WEIHRAUCH

cilindura

Редовен Потребител
И какво от това като я рекламира? Отговорът съм сигурен, че ще бъде дежурният: маншетът е консуматив.
Тази пушка е закупена от магазин Аках - Германия. Германският потребител е не по-малко претенциозен от щатския. Чисто и просто вече качеството на изработка на този модел пушка пада. На този точно модел вече не набиват логото Теобен, от дясната страна на цевната кутия, по обясними причини. Старите партиди, с лого Теобен са с една идея по-добри като изработка. Тук при този екземпляр например прави впечатление, че цевта не е съосна с корпуса на пушката. Имам чувството, че швабите са разпробили отвора на цевната кутия с около 5/10 надолу.
Но да се върнем на идеята за гаранцията. Както са тръгнали нещата гаранцията се обезсмисля, заради предстоящия радикален тунинг на тази пушка.
Първото най-елементарно и изключително важно нещо, което ще бъде направено по нея е: модифициране на ригела избутващ буталото. По настоящем той е неразделно свързан с цевната кутия.
За да бъде пушката обслужена, се налага снемането на цевта, което се осъществява чрез развъртането на шарнирния болт, състоящ се от две части с две резби. Всяко отвиване и завиване на този болт, води до известни хлабини. Така че след модификацията на окачването на ригела, вече ням ада се налага свалянето на цевта. Разглобяването на пушката ще се осъществява чрез демонтаж на ригела. На по-късен етап пушката ще бъде снабдена с газова пружина от второ поколение, която ще повиши нейната точност, ще намали отката и зареждането вече ще бъде песен.
тези дни ще публикувам снимки на пушката на колегата, като ще акцентирам главно върху нейните не дотам добри страни. Но пък всяко зло за добро.
 

cilindura

Редовен Потребител
И така, колеги, дойде ред и на снимките.
Първата от тях ще бъде посветена на мърлящината, която не познава граници.
Буталото е вкарано в цилиндъра, обилно смазано, в следствие на което се е получил изключително мощен дизел. За мнозина от вас, които не знаят, трябва да поясня, че в челото на цилиндъра има изрязани въздуховоди (бразди), тръгващи от периферията на вътрешната страна на цилиндъра и свързващи се с трансферпорта. Ролята на тези бразди (улеи) e да разтоварят остатъчното налягане в областта между мембраната (периферията) и челото на маншета. В следствие на този дизел, маншетът се е изпекъл до такава степен, че диаметърът му е паднал с около 1 мм. Горещите газове, изтичащи през въздуховодите са издълбали огромни канали върху челото на маншета. Тези дълбоки деруги в пластмасата са огледален образ на въздуховодите.
Прилагам снимки, с които да онагледя случилото се:

+
 

Attachments

  • IMG_4901.JPG
    IMG_4901.JPG
    229.7 KB · Прегледи: 227
  • IMG_4902.JPG
    IMG_4902.JPG
    283 KB · Прегледи: 221
  • IMG_4903.JPG
    IMG_4903.JPG
    214.2 KB · Прегледи: 222
  • IMG_4904.JPG
    IMG_4904.JPG
    235.6 KB · Прегледи: 221
Последна промяна от модератор:

cilindura

Редовен Потребител
Продължаваме с немската "прецизност".
Всички фрезови прорези, включително и отворите на щифта фиксиращ тилната тапа са с много остри, режещи ръбове. Същите тези ръбове са надрали мембраната на маншета. Вероятно това явление е болест за абсолютно всички марки пушки, и то не само пружинни.
 

Attachments

  • IMG_4894.JPG
    IMG_4894.JPG
    195.6 KB · Прегледи: 191
Последна промяна:

cilindura

Редовен Потребител
Със следващата снимка ще се опитам да покажа несъосието на цевната кутия с цилиндъра
 

Attachments

  • IMG_48998.JPG
    IMG_48998.JPG
    205.7 KB · Прегледи: 197

cilindura

Редовен Потребител
А тук пушката погледната отстрани и подпряна на равна повърхност. Ясно се вижда как цевта стърчи нагоре.
 

Attachments

  • IMG_4907.JPG
    IMG_4907.JPG
    260 KB · Прегледи: 220
  • IMG_4909.JPG
    IMG_4909.JPG
    148.3 KB · Прегледи: 214

cilindura

Редовен Потребител
И сега да се върнем на темата за полуфабрикатите. Някой беше споменал по-нагоре, че германците не правят полуфабрикати. Да, ама не. На първата снимка ще забележите, че планките, които поемат крепежните болтове на ложата, са поставени така, както са отсечени на щанцата. Техните ръбове са толкова остри, че собственикът на пушката, ако е невнимателен, в процеса на разглеждане, воден от любопитство кое как е направено, може да си среже пръстите. За съжаление липсва какъвто и да е финиш, който би направил тези детайли по-приятни за пипане и гледане, независимо от това, че са скрити в дървенията и не се виждат.
на втората снимка, ще видите кожуха, в който се помества на кутийката на спусковия механизъм.
При разпробиването на отворите, на крепежния щифт на тази кутийка същите не са зачистени отвътре. Бяха оставени със заосенъците и стружките.
Именно поради тези заосенъци и стружки от този ламаринен кожух, беше изключително трудно изваждането на спусковия механизъм, поради заклинване. Лошо впечатление правят и заварките. Вярно - те са изключително здрави и масивни, но също са оставени така ,както майка ги е родила - без зачистване.
 

Attachments

  • IMG_4890.JPG
    IMG_4890.JPG
    226.7 KB · Прегледи: 195
  • IMG_4891.JPG
    IMG_4891.JPG
    187.7 KB · Прегледи: 191
  • IMG_4893.JPG
    IMG_4893.JPG
    202.8 KB · Прегледи: 186
Последна промяна:

cilindura

Редовен Потребител
Тук може видите заварките. и още малко деруги, просто хей така за настроение.
 

Attachments

  • IMG_4897.JPG
    IMG_4897.JPG
    248.6 KB · Прегледи: 175
  • IMG_4899.JPG
    IMG_4899.JPG
    236.7 KB · Прегледи: 174

cilindura

Редовен Потребител
На пръв поглед оксидацията е перфектна, просто невероятна, но не би.
Дето се вика пушката още не е изстреляла и една кутия сачми, а кекавите дистанционни шайби на цевната кутия, са започнали да си дълбаят легла. Въпреки смазката, която ги разделяше от триещите повърхности, същите тези шайби са започнали да се впиват в плътта на пушката и да свалят перфектно изглеждащата оксидация.

Моят извод, след цялата тази сага, е следният: тази фирма, като всички останали, започва да работи през пръсти.
Аз също имам Вайраух 90 от старите партиди с Теобенска щампа, който бих казал, че е една идея по-добър.
Но както писах по-горе - всяко зло за добро. След време пушката, която съм заснел, ще придобие друг облик - сменяем ригел, маншет с болтово окачване, бутало с пластмасов водач, ново уплътнение на цевта, нов тип газова пружина.
Всичко това, което би подобрило тази пушка, което би й подобрило класата, ще бъде безкомпромисно.
 

Attachments

  • IMG_4910.JPG
    IMG_4910.JPG
    275.5 KB · Прегледи: 165
  • IMG_4911.JPG
    IMG_4911.JPG
    264.8 KB · Прегледи: 160
Последна промяна от модератор:

ilko_dim

Потребител
Провокиран от постовете на cilindura, а и от предстоящия тунинг, днес отворих моя HW77 , за да погледна вътрешното му състояние.Пушката е на около 2 кутии чашки, по разбираеми причини- тук не мога да стрелям когато искам, а и време няма много.Разглобяването стана много лесно, след като прегледах няколко клипа. Ами какво да кажа- просто вътре си е както е било фабрично. Цилиндъра светеше, а по маншета нямаше никаква следа от употреба или дизелиране. Прекарах пръст по резби и отвори проверявайки за режещи ръбове - няма такива. Смазка имаше някаква, но не и прекалено но така или иначе ще бъде подменена с подходящата за 16дж. Може би ще има нещо леко за пипване, но определено пушката в 7,5 дж. може спокойно да си стреля от кутията. Извинявам се на Цилиндъра, човек , който уважавам и чета , но не всичко направено в Германия е с лошо качество. Наистина немците не са това, което бяха, но все пак си имат качества, на които ние само с език да цъкаме. За мен лично Вайха си е класика и стандарт.
:cheers:
 

Attachments

  • 20170716_152329.jpg
    20170716_152329.jpg
    430.7 KB · Прегледи: 158
  • 20170716_152338.jpg
    20170716_152338.jpg
    391 KB · Прегледи: 159
  • 20170716_152357.jpg
    20170716_152357.jpg
    457.7 KB · Прегледи: 159
  • 20170716_152446.jpg
    20170716_152446.jpg
    405.7 KB · Прегледи: 155
  • 20170716_152459.jpg
    20170716_152459.jpg
    299.1 KB · Прегледи: 157
  • 20170716_152548.jpg
    20170716_152548.jpg
    379.8 KB · Прегледи: 156
  • 20170716_152312.jpg
    20170716_152312.jpg
    405.6 KB · Прегледи: 156

xpresident

Редовен Потребител
И аз писах назад в темата за моята HW97k, отворена след близо 6000 изстрела, за тунинг с v-mach kit. Състоянието беше както го описваш. Оригиналния маншет нямаше никаква следа от износване или дизел.
 

cilindura

Редовен Потребител
Здравей, колега ilko_dim.
Очаквах от моята публикация да се засегнах именно производителите на този модел пушка. Най-малко съм очаквал българин, живеещ в Германия, да се засегне от моите публикации, подкрепени със снимков материал като съм спестил изключително много факти по състоянието на пушката.
Преди да публикувам снимките писах, че ще наблегна върху недотам добрите страни на именно тази бройка оръжие.
Цилиндърът отвътре е абсолютно огледален. Спусковият механизъм, за разлика от този на твоята пушка, е абсолютно различен. При колегата бай Митко, при повторното вадене, ми отне точно 6 часа.
Спестил съм много снимки (факти), за да не товаря темата, за съжаление, обработката на този екземпляр е отвратителна и снимките показват това.
Ако има някакво сърдене, то трябва да бъде отправено към производителя произвел тази бройка.
За съжаление аз произвеждам само снимки онагледяващи моментното състояние на оръжието.
Ако бях публикувал състоянието на "мушката", начинът по който тя е монтирана, вероятно набита с чук, голяма част от мераклиите да имат пушка, щяха да са се отказали.
На всичкото отгоре спусковата скоба и тялото на мушката са изработени от цам. На моят Вайраух, след второто разглобяване, една от резбите, заработени в цамовата спускова скоба, вече не съществува. За съжаление тази, иначе хубава пушка, притежава два детайла от този недотам качествен материал. Снимки на мушката може да направи бай Митко.
Досега през ръцете ми са минали десетина HW90, от които две са били мои. За съжаление първата моя беше подобна на бай Митковата, само че цевта и сочеше надолу, за разлика от неговата.
Всеки народ си има качества, но пък за съжаление и боклуците не са малко.
 

petkof

Редовен Потребител
Провокиран от постовете на cilindura, а и от предстоящия тунинг, днес отворих моя HW77 , за да погледна вътрешното му състояние.Пушката е на около 2 кутии чашки, по разбираеми причини- тук не мога да стрелям когато искам, а и време няма много.Разглобяването стана много лесно, след като прегледах няколко клипа. Ами какво да кажа- просто вътре си е както е било фабрично. Цилиндъра светеше, а по маншета нямаше никаква следа от употреба или дизелиране. Прекарах пръст по резби и отвори проверявайки за режещи ръбове - няма такива. Смазка имаше някаква, но не и прекалено но така или иначе ще бъде подменена с подходящата за 16дж. Може би ще има нещо леко за пипване, но определено пушката в 7,5 дж. може спокойно да си стреля от кутията. Извинявам се на Цилиндъра, човек , който уважавам и чета , но не всичко направено в Германия е с лошо качество. Наистина немците не са това, което бяха, но все пак си имат качества, на които ние само с език да цъкаме. За мен лично Вайха си е класика и стандарт.
:cheers:
Уважаеми, ilko_dim ,
ако имаш възможност поради пребиваването си в Германия, насочи вниманието на производителите на Вайраух към постовете на Цилиндъра. Немците не са глупави и ще извлекат полза от тях.:cheers:
 

ilko_dim

Потребител
Както казах, уважавам колегата cilindura и ни най-малко се сърдя или съм засегнат по някакъв начин от неговите постове. Напротив- мисля, че доста неща които прави са уникални и на много високо ниво. Нито съм пък рекламен агент на Вайраух, та да имам претенции за това кой какво пише за тях. Реших, че ако има някой мераклия за тази марка да не се отчайва- не всичко е загубено. А колкото до германците, дали ще се поучат - не вярвам. Дори и на някой немец да му се е паднала калпава бройка -до 14 дни може да я върне без дори да обяснява защо го прави. Не мисля и , че някой от самата фирма ще прочете българския форум , и ще направят промени и в производството за да не им уронваме авторитета.
Ами то от Хатсан ако прочетат нашия и руския форум, и да се вслушат в препоръките на можещите - то само Щаери и Дейстейти щяха да бълват. А и не само турците - почти всички имат по нещо, не , че не го знаят, но ...... И всички знаем, че това не е само при пушките -а така върви вече световната икономика, но това за друга тема.
Поздрави на всички :cheers:
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Здравейте пак на всички !
Преди около 2 месеца купих Вайраух77 в 5.5, бил е в стрелбище, което е претърпяло пожар. Пожарната хубаво е намокрила всичко и рауха беше боядисан за да се скрие ръждата, но с приклад, като излязла от магазина.
Рауха беше около 12 Дж. с някаква измислена пружина, по-силна от оригиналната (7.5 Дж.).
Исках да я върна на човека, защото беше я обявил в 4.5 (негова грешка - призната после) и заради състоянието на пушката. Обаче предоговорихме цената и пушката остана в мен.
Заех се да я оправям и нещата се получиха. Лошото е, че не можах да постигна 22Дж. въпреки, че поръчах експорт пружина (пише 23 Дж.).
Пушката най-си обича да е около 18 Дж. ... каквито и пружини да пробвах. И така два месеца занимавка и стрелба, но заветните 22Дж. си останаха мечта. Напук на ината й да вдигне прилична за 5.5 мощност, пушката стреляше доста точно, което допълнително ме вбесяваше плавно и с натрупване :)
Преди около седмица или 10-на дни критичната точка на бяс бе достигната и ... разковах рауха, защото окончателно реших да е в 4.5. Трябваше да се реже на фреза, да се разпробива и много бой да се разкачи както цевта с кутията от цилиндъра, така и цевта от кутията. Наложи да се срежа цевта, да й разширя отвора до 11м в областта която е в цевната кутия и накрая успях да ги разединя.
Подготвих кутията да захваща следващата цев по съвсем различен начин, ошкурих и нагласих кутия и цилиндър. Последва посещение при заварчик и ... започнах да чакам цев в 4.5 ... не че не занимавах с Фани312 междувременно де :)

Преди три дни благодарение на Щангата (Илиан) се сдобих с цев пак от Хайнел312 ... и се започна :)
Един следобяд и следващата сутрин бяха достатъчно да обработя цевта, да напасна всичко и дори да гръмна ... вдигна 19.5 Дж.
Дотук добре, остана да замисля как да защипвам лоста за зареждане към цевта и една козметична тръбичка да покрие задния край на цевта.
Направих ги, разбира се - едното на струга от POM, а другото на 3D принтера от ABS ... и дойде време да се проверим за точност ...

На 10 метра (аман от тия 10м, ама квото е - тва е) с JSB 0.547 всичко е в една дупка (при това с почти 20 Дж.) - зашеметяващо !
Не съм пробвал все още с плоски мач чашки и май няма и смисъл с тази мощност.
Вайрауха е значително по-непретенциозен към прикладване в сравнение с всяка друга пружинна пушка, която имам или съм пробвал, освен безоткатните и може би Хайнел 312 !

Ето малко снимки докъде докарах епизод 2 от сагата по обединяването на западна и източна Германия ... :)
Та така ...
:)
 

Attachments

  • IMG_0524.JPG
    IMG_0524.JPG
    363 KB · Прегледи: 207
  • IMG_0525.JPG
    IMG_0525.JPG
    359.3 KB · Прегледи: 201
  • IMG_0526.JPG
    IMG_0526.JPG
    456.5 KB · Прегледи: 199
  • IMG_0527.JPG
    IMG_0527.JPG
    431 KB · Прегледи: 198
  • IMG_0528.JPG
    IMG_0528.JPG
    339.7 KB · Прегледи: 201
  • IMG_0529.JPG
    IMG_0529.JPG
    378.2 KB · Прегледи: 202

xpresident

Редовен Потребител
DSC_0098.JPG
Проверих си прострелката тази сутрин и понеже вчера имахме разговор с колегата pellet по този въпрос, пускам да се види как вървят първите 20 изстрела. Стреляни са под ред, като на първата съм номерирал изстрелите. Вижда се че пушката иска петнайсетина чашки за да "влезе в час". Стреляно е на закрито, 28м.
 

pellet

Редовен Потребител
View attachment 67512
Проверих си прострелката тази сутрин и понеже вчера имахме разговор с колегата pellet по този въпрос, пускам да се види как вървят първите 20 изстрела. Стреляни са под ред, като на първата съм номерирал изстрелите. Вижда се че пушката иска петнайсетина чашки за да "влезе в час". Стреляно е на закрито, 28м.

Това мисля, че го уточнихме отдавна и сме на едно мнение. Аз говорех за едни други...скоци. Ще видим, то ще си покаже.

Любо, доста ще си почакаш за конкуренция, приятелю :) :)
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
В началото и моя HW77 правеше неточни 2-3 изстрела след почивка. Правеше го по мой спомен и когато си беше с оригиналната цев в 5.5.
След като я докарах до 15.8 Дж. сякаш продължи тази тенденция, но слезе на 1, макс 2 изстрела преди да влезе в час.
Бях се замислил да монтирам друг маншет след съответна обработка на буталото и евентуално някаква втулка.
Даже Mr. Pellet (Калоян) беше готов да ми купи от близкия му магазин съответния К-маншет.
Отказах се, защото пушката вече стреля както си му е редът още от първия изстрел. Добре, че изчаках да се напаснат елементите вътре, а не скочих трупешката да я модифицирам.
Факт е обаче, че махнах оригиналните водачи и направих нови, заради разлика м/у оригиналната и ползваната пружина. Не съм инсталирал никакъв купешки кит, разширил съм трансфер порта от Ф3 на Ф4 и така и остана защото нямаше АБСОЛЮТНО никаква разлика (беше в 5.5 тогава). Просто си подбрах пружината по правила, които мога да споделя ако има интерес и я срязах внимателно с обкрайчване и от първия път ми се получи желаната мощност ... късмет или опит - не знам :)
При БАМ-40, трябваше да режа 2 пъти и по-късно след като турнах различен маншет - още веднъж рязах, че и подложка мъничка се наложи да турна.
Както и да е ... при мен този проблем (влизането в час) го имаше слабо изразен, но изчезна тотално.

@soundmax - не ме брой в конкуренцията си (освен като пушки), за мен няма седнала/свободна поза и тва си е ... в Белиш вероятно ще стрелям всичко от коляно, а прав откровено ще пуцам във въздуха. Очаквам 1-3 попадения тотал. Догодина, когато на дърти години стана човекът каучук - тогава ще видим :)

Хайде до скоро на Белиш ... да проведем още веднъж вечния спор между ТХ200 (БАМ-40) и HW 97/77!
 
Нагоре