Haenel 312 , 311

domminator

Потребител
Интересува ме ,дали някой е виждал този тук. Дали може да се намери в България
 

Attachments

  • 11-01-11-05-Haenel-311-target-rifle-sporter-sight.jpg
    11-01-11-05-Haenel-311-target-rifle-sporter-sight.jpg
    43.3 KB · Прегледи: 126

Hidden

Редовен Потребител
Здравейте, колеги. Обмислям покупката на Хайнел 312. И понеже тези пушки винаги са втора ръка, ви моля да ме посъветвате за какво да го огледам - има ли някакви слаби места, за които да си отварям очите? Ще се съм благодарен за всякакви препоръки за този избор.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Здравейте, колеги. Обмислям покупката на Хайнел 312. И понеже тези пушки винаги са втора ръка, ви моля да ме посъветвате за какво да го огледам - има ли някакви слаби места, за които да си отварям очите? Ще се съм благодарен за всякакви препоръки за този избор.
Има един зъб който се чупи и май това е най-голямата повреда която ми се е случвала да оправям на Хаенел 312. Гледа се дали стреля точно ако е така значи и уплътненията и маншета са ОК. Но д асе види реалното им състояние трябва да се разглоби. Другите неща са козметични ако те интересуват, но без проба не взимай такава пушка, не се знае как е съхранявана и ползвана все пак.
 

Sabin

Потребител
Ако я поръча чрез куриер няма да има опция преглед и тест!
Остават други два варианта:
- отива на място /което не е много далеч/ с човек запознат с ВО в частност пружинните.
- да помоли колега от въпросния град/клуб да му съдейства при огледа.
Пушката въобще не е за подценяване и запазени на добра цена вече се намират трудно.
А и е с оригиналния диоптричен прибор, което не е за подценяване и трудно се намира.
 

Hidden

Редовен Потребител
Има един зъб който се чупи ....
Къде се намира този зъб? При зареждане и стрелба може ли да се разбере за тази повреда?
В случай, че имам възможност да пробвам пушката - на какво разстояние да го направя и каква точност да очаквам?
 

lynx

Редовен Потребител
То е ясно, че без да се отвори винаги ще има риск от някакви изненади по карантията.
Аз бих я пробвал на място с измерени чашки и хроно в джоба.
Първи тест, 5 изстрела през хроното-ако коридора е до 4-5м/сек. ще е ОК.
Тест втори, има ли "излишни звуци" и зор при зареждането.
Тест трети, пълен оглед на всичко видимо отвън, пукнатини по приклада, задрали железа и прочие.
На мишена от 10 метра трябва да уцелвам 1 стотинка, 10 от 10.
Ако издържи тия тестове, бих я взел без да се притеснявам от сериозни проблеми.
Винаги ще има после нещо за дооправяне, но със старите пушки е така и е в реда на нещата.
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Lynx добре го е казал, но искам да уточня, че от маса, на 10 метра дистанция ... 1 стотинка е много, твърде много за добре стрелящ 312.
Аз имам 3 Хайнела 312. И трите от маса на 10м с класни чашки правят една дупка макс около 7мм.
Едната от пушките я направих безоткатна - тя прави са дупка в дупка ... до 5мм.
Тъй като Хайнел 312 я познавам 100% ... мога да поясня за зъба, който вероятно саундмакс има предвид.
Този зъб е двоен и е на края на зареждащата щанга. При мен на едната пушка се строши си направих нов детайл от бронз и ... готово.
Ако пушката зарежда, стреля и прищраква рейката по време на зареждане - значи по буталото и спусъчния блок няма проблем.
Ако не прищраква от зъбите на рейката - може един друг зъб да е фалирал (може и това да има предвид саундмакс) ... не взимай такава пушка - не се намира тоя чарк, а е от закалена стомана и не се прави лесно, особено в домашни условия!
Не говорим за криви цеви и груби повреди - те са видими.
Заедно с pellet разработихме полиуретанов и кожен маншет, и с двата пушките ни стрелят перфектно.
Казвам го, защото рядко оригиналния кожен маншет е читав.
Няма как да се погледне подвижния цилиндър за дерюги, а е важно да няма такива ... както и да е - това се полира лесно.
Ако буталната група с маншета и пружината са ок - очакваме 7.2 до 8.2 Джаула. Всичко останало е или пресилена пушка (и няма да е точна) или слаба пружина и/или калпав маншет.
С pellet сме установили и пружини от кои разпространени пушки стават и как и колко се реже и дали.
С една дума - стреля ли пушката - взимай я, после ако се наложи ще я направим отличничка !
Дано да съм бил полезен !
 

pellet

Редовен Потребител
Дени ( Jethro ) беше максимално подробен. Не би могло да се каже нещо повече, освен ако не се пипне конкретен екземпляр на пушката.
Аз да вметна само за точността - хубаво е да уточняваме как се стреля, за да придобие колегата представа какво да очаква. Както каза Jethro - от опора се очакват резултати дупка в дупка на 10 метровите дистанции. Аз, от ФТ поза седнал, доста често групите ми се свиват до 10-12мм на 20 метра. Имам пуснати няколко мишени в съответната тема. Та, ако си пострелваш ФТ с Хайнела за тренировчици, бих казал, че 20 метра е "неговата"дистанция. :)

Hidden, ако си и хвърлил око, вземай я . Прекрасна пушка!
Поздрави с две мишенки на 20м ФТ поза. ;) ;)
 

Attachments

  • Haenel 312_FT_20m.png
    Haenel 312_FT_20m.png
    990.7 KB · Прегледи: 102

lynx

Редовен Потребител
Ясно е, че пушката по презумция е много точна и може много.
Но обикновено при покупка на пушка, продавача не може да ни предостави стерилни условия за тестове, на закрито с рест и прочие екстри.
В общия случай отиваме на някое безлюдно местенце, слагаме мишенката и стреляме за проба с подпора от капака на колата.
А ако е безветрие го приемаме за бонус :) , затова дадох примера със стотинката на 10 метра, само за ориентир....
 

Hidden

Редовен Потребител
Благодаря ви, колеги, за добрите съвети!
Най-добрите чашки, с които разполагам в момента са RWS Diabolo Basic 0,45 г (7 gr). Ще свършат ли работа за теста?
 

pellet

Редовен Потребител
lynx - Ясно, така е :)
Просто аз изтълкувах "какво да се очаква от пушката по принцип", а не "какво да очаква купувача при теста в момента на покупката".
Нищо де, поне ще има мнение по двете ситуации.
:cheers::cheers:
 

Sabin

Потребител
Постигнатите попадения на 20 м. са много добри! Не е уточнено с какви мерни прибори.
И едно питане: може ли да се намерят бленди за мушката? В момента съм с "колчето", като идеята ми е да си направя и кръгли като на Аншуца / ако не се намерят оригинални/, понеже са лесни за изработка.
 

pellet

Редовен Потребител
Sabin - 20 метра, ФТ поза (седнал), JSB 4.52 Express 0510g.
Стреляно е с непретенциозна оптика на 12х. Ето една прикачена снимчица.

За блендите - или тук http://www.waffencenter-gotha.de/sh...ntunnel-Typ-A-15mm-HAENEL-312-3-121::327.html

....или на старо от форума ако има някой...

Поздрави!
 

Attachments

  • Haenel 312.jpg
    Haenel 312.jpg
    463.3 KB · Прегледи: 94

Sabin

Потребител
Благодаря за отговора pellet!
Имах съмнение за оптика ;-). В интерес на истината добре и стои, а при нищожния откат може и да е непретенциозна.
Ще почакам да видя дали няма да изпадне нещо тука и благодаря за линка. Ако не държах на визията да се запази ... вече щеше да изглежда като твоята.
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Благодаря ви, колеги, за добрите съвети!
Най-добрите чашки, с които разполагам в момента са RWS Diabolo Basic 0,45 г (7 gr). Ще свършат ли работа за теста?
Тези чашки не са особено добри, най-вече заради разлики в размерите. Специално съм мерил чашки сортирани по тежест. С този модел чашки наистина можеш да очакваш група в 1 стотинка от 10м.
 

Sabin

Потребител
Като се сетя колко "мачови" кутийки RWS-си имах и ги раздадох. И сега ми се налага да купувам.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
И нещо много важно, което колегите са пропуснали според мен.
Ако нямаш опит в стрелбата с пружинка или продавача няма достатъчен такъв, то е напълно възможно да си разочарован от точността на пушката. Стрелбата с ППП си има специфики, които е твърде вероятно да не успееш усетиш при тестовата стрелба.
 

pellet

Редовен Потребител
^Асолютно вярно!
Стрелба само от ръка ( тяло, ФТ ).
Никакво опиране на пейки, скамейки, менгемета ( лека закачка към колегите от Бенч-манията ;) ), тавани на коли и т.н.
 
Нагоре