Приспособление при мерене на дистанцията за ФТ стрелции

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Привиках неволята и в резултат се получи тази добавка ... от немай къде :)
Прикачил съм снимки на добавката както и монтирана на Нико МК1 в/у щаер челиндж.
Позволява фино бутане на паралаксното колело от всяка позиция само с дясната ръка. Добавката не пречи да се върти паралксното колело по старому ...
Особено полезно при позиция прав ... да не кажа задължително !
За мен това приспособление е задължително, защото лявата ми ръка е заета да държи коляното при седнал (пусна ли коляното - разпъва ми се левия крак и всичко свършва) :)
Направих 2 модела врътки (виждат се на снимките). На мен ми е по-удобна тази монтираната , с щифтчето. Закрепва се както монтаж на оптиката, а в моя случай си има и показалец - една карфица с бяла пластмасова глава :)
Би трябвало да става и за Нико МК3 - еднакви са им тумблерите и тубите.
Мога да го проектирам за всяка оптика. Единствено изисква 8мм(може и по-малко) място под голямото паралаксно колело, та може да се наложи и да се надява на него, в зависимост от дизайна на колелото. Чакам си NSD MK3 и дойде ли ... качвам му същата екстра тутакси :)

Та така ... :)
 

Attachments

  • IMG_0546.JPG
    IMG_0546.JPG
    543.2 KB · Прегледи: 241
  • IMG_0547.JPG
    IMG_0547.JPG
    516.9 KB · Прегледи: 229
  • IMG_0548.JPG
    IMG_0548.JPG
    472.1 KB · Прегледи: 216
  • IMG_0549.JPG
    IMG_0549.JPG
    577.3 KB · Прегледи: 218
  • IMG_0550.JPG
    IMG_0550.JPG
    327.9 KB · Прегледи: 219
  • IMG_0551.JPG
    IMG_0551.JPG
    283.5 KB · Прегледи: 229
  • IMG_0552.JPG
    IMG_0552.JPG
    208.4 KB · Прегледи: 225
  • IMG_0553.JPG
    IMG_0553.JPG
    495.7 KB · Прегледи: 238
Последна промяна:

sts1969

Редовен Потребител
:bravo:Браво, може да монтираш още едно малко колело от горе, да ти върти и тумблера едновременно с паралаксното колело...и си готов. (шегичка :p) :cheers:
 

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
Чудесна идея да се ползва само едната ръка в подготовката на изстрела! Колко се утежнява като цяло оптиката?
 

sts1969

Редовен Потребител
Ето още едно зъбчато приспособление, което може да улесни много собствениците на оптики 1/8, на който им са нужни 2 оборота на тумблера за да се покрие дължината 8-50м. на ФТ трасето.
24958737_1719582084759588_3680035331800543051_o.jpg
 

lynx

Редовен Потребител
Тия последните от снимката на Светльо, Симо ги прави почти същите.
Предполагам, че за приятели ще ги дава безплатно! :D:p
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Дени, ще се радвам да ни го презентираш на 40-те извора.:cheers:
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Подобна врътка за преден паралакс е готова като концепция. Предвид голямото разнообразие от оптики не съм правил нещо конкретно, но на който му трябва - да се свърже с мен и да действаме ...
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Въпрос към Братушка:
Нещо такова ли е твоето изобретение?
 

Attachments

  • SAVE_20181116_141238.jpeg
    SAVE_20181116_141238.jpeg
    252.2 KB · Прегледи: 121

братушка

Редовен Потребител
И да и не.
Общо взето принципа го схванахте.
Но всичко, което не измерва времето на преминаването на отразения лъч или не е проста рулетка, ползва един същи принцип - измерване на ъгъла.
Дори "паралакса" на оптичния мерник работи на този принцип.
Там има един ключов фактор, който никой не е споменал досега. А аз планирах да го ползвам.
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
E да де. Ъгъла между лъча и оптичната линия.
Не е разрешено да се ползва и лично за мен не е приложимо. Точката на лъча на 50м. е много голяма и докато държиш пушката трепериш. Все пак не си на станок.

Ако беше задал този въпрос примерно на предстоящото мероприятие в Асеновград щеше да получиш адекватен отговор.
Ама реши да попиташ тук по този начин. Не беше ли наясно, че ще се изсипят един камион фекалии? Интелигентен човек си предполагам си знаел, че така ще стане. Ако целта ти е била да отблъснеш хората, е успя. Не бях писал във форума отдавна освен да се записвам на мероприятия ама прописах, зада те помоля да спреш с провокациите.

П.П. Да не очакваш 30 човека дето са записани за участие в състезанието да ти пишат? Включително гостите от чужбина.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Миша, извинявай че ти се бъркам в изобретението, но този принцип е използван 6 века пр.хр. и е наречен триангулация. Това го писах още в началото на дискусията на друго място, но не исках да ти чупя хатъра. Вместо описания на изобретението ти получихме хули за пореден път.
Ако наблегнеш на устройство за мерене на вятър с приемливи размери и на механичен принцип ще си далеч по-полезен. Дистанциите ги остави на нас и благодаря, че толкова си се замислил за нас!
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Добре, Вальо, помислих аз тука и разкрия идеята изцяло. Все едно контрата и "традиционализъм" са твърде големи.

Много зависи от дължината на "базата" от която се измерват ъглите. В мерника тази "база" е около 2,5см, диаметъра на лещите, намиращи се в тубуса и отговарящи за фокусировката.
Слагайки такова фенерче на самата оптика увеличаваш "базата", но не много. Сложи го максимално далеч от остта на оптиката, например на хамстера.
Ако докараш 25см между оптиката и фенерчето ще получиш 10 ПЪТИ по-добра точност на измерване.
При това не е задължително да имаш голямо увеличение на самата оптика. Симо е прав - 9х може да не е достатъчно, просто защото УЗ на 50м не се вижда достатъчно добре. Но едно бюджетно 4-16х е повече от достатъчно.
И така: слагаш корекции на оптиката в "0", променяш ъгъла на фенерчето на хамстера докато видимото петно върху мишената не дойде на хоризонталната линия на кръста. Дори не е задължително да е в центъра ляво/дясно. Гасиш фенерчето и от "привода" за ъгъла на фенерчето четеш резултата.
Това е най-лесния и евтин начин за реализация.

Има и други. На времето имаше пасивни оптични далекомери, без "излъчване". Мериха си доста добре до 900 ярда, а до 50м направо прецизно. Но все едно на защитниците на ФТ това не е нужно, а за други си има лазерни, много по-точни от аналогови ъглови.
 

братушка

Редовен Потребител
Никъде не съм писал, че "изобретих метод". Измислих устройство.
И щом сте виждали такова на живо преди 9 или дори 600 години защо не сте го ползвали досега?
Нито дори сте обсъдили може ли да се прилага в ФТ.
То реално е доста по-точно от мерник-далекомер, и много по-евтино.
 

Dominus

Редовен Потребител
А можеш да го сложиш това фенерче да е паралелно на цевта и с тумблера за вертикална корекция да догониш лазера и да отчетеш разстоянието.
 
Нагоре