Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

belyatamax1

Потребител
Привет!Отдавна не съм писал тук,гледам инженерната мисъл се развива покрай хасаните ;).
Мисля си,колко е мека полата на чашката и колко на криво може да се натика така в цевта...само си мисля :) Но,ако така започне да стреля по-добре е добре да се опита.Все пак това е половината от забавата с хасана.
Поздрави на всички!
 

praetorian

Редовен Потребител
Ааа, появи се :cheers:. Ами, хатсана стреля не само силно, но и точно.И то всеки път.И не се чудя, кой изстрел накъде ще отиде.Всичко си отива там, къде то го насочиш.От това по- добре - здраве.Сега трябва да поовладея малко трясъка.Но пък и той си има чар ;) ;) ;) Едих хубав, отсечен звук :) :)
 

ToHKa

Редовен Потребител
Колеги, имам нужда от малко помощ .

Купих си лонг цев за АТ-то, преди да я монтирам реших да я почистя с шомпъла и открих че първите няколко сантиметра (на изхода) е стеснена (или както го наричат ШОК) , силата на пушката замина , натегнах малко винтчето на ударника но без особенна промяна, сега и на БК-то мисля да поразвия бронза ,но освен голям преразход незнам каквп ще постигна. Може ли малко от опита ви ,какво да бутна ? Целта ми е СИЛА ,НЕ търся пробите бирени капачки на 100 метра разбира се. Нещо от сорта на 300 мс. с баракуда ?

Какво има барано по нея :
силна пружинка на БК-то.
премахнато стоперно болтче.
полиран ударник.
полиран трансферпорт (и малки о-пристенчета от 2те му страни)

Тъй като мои приятел си поръча Galatian 5.5 , аз пък си взех лонг, 2те цеви са едни и същи (поне на размер и външен вид, и той притежава същото стеснение на цевта отпред ) , обаче това животно стреля здраво ,а аз фъщя на около :(

Може ли няколко коментара с конкретни насоки ?
Благодаря Ви!
 

sts1969

Редовен Потребител
Какво означава "Силата замина" мерил ли си скорости с новата цев? При по-дълга цев, обикновенно силата се увеличава ...а не намаля. Докато не сравниш скоростите между старата и новата цев, всичко е гадаене. Да неби да си разбутал нещо по тракта на въздуха, прищипан или скъсан О-пръстен ...или да няма точно съосие между трансферпорта и цевта. Има голяма вероятност да ти е свит някъде пътя на въздуха.Трансферпорта ти с дифузор ли е, (едната страна да е с по-голям отвор от другата) и да си ги обърнал на обратно. Ако силата е спаднала ДРАСТИЧНО...без разглобяване и оглед на ново няма да мине. Има далеч по-запознати колеги от мен тук...те също ще се включат със съвети по някое време :yes: Успех и лек ден!
ПС...не сравнявай стокови Галатиан и АТ
 

ToHKa

Редовен Потребител
Не меря скорости,и никога не съм мерил(а и нямам къде).
Елементарни наблюдениа,при прострелка на 50 метра в Х-а,на 80 мерта бие 5 санта от долу,на 120м. 2 педи: ( Пробивната сила намаля,както и времето за което стъга чашката до целта се усеща. Мисля че ми достатъчно да разбера че има спад в силата и скоростта.
Все още не съм я отворил за да не се чудя след това какво съм пипнал преди съветите ви.
Трансферпорта си е цилиндър,няма стеснениа.
Проверих дали има "течове" на въздух с конче ппоставено до рисковите зони (дотиквач,пред цевната кутия) .
 

sts1969

Редовен Потребител
Ако се позова на твърденията на колегите че няма 2 еднакви хатсана :rolleyes:...то тогава може да са изместени с няколко градуса местата на който законтря и се фиксира цевта в цевната кутия...и когато затегнеш двете болчета и я фискираш...отворът ти да е затворен на половина примерно от липса на съосие с порта. Това можеш да го разбереш само ако свалиш цевтана кутия докато е монтирана на нея цевта..и погледнеш внимателно от близо. Само за това се сещам...щом си сменял само цев, и имаш сериозен спад след това. Сещам се и за регулиращият винт в ударника...ако се е завил до край...може да ти е охлабил пружината.
 

praetorian

Редовен Потребител
Провери за съосия на отвора на цевта и трансферпорта.Провери и да не си прищипал пръстена на порта да ти затваря отвора.
 

ToHKa

Редовен Потребител
Проверих всичко щателно, няма прещипвания , няма болтчета да пречат (стоперното, извадено е отдавна) , няма разминаване на отвора на цевта към трансферпорта, така съм го затегнал че си е направило легло в цевта и няма мърдане.

Обаче както ме посъветва един колега, сложих цевите една до друга и с шомпъла пуснах по една чашка вътре като я изтиквам плавно на долу , старата цев (заводстката,къса) стига малко след полувината и чашката пада на земята .
С новата лонг цев, правя същото и .... чашката върви нормално, на едно място леко забавя(минимално) и последните 4 сантиметра започва убиствения шок, вероятно 5.4(3) ,знам ли :( изискваше ми доста сила за да прорежа чашката и да я избутам :( забелязва се на око разликата, като изключим жалкото подобие на фаска.... вижте сами !!!

ssfw.jpg

3m5w.jpg
 

ToHKa

Редовен Потребител
И последното откритие : Заводската цев (старата) , старта на нарезите и са с 4-5 милиметра по рано (от към отвора за въздуха) , дотиквача чрез избутване с ръка при зареждане прорязва чашката, тук при новата цев (лонг) нарезите започват по късно 4-5 милиметра , прорязването на чашката става с въздуха койтто идва, или отделяне от силата за прорязване и след това с преборване на шока .

Ето защо при презареждане не усещам никакво усилие и не разбирам кога съм заредил :( , сега се сещам и защо в youtube е пълно с клипчета за удължаване на дотиквача на БТ 65 с около 4-5 милиметра, цевта е същата. Офф ...
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Изрежи шока и ще се вдигне скоростта, за останалите причини има по-компетентни хора от мен който човъркат хатсани ;) Дано постигнеш целта си :cheers:
 

praetorian

Редовен Потребител
Брех, таз цев все едно завършва в калибър 4,5 бре :eek: :eek: Рязане му е майката, колега.....И имам нещо предвид: По наблюденията ми досега, всички цеви резервни, които се продават по магазините най- вече ЛОНГ са дефектни.Туйто.
Има и вариант да я върнеш да ти я заменят с друга в магазина.Не са кьорави хората, ще проявят разбиране.
 

lynx

Редовен Потребител
И на мен ми направи впечатление, че Лонга изглежда доста по-тясна отвътре, но може и от снимката така да е излезнало.
 

Attachments

  • 3m5w.jpg
    3m5w.jpg
    63.9 KB · Прегледи: 111

anibis

Редовен Потребител
Защо да е Лонг-а?
Колегата каза че на оригиналната цев и пада чашката когато стигни наполовина в цевта,на мен ми се струва че оригиналната е малко по широка. ???
 

ToHKa

Редовен Потребител
На снимката едната цев е с 2-3 милиметра по назад от друга ,но не е зрителна измама, това което виждате, така е в действителност, разликата е голяма с просто око :( , лошото е ,че при стягане със стоперните болтове я нараних,както и като се опитвах да вкарвам по тесните 8-ци, понеже цевта е 15.5 , а стара бе6е 15 , съборих оксидацията покрай мушката. Опитах с едно инструментче да полирам първите няколко милиметра от нарезите с водна шкурка, после с оражейно масълце , и малко по мазно започна да се избутва чашката, разпуснах пружината на ударника, ще прави преразход сега и това е, не виждам друг начин. Нямам как да сменят цевта с тия дребни на пръв поглед щети, особенно като я купих и онлайн от arms.bg . Това е за сега, ако някои има още някви пищови ,да изкарва :)

Благодаря на всички ви за съветите!!!!!!!
 

dilom08

Редовен Потребител
връщай я да ти я сменят. Каквото и да човъркаш няма да постигнеш нищо по добро.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
ToHKa написа:
На снимката едната цев е с 2-3 милиметра по назад от друга ,но не е зрителна измама, това което виждате, така е в действителност, разликата е голяма с просто око :( , лошото е ,че при стягане със стоперните болтове я нараних,както и като се опитвах да вкарвам по тесните 8-ци, понеже цевта е 15.5 , а стара бе6е 15 , съборих оксидацията покрай мушката. Опитах с едно инструментче да полирам първите няколко милиметра от нарезите с водна шкурка, после с оражейно масълце , и малко по мазно започна да се избутва чашката, разпуснах пружината на ударника, ще прави преразход сега и това е, не виждам друг начин. Нямам как да сменят цевта с тия дребни на пръв поглед щети, особенно като я купих и онлайн от arms.bg . Това е за сега, ако някои има още някви пищови ,да изкарва :)

Благодаря на всички ви за съветите!!!!!!!
Ако не са сериозни драскотините си купи течна оксидация "НАТАЛИЯ 2 " обезмасляваш добре местата и ги подсушаваш тогава капваш и с памуче за уши разнасяш. След това връщаш цевта за смяна,но предварително се обади на магазина дали ще се съгласят да я подменят, че да не стане излишно да си купуваш оксидация ;)
 

sts1969

Редовен Потребител
Като гледам размерите който даваш...цевта не е за АТ, а е за БТ...оригиналните осмици трябва да визат без проблем. Кажи в магазина ...или се обади на телефона направо на сайта че искаш цев за АТ а те са ти пратили за БТ и че НЕ си искаш парите обратно...а искаш да ти я сменят защото тази не отговаря на пушката ти. Късата цев на АТ е с 14мм. диаметър. А на БТ-то е към 15,5мм
 

ToHKa

Редовен Потребител
Да 14 мм е,оф вече разпробих осмиците,даже едната загина.Говорих с тях,утре ще дадът отговор дали да им я изпратя обратно.Колегата sts1696 е прав,това е цев за БТ....мамка му,трябва ли се до тук да се стига :'(
 

methaa

Редовен Потребител
Тъй като не се сещам къде другаде да пиша, реших да напиша тук.
Продължава моето издирване на по-корава пружина за ударника на ат-то.
Днес направих запитвания към няколко фирми занимаващи се с изработка на пружини. Навсякъде ми отговориха че
минималното количество за поръчка е 10 бройки. На мен ми трябват 3 пружинки с различен диаметър на тела.
Най-ниската оферта за пружинки която получих беше от 2,50-3,00 лева за бройка при условие че се поръчат по 10 бр. от всеки размер. Така цената която се оформя е около 100-на лева.
Една от фирмите с които се свързах беше "Микромакс". Там историята с бройките и цените е същата.
Искам да ви помоля следното - кажете ми някаква фирма или човек който би ми изработил тези 3 пружинки без да навлиза в дребносерийно производство.
Също така ви моля да отговорите в темата, за да не се чудят другите като мен :)
 
Нагоре