Термообработка и метални покрития - оксидиране , никeлиране , анодиране и др.

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Някой да знае, дали има технология, по която може да се нанесе месинг или бронз по стоманена повърхност с дебелина да кажем 10-20 микрона?
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Ако не е задължително да е бронз или месинг може с мед.
Не знам дали е възможно със сплави и дали в хода на галваничния процес сплавите няма да се разделят на съставките си и коя от тях ще вземе участие.
Галваностегия се казва. Също като никелирането, само дето за електрод се използва мед.
Там където могат да никелират, могат да ти го направят.
Дори трябва да е предшестваща процедура (галванизация с мед), преди "поставянето" на никела.
Ако не е нещо отговорно, може да се направи по прост начин в домашни условия.
Детайлът се зачиства до метален блясък със шкура, след което се обезмаслява и се потапя в концентриран разтвор на син камък.
По време и след обезмасляване да се спазва чистота и да не се докосва с ръце, иначе на замърсеното място става петно.
Обезмасляването става най-добре в разтвор на сода каустик. Може и с ацетон, но не е много сигурно.
Покритието е тънко и не много трайно.
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
А аз ще те посъветвам друго,тия мангули калайджиите дето киснат по улиците
и те също могат да ти го направят,те си имат всички препарати.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Благодаря ти , Ванка. Ще прабваме.
Миро, онез май само с бакър се занимават. Пък и им нямам доверия нещо. Друг е въпроса, че по Софето таквиз древноиндийци не съм виждал от дете.
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Здравейте !
Заедно с Божо (fatalen) сме си наумили да пипнем цевите на 2-3 пушки, които са с малко по-голям калибър ... говорим за 10-30 микрона примерно. С меките JSB и трите стрелят лошо, каквото и да им се бае. Ако се поотвори полата на същото JSB (пробвано на 10 тестови пелета) нещата се оправят. С Hobby пушките стрелят екстра. С Геко (истинските) също са екстра. С Геко (новите) нещата са плачевни, но на друга пушка същото скапно Геко се представя добре.
За пример ... с JSB 4.53 всичко е наред, с 4.52 - не е.
Четох някъде (май във форума беше) може да с ползва бронз защото имал минимално триене с оловото, че даже имало Славия с бронз вътре по цевта. Та ... нанасянето по химичен или електрохимичен начин на 20-ина микрона бронз или знам ли и аз какво, би трябвало да реши проблема.
Това е задачката :)
Ако някой има и други идеи как да стане микронното свиване на калибъра на цевта - ще сме много благодарни ако ни осветли или даде линк или дори работилницата, където да се направи тази щуротия. Все пак за предпочитане е да се направи в домашни условия - всички ще научим нещо. Лично аз съм сигурен, че и други страдат от подобен проблем, примерно ако цевта е чистена по грубия начин в миналото ...
Благодарим на всички !!!

п.п. пушките са Славия и Хайнел ...
 

ininia

Потребител
ФТКС
Излолзвайте метода на Иводок. Аз съм го првил преи години. Работи безотказно и качествено.
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Ако стане по метода предложен от ivodoc ... дали този меден филм ще издържи прилично количество изстрели или към пушките ще вървят бурканчета със сода и син камък ? :)
Някаква идея за дебелината на филма според времето на потапяне на желязото в разтвора ?

Да помоля ivodoc да обясни по-детайлно галваничния метод ... ел. ток ще намерим ... наоколо има :)
Ще пробваме в/у парчета желязо и ще му хванем цаката - сигурен съм :)
Прочетох тук-там разни неща ...
Ето едно от тях: http://www.referati.org/zashtita-na-metalite-ot-koroziq-chrez-nanasqne-na-metalni-pokritiq/13752/ref
В нашия случай явно става дума за катодно метално покритие.
В първия пост в темата има добро обяснение на предполагам същия ел-галваничен метод, но там става дума за слой в/у алуминий.
Нямам представа дали ще работи и в/у желязо ... никога не съм добър по химия - това си е една тъмна и гъста мъгла за мен до ден днешен.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Доколкото разбрах, идеята е покритие на цевта отвътре. Тогава трябва да се помисли за опазване на външното покритие.
Освен, ако бакърения цвят не ви кефи.
Иначе, после и външното покритие наново.
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Пеко, това сме го обмислили вече :)
Увиваме тръбата с найлони и пристягаме. Отдолу има пластмасов леген - just in case. Запушваме единия край и наливаме в другия със спринцовка предварително уточнено количество от гадната смес.
Изчакваме незнайно колко време и после единия от нас - гол в банята с тоягата в ръка (ама цевта имам предвид де) се отдава на измиване и мигновено подсушаване.
Ако имаш идея дали медта е достатъчно твърда да изкара няколко хиляди изстрела - окуражи ни, моля те ! :)
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Митко, и двамата сме наясно, че това е щуротия, но няма сила която да ни спре :) :) :)
Но ако има сила или инфо, което да превърне щуротията в смислено начинание ... би било наистина добре.
Ако има друго решение - сподели го с нас, ще сме благодарни !
Обичаме си пушките и си ги искаме в правилната кондиция ;)

п.п. правили сме и по-откачени неща ... някой ден ще стане дума и за това :)
Само за пример ще дам - направихме детайл за FWB 300, който просто липсваше. Стоманен е.
Направихме го от пластмаса + железени щифтове + алуминиеви планки + бронзова втулка + стоманен щифт + 3 болтчета М3.
Пушката стана перфектно ... и всичко това, защото този детайл не се поддържа от фабриката FWB и не може да се купи.
Та ... изправени пред неволята - търсим начин да фикснем тези цеви ....
 

Dominus

Редовен Потребител
Щом сте решили да експериментирате поне ги дайте на фирма дето се занимава с подобни дейности. Екогалваника например правят метални покрития. За мед не знам, но можете да ги питате. В интернет им има кординати.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Основния ви проблем, ще бъде как да вкарате целия меден анод в цевта, така че да не опира.
Опъната като струна чиста медна тел и на нея нанизана цевта с две пластмасови тапи в краищата.
Ще ви трябва разтворим анод, заради нищожното количество електролит, който няма да е наситен достатъчно.
Но дори и да се получи, накрая остава основния проблем.
Ще ви цитирам част от това което си чел:
Катодни метални покрития са медните, никеловите, хромовите, калаените и тези от благородни метали. Те защитават техническото желязо от корозия само при условие че са качествени (плътни, без пори и драскотини) (Епокр > Емет). При нарушаване целостта на катодните покрития под влияние на корозионната среда се образува макрокорозионен галваничен елемент, в който техническото желязо се явява анод и бързо кородира. Основни изисквания към този вид покрития са: да имат добро сцепление с основния метал и необходимата дебелина, да са плътни непорести.
Заради малкото количество електролит, според мен няма да се получи равномерно покритие навсякъде, и само след няколко месеца ще имаш цев с язви......
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
В галванотехниката,медното покритие се прави с разтвор, по спомен с меден сулфат. Като покритие няма да свърши никаква работа, с всеки изстрел то ще си заминава :D никаква износоустойчивост няма. Галванотехнически покрития в домашни условя си е приключение и се изискват не малко средства за вложения в техника разтвори и т.н. да не говорим колко са вредни за здравето.... по-добре да се даде на някой да ви го направи. Отделно, че почти винаги като се настройват ваните и тока, се правят проби за да се установи всичко в норма ли е и се прави замерване на дебелината на покритието. Отделно, че за да се постигне добро покритие в дълъг тесен отвор ще се изисква и добра циркулация и помощни средства за да се получи равномерно покритие .... и т.н.
Не искам да ви отчайвам, ама по-добре не барайте цевите най-много да ги орезилите, просто си им взимайте каквито чашки харесват.
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Мдаааа ... трудна работа мамка му...
Има и друго решение, но не е кардинално. Да си направим машинка, която да разширява леко полите на чашките.
Това поне няма да е трудно, досадно ще е зареждането на лента с пелетите.
 

angelmr

Редовен Потребител
Покритията на цевите се използват от много време. Особено за огнестрелното оръжие водят до немалко ползи. Има си добре разработени технологии за нанасяне на покритието. Проблема е че не са за мед. За да се получи покритие с подходяща плътност, трябва да се постигне специфична плътност на тока. Което за неспециалист си е предизвикателство. Преди време ми бяха пратили някакъв стар учебник за оръжейната промишленост, в който се описваше и електрохимичната технология (нали съм химик). Не съм го чел, но по спомен имаше дадени конкретните параметри за материали, ток и напрежение. Но за хромиране, а не за помедняване. За съжаление форума не позволява да се качват файлове с това разширение, който се интересува нека ми прати мейл да му ги пратя.
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
angelmr, благодаря за информацията !
Медта няма да издържи приличен брой изстрели ... поне всички така казват и 100% съм съгласен, мека си е медта - не е за тази работа.
Лично аз не знам дали хромирането на цевта отвътре ще има необходимата износоустойчивост ?!??!
Ако е така - ще му мислим отново ...
Засега сме се отказали от тъпото начинание и всеки си ближе раните персонално :)
 

angelmr

Редовен Потребител
angelmr, благодаря за информацията !
Медта няма да издържи приличен брой изстрели ... поне всички така казват и 100% съм съгласен, мека си е медта - не е за тази работа.
Лично аз не знам дали хромирането на цевта отвътре ще има необходимата износоустойчивост ?!??!
Ако е така - ще му мислим отново ...
Засега сме се отказали от тъпото начинание и всеки си ближе раните персонално :)

Медта не е ЧАК толкова мека. Има твърдост от 3 по скалата на Мос, докато оловото има твърдост от 1.5, а стоманата 4-4.5. Както се вижда разликата между оловото и медта е приблизително колкото медта и стоманата (а има медни чашки на пазара). За износване можем да говорим само от някакви абразиви вкарани с чашката, не и от самата чашка. Освен ако не стреляте с медни/помеднени чашки. Но естествено най-доброто покритие ще е хромовото. Все пак цевите на бойните оръжия се хромират именно за по-добра износоустойчивост. :)
Това което ви казват за медта, вероятно важи за химичното отлагане на слой от мед. Химично отложената мед, посредством най-обикновено потапяне в разтвор на медна сол, трудно ще може да бъде докарана с нужната плътност, а и със сигурност слоя ще е тънък. Но електролитно отложената мед може да бъде с доста здрав слой. Принципно преди да се хромира един детайл се помеднява. Слоя хром се нанася върху слой мед. Не знам дали това важи и за хромирането на цеви.
Но всичко това си е на теория, нямам идея дали си заслужава играчката.

ПС. По въпроса за защитата на другите части от цевта, различни от вътрешността, до колкото знам най-добрия метод е потапяне в разтопен восък или парафин.
 

ssn

Потребител
Не знам каква е технологията, но мисля, че при резачките например има такива чиито цилиндри са изработени от алуминиева сплав, която отвътре е хромирана и после обработена повърхността. Работят си. Друг е въпроса дали в България има достъпна такава технология.
 
Нагоре