ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

оги-пз

Редовен Потребител
Изглежда пустите скали не се продават като резервни части. Аз също разполагам с една такава, и ми беше мерак да и вдъхна живот, но няма.
 

anibis

Редовен Потребител
Ето ги и моите монтажи.
Направо лепнат,абсолютно никакво изместване спрямо другия монтаж.
 

Attachments

  • CIMG7656.JPG
    CIMG7656.JPG
    265 KB · Прегледи: 118
  • CIMG7659.JPG
    CIMG7659.JPG
    260.8 KB · Прегледи: 114
  • CIMG7663.JPG
    CIMG7663.JPG
    320.9 KB · Прегледи: 112
  • CIMG7665.JPG
    CIMG7665.JPG
    348.1 KB · Прегледи: 112
  • CIMG7681.JPG
    CIMG7681.JPG
    283.6 KB · Прегледи: 108
  • CIMG7683.JPG
    CIMG7683.JPG
    359.1 KB · Прегледи: 112
Последна промяна:

tchit64

Новодошъл
Здравейте колега anibis.
Монтажите са станали страхотно.
След поставения въпрос от колегата lamer4o333 и вашия отговор че могат да бъдат изработени като краен продукт с анодация в черно или матирани в цвета на дурала ( базирано на долните цитати), умишлено спрях да пиша в темата в очакване на обещаните от вас снимки. Ако отново съм разтълкувал грешно написаното моля да бъда извинен.
Явно ще ставам собственик на Щурец , затова искам да си поръчам едни монтажи за weaver шина , моите ги искам да са на 100 процента изработени с отвори, анодация и там каквото трябва за да взема и ползвам директно. Възможно ли е , и каква ще е цената !!!
Черни ли ги искаш или матирани/с цвета на дурала/както БКЛ-а
Не съм се отказал нито от монтажите нито от Крюгерган-а и очаквам да обявите цени.
Може ли да ви запитам за една подробност която ме притеснява. Аа имам Крикет и съм с ниски монтажи на Лийпърс с които оптиката ми ляга перфектно при приклаждане или стрелба от упора. Тези ваши БКЛ-ки според чертежа идват с 11мм по високи от моите Лийпърси и въпроса ми е има ли мегдан БКЛ-ките да се наведат още малко, да станат по ниски за да паснат по добре на моята пушка. И още един въпрос който би ми помогнал. Бихте ли измерили какво е разстоянието от средата на цевта до средата уивъра при пушката на която са монтирани на снимките а също от средата на цевта до средата на оптиката, понеже при мен това - второто разстояние е 60мм.

Благодаря предварително.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Нима не е възможно да се подмени кръста на една оптика? Поназад в темата някой беше писал, че го е правил....
А дали се продават части в БГ не знам.
Възможно е, и е правено, но когато кръста не е изографисан на лещата. Слагат разни косъмчета хората и си стрелят.
Смяната не е нито лесна, нито трудна, зависи с какъв инструментариум разполагаш.
Отварял съм оптики и без драскотини след интервенцията, и други, които после изглеждаха като глозгани от стръвница. Някои "те пускат" вътре само с два размера пинсети, други и с чукче "не дават", щото е отишла туба яко лепило вътре.
Лепенето на кръста е пипкавата работа, и не се знае колко ще издържи новия. Да не говорим, че качеството му сериозно варира, според "подръчните" материали. Не се знае дали ще можеш да я вакуумираш след ремонта, за да се напълни с Азот после(което по-скоро не се прави след такъв "импровизиран" ремонт), което пак понижава качествата на крайния продукт.
При положение, че е заминал "оригиналния" кръст, значи има обстоятелствата(дали от пушка, дали от стрелец) и заменения да не "издържи". И трябва да ти е ясно, че не и е там мястото на оптиката.
А при повечето нови модели оптики, кръста вече е гравиран, което означава да поискаш от производителя лещата с кръста.
При тези оптики може да се получи разместване, демек се е разлепила лещата, или пък да се счупи. Ремонта би бил по-лесен на теория, но си иска настройки после, за да отговарят праметрите.
Никой не праща резервни части за оптики. Отговора по-скоро би бил - "Изпратете ни я, ние ще ви я ремонтираме". И калкулацията дори и за "средна ръка" оптика показва, че разходите не оправдават крайния резултат.
При по-скъпи модели, може би, но пък те си имат дългогодишна гаранция.
Проверено....
 
Последна промяна:

DGman

Редовен Потребител
реко
Благодаря за изчерпателния одговор и
Професионално отнушение
Вече се пробвах и стана с косъм
/7клика по вертикала и 3 по хоризонтала до нулата/
Мися че за домашен майстор съм се справил
Но ми идва малко дебела
Всичко зависи от тъпението и мерака
Гледам че братушките си ги правят затова попита
:cheers:
 

оги-пз

Редовен Потребител
Ако искаш направи я с нишка от чорапогащтник от ликра.
Става доста тънко и приятно, после само милдота липсва.
 

Sen

Редовен Потребител
Моля за мнение за Vector Optics Marksman 10x44,
има я тук https://www.amazon.com/TAC-Vector-Optics-Marksman-RangeFinder/dp/B00MTMDQEE
но не я намирам в сайта на Вектор оптикс. Може ли да е някакво менте?
Здравей. Не е менте. Ето я в уебсайта им:
http://www.scvector.biz/Productshow/items/SCOL09.html
Моят Taurus закупих от същият продавач в Амазон преди месец. Никакви проблеми, дойде за две седмици, всичко си беше в комплекта, здраво и читаво.
Харесва ми скалата на тоя Marksman.
 

tchit64

Новодошъл
Ето ги и моите монтажи.
Направо лепнат,абсолютно никакво изместване спрямо другия монтаж.

Минута 2:30 - разликата при BKL монтажи спрямо друг модел.
Доста търсих нещо подобно на BKL за уивър но не открих. Пoпаднах на снимка на монтажи с двойни клампи и възможност за прецизно регулиране за постигане на пъно съосие, но не можах да ги намеря на пазара като модел и цена.
Така че надеждата ми остава в колегата anibis.

2017-08-19_080712.jpg

 

Sen

Редовен Потребител
Искам да кажа , че монтажите на Липърс са много добри , и няма никакъв здрав смисъл да се дават 4х пари за други, пак алуминиеви монтажи

Ето ги и моите монтажи.
Направо лепнат,абсолютно никакво изместване спрямо другия монтаж.

Токущо сложих средните монтажи на UTG за 30 мм пикатини/уивър върху релсата на щуреца. Направих същия тест. Не поствам снимки, тъй като поради ширината на скобите, не могат да се поставят една до друга, трябва да има едно „деление” разлика между двете. Поради лекото разстояние и синтетичния предпазен филм от вътрешната страна, снимките не показват добре съосието между двата монтажа. А то е същото, като показаното от колегата анибис по-горе. Опитах с главите на туист лок винтовете сочещи в една посока, и сочещи в различни.
С Анди сме имали своите различия и дори леки пререкания, но когато някой е прав - признавам си го искрено. Монтажите на UTG са наистина много добри, според мен. Сега вече, когато ми минаха и sportsmatch през ръцете, мога да твърдя, че с нищо не им отстъпват ни най-малко.
 

Оле

Новодошъл
Здравейте! След като няколко месеца не ползвах пушката ми Gamo IGT Mach1 5.5 преди няколко дни я разтрих на дистанция от 25 метра. Беше простреляна на 25 метра в закрито стрелбище и събирах 5 сачми в 10 стотинки. Така презимува. Но когато преди дни я изкарах на слънце в идеален завет, ми даде отклонение в дясно от центъра на стандартна Gamo хартиена мишена около 15 сантиметра. След като я стегнах със стяга я прострелях и отново събирах в 10 стотинки. Пушката стои в текстилен калъф и я транспортирам с кола до местата, на които стрелям. Вчера, знаейки че е простреляна добре отидох в една гора и на що годе безветрен черен път отново ми даде отклонение в дясно на 25 метра от порядъка на 10- 15 сантиметра. Отново я прострелях и от 25 скочих на 50 метра, целих едно старо джезве и го понадупчих. Отново я прибрах в калъфа и с колата я транспортирах до вкъщи. Днес отново бях на същия черен път но оптиката отново ми даде отклонение 10- 15 сантиметра и отново в дясно. Опитах да я прострелям отново, но тенденцията се запази, като в един момент заппочна да бие и 5 сантиметра горе. Успях да докарам вертикала да си е където трябва, но дърпането в дясно не можах да го оправя. Така и така тук има къде по- опитни от мен, се чувствам морално задължен да попитам на какво се дължи това спонтанно и самостоятелно предизвикващо се изместване на оптиката в дясно. Оптиката си стои непоклатимо на релсата, не се чува да има вибрации или други звуци от нея, когато стрелям или я държа в ръце, всички болчета за затегнати стабилно. Незнам колко е логично да разсъждавам начина, по който ще споделя, но от въртене за компенсация постоянното биене в дясно, в един момент вече няма да мога да компенсирам само от врътките за дясно- ляво. Благодаря предварително за конструктивните съвети, които ще ми дадете!
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
1. С монтажи или моноблок е монтирана?
2. Стоперен болт на монтажите или блока?
3. Белязал ли си монтажа на релсата, за да си сигурен дали не мести?
3а.Белязал ли си и оптиката в монтажите?
4. Точка на прикладване или мястото на окото ти дали е едно и също всеки път?
5. Диоптричната корекция дали е на едно и също положение?
6. Сваляш оптиката и пробваш на механични.
7. Проверяваш дали е наред заключването на цевта и дали не кълчи там.
8. Проверяваш всички болтове по приклада.
9. Връщаш оптиката и пак пробваш.
10. Хвърляш оптиката.....
Последното е доста срещан резултат след кутийка -две чашки при по-яките пружинки, независимо дали са с телена или газова пружина.
 

Оле

Новодошъл
1. С монтажи или моноблок е монтирана?
2. Стоперен болт на монтажите или блока?
3. Белязал ли си монтажа на релсата, за да си сигурен дали не мести?
3а.Белязал ли си и оптиката в монтажите?
4. Точка на прикладване или мястото на окото ти дали е едно и също всеки път?
5. Диоптричната корекция дали е на едно и също положение?
6. Сваляш оптиката и пробваш на механични.
7. Проверяваш дали е наред заключването на цевта и дали не кълчи там.
8. Проверяваш всички болтове по приклада.
9. Връщаш оптиката и пак пробваш.
10. Хвърляш оптиката.....
Последното е доста срещан резултат след кутийка -две чашки при по-яките пружинки, независимо дали са с телена или газова пружина.


Благодаря за разясненията по точки. Оптиката е с монтаж от две части, а между тях има гума за обиране на вибрацията от отката. Сега като зачетох точка по точка се сетих, че между самата оптика и скобите, които я държат отделно има лента, която също да обира вибрациите, но самата лента е започнала да изскача и се подава вече към 2- 3 милиметра от задната скоба. Друго по оптиката не съм пипал, защото си беше настроена идеално за моя ръст и очи. Пушката е на не повече от 2000 сачми, няма петънце от ръжда, чистя я след всяка стрелба от А до Я, без да я разглобявам.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Напиши и от кой град си, че в повечето случаи на живо се вижда и решава проблема по-лесно.
 
Последна промяна:

Ctan4o

Потребител
Значи си градски.
Преди време моето гамо ми правеше такива номера със оптиката която вървеше в комплекта(Гамо 4х32). Смених оптиката, сложих я на моноблок, освен това има и тънко двойнозалепващо тиксо между моноблока и оптиката. Вече правя много малки корекции. Другото което се случва винаги е че първите ми 10-20 изтрела летят както си искат, след това се нормализира доколкото може да се каже нормално за тази пушка. Явно маншета се деформира от стоене, след това си възвръща работната форма или температурата в цилиндъра се покачва но това е друга тема. Преди и аз чистих цевта след всяка стрелба и следващата започваше лошо, сега я чистя на около 500 изтрела.
 

Ctan4o

Потребител
Когато бях по- зелен не знаех за този жокер и веднага започвах с нова прострелка. Прибирам я простреляна и на следващия ден все едно не е била. Започвах отново и отново. Предполагам че и колегата прави същите грешки.
 

Оле

Новодошъл
Значи си градски.
Преди време моето гамо ми правеше такива номера със оптиката която вървеше в комплекта(Гамо 4х32). Смених оптиката, сложих я на моноблок, освен това има и тънко двойнозалепващо тиксо между моноблока и оптиката. Вече правя много малки корекции. Другото което се случва винаги е че първите ми 10-20 изтрела летят както си искат, след това се нормализира доколкото може да се каже нормално за тази пушка. Явно маншета се деформира от стоене, след това си възвръща работната форма или температурата в цилиндъра се покачва но това е друга тема. Преди и аз чистих цевта след всяка стрелба и следващата започваше лошо, сега я чистя на около 500 изтрела.


Моята също има двойно залепващо тиксо между самата оптика и скобите, които я държат. Тъжното при мен е, че искам оптика с мил дот, но... нещо не ми се побират на блока. Слагам оптика каквато искам, но не мога да отворя цевта и да заредя, мерните прибори опират в окуляра. С настоящата в това и състояние BSA 4x32, след петдесетия метър е вече изкуство да уцеля цигарена кутия, а след 100 преминавам на ниво окултизъм и астрология, но все пак целя. Просто гол кръст, слаба /според мен/ оптика. А с АК свалих коза преди 22 години от 700 метра с механични прибори /как ги мерих 700 метра - със специализиран военен уред/, та... с въздухарката при простреляна оптика 50 метра вече ми клонят към безинтересни - не за група или нещо подобно, а за дрънчене по железа, да ги чувам.
 
Нагоре