител
ФТКС
"Майсторе", това е "Българският Форум за Въздушно Оръжие", поне така пише.
Това не е форум за роднински връзки. Едва ли са интересни за някого в темата.
Не можеш ли да отговориш на Иво "@astra"? Да дадеш някакъв смислен отговор?
На @astra мога да му демонстрирам това ,което ти неуспя да разбереш.
А ти можеш да го излъжеш като дърт циганин,защото май само това можеш.
И не ме разбирайте погрешно .....нито ме интереесува Иво какво ще направи,нито ме интересува да му продам повдигачи,или пък да му ,,оправя редуктора,, ..........и не ме вземайте за някое ,,светило,, свързао с ВО.Изрично споменах ,че не съм специалист .ПРОСТО ЧОВЕКА ПОПИТА
"ЗА" и "Против" шина под оптиката,
И кат сме почнали .... нека ,,СПЕЦИАЛИСТА,, доминус да каже ,,да,, или ,,не,,
защото много каза ,ама не по темата
 

Dominus

Редовен Потребител
Аз повдигачи не предлагам и не продавам. Това от пръсти ли го изсмука?
Като сложи шина, как ще монитар оптика не отговори? Ти ли ще я държиш или пак ще опрем до монтажи? Какво всъщност се явява шината освен повдигащ елемент?
Иначе "човека попита" и "аз не съм светило"

-и не на последно място (особено при Щаер) укрепва цевната кутия/шаси

Бъркаш Аншуц и Щаер или е без значение пушкат.
Останалите ти квалификации ще ги оставая за по-нататък.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Да, така е, обаче при далечните дистанции правиш по-малки корекции с високия монтаж.
А всички знаем, че оптиките при далечните дистанции мерят най-зле.
Да Lynx,и точно защото съм с оптика от "левчето" съм вдигнал оптиката максимално(след 40м. мери през 3+метра:D),но тук говорим за Astra,та той изрично е посочил,че е наясно с геометрията в което не се съмнявам имайки предвид беграунда му.Колкото по-високо толкова по-добре а ако част от височината идва от шина с наклон най-добре,щото иначе май могат де не стигнат и кликове и дотове...Натъртих за оригиналната шина защото явно има за каkво да я слагат на ФТ моделите си а Astra друг авторитет ако не признава то точно на Щаер трудно го поставя под въпрос(относно мотивацията)!Наслагването на "пластове" монтажи ,шини,монтажи и т.н.,не трябва да си голям инженер да се досетиш,че това може да е проблем(особено ако са от различни материали),но практиката е доказала,че когато материалите и изработката са ок,кучето не е заровено там!Иво погледни снимките от последното състезание в Троян, снимани са почни всички основни играчи в близък план,със шина или без шина при всички има въпросното "натрупване на желязо в/у желязо" с повдигащи монтажи!Та за това аз съм "ЗА" шина под оптиката.Не знам "дограмата" как е при този инструмент,но друго ако няма поне Щаери се навъдиха много, та все има някакво емпирично натрупване на знание и опит от хората с тези пушки!Както казва(а аз слушам,макар и да не ми личи:),щото занят се краде а не се дава) Dominus няма най-добра пушка,такава се прави(за ФТ-то става въпрос)!И последно,че досадих,за двете ми години във ФТ съм забелязъл,че точките не идват толкова с най-скъпото обурудване,колкото с тренировките!
П.С.
Иначе тази шина не ми харесва щото е увър и не защото това има конструктивни или практични недостатъци а защото е отстъпление от "аристократизма" на професионалните пушки...уивър...идва ми много Hunting и Тactical,ми така и така дограмата позволява направо да почнат да я изливат със безброй увър бази за фенерчета,лазерчета,ръкохватки...това е шега разбира се!
 

Ludjev77

Редовен Потребител
ФТКС
Като сложи шина, как ще монитар оптика не отговори?
Ба ли го как,ще трябва да помагаш:p.
Бъркаш Аншуц и Щаер или е без значение пушкат.
Не се излагай повече.
В темата нямаш нормален отговор.
ЗА или ПРОТИВ шината.Можеш ли да напишеш като нормален човек или ще продължаваш да се правиш на ,,гръцки герой,,
 

astra

Редовен Потребител
Това е оригиналната шина на щаер
Аз някъде по-горе попитах, но отговор не видях, какъв монтаж, конкретно, е най-подходящ за монтиране върху тази шина. Какво ползват колегите от ФТ? Защото уивър съм виждал само на снимка и не ща да откривам велосипеда наново... :(
 

astra

Редовен Потребител
Влади, от къде си ги напазарува?
Като си кореспондирах преди 2-3 дни с хер Ернст Франц Хюбер от Щаер, на тема рамата, dovetail-a и материала, той ми писа, че всъщност има най-голям опит с монтажите на Leupold...
Вероятно има защо :)
 

KILLER

Редовен Потребител
ФТКС
от един оръжеен магазин в Русе , но бях на зор и щях да купя каквито и да са, но се оказаха тези и съм доволен. 150лв бяха.
 

astra

Редовен Потребител
поне Щаери се навъдиха много, та все има някакво емпирично натрупване на знание и опит от хората с тези пушки!
Пешо, добър коментар, благодаря!
Затова и ще карам стъпка-по-стъпка и ще питам тук да споделяте емпиричния си опит. Само леко се стреснах, че от технически въпрос произлезе въргал и се взривиха страсти, но ще го отдам на това, че сме живи хора (подобострастни) и имаме слабости и ще ги имаме до самия си край.
Все пак, тези хора и това място са възможно най-добрите "себеподобни". Личен, емпиричен опит! :)
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Истината е някъде там... Ивчо, разгледай галериите на повечето европейски и световни. Виж видеата. Няма нужда да откриваме топлата вода. Едва ли всички бъркат като ползват шина. И не е заради шифтинг, усукване, цевна кутия и така нататък.. Просто по изправената поза означава по малко напрягане при изстрел. По-малко напрягане - по-малко треперене. Отделно далаверата от наклона и по-малкото кликове от 40 до 50 метра.
Доколкото оригиналната шина - винаги може да се направи нещо по-добро но това са гъдели. А гъдела се лекува с чесане. С дебелата страна на портфейла или с ръбчето на кредитната карта ;)
Доколкото монтажите. Евтин хубав вариант за уивър база е високия клас /ако може така да се каже/ на Лийпърс. Ползвал съм такива и проблеми с изместване и други такива глупости не съм имал. Ако пък ти се дават пари, поръчай си от Роуан или от AJP със стандартен довтейл и слагай отгоре един нисък БКЛ. Сети ме като се видим да ти покажа как е при мен и да коментираме "на живо" плюсовете и минусите на този вид допълнително оборудване.
1215-1304862246-f4788c54b5740ba865099578f44e6a13.jpg 2293-1351978459-0178ae0ccc0a16b8e2360676f96bc27f.jpg1215-1304862246-f4788c54b5740ba865099578f44e6a13.jpg 2293-1351978459-0178ae0ccc0a16b8e2360676f96bc27f.jpg 2678-1367229151-29d3f13e4782308b3396095810e3774f.jpg 2818-1374673484-8c809320d869215d3fec7ff9ea8b9ada.jpg 5160-1444861251-44755f299bea5298061214c8d428f4cb.jpg 2984-1380287127-376f74d684815a5957d596b93b263e5b.jpg 6486-1498736445-8793184f7c40bf9090a39922bb57f168.jpg D5D0D57E-C16B-4A8A-8F15-9AD6D78400AD.jpeg
 

Attachments

  • 2984-1380287127-376f74d684815a5957d596b93b263e5b.jpg
    2984-1380287127-376f74d684815a5957d596b93b263e5b.jpg
    41 KB · Прегледи: 73

andi

Редовен Потребител
Доколкото монтажите. Евтин хубав вариант за уивър база е високия клас /ако може така да се каже/ на Лийпърс. Ползвал съм такива и проблеми с изместване и други такива глупости не съм имал. Ако пък ти се дават пари, поръчай си от Роуан или от AJP със стандартен довтейл и слагай отгоре един нисък БКЛ

Относно монтажите : не разбирам защо се бяга от пикатини шина ( защото щаерската шина е пикатини , а не уивър ) . Това е най-универсалния , най -разпространения и един от най добрите монтажи . Дали е случайно , че Щаер са я направили пикатини , а не 11 мм ?
Аз положих усилие последните 2 години на всичките пушки които ползвам да се мине на пикатини база . Дали базата ще е алуминиева или стоманена в 99 % няма значение ако е от средно качество нагоре .
Ринговете : найстина оригинален нормален Липърс от 30 до 50 лв е много качествен и предостатъчен за ПЦП и флоберка - тествано многократно . Единствения недостатък е кръглия противооткатен зъб , но това касае само качи-свали при средни и големи огнестрелни калибри . и алуминиева база . Високия им клас (юбилейния) е с върховно качество и материали , но е на тройна цена (ок 150 лв) . За мен са по добри и от Леополд и от Рекнагел . Но засега нямат бързи монтажи без ключ от тази серия.Имат квадратен монолитен зъб , и са леки .
Преди имах леополд бързи пикатини рингове - не ми хареса , че зъба е отделен детаил . Сега ползвам една много добра наклонена повдигаща шина на Липърс , на Иномоунт пикатини за една много тежка оптика ( топ марка и качество , но мноого скъп тези Иномоунт ) , на една българска фирма Вая - пикатини бързи стоманени , ок 150 лв . Много качествени и красиви - определено са по-добри от Леополда който имах. И китайски пикатини бързи стоманени - евтини , грозни , но всички с перфектна повтаряемост . А сега това за мен е основното - въртя по няколко оптики на всяка пушка . А големия Вортекс се слага на няколко пушки с тези монтажи - само гледам в листа на коя пушка на кой слот трябва да е , на колко клика да е . Слагам и знам , че е център . Толкова вярвам на тези пикатини монтажи , че всички пушки стоят със свалени оптики . И като знам за какво излизам , вземам определена пушка с определена оптика , качва се за 10-15 секунди и знам , че ако аз не сбъркам със първия изстрел е попадение .

В Пловдив Рекнагел и Леополд се продават във ВИПа , китайските във Прицел ( 60 или 65 лв , но ги водят Унгарски . И се мръщят като кажа "китайски" .
 

andi

Редовен Потребител
Относно монтажите : не разбирам защо се бяга от пикатини шина ( защото щаерската шина е пикатини , а не уивър ) . Това е най-универсалния , най -разпространения и един от най добрите монтажи . Дали е случайно , че Щаер са я направили пикатини , а не 11 мм ?
Аз положих усилие последните 2 години на всичките пушки които ползвам да се мине на пикатини база . Дали базата ще е алуминиева или стоманена в 99 % няма значение ако е от средно качество нагоре .
Ринговете : найстина оригинален нормален Липърс от 30 до 50 лв е много качествен и предостатъчен за ПЦП и флоберка - тествано многократно . Единствения недостатък е кръглия противооткатен зъб , но това касае само качи-свали при средни и големи огнестрелни калибри . и алуминиева база . Високия им клас (юбилейния) е с върховно качество и материали , но е на тройна цена (ок 150 лв) . За мен са по добри и от Леополд и от Рекнагел . Но засега нямат бързи монтажи без ключ от тази серия.Имат квадратен монолитен зъб , и са леки .
Преди имах леополд бързи пикатини рингове - не ми хареса , че зъба е отделен детаил . Сега ползвам една много добра наклонена повдигаща шина на Липърс , на Иномоунт пикатини за една много тежка оптика ( топ марка и качество , но мноого скъп тези Иномоунт ) , на една българска фирма Вая - пикатини бързи стоманени , ок 150 лв . Много качествени и красиви - определено са по-добри от Леополда който имах. И китайски пикатини бързи стоманени - евтини , грозни , но всички с перфектна повтаряемост . А сега това за мен е основното - въртя по няколко оптики на всяка пушка . А големия Вортекс се слага на няколко пушки с тези монтажи - само гледам в листа на коя пушка на кой слот трябва да е , на колко клика да е . Слагам и знам , че е център . Толкова вярвам на тези пикатини монтажи , че всички пушки стоят със свалени оптики . И като знам за какво излизам , вземам определена пушка с определена оптика , качва се за 10-15 секунди и знам , че ако аз не сбъркам със първия изстрел е попадение .

В Пловдив Рекнагел и Леополд се продават във ВИПа , китайските във Прицел ( 60 или 65 лв , но ги водят Унгарски . И се мръщят като кажа "китайски" .
 

xpresident

Редовен Потребител
И аз имам опит с Липърски монтажи. Като взех Никото и съответно си поръчах 30мм монтажи. Сложих оптиката, отидох в мола да прострелвам и... не стигат кликовете да дойде по хоризонтала на център! А Никото има доста възможност за корекция. Ужас. Понеже пушката беше чисто нова и не я познавах, какво ли не ми мина през ума - крива цев, лоша фаска, несъосно разпробита цевна кутия и т.н. Бяхме с колега, заедно гледахме в недоумение и толкоз. На другия ден ми дойде на ума да разменя предния и задния монтаж. И POI се премести на другата страна на мишената. Добре че така кликовете стигнаха да я вкарам в нулата, макар и на края на корекцията. Абе вършат работа Липърса, викам си, но после си взех BKL. И... отново изненада - коригирах така че да е на център и тумблера показваше точно ДВА клика корекция от заводската нула на оптиката.
Така аз лично с монтажи Липърс приключих.
 

kid

Редовен Потребител
ФТКС

Attachments

  • Screenshot_2019-07-19-09-23-08-958_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2019-07-19-09-23-08-958_com.android.chrome.jpg
    74.8 KB · Прегледи: 44
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
При демонтаж и монтаж на шината, държат ли прострелката или се налагат корекции?
От теб зависи, ако знаеш как правилно да затягаш и слагаш на същото място оптиката с монтажите няма да ти се налага да прострелваш. Пък и Анди за какво писа толкова? Прочете ли го въобще.
Иво инженер си, а повечето четат за да са наясно с нещата, а информация има колкото искаш в интернет, не е проблем да ти се отговаря ама няма кой да пише огромни постове, за да обхване абсолютно всички аспекти на механиката на пушките, оптиките, монтажите, за стрелбата и т.н Като идваш да стреляш питай на място, и задавай правилните въпроси за да получиш правилни отговори. Но вземи почети малко, може да ти се изяснят много неща, само с въпроси във форума не става. Тия знания ги имаме защото сме търсили и чели не малко, или сме си ги коментирали на живо!
Това е съвет, а не заяждане. Поздрави.
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
astra, доколкото виждам, ти вече ходиш по състезанията.
Там е изобилие от Щаери, наконтени точно за ФТ.
Вземи и пробвай 5-6 пушки на колеги и ще ти стане ясно, кое ти е удобно и ти пасва лично на теб.
Като си харесаш вариант, разпитай собственика от къде е взел дадените монтажи, шини или друго.
 

astra

Редовен Потребител
Държи...

При показаната схема на закрепване всичко държи...
Кала, "показаната схема" е като на BKL монтажите, за които е ясно защо държат прострелката.
Aз питах Влади относно Leupold монтажите за Уивър шина, които като туриш мишката върху тях и се вижда, че са стандартно изпълнение - с притискаща скоба от страната на затягащия винт.

Влади, имаш ли впечатления при слагането/махането на твоите Leupold монтажи за Уивър шина, дали стои прострелката?
 
Нагоре