Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

Vesko_Varna

Потребител
Птичия лов е най-динамичен, мен лично ме радва. Ако не си ловец, няма да разбереш ... само да вметна, че ловните такси са 110-115лева на година ... ловуваш или не! Отделно има такса за всеки ловен излет, отделно курса ... за подборен последно чух 400лв. Не вярвате, че просто ще пуснат всеки с въздушна пушка да ловува нали?
 

Niki

Редовен Потребител
Птичия лов е най-динамичен, мен лично ме радва. Ако не си ловец, няма да разбереш ... само да вметна, че ловните такси са 110-115лева на година ... ловуваш или не! Отделно има такса за всеки ловен излет, отделно курса ... за подборен последно чух 400лв. Не вярвате, че просто ще пуснат всеки с въздушна пушка да ловува нали?
Ловец съм повече от 20г ,но последните 7г ловният билет бе на трупчета защото имах дискусия с правосъдието.Това е причината по горе да пиша че отново ще се оборудвам!Птичият лов си има своят чар,но при стрелба с ВО птицата трябва да е в покой.Има една дисциплина ,която на мен много ми допада,а надявам се и на доста от вас-кроухънтинг.Хем лов ,хем свършиш нещо полезно за природата!
 

Vesko_Varna

Потребител
Защо един ловец да не ловува с ВО или лък, не е по-лесно.Аз съм против да разрешат лов на едър дивеч с карабина! Подборния лов трябва да си е отделен.
 

Vesko_Varna

Потребител
Колега Ники, и аз съм повече от 20г в лова, но при мен е обратното, преди няколко години си купих хубава пушка и се запалих повече.:)
Става въпрос, че ефективния обсег на ВО е колкото на ловната пушка ...50м. А да хванеш птица в покой толкова близо е голям късмет. Някога са задължавали всеки ловец да донесе определен брой чифта крака от гарвани, аз си падам по свраки ... като ловец!
Извинявам се за спама....
 

Niki

Редовен Потребител
Колега Веско ,браво!Ако имаш регистрация в ловните форуми ще разбереш дали и аз стрелям по врановите вредители.Грешиш,ВО има много по голям обхват от гладкоцевна,не е проблем да свалиш сврака и от 100-130м примерно,но за целта ти трябва подходящата пушка!
 

Niki

Редовен Потребител
Е,изместването е следствие на темата,,Да се разреши ли лова с ВО,,А, и убеден съм дискусията ще е доста интересна .........
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Може и да е интересна, но да се преустанови е желателно.

Предполагам не е проблем да се даде линк към проекта на закона (директно от сайта на парламента) . Все пак темата е за законодателство, а промените засягат ВО с кинетична енергия над 24 джаула. То това е и целта на публикуването на законопроекта - да има публичност и дискусия преди внасяне за гласуване.
Ето линк: http://parliament.bg/bills/43/602-01-1.pdf

П.П. Аз нямам интерес де!!! Всичките ми пушки са 4,5 мм 16 дж. , но все пак за заинтересованите.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Всички, вкл. и в ловния форум си чешат само езиците за разрешаването на лъкове и ВО, а никой не чете точно и внимателно за какво става дума:
В предложението е написано:В чл. 43, ал. 3 се създават т. 3 и 4:
„3. лък; 4. пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула.”
В чл. 56 се правят следните изменения идопълнения:
1. В ал. 1, в изречение първо накрая се поставя запетая и се добавя „лък или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула”.
2. В ал. 4, изречение първо съюзът „или” се заменя със запетая, а след думата „куршум” се поставя запетая и се добавя „лък или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула”.
Апрочетохте ли и в чл.48 за какво се отнася?
Чл. 48. (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) Ловуването в държавните ловни стопанства и в дивечовъдните участъци, стопанисвани от държавните горски стопанства, „както и ловуването с лък във всички ловностопански райони”, се извършва по реда на организирания ловен туризъм.
А като се навържат и всички останали изисквания - не е променено основното: Трябва да си ловец, с положени изпити и да имаш ловен билет, независимо от разрешените видове оръжие, което ще използваш.

Ако се приемат промените, ловците ще могат да добавят в арсенала си другите видове оръжия по надлежния ред, но притежателите на лъкове и ВО, макар и обявени, няма да станат автоматично ловци.
Чл. 23. (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) (1)Правото на ловуване се упражнява от лица, които притежават членска карта и билет за лов, заверени за съответната календарна година, както и разрешително за лов.
Чл. 26. (1) (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 80 от 2009 г.) Право на подборно ловуване имат лица, придобили право на лов, със стаж като ловци не по-малък от 2 години и успешно положили изпит пред комисия, назначена със заповед на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 80 от 2009 г.) На лицата, придобили права по ал. 1, се издава удостоверение по образец, утвърден от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите.

Всичко друго си е Бракониерстване.
 
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
Успокойте духовете, тук сме у Булгарско...едно се говори, второ се пише а става трето или нищо не става.
 

xaoc

Новодошъл
Някой да знае къде мога да прочета законовата забрана за онлайн-продажба на оръжие с 3 Джаула?
Така от сайта "оръжие.ком" ми отказаха да ми продадат въздушен пистолет.
За над 24 Джаула разбирам логиката за забрана, но за 3 Джаула - не мога, а и не намерих никъде в интернет написана.
Много внимателно прочетох дискусията тук, но никъде не открих цитирана такава забрана.
Нещо повече - все пак сме в ЕС и при незаконен отказ за продажба на оръжие лесно ще се спечели съдебно дело срещу съответния продавач ...
 

sts1969

Редовен Потребител
Забранена е онлай проджабата на всякакво въздушно оръжие независимо от джаулите, същи така е забранено пращането му с куриерски фирми. Закупуването става срещу предоставяне на лична карта, за това са ти отказали продажбата. (въпреки че по някога се намира вратичка за доверени хора) :cheers:
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Всички сайтове са си посочили че не изпращат по куриери, така че ще им почешеш само топките. Отказа е по-скоро от Куриерските фирми.
Ако все още искаш нещо, по-добре си намери чужд сайт, който изпраща по куриер(словенския например). Те нашите така или иначе нямат нищо налично от това което търсиш още от преди 2-3 г.
 

xaoc

Новодошъл
Забранена е онлай проджабата на всякакво въздушно оръжие независимо от джаулите, същи така е забранено пращането му с куриерски фирми. Закупуването става срещу предоставяне на лична карта, за това са ти отказали продажбата. (въпреки че по някога се намира вратичка за доверени хора) :cheers:
Това и ми казаха, но аз питам друго, а именно - не дали някой казва какво е забранено или не, а КЪДЕ го пише.
Та затова още веднъж - КЪДЕ Е ЗАПИСАНА ТАЗИ ЗАБРАНА ЗА ОНЛАЙН-ПРОДАЖБА?
Никъде тук не намерих цитирана законова разпоредба, а само общи разсъждения.
Обратното - има си закон за защита на потребителя и при нарушаване на правата на потребителя (в случая - незаконен отказ за продажба на стока), потребителят лесно ще осъди магазина.
 

xaoc

Новодошъл
Всички сайтове са си посочили че не изпращат по куриери, така че ще им почешеш само топките. Отказа е по-скоро от Куриерските фирми.
Ако все още искаш нещо, по-добре си намери чужд сайт, който изпраща по куриер(словенския например). Те нашите така или иначе нямат нищо налично от това което търсиш още от преди 2-3 г.
Е, засега не ми се занимава, но ако се ядосам, с лекота ще ги осъдя.
Всеки може да си пише каквото си иска, но в законите, които са в сила в Република България, категорично е казано, че никой няма право да въвежда по-рестриктивни мерки от тези в законите.
Иначе казано - основен принцип е, че всичко, което не е забранено в закон, е позволено. И никой няма право да забранява нещо, което не е забранено в закон.
Отделен въпрос е, че не сме свикнали да си търсим правата и като стадо блеем.
Един осъден магазин и останалите ще клекнат бързо.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Ти даже не четеш какво ти се казва а само се репчиш. Условията какво се приема или не за пренасяне се поставят от Пощенските и Куриерски служби а не от магазините.
 

xaoc

Новодошъл
Ти даже не четеш какво ти се казва а само се репчиш. Условията какво се приема или не за пренасяне се поставят от Пощенските и Куриерски служби а не от магазините.
Не забелязах обидата. Само ще Ви помоля да прочетете въпроса ми.
НЕ питам кой и какво пренася, а питам КЪДЕ Е ЗАПИСАНА ЗАКОНОВАТА ЗАБРАНА ЗА ОНЛАЙН-ПРОДАЖБА НА ОРЪЖИЕ С МАЛКО ДЖАУЛИ.
Може би е правилно не аз, а ВИЕ да прочетете какво пиша.
--------------------------
Правилно казват, че на въпрос в английски сайт ще ти отговорят; в руски ще ти отговорят и ще те разпитат за проблема; в български НЯМА да ти отговорят, а ще те обиждат максимално и ще ти доказват колко си тъп!
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре