ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

alex70

Потребител
Е оптиката като е занулена на 50 м. на каква дистанция искаш да видиш отклонението за да погледна в Стрелока
 

methaa

Редовен Потребител
Не, не ми трябват балистични калкулатори.
Нешо съм замаен днес... Дистанцията е 50 метра, оптиката е занулена също на 50. Интересува ме какво отклонение ще се получи при различното тегло на съчмите.
 

dberov

Редовен Потребител
Когато меря чашки правя 3 кутии.
Едната кутия е за прецизна стрелба с мерени от 1.173гр - 1.177гр а в другите две кутии слагам под и над тези грамажи и с тях стрелям когато ходя на разходка.
Експериментирал съм в халето с трита вида чашки по мишени на 50м. с простреляна оптика на 50м. и отклонение по вертикала е почти никакво но на по големи дистанции разликата вече е се вижда ясно. На 95 метра по тежките имат пропадане от 10 до 25мм.
 

alex70

Потребител
Ако има програма която да сравнява траектории ще е точно, но аз не се сещам за такава а ще е много полезна.
 

methaa

Редовен Потребител
Днес направих подробни опити с тегло от 1,165 до 1,185. Разгледах съчмите много подробно преди да ги пусна в мишената. За мое учудване пропадането изообщо не отговаряше на теглото - понякога леките падаха надолу, понякога тежките се вдигаха нагоре или всичкото отиваше в една дупка.
Съчмите на външен вид бяха перфектни. Просто не мога да разбера защо се получава така.
При пълно безветрие групата прилича на овал леко разпънат по вертикала с широчина 2-3 милиметра и височина до 12 мм от център до център.
Също така на вид и тегло хубави съчми ми даваха видими флаери на 8 часа на разстояние от около 10мм от групата, САМО И ЕДИНСТВЕНО ТАМ. Все едно че ги групира на две места.
???
 

Dominus

Редовен Потребител
Разлики от няколко милиграма няма как да влияят на траекторията. По-скоро ми се струва, че отклонение от заявеното тегло би означавало, че формата ще е леко различна. Аз също съм се питал как точно да отсея качественото от плявата, но идея си нямам. Не знам, главите ли са по-големи или по-малки или пък полите, но има някаква причина, която в никакъв случай не е теглото.
 

anibis

Редовен Потребител
Днес направих подробни опити с тегло от 1,165 до 1,185. Разгледах съчмите много подробно преди да ги пусна в мишената. За мое учудване пропадането изообщо не отговаряше на теглото - понякога леките падаха надолу, понякога тежките се вдигаха нагоре или всичкото отиваше в една дупка.
Съчмите на външен вид бяха перфектни. Просто не мога да разбера защо се получава така.
При пълно безветрие групата прилича на овал леко разпънат по вертикала с широчина 2-3 милиметра и височина до 12 мм от център до център.
Също така на вид и тегло хубави съчми ми даваха видими флаери на 8 часа на разстояние от около 10мм от групата, САМО И ЕДИНСТВЕНО ТАМ. Все едно че ги групира на две места.
???
И аз имах такива проблеми с бившия ми Рейнджър,не знам да ли е от чашките,или е от пушката но на закрито понякога ми правеше по-две групи и то винаги втората е на 11ч.
 

methaa

Редовен Потребител
За сега единственото което ми идва на ум е че има някакъв луфт. Ще го потърся тия дни.
 

dberov

Редовен Потребител
Не знам, главите ли са по-големи или по-малки или пък полите, но има някаква причина, която в никакъв случай не е теглото.

Теглото си оказва влияние на 100% (лично мнение) и със сигурност има чашки с по-големи и с по-малки поли и глави (видно от клипа).

 
Последна промяна:

methaa

Редовен Потребител
Има ли смисъл да се мери диаметъра на полата, все пак тя се раздува до вътрешния диаметър на цевта който винаги е един и същ.
Опитвал съм се да меря диаметъра на главата, но безуспешно. ЖСБ са толкова меки че микрометъра премачква главата на чашката :confused:
 

dberov

Редовен Потребител
На клипа казва че замерва главата а не полата.
В началото мери 3 различни субкалибъра в .117 - 4.51мм, 4.52мм, 4.53мм като показва разликата на налягането а след 6:25 минути отваря кутия JSB и сортира на разграфения лист пак според налягането.
Май много се вживяваш :)
 
Последна промяна:

methaa

Редовен Потребител
В момента не мога да видя клипа. Ако там се крие отговора... :cheers:
 

Dominus

Редовен Потребител
Според мен полата не оказва такова влияние. Тя е доста над калибъра и при кал.4,5 е близо 4,7мм., а при 5,5 е малко над 5,7 мм.
Снощи хванах микрометъра и позамерих главите на 4,53.
Всъщност не се мерят трудно. Има чалъм. Имаше глави под 4,53мм а също и над 4,53мм., като видях показания от 4,55мм-(рядко) и 4,51-4,49(по-често).
Направих един кали.ър, нещо като сито, който хваща чашки с глави 4,53мм и нагоре, а по-малките изтърва. Остава и да тествам това което съм сортирал на база диаметър на главата.
 

methaa

Редовен Потребител
Размера на главата би трябвало да има значение ако цевта е без шок. Ако е шокова, всичко се калибрира до един и същ диаметър.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Размера на главата би трябвало да има значение ако цевта е без шок. Ако е шокова, всичко се калибрира до един и същ диаметър.

Лежи на това рамо ти....
Никой не го е еня с какъв диаметър ИЗЛИЗА чашката от цевта, а с какъв диаметър на главата и полата ВЛИЗА в нея!!!! Докато стигне до "заветния" шок, чашката ще играе валс в цевта .... или брейк ...



Най-лесния начин за мерене на главите на чашките е с шублер.
... Ама техниката е тайна :p:p:p
Има и още един, който е с търкаляне по гладка повърност
(стъкло) и линийка.
И двата са много точни, но за по-голяма прецизност при втория начин е неободимо да си калибрирате полите предварително.
*Жокер - използва се геометричната форма на конус, която представлява образно чашката при търкалянето.

Ай ся да видим, кой ще е с най-точно премерените чашки на следващия БР:lol::lol::lol:
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
Нареза (големият диаметър) никога не контактува с оловото, дори и при шока. Там чисто и просто полетата се врязват с около 0.025мм по-дълбоко.
Ето две групи от по 10 изстрела на 25м от маса, с предна упора торбички. За жалост субективния фактор присъства и теста не може да се приема като правило, а по-скоро като насока.
Лявата група е от сортираните под 4.53мм, а дясната е от тези които съм отделил като по-качествени.
Чашките не са теглени.
14bb815108048c37170c16606191fbe8.jpg

Групите умишлено са свалени за да запазя прицелната точка чиста.
 

Dominus

Редовен Потребител
Върти ми се още една идея из главата. Да взема да направя сито за 4,54мм с което да отделя големите глави и от остатъка да отделя с първото сито 4,53мм от останалите. А ако направя и едно 4,52мм да отделя отсея третата група и тогава да тествам. Мисля си, че от всички чашки може би тия с най-малки глави около4,49-4,50 са мухите. Те ноистина са малко.
 

Dominus

Редовен Потребител
И още
0574d2bbf83675da0fe33abdb780c248.jpg
d4ed246eee356e68f5d1198003115839.jpg

От селекцията под 4,52 нямаше драстично малки. Всички бяха между 4,51-4,52.
В заключение: нищо не стана ясно. Всичко лети на 25м. Може би трябва по-сериозна дистанция, но и липса на вятър.
 
Нагоре