МП-512/513М ; ИЖ 61/60 ; ИЖ- 38

Васил 83

Редовен Потребител
Здравейте колеги, скоро ми предстои закупуването на нова пушка, но съм притежател и на Иж 38п от много години. Интересува ме от къде бих могъл да си закупя всички нужни неща за да си обновя пушката ( примерно, като колегата от горния пост ). Ако пък е голяма сложнотия да ме насочите към някой кадърен колега на който му се занимава или майстор.
 
Последна промяна:

Hidden

Редовен Потребител
Пружина - сигурно може да се намери от друга пушка, маншет - след лека интервенция може да се ползва от Гамо. Май само уплътнението на цевта е под въпрос. Всъщност и аз имам същия проблем, за чието решение още нямам време. Колега, сложи снимки на пушката, за да видим дали и отвън има нужда от подобряване.
 

Васил 83

Редовен Потребител
Добре, ще я снимам и ще кача снимки. Единствено и е сменяна пружината веднъж, защото старата се беше счупила от експлатация:) иначе мисля друго не е пипано.
 

Hidden

Редовен Потребител
ИЖ-тата са с ниска мощност и си мисля, че пружините държат доста дълго. Може да се окаже, че настоящата пружина не е за смяна.
 

йонко

Потребител
Пружина - сигурно може да се намери от друга пушка, маншет - след лека интервенция може да се ползва от Гамо. Май само уплътнението на цевта е под въпрос. Всъщност и аз имам същия проблем, за чието решение още нямам време. Колега, сложи снимки на пушката, за да видим дали и отвън има нужда от подобряване.
Пружина става от 125ца хатсан малко се реже и се згъва леко да се подравни ,маншети има по магазините Росарми.
 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Свържи се с колегата jethro. Супер точен е. Скоро му подарих моя иж и той го направи като нов. Голям фен е на пружинките
 

Hidden

Редовен Потребител
Ще е много хубаво и поучително ако Джетро разкаже какво е направил с него. Неговите постове са винаги интересни.
 

Hidden

Редовен Потребител
Чета, че на няколко места в темата се коментира монтажа на газова пружина на ИЖ-38. Някой в крайна сметка осъществил ли го е? Ако да - може ли да се ползва фабрична такава (например от Хатсан) или трябва да се изработи специално за ИЖ?
 

Васил 83

Редовен Потребител
Здравейте колеги, закупих си частите, които сте посочили, но имам малък проблем. Пружината, която е от Хасан 125 е една идея по-широка и неможе да влезне в местата, където влизаше старата. Единствено за сега съм измислил да я поизпиля на шмиргел. Имате ли някакви други предложения? Ще бъда много благодарен, ако дадете такива.
 

Nikola

Потребител
По добре разшири отвора на буталото. Ако я пилиш, гледай да не я нагрееш,че ще де разкали.
 

Hidden

Редовен Потребител
Kолеги, какви уплътнения за цевта на ИЖ-38 (с пластмасов и дървен приклад) ползвате? Може да се монтира такова от друга пушка или трябва да се изработи ново?
 

chopara

Потребител
Здравейте колеги, закупих си частите, които сте посочили, но имам малък проблем. Пружината, която е от Хасан 125 е една идея по-широка и неможе да влезне в местата, където влизаше старата. Единствено за сега съм измислил да я поизпиля на шмиргел. Имате ли някакви други предложения? Ще бъда много благодарен, ако дадете такива.

Вземи си по-подходяща пружина. Някъде из темата имаше списък с размерите на пружина която тази пуша използва и ако не се лъжа от какви други пушки можеш да заместиш. Не виждам как ще намалиш диаметъра като я изпилиш без да съсипеш свойствата на пружината, дори и да се получи не мисля че усилията и времето които ще вложиш си струват, просто проучи и си купи по подходяща пружина.
 

Venco

Редовен Потребител
Здравейте, колеги. Семейството ми на ИЖ, се запълни с още един член, който имах късмета да придобия наскоро. Модела е познат на всички Ви, но този е по-рядко срещан доколкото разбрах, а именно ИЖ 60М производство на ЗМЗ (Златоустовский машиностроительный завод). С изключение на приклада и пълнителя, всичко друго е изработено от метал, спусъка има 3 винта за настройки, мушката и мерника също са метални. Имах шанса да получа пушката с оригиналната опаковка, принадлежности и резервни части, като единствено липсваше паспорта и оригиналния пълнител. Дойде с пълнител от ИЖ 61 който не пасваше, понеже се оказа, че дотиквача на този модел е с дебелина 5мм., а не 4.5 , оригиналния пълнител е 7 заряден доста различен от този на ИЖ 61. В момента пушката стреля с 123-125мс. с JSB MATCH DIABOLO 0.52g. измерено с хроно, без да съм пипал нищо по нея. Ще я отворя за почистване, евентуална смяна на маншет и пружина, и малки доработки по пълнителя, като нямам намерение да я "тунинговам" макар, че има потенциал. :)

Благодарности към колегата Jethro, който ми изработи пълнители по оригиналната схема на 3D принтер и за отделеното време, внимание и съвети. Поздрави на всички и сори за измачканата покривка... :):cheers:
 

Attachments

  • IMAG0004.jpg
    IMAG0004.jpg
    332.2 KB · Прегледи: 153
  • IMAG0005.jpg
    IMAG0005.jpg
    292.7 KB · Прегледи: 150
  • IMAG0007.jpg
    IMAG0007.jpg
    380.7 KB · Прегледи: 140
  • IMAG0008.jpg
    IMAG0008.jpg
    284 KB · Прегледи: 142
  • IMAG0009.jpg
    IMAG0009.jpg
    203.1 KB · Прегледи: 145
  • IMAG0011.jpg
    IMAG0011.jpg
    173.8 KB · Прегледи: 143
  • IMAG0012.jpg
    IMAG0012.jpg
    252.2 KB · Прегледи: 144
  • IMAG0013.jpg
    IMAG0013.jpg
    239.2 KB · Прегледи: 146

Hidden

Редовен Потребител
Здравейте, колеги. Може ли някой, който притежава Байкал 512 (подчертавам 7.5 дж пушка с дървен приклад) да снима и да даде размери на двата винта, които държат спусъковата скоба.
1307-01.jpg
Става дума за пушката, която се намира най-горе на картинката.
 

sa6o

Потребител
здр.колеги по нашите магазини в шумен има пружини. горд собственик сьм на 5_ижа.размерите са 19мм вьншен 13 вьтрешен дебелина на телта3мм 34 витки. мисля бяха по 14.5лв бр
 

Venco

Редовен Потребител
Здравейте, колеги, реших да ви споделя, какво направих с моя ИЖ 38П и ефекта от направеното до сега. Бях споделил с колеги, но исках да се уверя, че е достоверно.
Полирах спусъка за начало, после гледах в Ютуб , как заливат дъното на цилиндъра с епоксидна смола, понеже имало канал от който идва загуба. Залях канала с епоксидка със спинцовка, игла и маркуч от система, изчаках да изсъхне и после шлайфах дъното на цилиндъра и го полирах. После върнах всичко както си беше заводско- маншет, пружина и т.н. всичко си е старото. Пуснах 20-30 чашки предварително ако дизели да намалее, резултата беше: преди-115-118мс. - после- 161–163мс. с JSB diabolo-0.52g. Учудих се, че има чак такава разлика...мислих, че ще спадне, но и след 2 месеца стрелба пак си стреляше с толкова. После скъсих буталото с 8мм., толкова позволяваше при мен, без да преправям друго. На хроното показа 173-176мс. с 0.52g , пак със старата пружина и маншет. За сега е това, мисля да сложа пружина от МР 512-34 витки, старата е с 32 и евентуално утежнител и дървен приклад. Получава се много приятно пушле за забавление и експерименти зимно време. Поздрави. :)

Това е клипчето в което показват как се прави заливането на цилиндъра.

 
Последна промяна:

добри

Редовен Потребител
Венко, заслужава си да споделим някои неща за тези пушки -„легенди”. От тях в Русия са произведени над 1 200 000 броя в три варианта - ИЖ 38, ИЖ 38 С и ИЖ 38 П. Всичките са с кожен маншет. С най-голям обем на компресора и с най-дълъг ход на буталото е ИЖ 38. Оригиналната пружина е еднаква за всички модели с дебелина на телта 2.8 мм. При правилна поддръжка на пружината, същата е „вечна”. Смисълът на заливането на дъното на компресора е да направиш дъното перпендикулярно на оста на компресора. Това е по-важно от „кухия обем ”, с който си се справил. Друга част на тунинга е шлайфането на компресора. Тези компресори са с определена грапавина, заради кожения маншет. И тъй като шлайфания компресор със силиконов маншет е по-добрата комбинация от грапавия с кожен маншет, то това е другата част от тунинга. Със скъсяването на буталото трябва да се внимава, защото трябва да имаш поне 1-2 милиметра разстояние от палеца на буталото до лоста за зареждане при затворено състояние на пушката. Ако го нямаш рискуваш буталото да „подритва” при някои изстрели лоста за зареждане и тогава ще се развали точността на изстрела. Появява се усещането, че пушката „тръни”. Вибрира. При качествен тунинг, за който пак ще пишем, може да се достигнат скорости около 200 м/с с чашки ЖСБ 0.547 г.
 
Нагоре