ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

братушка

Редовен Потребител
Гътваш един кос, окачаваш го на въженце за единия крак някъде наблизо на видно място и се радваш на тишината...
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Завъди си сова. Преди години комшията имаше 2 семейства косове(не скорци).
В съседната му плевня се засели сова и след само 3 дена, косовете си преместиха през 2 улици гнезденето.
Косове добре пеят, и се понасят. Пък и са полезни за двора - апват гъсеници, пеперуди и други насекоми, а от реколтата налитат само на черешите.
Совата предимно мишки хапва, но пък нощно време звуците които издава са много силни и натрапчиви.
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Вариант е машинка със звук от хищна птица ама е досадно за съседите .
 
Последна промяна:

didarai

Редовен Потребител
Совите пък кви лайна серат чУек , не е истина ... :D:D
Имаше семейство през няколко двора .
........
Ми ....така като гледам , отива на 2 минутка , с тайно изнасяне на труповете .... ??? :mafia:
Вариант е машинка със звук от хищна птица ама е досадно за съседите .
Ми тия не стават . Как да оглася половината град под мен кат ходжа на минаре ?
В мюрето ми беше надеждата , щот са щастливи гадинките , но много поразии ще направят . До колкото знам , след гуаното пристигат и хлебарките .
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
По празниците, между дъждовете, имаше периоди на пълно безветрие и реших да пострелям на по-далечко.
Сложих няколко бутилки на 70 метра, вкарах в ChairGun параметрите и .... ясно виждах, как чашката вдига пушилка два дот-а по-ниско от "решението", което ми даваше ChairGun.
Като "вдигнах" мерника, без проблем уцелвах, даже за група можеше да се пробвам, ама много ме ядеше защо пропадането на чашките е различно от сметките!
Балистичният им коефициент да е различен - е няма как да дава два мил-а разлика на 70 метра!
Да съм объркал разстоянието - ами не съм.
Хроното , което сам са направих, да дава грешна скорост - може, ама мерих Zoraki-то с него на различните помпи и резултатите напълно отговарят на паспортните му...
Няколко дена ме ядеше... и накрая се сетих да проверя оптиката.
Едната ми е Discovery vt-2 4.5-18x44SFVF , но не стрелям с нея, защото паралакса и не може да се настрои под 30 метра...
Дават я True Mil at: 10X , ама силно ме усъмни още като я отворих. Измерих я и сметнах, че по-скоро ретикъла съответства на пълният и зуум, т.е. на 18х.
Ето снимката, с която го прецених.
Колата е на 140 метра, увеличение х18, регистрационния номер е 52см широк.
18x_140m.png
Стрелям с VT-2 3-12x40, тя фокусира и на под 10 метра. И нея я дават True Mil at: 10X , ама си бях решил, че и тя като другата китайка си отговаря на максималното увеличение.

Хванах се да ги проверя пак. Блокът на снимките е точно на 947метра, мерено с GoogleEarth. Дойде ми гениалната идея да ползвам височината на етажа като референция. :)
Приемам я около 2.90метра - ако има по-запознати, да ме коригират.
Т.е. височината трябва да е точно 3 точки, 0.95 * 3MILS =~ 2.90

Сложих да "легне" първо 4.5-18х44, че като е свалена е по-лесно, на макс увеличение.
Сметките излязоха точни.
18x_950m.png

И като сложих пушкопистолета с оптиката VT-2 3-12 истината лъсна.
Увеличението, при което 3 дота на скалата съвпадат с един етаж е 8. Осем.
Не 10, не 12.
8x_950m.png

Като вкарах данните в ChairGun всичко перфектно заспа. На 12 зуум, на който съм стрелял, при ретикъл калибриран за 8, решението за 70 метра се измести 2 дота надолу.
Какво са 25% грешка за китайците :confused:

Сега се чудя как да проверя дали всъщност оптиката не увеличава 10 пъти, когато е наместена на 8. Тогава ще изляза на далавера! Платил съм 3-12 получил съм 4-15 , много щедри тия китайци! :D
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
Тези разсъждения съм ги правил и аз, някъде много назад в темата, когато имах Липърс 3-12х44. Забелязъл съм че на евтините оптики нито зуума, нито скалата са верни. Примерно Липърса на увеличение 10 увеличаваше колкото Бушнела (Японски) на 8, а милдота му никъде не излизаше верен, не стигаше увеличението и на 12, а уж е при 10.
 

ohubohu

Потребител
Някой да е имал такъв проблем с пощата в АБВ - "Системата за сигурност е засякла необичайно действие, свързано с вашата пощенска кутия. От съображения за сигурност, достъпът до кутията ви е временно ограничен."
 

Hidden

Редовен Потребител
Аз съм имал - два пъти. Опитах да осъществя контакт с админите на АБВ - ни вест, ни кост. Пощата, с която съм се регистрирал във Форума вече не съществува. Наскоро една друга моя поща също беше блокирана - за сега само мога да чакам.
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Аз имах такъв случай в началото на седмицата. Възстанових си достъпа и смених паролата. В папка изпратени имаше 1 имейл, който не е мой и го изтрих. Това е. На колежка същото се случи, но изпратените бяха много.
 

dberov

Редовен Потребител
Има една проста рецепта, не отваряйте писма от непознати и такива които не очаквате, като всички останали отбелязвайте като спам за да се филтрират и да не стават такива сакатлъци. Също така, задължително си направете втора поща за възстановяване.
 

ohubohu

Потребител
Никакъв отговор във формата за контакт, а и телефоните на Нет инфо никой не вдига. От понеделник е така.
 

Dominus

Редовен Потребител
Беров е прав. Не отваряйте подобни писма.
Ето и пример
2019-06-02_101154.jpg

Е кой нормален човек отваря такива тъпотии?
Маркират се като спам и бам.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Някой да е имал такъв проблем с пощата в АБВ - "Системата за сигурност е засякла необичайно действие, свързано с вашата пощенска кутия. От съображения за сигурност, достъпът до кутията ви е временно ограничен."
Мейли с такова съдържание пристигат по 5-6 на ден на всичките ми пощенски сървъри.
Даже не се и опитвам да си влизам в пощата. Всичко това е фишинг, който да те накара да го направиш.
Директно десен клик с мишката и в спам листата, а от там в коша.
Имам пощенски сървари, работеще безотказно от 1996, 2001, 2003 г, , още от времена, когато нямаше спам защити, само спазвам правилото за десния клик.
 
Нагоре