Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и т.

staz

Редовен Потребител
Вземи си водни шкурки и търкай кръгообразно на сухо по режещия ръб. Размер 800-2000. Камъни от Lamnia. Брустчета от 8 до 25 лв.
 

mdinkov

Редовен Потребител
Да прави нож да бръсне за мен е загуба на време и пари - на втория ряз вече не бръсне .
Грешка и аз си мислех така преди да се сблъскам с тази материя ама не е така и след 100 ни я ряз бръсне , зависи от ножа разбирасе все пак .
И аз , не виждам голям смисъл от такива заточвания ама си има хора за които това е важно ,в мрежата има множество клипчета за съзтезания , където режат манилско въже върху кантар и още мильони други . Кухненските ножове от предаванияята по ТВ най вероятно продължават да бръснат и след предаването .
По принцип с щурка не става хубаво да се наточи нож , трябва си камък , машинките за заточване с фиксиран ъгъл вършат перфектна работа , лошото при тях е ,че не се намират камъни много лесно трябва да се поръчват от вън в повечето случаи .
На ръка не е толкова трудно просто ти трябва известно време да ти свикне ръката и да не губиш вяра в себеси .
 

didarai

Редовен Потребител
Грешка и аз си мислех така преди да се сблъскам с тази материя ама не е така и след 100 ни я ряз бръсне , зависи от ножа разбирасе все пак .
.
Не само от ножа , а какво и колко се реже . Щото ако си рязва по един домат на обяд ще го изкара дълго . Ако е с голяма твърдост , също ще държи ряз дълго . Само дето ..... няма заточване на ръка и ако решиш да сечеш нещо твърдо или по случайност го срещнеш , направо може и парче да се отчупи ако е "бръснач" , а ако го ползваш и като лост .... бай-бай нож . В повечето случаи "златната среда " си е най-практична (твърдост и заточване ) . Иначе ако е за витрина и да го вадиш пред приятели само да "сцепи косъма" и се прибира обратно , секви "салтанати са оправдани . За работен нож ... повечето напълно безсмислени .
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Работният нож си е работен нож.
Той не е за фукара и глезотии. Тези дето са за това, само за това стават. Да се изфукаш и до там.
А камъни за заточване, макар и отвън има много. Стига да си готов да платиш цената.
Аз имам и няколко, които съм си рязал от плочници, намирани по баири и сокаци и по ... морския бряг.
Ами точат си. Като за мене стават. Оформят се с диск за неметал или с диамантина.
Купил съм си и няколко прости камъка, от по няколко лева, с точилка самоделка, подобна на тая, която показах на клиповете.
При мен е доста по-опростена. За захващане на ножа ползвам магнит от хард диск. Държи си достатъчно.
Усилието, което се прилага при заточването не е голямо и магнита си върши перфектно работата.
 

mdinkov

Редовен Потребител
Кухненските ножове от предаванияята по ТВ най вероятно продължават да бръснат и след предаването .
Ножовете с голяма твърдост се точат най вече на ръка .
В 21 век живеем ,вече има стомани които държат ряз и не се отчупват като срещнат твъд матерял , има ножарски стомани с повече от 2% въглерод а мен в училище са ме учили че това е чугун така ,че тези стериотипи са много остаряли .
 

angelmr

Редовен Потребител
Работата на ножа е да реже. За бръснене и цепене на косми се ползват други инструменти , дето се справят по добре с това . Даже малко по на едро заточения нож работи по дълго . И не лепи по месото .
Да прави нож да бръсне за мен е загуба на време и пари - на втория ряз вече не бръсне .

Не знам, може да е различна дефиниция на термините, но по начина по който аз разбирам термина "да бръсне" (да срязва поне половината от космите на ръката, при прокарване по посоката на растежа), сравнително евтините ножове които ползвам държат подобно ниво на заточка половин година кухненска работа. Като ги точа на доволно захабено диамантено точило купено за 15 лева в Лидл, с 800 едрина на най-фината му страна.
 

dberov

Редовен Потребител
Евала didarai, остава само мантията...
Поста ти директно ме хвърли към еедна моя любима песенн на SAXON :cheers:

 
Последна промяна:

didarai

Редовен Потребител
Благодаря !
Плащ няма да има . На гърба има голям червен кръст , но не се вижда от щита . И така си е бая топло вътре , а може да се наложи да се появя в жега на някоя възстановка .
Остана малко козметика , някои детайли и знаме-копие .
Песента и на мен ми е любима , както и групата . Може да се каже , че и тя допринесе за вдъхновението , както и разгрома който нанася цар/крал Калоян, на кръстоносците от 4-тия кръстоносен поход .
 
Последна промяна:

mdinkov

Редовен Потребител
20 години учат да станат майстори , разбирасе накрая държат изпит и ако го издържат получават правото да правят такива оръжия , които разбирасе не се използват за оръжия .
 

desso

Новодошъл
15285713254235336430990218067922.jpg
Леко сменям оборудването. Вече напълно избягвам марката BG.
 

desso

Новодошъл
Няма спор. Абсолютно съм на мнение, че има много добри майстори в България. Имах предвид Bear Grylls . Грешно се изразих.
 

sts1969

Редовен Потребител
Съвсем скоро се обзаведох с едно хубаво българско фиксче Manly patriot, великолепен нож тачен и зад граница!
manly patriot orange, ezdirect-650x650.jpg
 

Hidden

Редовен Потребител
Съвсем скоро се обзаведох с едно хубаво българско фиксче Manly patriot, великолепен нож тачен и зад граница!
View attachment 71267
Като търсех части в един оръжеен магазин в Германия ги видях и там.
Може ли да направиш кратко сравнение между Манли и някои други масови марки, например Мора?
 

sts1969

Редовен Потребител
Като търсех части в един оръжеен магазин в Германия ги видях и там.
Може ли да направиш кратко сравнение между Манли и някои други масови марки, например Мора?

Шведите ползват предимно стомани Сандвик, харесвам ги, но ламинатите се драскат лесно, стават идеално за работни коне. Българската фирма Manly произвежда всеки модел с поне 2 различни стомани, като така предлагат и избор с по-ниска цена на клиента. Моят Патриот който купих за 89лв. е от стомана D2(1.2379), стоманата е с 12% съдържание на хром, тоест е на границата между ръждаемите и неръждаемите. Същият модел се предлага и от стомана CPM 154 на цена 149лв. и ръкохватки от G10. Има и модел с дървена ръкохватка от "Desert Ironwood" на цена 198лв. Вчера си поръчах (и го очаквам от линка по-долу) малкият Manly wasp от шведска стомана Сандвик 12С27 на цена 70лв. като модела има избор със стомана CPM S90V и цена 125лв. За мен и по-евтините стомани са достатъчно надеждни и качествени, и вместо да си галя егото, предпочитам за тези +60лв. да си погаля стомаха в някоя хубава механа с приятели. :D:cheers:
http://manly-bg.com/catalog/3172_category.html
 
Последна промяна:
Нагоре