HATSAN - всички модели пружинни пушки на фирмата.

nikolela

Потребител
Какви други разлики има между Страйкър и Хатсан 125 Гризли? Освен видимо тънкия приклад на Страйкъра?
Не случайно в подписа си съм написал - Най здравото желязо.
 

llcoolj

Редовен Потребител
На страйкъра му е слаб приклада и не става за пълнене с олово за баланс.
Моята е Гризли, с цял приклад пълен с олово обиращо отката и оправя баланса на пушката.
Първоначално често подменях уплътнението на цевта и маншет на буталото, че изпускат. Това е което ме дразнеше в пушката, но то имало лек за тези неща.
За да се запази уплътнението на цевта, тя трябва да стои отворена за да не се мачка гумичката. От пролетта е а изглежда като нова.
Попаднах на едно видео за удължаване на живота на маншета.
В процепа се навира жица, която го разтваря. Буталото се налага с чук да го навреш в цилиндъра, но и цяло лято не съм го сменял.
В момента пушката си държи на вакуум дори и в заредено положение.
Броих изстрелите до 7 000. Вече изхвърлих празните кутийки от съчми. За това не знам на колко изстрела е хатсана, но съм доволен от него и не бих го подменил с друга пушка под 50 джаула.

За маншета и О-пръстена на цевта явно има лек, но за изпускането на масло от газовото бутало на Хасаните, не прочетох никъде да има лек...
 

nikolela

Потребител
Може ли да изпусне масло без да изпусне налягането? Моята пружина работи отлично, а прехвърли 5к изстрела.
Направо се изненадвам, как съм я изтърпял толкова време.
Сега си карам с телената. Пушкалката не е толкова точна като с ГП, но си е друго да пукам с 15 - 20J от горе.
 

rabbeat

Потребител
На моя страйкър ГП-то си пускаше непрекъснато масло, но налягането не мърдаше. Неприятното е, че това масло попада в цилиндъра и дизели.
 

llcoolj

Редовен Потребител
При мен също газовото бутало пуска по малко масло, но налягането явно е мръднало малко надолу. Съдя по хронографа. Заводско ГБ беше на 100 бара и правеше скорост 151-154м/с. След това го напомпахме на 110 бара и скоростта се вдигна до 178-181м/с. Да съм стрелял около 1-2 месеца и оня ден го замерих и вече скоростта беше 169-170м/с. Замерванията са правени с едни същи чашки JSB 0,547 гр. и едно и също хроно, а пушкалото е HATSAN Mod 25 SuperTact VORTEX 4.5 мм. Явно Хасаните не са се научили да правят газови бутала за толкова време.
 
Последна промяна:

rabbeat

Потребител
...скоростта се вдигна до 178-181м/с. Да съм стрелял около 1-2 месеца и оня ден го замерих и вече скоростта беше 169-170м/с...
Колега, а дали си правил замерванията при едни и същи атмосферни условия? Защото разлика в температурата на въздуха от 10 градуса е съвсем нормално да ти промени скоростта с 10 m/s. Налягането на газа в буталото намалява при ниски температури и се увеличава при по-високи.
 

llcoolj

Редовен Потребител
Колега, а дали си правил замерванията при едни и същи атмосферни условия? Защото разлика в температурата на въздуха от 10 градуса е съвсем нормално да ти промени скоростта с 10 m/s. Налягането на газа в буталото намалява при ниски температури и се увеличава при по-високи.
Не, температурите не бяха едни и същи. Последно като го замервах беше по студено с около 5-10 градуса. Още си стрелям със старото газово бутало, но си купих и резервно, да ми се намира под ръка, това ако издаде багажа.
 

daniel

Новодошъл
Здравейте, питежавам пистолет Hatsan mod 20, ползвам го да срелям в стаята (6 метра дистанция ) и ми върши работа (още-повече мерните пробори се регулират). От известно време имам следния проблем - загуба на мощност - от начало почна да сее чашките, после те оставаха в цевта(трябват му две зареждания за да излезе чашката). Не съм го разглабял още (не е останало време) и не знам точно му е.
Имам две питания: търся резервни части за Hatsan mod 20, където питам по оръжейните магазини ме гледат с изненада-знам че модела е стар, но все пак би трябвало да има някакви части.
Вторият въпрос е възможно ли е да се подмени пружината с бутало - все пак пистолета ми харесва.
 

SvilenP

Редовен Потребител
Здравейте питам за колега на работата ми - Хатсан 125 с пружина (, не знам дали е с дървен приклад или синтетичен забравих да питам), иначе я е купил отдавна колко джаула е горе - долу реално, ако някой има такава и я знае? Предполагам, че е в границите 25 - 30 +2-3-4.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Обикновено, нови са около 36 дж. Като поомекне пружината, става около 30. Това е и оптималната мощност според мен за тази пушка.
 

SvilenP

Редовен Потребител
Моята е 17-18 джаула. Имам две предположения, защото съм на 100% сигурен, че не е повреда - или ГП не е напомпена фабрично до колкото трябва (не сигурен 100 - 110 или 120 трябва да е фабрично) или ГП не е тази, която трябва.

Когато Иван отвори пушката видяхме, че има възможност за помпене, но съжалявам, че не погледнах какво пише на нея :mad:

Случайно скоро бях попаднал на информация, че въпреки това което пишат в сайтове, като Сотис, че тип 1 е за еди кои си, тип 2 е за 125 и т.н, то имало два варианта за 125 - от 7-18 и от 17-30 или нещо подобно, та ако е така е възможно моята да е в първия вариант.

Както и да е...Благодаря за бързия отговор.
 

marrikdin

Потребител
Type 1: Mod 55-60-70-75-80-85-87-90-SpeedFire

Type 1-B: Mod 88-95-99

Type 2: Mod125-125TH-125 Sniper-135 -Torpedo 150-150TH-155

Type 3: Striker 1000S-1000X-Edge

Type 4: Dominator under lever series

Type 5: Torpedo 100X-105X under lever series

Type 6: Mod25 SuperCharger / SuperTact

Type 7: Proxima
 

SvilenP

Редовен Потребител
Ок, но това го знам. Ще се опитам по - късно да намеря това за което писах.
 

nikolela

Потребител
Ок, но това го знам. Ще се опитам по - късно да намеря това за което писах.
Газовата пружина е тип 2 и може да се купят май два модела.
Първи модел е напомпана на 140 бара. Пушката според сачмата е с мощност 26 до 30J
Втори мотел, същата ГП, но напомпана на 160 бара. Пушката според сачмата е от 32 до 36J
Стара телена пружина дава мощност от 36 до 42J
С нова телена около 50J.
Ако слезе с телена пружина под 36J ще се търси от де издиша пушката.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Николела, с телена нова пружина, няма никакъв вариант, пушката да е 50 джаула. Използваш ли хронограф, при измерването на джаулите, или просто ей така ти идват някакви цифри на ум? Говоря за пушка, в която не е наливано масло, както правиш ти, а за напълно почистена пушка. След почистване и без дизел, пушката, с телена пружина, едва достига 40 джаула. Това за 125. 135 е около 42-45 дж. При ГП е същата работа. Тия 50 джаула просто си ги избий от главата. Производителят и дава 40, като завишава цифрите, а ти и даваш 50. Обясни поне, как стават тези неща. Така и не показа пред свидетели от форума, как стреля тая твоя пушка с тия джаули. Поне на хронограф. Някъде беше писал, че се ориентираш по пробити дъски. По този начин, с такива постове подвеждаш начинаещи колеги. Няма пружинна пушка на Хатсан, в 5.5 или 6.35, която извадена от кутията, да достига 50 джаула без доработки. Да наливаш масло в пушката, за да стреля по-силно не е тунинг.
 
Последна промяна:

nikolela

Потребител
Николела, с телена нова пружина, няма никакъв вариант, пушката да е 50 джаула. Използваш ли хронограф, при измерването на джаулите, или просто ей така ти идват някакви цифри на ум? Говоря за пушка, в която не е наливано масло, както правиш ти, а за напълно почистена пушка. След почистване и без дизел, пушката, с телена пружина, едва достига 40 джаула. Това за 125. 135 е около 42-45 дж. При ГП е същата работа. Тия 50 джаула просто си ги избий от главата. Производителят и дава 40, като завишава цифрите, а ти и даваш 50. Обясни поне, как стават тези неща. Така и не показа пред свидетели от форума, как стреля тая твоя пушка с тия джаули. Поне на хронограф. Някъде беше писал, че се ориентираш по пробити дъски. По този начин, с такива постове подвеждаш начинаещи колеги. Няма пружинна пушка на Хатсан, в 5.5 или 6.35, която извадена от кутията, да достига 50 джаула без доработки. Да наливаш масло в пушката, за да стреля по-силно не е тунинг.

Мисля, че на зад в темата имаше клип на Хатсан 125 стрелящ с дизел през хроно, което отчете ( по спомен ) 380 или 422m/s. Беше над 60J.
Разликата между стара и нова телена пружина е огромна, но за кратко. 30 дена или 100, 150 изстрела - което дойде първо.
Монтаж на 100 изстрела пружина я слагам почти на ръка а новата е с риск за живота и то със стенд.
Отдавна имам хроно от митака, което при мен не отчита над 330 m/s. Дава ерор. Не помня какво ми каза Митко, но май дизела или голямото налягане му пречи. Мисля, че спомена и друго негово хроно да е правило така над тази скорост.
Пушката ми без дизел с 1.03 грама ми дава 318 до 325m/s., но без масло отдавна не използвам пушката. Маслото държи пушката консервирана и железарията цяла, защото работи под голям товар.
Без маслото тая пушка отдавна щеше да е станала неизползваема, освен за резервни части.
Трудно се зарежда. Приклада в земята и с цяло тяло се отпускам на цевта. Без масло стигнах до половин сгъване на цевта. Скърца, стърже и след това тотално задира.
В пушката пълно с метални стружки, които съсипват уплътненията. Първоначално я карах с малко масло, колкото да се зарежда без тези скърцания и стържения желязо в желязо.
С масло проблеми нямам, нито със железарията, нито с компресията. Уплътненията съм ги сложил пролетта.
Не използвам пушката за групи и никога не съм я купувал с такава цел. Покрай вас се запалих за известно време, но това направи пушката ми не използваема за друго освен за групи.
На мен ми е важно Мощност за малко пари а резервни части да са лесно достъпни и евтини. Това е точно Хатсан 125 Гризли. За щастие, само пружина се сменя и то защото омеква, но заради дизела слабата телена пружина не се усеща толкова.
Предполагам има значение какво масло използвам. Флакон под налягане с оръжейна смазка а на флакона нарисувана ловджийска двуцевка.
Сметни си колко джаула дава Хатсан 125. И мойта така гърми. Понякога и ушите ми пищят.

 
Последна промяна:

Gadnqra

Редовен Потребител
Говорех за нова пушка, извадена от кутията, която да не е наблъскана с масло. А това, което си написал е точно така - пушката е под огромен товар, всичко стърже, скърца и задира, цевта е на косъм да се огъне, прикладът е опрян в земята. Интересува ме всичко това, според теб нормално ли е и редно ли е? В този форум, единствено ти вършиш тези извращения с пушката си. И това си е твое право. Но не подвеждай колегите. Добре е, че уточни как достигаш тези джаули и какво причиняваш на пушката. Всеки има правото да решава, как точно му е най-добре да се излага.
 
Последна промяна:

nikolela

Потребител
Говорех за нова пушка, извадена от кутията, която да не е наблъскана с масло. А това, което си написал е точно така - пушката е под огромен товар, всичко стърже, скърца и задира, цевта е на косъм да се огъне, прикладът е опрян в земята. Интересува ме всичко това, според теб нормално ли е и редно ли е? В този форум, единствено ти вършиш тези извращения с пушката си. И това си е твое право. Но не подвеждай колегите. Добре е, че уточни как достигаш тези джаули и какво причиняваш на пушката. Всеки има правото да решава, как точно му е най-добре да се излага.
Аз написах, че с чисто нова телена пружина и без масло се постигат 50 джаула, макар и само за стотина изстрела.
Дали това е нормално? Според мен да. Пушката по рождение е изнасилена от производителя и понеже по рождение не става за групи е създадена за извращения и държи на извращения.
Пушката не е създадена за забавление и само оръжейник или някакви маниаци по точно тази пушка могат да я докарат до нещо.
На мен ми покрива идеално нуждите. Доволен съм, върши си чудесно работата и не бих се отказал от нея.
Това нещо като шот гън Спас 12. Направена е за друга цел а вие ще се опитате да сложите оптика и да свиете групата - На Спас 12 шот гъна.:rambo:
За някои цели не ти трябва само точност. Пък вие търсите точност муха на 20 метра.
За това и не мисля, че подвеждам някого.
Пушката си иска масло за да работи дълго време. В провен случай, или ще трябва да се съсипе правейки я около и под 30J или ще я използват месец, два и ще я усучат в дърво и като всички вас ще я плюят по всички форуми.
 
Последна промяна:
Нагоре