Термообработка и метални покрития - оксидиране , никeлиране , анодиране и др.

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Тънкости има във всичко. Например при пясъкоструенето вместо по-ситен пясък може да се намали нлягането на компресора и така ударите на пясъчинките стават по-слаби.
uqugu4uh.jpg
 

Attachments

  • uploadfromtaptalk1398935230450.jpg
    uploadfromtaptalk1398935230450.jpg
    43 KB · Прегледи: 74

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Докарах го баш червен металик :D
 

Attachments

  • uploadfromtaptalk1399389023717.jpg
    uploadfromtaptalk1399389023717.jpg
    57.6 KB · Прегледи: 104

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Тук можете да видите колко "сложен" е процесът оксидиране (елуксация) на алуминий. Всеки може да го направи без големи инвестиции.
 

Attachments

  • uploadfromtaptalk1399612855751.jpg
    uploadfromtaptalk1399612855751.jpg
    34.1 KB · Прегледи: 164

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

И захранването
 

Attachments

  • uploadfromtaptalk1399613061978.jpg
    uploadfromtaptalk1399613061978.jpg
    60.1 KB · Прегледи: 149

BMW E30

Новодошъл
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

колега би ли уточнил какъв е точно състава на течноста която ползваш за елоксацията също така на какво напрежение и ампери е захранването ти?
също така и боите които ползва първоначално (не канадските) които пак имат доста задоволителен резултат какви са?
общо взето едно малко по подробно описание на целия процес ако направиш ще сме ти безкрайно благодарни ... да не откриваме на ново топлата вода всеки по отделно....
 

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Щом питаш ще ти отговоря. Радвам се че някой се интересува.

Състава на електролита е сярна киселина и дестилирана вода с плътност около 1.25
Ако решиш да опитваш не се хаби да се занимаваш с акумулатори. 5л киселина е 5лв - химически чиста.
5л дестилирана вода е 3лв.
Всичко това можеш да си го купиш от химтекс.
Захранващят блок е импулсно захранване 24V , 14,6A
Освен това ползвам елементарен генератор на ток. Вентилатора с радиатора хладят един моще MOSFET. Навитото като пружина е кантал с ниско съпротивление и с него определям тока през електролита.
Много важно е електролита ти да не е топъл. Даже сега съм вкарал две двулитрови бутилки във фризера, че като пусна 4-5А да изкара час без да превишава 15-20 градуса.
С
Подготовката не е толкова критична колкото пишат. Мия на течаща вода с каша за силно замърсени ръце докато си мия и ръцете :D. След това на куката и в киселината.
Оцветяването е с воден байц за дърво :D Цветове каквито има на магазина. Излиза по-скъпо от специализираните бои. Боята не повече от 60 градуса. Времето е според желания цвят. От 5 до 15-20 мин. Като извадищ от боята детайла можеш да го пипаш с голи, но чисти ръце. Миеш на течаща вода с гъба или нещо от сорта. Аз ползвам скочбрайт но не натискам.
Накрая е уплътняването. Варя в дестилирана вода 10 мин.
Това е.
Опитай и като ме срещнеш някъде да не забравиш да почриш бира :D

Всичко което съм правил до сега е с байц ;). Канадските бои още ги няма.
 

BMW E30

Новодошъл
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

мерси много колега за бързия и пълен отговор ;) също така и за насоките от къде да взема сярната киселина...
 

BMW E30

Новодошъл
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

не можах да разбера само съотношението на водата и киселината... 1 към 1.25 като водата е повече или ?
 

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Е ти ме уби. Плътност се мери с ареометър. Какво съотношение? Няма такова нещо.
 

Attachments

  • uploadfromtaptalk1399825322092.jpg
    uploadfromtaptalk1399825322092.jpg
    102.2 KB · Прегледи: 107
  • uploadfromtaptalk1399825341343.jpg
    uploadfromtaptalk1399825341343.jpg
    78.1 KB · Прегледи: 102

BMW E30

Новодошъл
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

съжелявам за невежеството си колега :) но добре че попитах инъче щях да изхабя материялите :)
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Re: анодиране и др.

Виждам интерес към темата за анодиране на алуминия. Ето ви малко материали за четене, на руски са, но са доста изчерпателни. Общо взето както казва Павката процеса е доста прост, но има няколко важни неща, които ако не се спазват резултатите не са добри. Скоро един колега ме пита как се премахва оксидния слой от елоксирани детайли. Аз ползвам успешно препарати за отпушване на тоалетни на основата на натриев хидрооксид. Разтварям пакетчето в един литър вода, поставям детайла в разтвора и за няколко минути окисния слой се разгражда, ако детайла е боядисан се вижда как боята почва да излиза от порите след разяждането на повърхностния запечатващ слой. След това може да се оксидира наново и да се оцвети в друг цвят. Дано да не се повтарям някъде.
 

Attachments

  • анодирование.pdf
    661.2 KB · Прегледи: 45
  • адгезионные свойства анодных пленок.pdf
    304.8 KB · Прегледи: 26
  • Анодация Ал.doc
    277.5 KB · Прегледи: 42

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Днес разбрах каква грешка съм допускал преди много време с боята за вълна. Доколкото помня тогава слагах 1 мл оцет на литър дестилирана вода, което е било твърде много. Този път си взех лакмус за киселинност и се оказва че на литър дестилирана вода са нужни две капки за да стане около 5-5.5 ph
 

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

7yjase2u.jpg
aqymeqy6.jpg
Цвят Gold :)
Прекалих с времето в боята и замяза на оранж, но пак е хубаво.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Павка, пробвай да сложиш на пряка слънчева светлина за месец някой от детайлите, за да видим реалната издържливост на анодацията (боята)! Че аз имам горчивопит и ми се ..... вече от 100 нюанса на синьото :mad:
 

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Ще трябва бая да стои. Най-добре е мощна UV лампа ама нямам такава. Най-много според мен ще страдат тъмните цветове. Божо, не се ли правят детайлите едновременно винаги ще има разлика. Ето за това златното пише от две до десет минути. Държах го десет и стана доста тъмно. Всяка мин. е от значение. Остават ми за тест едно синьо и едно бордо, но с тях следващата седмица.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Повечето ми детайли по пушката ги анодираха едновременно. Както се убеди, нямаше един с един еднакъв нюанс! Само на цвят ги бяха докарали.
 

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Фактора човек също не е за пренебрегване.
 

lynx

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Dominus написа:
Божо, не се ли правят детайлите едновременно винаги ще има разлика.

Проблемът е в това, че различните детайли са от различни алуминиеви сплави /с различен състав/.
Последният път като носих за анодация получих от около 15 детайла три различни нюанса на черното и едно на лекета.
А са правени накуп всичките, убеден съм защото ги чаках да ги довършат и изсушат в печката.
 

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Мисля, че не това е причината. До сега съм правил три сплави и съм сигурен, че не това е причината. Както и да е. Правиш им рекламации докато ги направят.
 

Милко

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Dominus написа:
Ще трябва бая да стои. Най-добре е мощна UV лампа ама нямам такава. Най-много според мен ще страдат тъмните цветове. Божо, не се ли правят детайлите едновременно винаги ще има разлика. Ето за това златното пише от две до десет минути. Държах го десет и стана доста тъмно. Всяка мин. е от значение. Остават ми за тест едно синьо и едно бордо, но с тях следващата седмица.
Ако искаш на мястото където работя машините ни имат ув лампи и не е проблем да понапечем някои детаил.Ако имаш нещо което ти е излишно или си го правил само за проба донеси го в Троян ще го попечем на ув и ще ти го върна. :cheers:
 
Нагоре