ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

Nikola

Потребител
Бях си взел няколко кутиики Кросман Дестрояр и Премиер в 4,5 и 5,5. В 4,5 с 8 джаула групите на 30 метра с Дестрояра са малко по големи от тези с Премиера, но са задоволителни. В 5.5, обаче с 26—7 джаула Дестроярите летят като мухи, докато премиерите ми направиха страхотна група.
 

SvilenP

Редовен Потребител
Аз за Хатсанът мисля да взема, защото с JSB и H&N вече го изпробвах. Моя е 17 - 18 джаула в зависимост от теглото на чашката, далеч от "легендарната" му "слава" и видях, че посочените Crosman от мен са 0.93 грама, а точно с това тегло JSB Diabolo Exact Jumbo Express 5.5 пушката ми харесва.
 
  • Харесвам
Reactions: Sen

Фермиранхо

Потребител
Здравейте. Искам да си взема сачми от тези на jsb predator metalmag или H&N Terminator. Също така и от тези
IMG_20190311_212632.png IMG_20190311_212721.png
Въпроса ми е дали тези чашки са само пцп пушки?
 

kosmev

Редовен Потребител
Ако си с пружинна пушка, рискуваш тежката чашка да влоши точността. Ако наистина пушката ти ги достига тия 27J, то 1.6грама чашка ще излита само със 180м/с.
Това означава, че ще "стои" по-дълго време в цевта и ще я напуска по-късно, а това пък означава, че може да я "хване" и инерцията на спиране на буталото, което още повече ще намали точността.
 

Фермиранхо

Потребител
Ако си с пружинна пушка, рискуваш тежката чашка да влоши точността. Ако наистина пушката ти ги достига тия 27J, то 1.6грама чашка ще излита само със 180м/с.
Това означава, че ще "стои" по-дълго време в цевта и ще я напуска по-късно, а това пък означава, че може да я "хване" и инерцията на спиране на буталото, което още повече ще намали точността.
Ясно благодаря за съвета ти, значе тежка чашка няма смисъл да взема, иначе е с газово бутало

А какво ще кажеш за тези чашки
По-добър вариант ли си?
 

Attachments

  • Screenshot_20190312-100130.png
    Screenshot_20190312-100130.png
    312 KB · Прегледи: 75
Последна промяна от модератор:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Каква е пушката, реални скорости, с какви проектили(чашки) стреляш?На какви разстояния как се държат?
Какво търсиш от новите проектили? Точност, скорост, далекобойност или пробивност(както предполагам)?
Гледам, че залиташ по остри чашки и явно си ги избираш по картинка.
Ти трябва да отговориш на много повече въпроси, преди да получиш напътствия за проектили. Еднозначни отговори няма.
 

kosmev

Редовен Потребител
А какво ще кажеш за тези чашки
Стават, ако ще стреляш по това:
14.jpg

За мен това си е типичен под-калибрен проектил от най-раните модели (с неотделящ се корпус), който предполагам има присъщите им недостатъци - лоша точност и нисък балистичен коефициент. Ако все пак първото производителят е успял да реши някак си, то ще имаш "изправена" траектория в първите 15-20 метра. Поиграй си с ChairGun за да добиеш и визуална представа. БК на тази форма чашка едва ли е повече от 0.013.
Или направо влез тук :
http://ballistics.hn-sport.de/#select/pellet/caliber/4
 
Последна промяна:

Фермиранхо

Потребител
Каква е пушката, реални скорости, с какви проектили(чашки) стреляш?На какви разстояния как се държат?
Какво търсиш от новите проектили? Точност, скорост, далекобойност или пробивност(както предполагам)?
Гледам, че залиташ по остри чашки и явно си ги избираш по картинка.
Ти трябва да отговориш на много повече въпроси, преди да получиш напътствия за проектили. Еднозначни отговори няма.
Hatsan Striker Edge Vortex 5.5
245m/s. Търся малко повече пробивност и далекобойност, но малко трудно става над 25-30м със механични. Стрелял съм само със чашки на Гамо про хънтър и сръбските, стрелям само по шишета, дъски, кутийки.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Остра оловна чашка или с метален връх не означава че е по-пробивна.
Твърдостта на сплавта на чашката ти определя пробивността при еднаква мощност.
Гамо имат алуминиеви твърди чашки, дупчат, ама летят като мухи.
Дупченето и чупенето са първоначлна "тръпка" не само при пружинките, но трябва да узрееш за да търсиш вече само точност. А нея, с чашките с които стреляш няма да я подобриш, няма да стане и с това което си мислиш, че на външен вид ти харесва.
Страйкъра докато издържи да е здрав(изправен), стреля най-добре като точност с JSB 0,93 и 1,03 грама. Но това са меки чашки.
 

SvilenP

Редовен Потребител
Колега моят Хатсан /17-18 джаула е!/ най - харесва JSB 0.93, а по поръженията върху дървеният стол на който слагам мишените на 32 метра най - добре - JSB 1.03.

Стрелял съм с много модели на JSB и H&N при горното положение, но интересно, странно или не при JSB 1.03 често парчета от дървото разкъсваха мишените. Освен това рикошети от други забити чашки са минавали до мен, на 32 метра.

Има доста тестове в тубата и от тях може да видиш как се справят остри и hollow point чашки спрямо класическите диаболо. От голямо значение е и дали мишената е твърда или не. Аз лично бих заложил на диаболо.

Преди няколко дни мой колега имаш пружиннен Хатсан 125 ме попита чувал ли съм супер пробивните чашки Gamo armor piercing 5.5 mm. Той стреля в дворът си на 11 метра, без оптика от ръка. Него го интересува дали пробиват чашките дъска и точност го интересува - "да попаднат чашките в черното на мишената" както каза той. Купил някакви H&N но видял, че Гамо магнум пробиват дъска, а H&N не, та затова ме пита.

Не знам какви са H&N/, предполагам че са hollow/, а Гамо не използвам, но от няколко тестовете в нета видях, че тези Gamo armor piercing пробиват по - малко дебел хартиен каталог от диаболо на RWS.

Та, според мен има значение БК, материал и форма на чашката, както и твърдостта на мишената. Мощността на пушката има значение, но не основно. С други думи по това по което ще стреляш трябва да подбереш чашката, но трябва и пушката да я хареса също.
 

Sen

Редовен Потребител
Едно видео за пълнотелите проектили от Едуард, мисля, че тук е правилната тема. Макар че много хора няма да се съгласят с основното му становище, и с право, има някои загатвания за бъдещи новости:

Иска ми се да добавя нещо по горната тема, предполагам доста хора ще се съгласят с мен, днес по-рано просто нямах време да пише повече.
Първо, уважавам Едуард, имам негови пушки, но самоувереността му граничи с арогантност.
Пълнотели проектили съществуват в серийно производство, всички го знаем, но той иска да му бъдат направени от JSB, защото си познава тях, работил е с тях, те му правят чашките с не знам си каква матрица там. Освен това очевидно не иска да си признае, че и той е закъснял, защото NSA, например, вече ги дръпнаха FX.
Намирам за категорично неуместно изказването му, че всеки трябвало да си тунингова пушката за пълнотели - НЕ, това е работа на производителя, друг въпрос е ако просто изрично упоменеш в инструкциите на продукта си, че такива муниции не са подходящи за него. Последното важи особено силно като знам колко пари струват оръжията му.
Същата работа и с опита му да прехвърли отговорността върху производителите на муниции - ами ако сега JSB каже "Аааа, не, дайте ни настроени пушки за стрелба с пълнотели, с които да тестваме по време на производствения процес!"? Кое е тогава първо - кокошката или яйцето?!
Имам клонящ към нулата толеранс към корпорацията FX и приобщаването на всякакви брандове към нея, но след това изказване, разбирам, че FX и NSA постъпват съвсем правилно като работят заедно за въвеждането на пълнотели проектили в индустрията за ВО - и доколкото виждам онлайн, вече се продават такива лайнери и дават успешни резултати не само с NSA, но и с други "несъществуващи" марки, които някой си ги бил леел в гаража.
Очевидно наистина не разбирам руската душа, но за мен дрънканиците в това видео са класически маркетингов автогол.
 
Последна промяна:

andi

Редовен Потребител
Продължавам да пробвам турските съчми в различни пушки . Засега не съм впечатлен . Примерно в 5,5 пушки настроени на 295 мс с редизайн 1,65 , с турските 1,6 гр хем отваря много групите , хем сваля малко енергията . Заради това не виждам смисъл от турската 1,6 г в 5,5 мм .
 

Attachments

  • IMG_20190317_205013.jpg
    IMG_20190317_205013.jpg
    223.4 KB · Прегледи: 39
Последна промяна:
Нагоре