ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

pushka1

Потребител
Разбрах, че трябва да съхранявам пушката на студено през зимата, но забравих да попитам- пак ли на студено да я помпам, понеже използвам ПЦП помпа. Понеже ако я вкарам на топло, ще има конденз, но пък ако я помпам на студено, след като помпата позагрее, ще вкара малко по-топъл въздух предполагам, който може да доведе до конденз в резервоара на пушката. Или се бъркам?! Ако може някой да помогне :)
 

sts1969

Редовен Потребител
Пушката си я държа в стаята ми, през деня когато ме няма е сравнително студено, вечер се стопля. Помпата и тя е там...до сега проблем с конденз съм нямал. Най-важното за боравене с помпа е никога да не се прегрява и редовно да се почиства утайника и от конденза. Моята помпа е Хатсан, ползвам я вече 3-4 години, веднъж на 2-3 напомпвания я почиствам и смазвам по кратката процедура (отнема 10мин.). Никога не съм имал замърсяване и конденз в цилиндрите на пушките си при профилактика. :cheers:
 

pushka1

Потребител
Пушката си я държа в стаята ми, през деня когато ме няма е сравнително студено, вечер се стопля. Помпата и тя е там...до сега проблем с конденз съм нямал. Най-важното за боравене с помпа е никога да не се прегрява и редовно да се почиства утайника и от конденза. Моята помпа е Хатсан, ползвам я вече 3-4 години, веднъж на 2-3 напомпвания я почиствам и смазвам по кратката процедура (отнема 10мин.). Никога не съм имал замърсяване и конденз в цилиндрите на пушките си при профилактика. :cheers:
В интернет има ли клипчета каква става това почистване и смазване, понеже и моята е хатсан. А иначе и аз никога не я прегрявам, на 30-35 помпи спирам за почивка за около 15 минути и после пак. Но, все пак помпата леко се затопля, което е предпоставка за вкарването на по-топъл въздух от помпата в резервоара на пушката. Та, за това се чудех, да не би ако наистина влезе по-топъл въздух, да се образува някакъв конденз вътре в резервоара на пушката.
 

dberov

Редовен Потребител
Клипчета има в youtube, има го и тук качено от колегата st_beer някъде назад в темата.
А това че помпата се затопля е напълно нормално,моята ставаше гореща и пак съм нямал проблеми при редовна профилактика.
 

dberov

Редовен Потребител
Ясно. ЩЕ потърся тогава. Иначе мисля да помпам на студено :)

В голяма грешка си, ако помпиш на студено ще имаш по голям конденз.
Ако помпиш на топло, конденза ще е много по малко а ако се изравнят температурата в помещението с тази на помпата няма да имаш конденз.
Ето един пример, арабите в пустинята в най големите жеги пият горещ чай за изравняване на вътрешната температура с външната а не ядат сладолед.;)

Заповядай.



 

pushka1

Потребител
Благодаря. Тъкмо бях тръгнал да търся в търсачката, че тия 169 страници не знам как щях да ги прегледам :)

ПП Всички модели ла на хатсан се разглобяват по същия начин, понеже моята май е малко по-стара от тази.
 

dberov

Редовен Потребител
По спомен са 3 модела на помпите Хатсан, конструктивно разликите са минимални ( в манометъра и бронзовия детайл на 3-тата степен)
 

pushka1

Потребител
В голяма грешка си, ако помпиш на студено ще имаш по голям конденз.
Ако помпиш на топло, конденза ще е много по малко а ако се изравнят температурата в помещението с тази на помпата няма да имаш конденз.
Ето един пример, арабите в пустинята в най големите жеги пият горещ чай за изравняване на вътрешната температура с външната а не ядат сладолед.;)

Заповядай.



Ами проблемът е там, че пушката я държа на студено, а пък помпата е на топло :)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Няма значение кое къде държиш.
И от хладилника да я извадиш, пак ще се загрее при помпене.
Помпата ще засмуква въздух с температура и влажност каквито са там в помещението където помпиш.
Това е важното.
 

pushka1

Потребител
Няма значение кое къде държиш.
И от хладилника да я извадиш, пак ще се загрее при помпене.
Помпата ще засмуква въздух с температура и влажност каквито са там в помещението където помпиш.
Това е важното.
Малко ми е объркано. Понеже нали пушката мие на студено. Та , ако реча да я помпя на топло, трябва предварително да съм я вкарал в помещението, поне няколко часа по-рано. Иначе ако е студена и въздухът в резервоара е студен, а вкарам топъл въздух от помпата, ще стане конденз, нали?
 

sts1969

Редовен Потребител
Малко ми е объркано. Понеже нали пушката мие на студено. Та , ако реча да я помпя на топло, трябва предварително да съм я вкарал в помещението, поне няколко часа по-рано. Иначе ако е студена и въздухът в резервоара е студен, а вкарам топъл въздух от помпата, ще стане конденз, нали?
Прекалено много го мислиш ;) Помпата ти си има утайник за конденза...така че дръж пушката и помпата в едно и също помещение...но когато помпиш гледай да не си във влажна стая. На лични ще ти напиша къде да обръщаш внимание за бърза профилактика че тук задръстихме темата. :cheers:
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Конденз и "влага" при тези налягания НЯМА! Това е и причината да се препоръчва съхранението на резервоарите винаги ПОД НАЛЯГАНЕ.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Конденза е следствие от влагата във въздуха, който помпата засмуква. Ако помпиш в топла баня, след като си се къпал, какъвто и да ти е влагоуловителя, няма да е приятно положението.
В самия резервоар, налягането не позволява да се случи, освен ако не вкараш вода ти.
 
Нагоре