МИШЕНИ - снимки. За мунициите и групите.

Don

Потребител
Дистанция 110м AF Condor на 44J с Alteros регулатор. H&N Sniper Magnum директно от кутията без подбор, 7 изстрела. Около 1.7 MOA група. Мисля, че като настроя NoLimit монтажите на оптиката и дигна увеличението ще слезе под 1МОА, в момента се стреля на ръба на оптиката.thumbnail.jpg
 

kosmev

Редовен Потребител
Защо на зуум 30? Пробвай като начало на 10-20 макс .
Ъъъъ... 30 "по" ти е малко много, пробвай с 20?!
Абе без да засягам никого, ама в тоя форум всички с китайски менте оптики ли стреляте или аз съм много зле?!
Пояснявам - аз от позиция прав стрелям най-точно на зуум около 6. Имам две оптики. Едната 4.5-18, другата 3-12. Прав стрелям с по-малката, просто с нея уцелвам.
Нивото ми е - от позиция прав, с вятър, ако съм на половин бира и имам ден, уцелвам шише от 0.5 литра на 50 метра примерно 8 от 10 пъти.
На същата дистанция, с опора торбичка пясък, целя капачки от бира без проблем.
За мен прав, при някакъв вятър, увеличение над 10 е мъка, за по-голямо не ми се мисли даже.
Изчел съм доста книги за снайперисти, втората световна стандарта за увеличение на оптиките е 4 (четири), а германците дори слагат на снайперистите си 3.5 (три и половина). А те не е като да не могат да правят оптики... Просто казват, че увеличение 10х е само за супер-инструктори.. и то само при определени условия...
Руснаците четвърт век по-късно слагат на Драгунав оптика с 4 кратно увеличение, която се приема за "революция" и всички тръгват да я копират...
Говорим за армейска стрелба, дето трябва да уцелиш каска (20см) на 600 метра... ако не успееш, ще ти пръснат твоята...
Та пак да попитам - може ли някой честно да си каже на какво увеличение се стреля от позиция прав - без опора, без предварителна подготовка на позицията. Ей така, вършиш си и виждаш шише минерална вода, знаеш, че е на около 50 метра.
Имаш вълшебна оптика с увеличение от 2 до 200 - на колко ще я настроиш, за да уцелиш?
 

Don

Потребител
Ъъъъ... 30 "по" ти е малко много, пробвай с 20?!
Абе без да засягам никого, ама в тоя форум всички с китайски менте оптики ли стреляте или аз съм много зле?!
Пояснявам - аз от позиция прав стрелям най-точно на зуум около 6. Имам две оптики. Едната 4.5-18, другата 3-12. Прав стрелям с по-малката, просто с нея уцелвам.
Нивото ми е - от позиция прав, с вятър, ако съм на половин бира и имам ден, уцелвам шише от 0.5 литра на 50 метра примерно 8 от 10 пъти.
На същата дистанция, с опора торбичка пясък, целя капачки от бира без проблем.
За мен прав, при някакъв вятър, увеличение над 10 е мъка, за по-голямо не ми се мисли даже.
Изчел съм доста книги за снайперисти, втората световна стандарта за увеличение на оптиките е 4 (четири), а германците дори слагат на снайперистите си 3.5 (три и половина). А те не е като да не могат да правят оптики... Просто казват, че увеличение 10х е само за супер-инструктори.. и то само при определени условия...
Руснаците четвърт век по-късно слагат на Драгунав оптика с 4 кратно увеличение, която се приема за "революция" и всички тръгват да я копират...
Говорим за армейска стрелба, дето трябва да уцелиш каска (20см) на 600 метра... ако не успееш, ще ти пръснат твоята...
Та пак да попитам - може ли някой честно да си каже на какво увеличение се стреля от позиция прав - без опора, без предварителна подготовка на позицията. Ей така, вършиш си и виждаш шише минерална вода, знаеш, че е на около 50 метра.
Имаш вълшебна оптика с увеличение от 2 до 200 - на колко ще я настроиш, за да уцелиш?

Симо Хaюка, който се води най-добрия снайперист за всички времене дори не е ползвал оптика:
Simo_H%C3%A4yh%C3%A4

Simo_H%C3%A4yh%C3%A4
 

Ludjev77

Редовен Потребител
ФТКС
Ъъъъ... 30 "по" ти е малко много, пробвай с 20?!
Абе без да засягам никого, ама в тоя форум всички с китайски менте оптики ли стреляте или аз съм много зле?!
"Абе"без да те засягам тебе ама май си много "зле".
Реакцията ви към @братушка беше отблъскващи за новаци като мен
Един твой коментар от друга тема.Много интересно ми стана, защо ти не си намерил време или нещо друго(а желание явно си имал) да присъстваш на едно състезание по ФТ, за толкова много време?За това време много жени се пристрашиха да опитат дисциплината и им хареса.
Ако не беше щракал по клавиатурата, а беше дошъл да стреляш поне един път(а ти си имал голямо желание, пък ние с нашите спорове сме ти го убили), нямаше да питаш: "айде сега тарикати кажете на x2 ли да стрелям или на x200"
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Когато четеш параметрите на оптиките, вглеждай се и по параметъра "зрително поле". Примерно, ако е посочено че е 1,5 м на 100 м при максимално увеличение и 15 м на минимално, колко ще е на 200, 300, 400 м? А колко ще ти е на 50 м? Мозъка приема сигналите от очите, и когато си прав(и не само, но тогава най-много трепериш), трепване само милиметър на цевта, очите го отчитат на мишената като сериозно. Ама ти не трепваш с милиметър само, а със сант-два-три. От там включваш в играта ръцете, стягаш мускулите и се опитваш да овладееш това "треперене" и тогава чао точност. Когато си на минимално увеличение, очите почват да не хващат тези "разхождания" на кръста по мишената и шанса ти се увеличава. Затова, при стрелбата прав е въпрос на индивидуални "настройки" да намериш увеличението, при което "успокояваш" кръста.
Аз например, прав стрелям на увеличение х25 на ФТ, но мишените са 15-40 до мм на 40 м максимално.
Когато със същата пушка стрелям прав по мишена 26-30 см на 146 м, свалям увеличението на х18.
 
Последна промяна:

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Нивото ми е - от позиция прав, с вятър, ако съм на половин бира и имам ден, уцелвам шише от 0.5 литра на 50 метра примерно 8 от 10 пъти.
За да не бъдем голословни и да се стига до припирни...във ФТ от позиция прав(коляно) мишена с убойна зона 25мм се слага на разстояни до 20м. и мишена с убойна зона 40мм. до 40м. и това както с ПЦП така и с ПП(има едно момче от Долината на тракийските царе прав ги попилява с пружинка).Никога не знаеш на колко метра ти е мишената за това са тия "космически" оптики,да измерваш с тях разстояния а не,че на някой му се стреля с увеличение 40!
 

братушка

Редовен Потребител
Симо Хaюка, който се води най-добрия снайперист за всички времене дори не е ползвал оптика
От кого се води за най-добрия?

Легенда советской снайперской школы. За все время войны он уничтожил более 700 вражеских солдат и офицеров, что неофициально делает его самым результативным снайпером в мировой истории.

германците дори слагат на снайперистите си 3.5 (три и половина). А те не е като да не могат да правят оптики...
Може и да не ми повярваш, но по онова време хич не можеха. Всъщност по онова време имало само 3 реално работещи оптически мерника, 2 руски и 1 немска. Като немската беше най-зле.
В интерес на истината, трябва да призная, че руснаците копираха тяхната от Карл Цейс, но я доработиха. Оригиналната не издържаше при стрелба, но руската "модернизирана" добре си държеше дори на едрокалибрена картечница.

Имаш вълшебна оптика с увеличение от 2 до 200 - на колко ще я настроиш, за да уцелиш?
Дали ще уцелиш не зависи от това на колко ще я настроиш. Просто се учи да стреляш.
И да не смесваш военни оптики и цивилни... Не съм проверявал всички, но сигурно трудно ще намериш военна с променлив зум. За това си има причини, а това от своя страна налага своите специфики.
 

xpresident

Редовен Потребител
Неделна стрелба на 50 метра.Може би ако можех да тренирам повече дупките в червеното щяха да са повече.Пък и пушката ми е един ветеран.
С пружинна пушка, подпряна на маса, при мен не се получава. Пробвай от ръка.
Стрелбата от положение "прав" и на мен, за сега, ми изглежда като чиста загуба на чашки и въздух :(
Не знам как се удържа пушка с оптика тежка като камък и зум поне 30 :(
Получава се при мен но само понякога, на Русе първия ден взех 3 от 4. Както някой беше писал във форума, стрелбата прав иска много тренировки. Относно теглото на пушката, добре е да е лека, но на мен повече ми пречи когато не е балансирана. Атамана е към 5 кила и полвина, но за стрлба прав е много удобен. Хайнела например, като му сложа оптика и става съвсем друга пушка, резултатите са ми по-зле от колкото с диоптричния.
Относно увеличението, предпочитам на 30 за прав и коляно.
 

astra

Редовен Потребител
Космев, само да отбележа, че снайперизмът и ФТ нямат допирни точки. И аз съм назубрил 2 3 учебника за снайперисти. Имам 2-ма приятели действащи снайперисти с които много вечери сме разговаряли какво и как правят.
На 1 то си фт състезание разбрах, че каквото съм научил от снайперите единствено ... пречи при ФТ.
 

Don

Потребител
От кого се води за най-добрия?

Руснаците изкуствено завишават в доста случаи статистиката в тяхна полза:

According to Soviet sources, Surkov had 702 confirmed kills during World War II,[1] a total which would make him the most effective sniper of the European conflict.[2] The top Soviet sniper is officially Ivan Sidorenko, who is credited with 500 confirmed kills, as postwar findings have shown that Surkov's figure very likely only served as propaganda.
 

kosmev

Редовен Потребител
Благодаря за конструктивните отговори!
Не питам конкретно за ФТ, но подразбирам, че явно повечето "напреднали", от които мога да получа съвети, практикуват тази дисциплина.
Прекрасно съм разучил за какво основно се ползва големия зуум. Въпросъм ми е, след като измерите разстоянието примерно на 40х зуум, след това не го ли сваляте за произвеждане на изстрел? За позиция прав конкретно питам...
Поне при мен пика на точността е около 6х - ако го увелича, процента попадения намалява.
Предполагам след тренировки може и да "вдигна" нивото до 10х, ама чак на 40х от позиция прав ми изглежда невероятно.
Говоря за стрелба от "неподготвена" позиция, като разстоянието меря "на око". Вятър, който на моменти клати не само пушката, а и тебе... До морето е така...
Стрелям с JSB Heavy 0.67грама с 240м/с. по-леките JSB-та много ги духа :) Пушката е нулирана на 40метра. Така +- 5 метра в преценката не са фатални, но все пак ако сложе шишето легнало, го целя по-рядко :)
 
Последна промяна:

братушка

Редовен Потребител
Руснаците изкуствено завишават в доста случаи статистиката в тяхна полза:
Може и така да е...
http://www.wio.ru/galgrnd/sniper/sniperru.htm
Предложи ни друг списък, не руски...

Въпросъм ми е, след като измерите разстоянието примерно на 40х зуум, след това не го ли сваляте за произвеждане на изстрел? За позиция прав конкретно питам...
Много хора свалят, но при фт (и не само) това не се определя от точността на самата стрелба при по-малък зум.
Определя се от затрудненото "регулиране" на оптиката в тези позиции за стрелба. При голям зум докато решиш да променяш нещо най-вероятно ще мръднеш и ще изгубиш целта от видимото поле. Пак трябва да намаляш зума за да търсиш мишената. 2-3 пъти такава процедура и ще капнеш.
Дори да не променяш нищо самото търсене на целта с голям зум отнема повече време, особено на начинаещи. Докато я намериш и се нагодиш се изморяваш много повече, за самият точен изстрел не остават сили.
Учиш се да стреляш с две отворени очи, да намираш бързо целта с голям зум. После ще говорим пак.


ПС: малък коментар към списъка:

пример от списъка:
"494
redstar.gif
Николай Яковлевич Ильин (50 Гв.с.п.) погиб 4.8.1943 "
Колко ли щеше да доката към май 1945, ако не беше загинал август 1943 ?
И такива в списъка са доста.
 
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Благодаря за конструктивните отговори!
Не питам конкретно за ФТ, но подразбирам, че явно повечето "напреднали", от които мога да получа съвети, практикуват тази дисциплина.
Прекрасно съм разучил за какво основно се ползва големия зуум. Въпросъм ми е, след като измерите разстоянието примерно на 40х зуум, след това не го ли сваляте за произвеждане на изстрел? За позиция прав конкретно питам...
Поне при мен пика на точността е около 6х - ако го увелича, процента попадения намалява.
Предполагам след тренировки може и да "вдигна" нивото до 10х, ама чак на 40х от позиция прав ми изглежда невероятно.
Говоря за стрелба от "неподготвена" позиция, като разстоянието меря "на око". Вятър, който на моменти клати не само пушката, а и тебе... До морето е така...
Стрелям с JSB Heavy 0.67грама с 240м/с. по-леките JSB-та много ги духа :) Пушката е нулирана на 40метра. Така +- 5 метра в преценката не са фатални, но все пак ако сложе шишето легнало, го целя по-рядко :)
Увеличение х6-10 са абсолютно достатъчни за точна стреба от прав, Пеко много добре ти е описал предимствата, и няма да се повтарям. Сега аз малко ще допълня спрямо информацията от другите колеги. Аз примерно стрерям само на 20 увеличение, но на това увеличение ми е изградена цялата схема на стрелба, защото стрелям само по дотове, но отделно така си и знам на тая база и ветровите корекции. Независимо дали съм прав, коляно или ФТ поза, стрелям на 20 увеличение, но меренето си го правя на х50, и се сваля. Тъй като при нас бая се очукват мишените, и ако са в някоя дебела сянка те уверявам на ниско увеличени трудно ще намериш и видиш къде е убойната зоната, и се напрягаш доста, което не е добре. Да трудно се свиква, с по-голямо увеличение, но с повече стрелба и упоритост се получават нещата. Всички знаем предимствата на ниското увеличение, но при нас спецификата на спорта те принуждава да си с по-високо увеличение, без да твърдим, че всички така трябва да стрелят. Малко трудно за разбиране е докато не се захванеш с този спорт. Но ако не се занимаваш с него, х6-х8 са си абсолютно достатъчни.

ПП: забравих да кажа имаше колеги стреляха задължителните позиции на х 30 или х40 увеличение, но след като почнаха да свалят на по-ниско резултатите им се подобриха.
 

Dominus

Редовен Потребител
Миша, това за което пишеш се изгражда с много стрелба.
Няма как да седнеш и да я подкараш, както примерно някой който стреля от години. И както винаги си го има и субективния фактор. И както винаги всеки се учи различно и има различни способности. В меренето, търсенето и всички онези упражнения с оптиката няма нищо изморително и тегаво, но точен изстрел е много относително понятие, когато имаш неизвестни в уравнението. Затова първо всеки претендиращ пред себе си за някакви възможности трябва да се научи на тази прецизна стрелба в зала, на тихо. Да се научи да му отиват чашките там, където иска и то не в рамките на 2-3см а на 4-5мм. Едва тогава може да излезе на поляната и да почне борбата с вятъра.
И като има тези вече изградени способности и знае че може и ги стреля тези изстрели прецизно, да учи правилно, кога, къде и колко го мести всеки вятър. А не от главата за краката и при всеки изстрел да гледа умно и озадачено, щото комбинацията от две неточности е най-големия кошмар.
 

lynx

Редовен Потребител
По въпроса за различните приближения:
При ФТ-то е желателно да виждаш къде точно ти отиват попаденията.
При всеки изстрел се учиш от грешките си и постепенно трупаш опит и рутина.
С малък зуум, поолющена мишена на по-далечна дистанция, няма да разбереш къде са ти грешките и как е протекъл самия изстрел.
Също така при по-голям зуум много по-ясно се вижда, ако чашката прави спирала при летеж или друго нередно.
Човек трябва да постреля ФТ, за да прецени реално нещата с различните приближения.
 

llcoolj

Редовен Потребител
Днеска пуснах някой друг изстрел. Имаше леки пориви на вятър от време на време! Разстояние 72 метра мерени с далекомер. Кутията от JSB се намира на другия край на халето, горе на металния перваз. Пуснал съм само 3 изстрла по нея, че ме достраша ако пусна още 2, да не разваля групата :D Целих се в средата на кутията, където е хартиеното тиксо. Стрелям само с JSB 1.175гр. ВО е Крал Армс НП-05 с оптика Хоук 4-12х40, стрелял съм на увеличение 12. Подпрян съм на капака на колата. Пушката е подпреня в предната част с торбичка с полимерни гранули. Скорост на чашката 285-277 м/с. Температура около 25-28 градуса. Сега видях, че съм писал в грешна дискусия, за което се извинявам и не знам как да изместя публикацията в правилния раздел.
 

Attachments

  • P_20190527_181257.jpg
    P_20190527_181257.jpg
    308.6 KB · Прегледи: 99
  • P_20190527_182230_1.jpg
    P_20190527_182230_1.jpg
    301.9 KB · Прегледи: 101

anibis

Редовен Потребител
Бях гледал по Discovery точно за ВСВ един от най добрите снайперисти,за онова време.
Но доста жълти мутри/японци/ ги е пратил в небитието. Запомних бройката на убитите жълтури беше убил 1137 доказани убийства.
Нещо такова се изцепиха, сега точно не мога да кажа дали е истина на 100% защото нито името му запомних нито нищо.
Ако не се лъжа беше или шотландец или канадец, говориха и негови командири които още някои бяха живи Че е бил доста смел
и най вече, леко му е хлопала дъската. Сам си е ходил на походи из тила на врага, и се спотайвал там,и когато почне на сутринта
битката,ги е зачесвал яко японците.
 
Нагоре