ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

SvilenP

Редовен Потребител
Здравейте колеги, Кой куриер ще ми препоръчате за доставка от Чехия - GLS или UPS? И те с кои БГ куриери работят? Благодаря предварително!
 

kosmev

Редовен Потребител
Също така, не съм чул или прочел някой, който впоследствие си е закупил Discovery от HD или от HI серията да се оплаче.
Това е си типично наша "културна" особеност - като те прецакат, да си траеш. :D
В руската тема нямат тия комплекси....
Ето един, купил си Discovery HD 1-6X24 IR Short Range.
След две седмици ползване се появило черно петно...
24327151_22846.jpg
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Глс работят с интерлогистика(доста слаби според мен). След покупката ми от балистас бих препоръчал упс.
 

Димич

Новодошъл
Здравейте колеги - нов съм във форума но от погледа на годините не са ми чужди ловните емоции ,обаче сега се нуждая от Вашето по професионално отношение към оптиките - подариха ми оптика Гамо 4х32 за пушката ми - Комета Феникс GP sistem MK -5.5 - ОБАЧЕ сега се двоумя заради мил дота или заради качеството да я сменя - с Липърс UTG 4х32 Mil Dot или HAWKE 4х32 Mil Dot - нови - приятел държи на Хоука а аз се чудя и затова Ви търся мненията - Благодаря
 

Sen

Редовен Потребител
Здравейте колеги - нов съм във форума но от погледа на годините не са ми чужди ловните емоции ,обаче сега се нуждая от Вашето по професионално отношение към оптиките - подариха ми оптика Гамо 4х32 за пушката ми - Комета Феникс GP sistem MK -5.5 - ОБАЧЕ сега се двоумя заради мил дота или заради качеството да я сменя - с Липърс UTG 4х32 Mil Dot или HAWKE 4х32 Mil Dot - нови - приятел държи на Хоука а аз се чудя и затова Ви търся мненията - Благодаря
Сигурно говориш за Hawke Vantage 4x32. Аз лично поддържам мнението на твоя приятел, вземи тази пред UTG.
Бих ти препоръчал да вземеш версията с предна настройка на паралакса, но когато става дума за пружинна пушка (тоест за пушка с газово бутало като твоята), някои от колегите биха посъветвали да вземеш съвсем бейсик версиите с фиксиран паралакс. Това значи по-малко движещи елементи в оптиката и по-голяма устойчивост на вибрациите на пушката ти.
Също така, имайки предвид типа въздушно оръжие, което ще ползваш, трябва да избереш и читав монтаж за оптиката. Някой хубав моноблок със стопер, може би и "дампа", но за нея ще се поохарчиш...
 

Димич

Новодошъл
Да -за Hawke Vantage 4x32 става въпрос - Благодаря Sen за отзива - ще взема и хубав моноблок -благодаря-иначе на сърце ми е Pilad P 4x32 +Mil Dot но ми се струва че е цената на оптиката е голяма за такава пушка - все пак благодаря
 

Sen

Редовен Потребител
Да -за Hawke Vantage 4x32 става въпрос - Благодаря Sen за отзива - ще взема и хубав моноблок -благодаря-иначе на сърце ми е Pilad P 4x32 +Mil Dot но ми се струва че е цената на оптиката е голяма за такава пушка - все пак благодаря
Признавам, че изобщо нищо не знам за оптиките на VOMZ и дали са подходящи за пушка като твоята. Може би някой от колегите ще сподели опит. Можеш също да пуснеш търсене в тази тема, може и някой да е писал в миналото нещо по въпроса.
 

TheStarlingHunter

Редовен Потребител
Привет, тъкмо по темата
Днес мой приятел си взе оптика за 125-цата си. Препоръчали му KonusPro 3-12х50, за да издържи. Монтираме я, започваме да прострелваме. Налага се да въртя настройката за вертикала надолу докато не започва да се усеща вече леко съпротивление, тъй като бие доста нагоре. След 2-3 изстрела връщам малко обратно и след още няколко изстрела осъзнаваме че е започнало да превърта...? Не сме натягали със сила, за да види кой знае какъв зор. Отката да я е натрошил за 20-тина изстрела...?
 

Sen

Редовен Потребител
Привет, тъкмо по темата
Днес мой приятел си взе оптика за 125-цата си. Препоръчали му KonusPro 3-12х50, за да издържи. Монтираме я, започваме да прострелваме. Налага се да въртя настройката за вертикала надолу докато не започва да се усеща вече леко съпротивление, тъй като бие доста нагоре. След 2-3 изстрела връщам малко обратно и след още няколко изстрела осъзнаваме че е започнало да превърта...? Не сме натягали със сила, за да види кой знае какъв зор. Отката да я е натрошил за 20-тина изстрела...?

Според мен - не. Толкова й е качеството. И на една друга бюджетна оптика съм го виждал този проблем. При достигане на крайно положение на турета в едната посока, кликовете спряха, а самият турет продължава да се върти, а оптиката беше за кратко на пцп.
Не знам дали ще можете да получите гаранционно обслужване.
Затова в бюджетен, та дори и среден клас оптика, според мен не трябва да се стига до крайно положение на турет. Гледаш колко милирадиана или МОА е капацитета по спецификациите на производителя, и така знаеш докато въртиш при прострелка кога да спреш, преди да си стигнал крайна точка.
Съжалявам за гадния късмет и успех, момчета.
 
Последна промяна:

daniel

Новодошъл

sts1969

Редовен Потребител
Аз лично бих взел втората, повечко зуум никога не е излишен. Страничният тумблер за паралаксната корекция също е плюс, като видя предна корекция (като първата оптика), и ток сякаш ме удря. :D
 

kosmev

Редовен Потребител
На база на опита ми точно с тази марка, със серията VT-2, която те позиционират като среден клас , бих те посъветвал да не вземаш VT-Z 6-24X44.
Без да се обиждаш, за мен този модел е "капан" за начинаещи, като се опитва да изпъкне с уж високи параметри.
Голямато паралаксно колело само ще ти пречи и от него ще имаш полза колкото от грамаден спойлер на 20 годишна Вектра - разбиращите ще те гледат с насмешка.
Това увеличение 24 на обектив 44мм ще може да го ползваш само в идеални условия, а минимално 6 ще ти идва голямо за стрелба от ръка прав в неудобна поза.
Страничен паралакс с голямо колело има смисъл само при много качествени оптики, при които минимално "бутване" променя картината и може да се ползва за измерване на разстоянието. Ако ниския клас на Discovery можеше това, то едва ли хората щяха да плащат хиляди евро за други модели...
Предния паралакс е по-прост техически за реализация и вероятността китаеца да е объркал там нещо е много по-малка...
А точно тая марка категорично няма никакъв качествен контрол за мен.
 
Последна промяна:

daniel

Новодошъл
Мерси за мнениеята. До сега съм ползвал оптика, която е без милдот и без паралакс и съответно търся такава, която да мога да ползвам на различни разстояния. Поради ограничения в бюджета, ще видя и нещо втора ръка, но там ме наплашиха, че оптиките имали амортизация ("изхабява ли се" каквото и да значи това) и малко ме е страх да не взема нещо, което да не работи като хората.
 

sts1969

Редовен Потребител
А точно тая марка категорично няма никакъв качествен контрол за мен.
Космев, прав си че и двете оптики са калпави, аз не бих купил за себе си нито едната, но човека иска конкретно мнение за двата модела. Втората със зуум до 24 ще гледа по-добре на средата на зума, тоест на около 14-15, докато първата със зуум до 16 ще е на края на зума и няма да гледа добре. Предният паралакс при калпава оптика е самоубииство, защото и при двете оптики ще се вижда размазано докато не избистриш образа от колелото, просто при страничното колело ще е много по-удобно. Никой не говори за измерване на разстояние с тези оптики (няма шанс), говоря за избистряне на образа. Колелото от втората може да се демонтира за 1 минута ако пречи. Колега Даниел, не е чак толкова рисковано да си вземеш оптика втора ръка от този форум, моята оптика е Конус среден клас, нова е струвала около 850лв и сигурно е поне 5-а ръка, но още си работи надеждно и безотказно при стрелба по кликове. :cheers:
 

C.iliev

Новодошъл
Здравейте, от скоро се сдобих с въпросната въздушна пушка. Първите ми впечатления са, въпреки ниската цена, пушката се справя добре. Групира изстрелите, лека, удобна. Но както и да е става въпрос, че от едно известно време започнах да усещам спад в силата й, и искам да и сложа газово бутало, но за нея не намирам никъде. Някой запознат ли дали ще може да се сложи vortex бутало от хатсан ?
 
Нагоре