Зимно цепене на дърва.

prinz Eugen

Потребител
Детайли при отопление с твърдо гориво

Кубик, палет или стер

Стер или пространствен кубичен метър - това са по-официалните названия на понятието "кубик дърва". Един истински кубик дърва за огрев имаме при фигура от надлъжно подредени стволове с размери 1 х 1 х 1 м.

С цел дървата "да не падат", някои търговци подреждат редовете напречно един на друг - това "орязва" около 6% от дървесината. Ако дървата са нарязани или нацепени допълнително се загубват приблизително 5% от "кубика". В случай, че дървата са нахвърляни безразборно загубата е около 10-20 %.

Доста честа практика е нарязани или нацепени дърва да се продават на палет, който бил "приблизително един кубик". За жалост належащо е да се ходи с рулетка и да се преценя подредбата на дървата, за да може да се изчисли цената. Ето какво показа нашето проучване в 3 склада за дърва (септ. 2008 г.):

1) палет от 0.64 куб. м за 69 лв. = 121 лв./кубик (нарязани; напречно)

2) палет от 0.77 куб. м за 78 лв. = 107 лв./кубик (нарязани; надлъжно)

3) палет от 0.85 куб. м за 70 лв. = 82 лв./кубик (метровки; надлъжно)

Калоричност на дървата

Един килограм суха дървена субстанция има ~5.0 KWh/kg. Около 5-10% от калориите отиват за изпарение на влагата, като този процент леко се променя при различна влажност на дървата.

За база на нашето сравнение използваме 1 стер букова дървесина, който е с полезна калоричност ~1500 KWh/кубик при влажност 20%. Отделните дървесни видове са с различна плътност и калоричност. Ето как се отнасят спрямо буковата дървесина:

Дървесен вид
Калоричност за 1 стер
(при бук = 100)

широколистни

акация 99
бреза 82
бук 100
габър 104
дъб 97
конски кестен 76
липа 70
орех 99
слива 105
топола 59
череша 86
черница 108
ябълка 98
иглолистни

бял бор 80
бяла ела 71
смърч 71
черен бор 85

Цени на дървата

Ако имате собствена гора, то ще трябва да платите горски такси, за дървосекачи и за транспорт. Дървата в този случай ще ви излязат по 30-40 лв./кубик.

За горна граница можем да приемем цената на добре подредени и нацепени дърва в хипермаркетите - там палети от половин кубик се предлагат по 59.99 лв, т.е. 120 лв. за кубик.

Добра възможност е закупуването на дървени изрезки от дъскорезниците. Не може да се отопляваме само на изрезки, но от 20 до 40% от горивото може да се осигури по този начин. Цената с транспорта е около 25-35 лв./кубик, като най-често изрезките са от иглолистни дървесни видове.

Ето как изглежда сравнението на дървата и въглищата с другите алтернативи - приели сме, че необходимата топлина е 8000 киловатчаса за сезон:

Отопление
(8000 KWh)
Ефективност
Гориво за сезон
Спрямо
ел. печка

ел. печка 100% 1296 лв 100%
дърва 30 лв 77% 214 лв 17%
дърва 40 лв 77% 286 лв 22%
дърва 50 лв 77% 357 лв 28%
климатик COP 3.6 360% 360 лв 28%
дърва 60 лв 77% 428 лв 33%
въглища 225 лв 77% 494 лв 38%
въглища 250 лв 77% 549 лв 42%
дърва 80 лв 77% 571 лв 44%
въглища 275 лв 77% 604 лв 47%
дърва 100 лв 77% 714 лв 55%
дърва 120 лв 77% 857 лв 66%
топлофикация 92% 887 лв 68%

Цени на въглища

Стойността на въглищата варира сравнително малко в различните райони на страната. Най-разпространени са въглищните брикети родно производство, чиято калоричност е 4.88 KWh/kg. Предлагат се и вносни въглища, чиято калоричност и цена са по-високи. Съпоставката с "донбански" въглища (калоричност ~6.0 KWh/kg) показва, че те излизат приблизително наравно с брикетите. Разбира се цената е различна ако въглищата са насипни или пакетирани, като има и транспортни разходи.
 

barbaron

Редовен Потребител
Някой има ли идея как мога да се сдобия с един такъв винт за направа на самоделна цепачка, че преди 2 дни ми стоварика 10 кубика меше, което успях да нарежа, но не ми се мисли за цепене... Гледах бая клипчета и до колкото ми позволява компетентността, си мисля, че ми трябва струг с цифрово управление и някой който да ми кали след това детайла...

Ще ми се ако някой има опит и виждане по въпроса, да сподели за да мога да реализирам една такава самоделна цепачка... Моторчета имам всякакви и лесно ще направя останалата част...само най-важния детайл ме притеснява, че трябва да го барне майстор, за да не се разочаровам още в началото...
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
barbaron написа:
Някой има ли идея как мога да се сдобия с един такъв винт за направа на самоделна цепачка, че преди 2 дни ми стоварика 10 кубика меше, което успях да нарежа, но не ми се мисли за цепене... Гледах бая клипчета и до колкото ми позволява компетентността, си мисля, че ми трябва струг с цифрово управление и някой който да ми кали след това детайла...

Ще ми се ако някой има опит и виждане по въпроса, да сподели за да мога да реализирам една такава самоделна цепачка... Моторчета имам всякакви и лесно ще направя останалата част...само най-важния детайл ме притеснява, че трябва да го барне майстор, за да не се разочаровам още в началото...
Ето тука има http://prodavalnik.com/ads/?q=%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%83%D1%81+%D0%B7%D0%B0+%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B0 разгледай обявите.
 

barbaron

Редовен Потребител
Благодаря, soundmax!

Като винт ми се е навила идеята за една такава цепеща бургия, обаче... не знам какво ме възпира все още...Някакси ми се струва безмисленно и крайно като решение. Баща ми ми вика "ти да не си инвалид, че да си правиш такива приспособления". Сега като направя баланс на средства и труд и после като започна да правя сметки за тока, за времето на цепене с машина и ... абе май добрата стара брадва и дръвника са моите уреди за цепене на дърва. Но за да не изпадам в ситуацията на неприемащ иновациите и човек живеещ със стари навици и привички (като моя баща), бих искал да попитам следните неща:
1. Някой който да се похвали с такова съоръжени в дома си.
2. каква е скоростта на цепене
3. колко кубика дърва имате нацепени и какво е износването на материала (какъв пробег има този винт, че наточването му е невъзможно)?
4. какъв разход на енергия (ток в пари), сигурно никой не е смятал, но все пак и това да си попитам....



Успех на всички!
 

DANNY

Редовен Потребител
Подобни брадви, на клин, за цепене на дърва има в големите строителни магазини.
Цената е малко под 100 и малко над 100 лева.
 

st_beer

Редовен Потребител
Аз съм направил при ковач една брадва за баща ми от кирка. Ходя да им помагам да си цепят дървата и трябва да кажа че върши страхотна работа. Това на кирката с което се копае (плоската част) е завъртяна и направена като брадва,а шилото е изрязано и оставено от него да стърчи около 3-4 см. Като се закуче някое дърво не ти трябват клинове и други. Бия му два бойни чука и брадвата става клин. Представлява такова нещо сега намерих снимка от нета:
sl373061.jpg
sl373111.jpg
 

luis vu

Потребител
клинове и конуси за цепене се продават и на битака в софия.не знам цената.
конуса се прави на обикновен струг с приспособление за изместване на центъра
 

m.eit

Редовен Потребител

didarai

Редовен Потребител
praetorian написа:
corsa16v написа:
А хората така решават проблема с дървата

Тез не ги ли е страх да не ги ръгне някоя клечка ;) ;) ;)
Чи те кът гледам , клечки си дялат.Куче от салам ли да се плаши? :lol:
Де сшси ги ръгат.........тяхна работа.
 
Нагоре