Anschutz PCP Rifle

  • Автор на темата Anonymous
  • Начална Дата

Dominus

Редовен Потребител
След една нощ при температура 4 градуса първи изстрел 230м/сек.
Редуктора трябва да се справя доста по-добре, но уви... Втори и нататък изстрели около 237.
Следва затопляне до 20 градуса в продължение на час. Първи 242. После около 241.
Извод:
Ресуктора не е най-добрия, но в състезателни условия покрива нуждите на всеки вид стрелба.
Температурно пушката е доста стабилна.
4м/сек. за 16 градуса е много добре. Поне по моите стандарти.
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
Температурно пушката е доста стабилна.
4м/сек. за 16 градуса е много добре. Поне по моите стандарти.
Може ли да задам един по-практично ориентиран въпрос: а доколко е термостабилен средния център на попаденията? Или - мести ли се и с колко "прострелката" на 9015 при температурни вариации от 15-20 градуса?
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Може ли да задам един по-практично ориентиран въпрос: а доколко е термостабилен средния център на попаденията? Или - мести ли се и с колко "прострелката" на 9015 при температурни вариации от 15-20 градуса?

9015 сега се пръкнаха по нашите ширини.В България ще им е е първата зима. Хайде колеги температурите навън са подходящи. Жертвай те се за науката.:D
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Аз имам 2 състезания с моята и не забелязах проблем. То реално мърдането на "0" - ата идва от промяната на скоростта от топло на студено.
Моята нямаше сериозна промяна. Вкъщи даваше 237 в Асеновград даваше 235-236 и всичко беше къдетот трябва, но тези дни мога да я извадя на студеното да видим как ще бъде.
Турчина, който беше на нашето състезание в Асеновград сподели, че има проблеми ляво дясно при различни температури, но от къде идва неговия проблем нямам идея. Неговата беше преправена от Джон Харис, който реално не прави нищо кой знае какво по пушките освен, че прави клапан дигащ БК-то :lol:.

Аз доста четох преди да си я взема, даже схемата по която е преработена моята е от : pimpmyairgun там има много хубава тема за 8002, но то реално е същото.
Та на Аншутца до колкото аз съм запознат се правят следните неща:

Бединг на приклада, приклада се държи на 1 болт за пушката и шава навсякъде не е направен ок според мен.
Разтъргване на клапанното тяло за да влезе клапана вътре в самия детаил и намаляване на мъртвия обем.
Нов клапан. Въпреки, че не знам със стария как ще се държи? Той е щаерски, но Джон Харис много го храни и препоръчва да се смени. Има логика, понеже щаерския е с о-пръстен, който при различни температури според мен ще се държи различно.
Уж и шината била задължителна, но до колко е така не знам. Ще си викна 1 да си имам :).
Разтъргване на редуктора с цел увеличаване на задредуктората камера и след това вдигане на редукторното налягане и Воала пушката е 16дж.

П.С - темата на Гуидо от Белгия : https://pimpmyairgun.com/viewtopic.php?f=75&t=1158
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Турчина, който беше на нашето състезание в Асеновград сподели, че има проблеми ляво дясно при различни температури, но от къде идва неговия проблем нямам идея. Неговата беше преправена от Джон Харис, който реално не прави нищо кой знае какво по пушките освен, че прави клапан дигащ БК-то :lol:.

Загледах му пушката. По спомени цевта му си беше стегната в осмицата.При това положение няма начин да няма тия проблеми.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Има доста голям ефект от термолабилността на пружините и о-пръстените. Естествено, когато изключим наличието/влиянието на смазка на определени места.
Сега по празниците, ако ми остане време ще експериментирам с няколко пружини на ударника, за да видя какво отражение ще дадат. За една съм я хванал, че при 20 градуса разлика дава само 3-4 м/с по-малко, но другите не съм тествал при ниски температури.
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Правило 1 !!! Върху ударника никаква смазка никога. Измива се със спирт слага се и това е! Смазва се само спусковия механизъм и то със смазка която не тече.
Нещото което се влияе най много от температурата в цялата система е въздуха около 2 бара на 5 градуса при 100 начално:
-15гр. -15 бара
-10гр. -12
- 5гр. -11
0гр. - 9
5гр - 7
10гр - 4
15гр. - 2
20гр. -100бар -приемам, че това е средната температура при която настройваме
25гр. +2
30гр. +4
Получава се доста голяма разлика. За щастие тя е само в резервуара защото имаме редуктор който е настроен примерно на 90 бара и той ще се стреми да поддържа именно това налягане в зад редукторния обем независимо от температурата. Може да се получи фрапираща разлика единствено ако оставим пушката на слънце и зад редукторния обем се нагрее, но това ще е само за конкретния изстрел. Същото е и ако изстине рязко.
Останалите неизвестни са "О" пръстените и пружините на ударника и редуктора.
Как се влияе един редуктор от температурата не съм изследвал. Имам спомен от един редуктор, който Рашко беше смазал яко и той замръзна на Бонсовите. Но тогава си беше -10. От тогава не ги смазвам. Общо взето стреляме при положителни температури и аз не съм забелязал на моите пушки разлики в скоростта от 12-15гр. до 35гр на хроно. СТП-то се мести ама това е друга бира
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
На Аншутца удърната група идва смазана. Още при първото отваряне изчистих всичко и оставих сухо.
 

братушка

Редовен Потребител
За щастие тя е само в резервуара защото имаме редуктор който е настроен примерно на 90 бара и той ще се стреми да поддържа именно това налягане в зад редукторния обем независимо от температурата.
.....
Останалите неизвестни са "О" пръстените и пружините на ударника и редуктора.
Има още един фактор: при едно и също налягане при различни температури в определен обем се събира различно количество въздух.
На студено през клапана тръгва да хвърчи въздух с по-голяма сумарна маса.
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Има още един фактор: при едно и също налягане при различни температури в определен обем се събира различно количество въздух.
На студено през клапана тръгва да хвърчи въздух с по-голяма сумарна маса.
Фактори има и още. Да на студено сумарната маса е по-голяма, следователно и енергията която носи е по-голяма, а скороста пада:exclaim::sorry:
 

братушка

Редовен Потребител
Не знам всички зависимости, затова ще формулирам общо: самият въздух при различни температури има различни "енергетически" стойности.
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Ами то и Бернули влиза в действие..........Налягане и сечение като приемеш за константни, а променяш масата/плътността на флуида - какво ще се получи?
Прав си те тоя го бях забравил. Пътността на флуида увеличава триенето, което намалява скоростта, която от своя страна е на квадрат в уравнението за енергия.
 

братушка

Редовен Потребител
И не само.
По-студен въздух означава по-бавно движещи се самите молекули на въздуха, демек самият въздух става "по-бавен". Освен триенето...

Олово става по-твърдо - различно триене на чашка в цевта.
Гумички и полиамиди по-твърди - различна деформация в бойния клапан и клапан на редуктора....

Факторите са твърде много. И всички са трудни за пресмятане...

Единствено, което можем да отстраним на практика са лепкавите смазки. Навсякъде, където е възможно.
 

astra

Редовен Потребител
Ето темата за температурната зависимост на Аншуц 9015 в шутинга
https://shooting-the-breeze.com/threads/9015-temperature-issue.40089/
Доста дълга тема и поучителна. Четох с интерес...
Интересно ми е на Щаера доколко средния център на попаденията е изобщо термозависим, но тук естествено е темата за Аншутц... ;)
 
Нагоре