Пушките на STEYR

astra

Редовен Потребител
Понеже тук е темата за Щаер, тук му е мястото да попитам: имате ли наблюдения доколко е термозависим средният център на попаденията на FT и HFT пушките на Щаер на стандартната дистанция от 50м. Напр. в температурния диапазон 0 - 30 градуса. Не визирам само промяна в началната скорост на проектила, но върху изместването на "нулата" като краен резултат. Предполагам, че въпросът ми се отнася най-вече за LG110 и Challenge пушките...
 

astra

Редовен Потребител
Подразбира се, че отправям въпроса си към собственици на Щаер ФТ които имат лични впечатления ...
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Не съм сигурен колко е от 0 до 30. Само знам че като го разглобих и почистих и настроих зимата на 2016...имаше сняг, поле не го бях пипал и стрелях в Унгария на европейското. После съм барал скорости...иначе чак преди 2 мес го отварях за почистване, не че имсше нужда. Предполагам скороста мърда...но няма как да съм сигурен, защото скоростта мърда повече като сменям партидите. Чашките еднакви...само сменям партидата и разлика 4...5 метра. Та отзад с винтчето се настройва за всяка партида. Стрелям на 236...237 м.с. Сменвм партидата и показва 241..242...връщам старата...236
Чашките са по голяма променлива от температурата. Сега имам 50 кутии чаши... така че партидата и лятото ще е същата.... и ще наглася пушката тия дни на около нулата и ще видим до напролет.
Иначе от топло 30 градуса до 10 градуса ..метър два надолу пада, но на 50м е същото попадението и нищо не барам
 

sevdaka80

Редовен Потребител
Подразбира се, че отправям въпроса си към собственици на Щаер ФТ които имат лични впечатления ...

Можеш да ми се обадиш, когато някой организира FT при 0°-30° и се проведе.
 
Последна промяна:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Можеш да ми се обадиш, когато някой организира FT при 0°-30° и се проведе.

Ако знаех преди години, че имаш желание за ФТ при 0° щях лично да те поканя. Не веднъж е правено на 0° та дори и под 0-та.
 

Ludjev77

Редовен Потребител
ФТКС
Малко спам и от мен по темата Щаер.
Според мен колегата @astra имаше в предвид диапазон от 0° до +30°.
Такъв ден не е имало и няма и да има.
Това че са се организирали стрелби на около и под 0° не отговаря на НЕ добре зададения му въпрос.
Според мен въпроса му е разбран от Васко :
-прострелка на около 0°, ще премести ли нулата при 30° и с колко?(или обратно)
Колега @astra, понеже и ние сме много любопитни какво се случва при различни t°(да се отнася за всички марки и модели пушки) се стремим да нямаме "сух" месец. И както се е стреляло около 0° преди, така ще продължаваме да стреляме и за на пред.
Проблема с нулата е нулев, защото преди всяко състезание има т.н. прострелка(zero range) , на която влизаш в час за 10мин.
Поздрави:cheers:
 

sevdaka80

Редовен Потребител
Здравей Божо аз те познавам най вероятно и ти, не се притесняваме да спомена името ти,едвали има хора които изгарят от желание,да присъстват при такива екстремни температури на Ft.Това при 0° ок ама -30° мисля че е просто някво писане по темите,лошо няма,ама малко безмислено в точно такава тема.Останете си със здраве,мога да кажа и още но няма смисъл,ако сте ме разбрали добре,ако не пак добре карайте си кораба.Големите

Малко спам и от мен по темата Щаер.
Според мен колегата @astra имаше в предвид диапазон от 0° до +30°.
Такъв ден не е имало и няма и да има.
Това че са се организирали стрелби на около и под 0° не отговаря на НЕ добре зададения му въпрос.
Според мен въпроса му е разбран от Васко :
-прострелка на около 0°, ще премести ли нулата при 30° и с колко?(или обратно)
Колега @astra, понеже и ние сме много любопитни какво се случва при различни t°(да се отнася за всички марки и модели пушки) се стремим да нямаме "сух" месец. И както се е стреляло около 0° преди, така ще продължаваме да стреляме и за на пред.
Проблема с нулата е нулев, защото преди всяко състезание има т.н. прострелка(zero range) , на която влизаш в час за 10мин.
Поздрави:cheers:
Колега аз не виждам много добре но виждам 0°-30° и така го разбирам,не съм от хората които се заяждат,но не ми е проблем.
 
Последна промяна от модератор:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
@sevdaka80 При -30 едва ли някой ще прави. Аз по-скоро го разбрах като от 0 до 30. Май недоразумението е следствие на неточното писане на колегата. Не взимай толкова лично нещата, просто това разбрах от поста ти и казвам, че е правено не веднъж на температури около 0-та без никакви лоши чувства :).
И за да съм по темата...
@astra Нямам лични впечатления от Щаер и неговите зависимости при промяна на температурата. Имам индиректни.
Аз лично мисля, че тъй нареченото шифтване в голяма част от температурния му диапазон се дължи на метеорологичните условия в съответния ден на стрелбата. Фактори като влажност и температура, мокра трева и напичащо слънце, релефа около терена, на който се стреля могат да те вкарат в такива размисли, че дори цевта да ти е от 152мм гаубица пак ще се чудиш защо сутринта след прострелката си уцелвал, а с напредване на времето и респективно промяна на условията започваш да пропускаш. В типичните месеци за подобно поведение на проектила и според скромното ми мнение съмнения за шифтване на пушката се коренят или се дължат ако не почти изцяло, то в голяма част именно във факторите, които описах по-горе. През пролетните и есенните месеци съм участвал в състезания с разлика от повече от 20 градуса от сутринта до средата или след средата на състезанието. Пропуските се виждат красноречиво по мишените и аз лично се съмнявам такъв голям процент от хората да имат проблем с шифтването на пушките. Затова се изисква доста опит или някой съвет, който би могъл да е полезен.
Някой може и да даде наготово точна рецепта за справянето с проблемите шифтване и "шифтване", но най-добрия учител е опитът. Шифтването е решим проблем според мен донякъде, но по-сложното е да се справиш с "шифтването".
 

sevdaka80

Редовен Потребител
Ако знаех преди години, че имаш желание за ФТ при 0° щях лично да те поканя. Не веднъж е правено на 0° та дори и под 0-та.

Като цяло имам интерес,и не е нужно покана,тъй като нямам постоянство в България.И ред други причини не очаствам в тях,но никога не се знае.Така че не се знае кога пак ще седнем в едно помещение,или на една маса,никой не е длъжен да харесва когото и да било.
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Значи за зависимоста от температура на щаер....опит от вчера. При точно 0 нула градуса замерих Щаера. Последно замерване на закриването на сезона последното състезание ...17-19 градуса, скорост от два изстрела през хроното за двата дни 235,7 и 236,1 м.с
Пушката не е пипана от тогава, цяла нощ в колата, даже е със същия въздух от състезанието , същите чашки....0 градуса темп....показа.772 fps за два изстрела , което е 235 м.с Значи 15градуса ..1.м.с промяна.
Ето снимки и мишени на 32м. от ФТ позиция и снимки на хроното и условията на стрелба
 

Attachments

  • IMG_20181228_155226.jpg
    IMG_20181228_155226.jpg
    314 KB · Прегледи: 110
  • IMG_20181228_154947.jpg
    IMG_20181228_154947.jpg
    491.2 KB · Прегледи: 107
  • IMG_20181228_154925.jpg
    IMG_20181228_154925.jpg
    485.3 KB · Прегледи: 110
  • IMG_20181228_154844.jpg
    IMG_20181228_154844.jpg
    226 KB · Прегледи: 105
  • IMG_20181228_154841.jpg
    IMG_20181228_154841.jpg
    241.2 KB · Прегледи: 108
  • IMG_20181228_154331.jpg
    IMG_20181228_154331.jpg
    338.6 KB · Прегледи: 110

andi

Редовен Потребител
Специално за този който се интересува от марката .
 

Attachments

  • IMG_20190306_161152.jpg
    IMG_20190306_161152.jpg
    328 KB · Прегледи: 123
  • IMG_20190306_161202.jpg
    IMG_20190306_161202.jpg
    314.5 KB · Прегледи: 126

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Анди къде са тези промоции във ВИП-а или през теб?Този Щаер в 5,5 колко дж. е?/
 

andi

Редовен Потребител
В Пловдивския ВИП бяха ми извикали 100 патрона за едната ми пушка . Като минах да ги взема видях тези промоции . Реших , че ще са полезни за някой и ги снимах . Не съм се задълбочавал да разглеждам подробности щото много бързах .
100 % промоцията ще важи и в 4 те ВИПА и ще има и други модели . IMG_20190306_161253.jpg
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Искам да чуя малко мнения.
Понеже е пролет и е време за освежаване. И тъй като се отказах от Аншуца 9015, си мисля за едно Щаерче в 4,5. Но кое да бъде?
Това https://www.krale.shop/en/steyr-challenge-hunting.html
Или това https://www.krale.shop/en/steyr-hunting-5-scout-auto-qf.html
Или да скачам направо на това https://www.krale.shop/en/steyr-pro-x.html
Искам да е 24 джаула естествено.
Чаленджа-хънтинг ще е много точен, с 55 см. цев, но е 1-заряден и най-евтин. Хънтинга 5 Скаут е с 52 см. цев, но е 5-заряден и го познавам. Бул-папа Про е 10 заряден с 65 см. цев и вероятно ще е супер, но е по-скъп. А пък за плинкинг по двора и в стрелбището, бул-папа не е най-доброто.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Кой пита? ???
Ти от масата няма да го мръднеш, що да не и бенч варианта?
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Ами тогава само едно желязо, което е най- мощно и после поръчков приклад, какъвто ти харесва.
 

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
45 см. цев едва ли са проблем за 24j.
Защо не ги пробваш с поръчка за challenge-рама, repeater-карантия с 55 см цев. Ей така за играта.. Само за оферта. ;)
 

astra

Редовен Потребител
... си мисля за едно Щаерче в 4,5.
Понеже ми е "болна" тема, понеже също съм на лов за Щаер: засега няма наличности с quick fill, понеже имат някакъв проблем със supplier company.
Каза ми го Крис Крале, потвърди ми го и Марко Маер от Щаер. И не се ангажират с никакви срокове относно решаването на проблема и последващо зареждане на търговците с наличности :(
Така, че можеш да си гледаш и избираш Щаер, но трябва да се заредиш с търпение, неизвестно до кога... точно както и аз... ;)
 
Нагоре