Стрелба на далечни дистанции - 100+ метра.

alex70

Потребител
Днес с колегата kaloyan направихме най-далечната стрелба откакто стреляме заедно. Стреляхме от покрива на колата по лист A4 в чашкоуловителя и туба от 10 л на 100м и в туба от 10 л. на 200 м. Пушките ни са АА410S и Cometa Lynx , a оптиките 10-50X60. Сега ме е яд че не снимах мишената на листа, но на 100 м. след прострелките почти нямаше пропуск. Обаче на 200 метра бяхме много далеч от истината. Проблем ни създаваше непрекъснатия вятър който менеше посоката си през 5 мин. След като не ставаше с 200 метровата дистанция преместихме мишената и тубата от 100 на 160 м и за мое учудване точните попадения бяха почти колкото на 100м. Опитахме пак на 200 м, но явно условията не бяха на наша страна. Понеже останахме много доволни от излета, за мен си направих извода че след 150 метра на точната стрелба влияят прекалено много фактори и еднаквите изстрели са много трудни за повторение. Постоянни точни стрелби на разстояние 200 - 300 и повече метра за мен вече са чиста случайност, ако въздушното оръжие не се доближава до характеристиките поне на огнестрелното. Ако някой се сеща за въздушна пушка и калибър , която да стреля с постоянна точност на 200м, както нашите на 100 м. да пише, че това ще бъде следващата ми покупка.:cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
За 200 метра са ви нужни скорости от порядъка на 295-315 м.сек. с хубави проектили и безветрие.
Ако днес на ветреца сте целили лист А4 на 100 м., при безветрие ще видиш че много по-малки мишени въобще не са проблем.
 

alex70

Потребител
За 200 метра са ви нужни скорости от порядъка на 295-315 м.сек. с хубави проектили и безветрие.
Ако днес на ветреца сте целили лист А4 на 100 м., при безветрие ще видиш че много по-малки мишени въобще не са проблем.

С Армса нямам никакъв шанс за такава скорост, явно ще правя нова покупка, но мисля да сменя и калибъра на 6.35. Така ще си имам още една за по-далечните дистанции и с повече джаули. Май само за FX се сещам с такива параметри и да не е с ловна насоченост като Суматрите.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Именно Суматрите го могат това. Точно в 6.35. Проектил - 3.4 грама. Скорост 310 м/с. На 200 метра - бутилка 2 л. от безалкохолно 6 от 6. Аз и Нико-Сузуки. Същото съм го постигал и с Кондора. С БТ-то съм стрелял макс. до 150 метра, но мисля, че и то няма да има проблем на 200 с такава мишена. С Еваникс АР-6 стреляхме с Нико на 120 метра по шишенца от мин. вода от 0.5 литра без пропуск. Ако пушката ти е от 80 джаула нагоре просто никакъв проблем не са 200 метра. А ако е от 120 джаула нагоре и вятърът почти не влияе на изстрела.
 

alex70

Потребител
Това е една от днешните мишени на 160 м. Когато нямаше вятър чашките отиваха точно в средата на листа. Обаче при лек полъх веднага изместваше. Има попадения, които са мерени на 4 дота вляво от центъра, това на 160 м си е доста отклонение. Скоростта е 260 м/с с JSB 1.175 /5.52.
 

Attachments

  • IMAG0600.jpg
    IMAG0600.jpg
    223.2 KB · Прегледи: 156

dberov

Редовен Потребител
Две мишени от днес с новата партида JSB 1.175гр. в 5.53мм.
Дистанция 95 метра, Крикет .22, увеличение на оптиката х20, външна температура 10°C, скорост 268м/с, стреляно от маса с предена упора двунога и задна заешки уши.

6 изстрела в група от 18мм и 3 флаера

CIMG8349.JPG

7 изстрела в група от 18мм и 1 флаер

CIMG8361.JPG CIMG8375.JPG

п.п.
По невнимание съм сгрешил темата, ако може Модератор или Админ да я премести в МИШЕНИ - снимки. За мунициите и групите.
 
Последна промяна:

alex70

Потребител
Това е мишената от днешната стрелба на колегата kaloyan_takev. Разстоянието е 105 м, JSB 1.O3 при съвсем лек вятър с променящa се посока. Направо я направи на решето.

Втората мишена е моята на 185 м,. JSB 1.175.
 

Attachments

  • IMAG0602.jpg
    IMAG0602.jpg
    176.7 KB · Прегледи: 145
  • IMAG0603.jpg
    IMAG0603.jpg
    254.9 KB · Прегледи: 142

kaloyan_takev

Редовен Потребител
Верно е напра`йх на решето. Другия път повече внимание и старание. Поне разбрах колко ми е пропадането....
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Момчета ако търсите добра успеваемост на такива дистанции ще я постигнете с други пушки, със съвсем други мощности и съвсем други проектили.
 

alex70

Потребител
Момчета ако търсите добра успеваемост на такива дистанции ще я постигнете с други пушки, със съвсем други мощности и съвсем други проектили.

Toва с ваша помощ вече го разбрахме колега. Засега стреляме за кеф на 100 и повече метра колкото да пробваме . Аз си търся пушка в 6.35 като Кондора, но нищо не излиза а и внос никакъв. Докато не се въоръжим с по-мощни оръжия поне листа от А4 на 200 м да целим пак е добре :)
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Една Суматра в 6.35 също ще свърши работа. Ако ти падне и някой Еваникс АР-6 също става.
 

alex70

Потребител
Една Суматра в 6.35 също ще свърши работа. Ако ти падне и някой Еваникс АР-6 също става.

Суматрата ми идва много ловна като визия, но ако ми падне някой тунингован АР-6 към 80-100 джаула го отнасям без да се замислям.
 

Marto.

Потребител
Извинете ме за глупавия въпрос,но наистина не ми е ясно а и се чудя все повече след като чета.В калибър 25 пропадането не е ли по-голямо от колкото във 22,в смисъл ако имаме 2 еднакви пушки стрелящи с еднакви скорости и общо взето само калибрите им са различни,при кой от двата варианта пропадането е по малко.С две думи започнах да се замислям за 6,35 мм,но все си мисля,че няма да е добре за по далечни дистанции,а точно те ме привличат най много,естествено не говоря за някакви непосилни дистанции,но в предела на възможностите,пр.150-200метра
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Няма еднозначен отговор. В уравнението влиза и масата на проектила както и други фактори. Ако приемем че и в двата калибъра масата им е еднаква, то тогава 5,5 ще има по-добър балистичен коефициент и ще е по-добрият избор. Но в истинската ситуация обикновено по-големия калибър е и по-тежък. Дефакто с по-добър БК. Оттам при еднаква скорост той ще е по-добрия избор. Но и това е по скоро хипотетично. В релния живот повечето пушки в 6.35 стрелят "от кутията" с по-ниска скорост отколкото в 5,5. Това заради еднаквата конструкция и различната маса на проектилите. Има разбира се и скъпи изключения. С две думи идеалните условия са малокалибрен тежък проектил, изстрелян с висока скорост.. Ако има 4.5 проектил тежък 3-4 грама и пушката може да го засили със над 300 м/с би бил идеален. Но такъв няма. Затова на състезнията по екстремен бенчрест на пневматика ползват собственоръчно направени проектили със тунинговани за целта пушки, пълни с инертен газ, най-често хелий. И всичко тов само за да постигнат по-висока дулна енергия. Попрочети из щатските форуми за екстремен бенчрест и ще разбереш каква пушка ти трябва...

Sent from my A850S using Tapatalk
 

staif

Редовен Потребител
на 120м съм виждал как Беров се подписва с щурчето с поредни изстрели в убойнте зони на мишените ама чак пък на 150-200м много се съмнявам за който и да е калибър на ВО като изключим късмета ;) поне досега не съм виждал сносна група на такава дистанция..:cheers:
 
Последна промяна:

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
CaMyPau, за теб нямам съмнения.
Констатирах заради тези, които не знаят.
Просто да знаят, че теглото на проектила в малките калибри, няма как да расте драстично.
 
Нагоре