Хапване, пийване, кой какво обича и как го прави

petkof

Редовен Потребител
Сушени, филлета,бутове и плешки, не ги публикувам, че не са нещо, което да си направиш ей така като решиш/понеже трябва да се заколи животно в кланична зрялост,в определено време,което не всеки има възможност, и не е от полза на хората.Но рибите са достъпни и полезни като меню,поне във Варна и крайбрежието.
 

dinkata

Редовен Потребител
По нашите географски ширини не правим такива неща, затова може да ни удостоиш със честта да опитаме дали да си правим занапред ;) :cheers:
 

didarai

Редовен Потребител
Нали обещах та....,за 8-ми спретнах тва на половинката.Единият е само с кашкавал и шунка,а другият освен това е намазан с лютеница,риган,чубрица,черен пипер има и топено сирене + още 2 вида колбаси.И двата станаха вкусни.
Препоръки:
-По-добре 2 малки хляба и различни хляба от колкото един голям.
-По-добре повече продукти вътре,иначе става много хлебно.
-Загъвате го с фолио,печете на силна фурна на скаричка по средата на фурната 15-20 мин.Отгъвате и ако има нужда запичате още 3-5 мин. само отгоре.
 

Attachments

  • DSC04557.JPG
    DSC04557.JPG
    713.8 KB · Прегледи: 82
  • DSC04559.JPG
    DSC04559.JPG
    511.5 KB · Прегледи: 79

didarai

Редовен Потребител
Тая мекица колко цигани я ядат? ;)
На вторият клип на преден план виждам гюзлеми.Баба ми правеше едно време и ставаха чудесни.Бързи и лесни са.Ето една рецепта:
http://recepti.gotvach.bg/r-4547-%D0%93 ... 0%BC%D0%B8
Малко са се объркали в описанието.Разточвате тънко квадратен лист.Разпределяте не много (за да са хрупкави)плънка в средата,прегъвате четирите края към центъра отгоре,леко притискате да залепнат и пържите(от към сгънатото първо) на не силен огън.Веднага се ядат и са хрупкави,но и да омекнат също не са зле.
 
A

Anonymous

Гост
Ivodoc - първия клип :eek: :bravo:

А аз си мислех, че родопските мекици са големи. Ония са само 30-35 см. Но пък са точени на слоеве, става доста добре при пърженето.
 

petkof

Редовен Потребител
Яйца със зелен лук

То малко му преминава времето, но още е актуално.Яйца със зелен лук.Тук е прибавена и сладка чушка.На мен ми харесва тази рецепта, която е подходяща за горещите майски дни и се приготвя бързо и лесно.Понеже не разполагах с домашни яйца гозбата е малко бледа от към жълто, но не е за пренебрегване.Тъй като е доказан афродизиак при гарниране с половин до една бутилка вино, ще се нуждаете от "човек на легло"! :D Тъй,че внимателно! :no: ;)
030546765-big.jpg

030546772-big.jpg

030546777-big.jpg


С истински яйца се получава така:
IMGP4638.JPG


На здраве! :cheers:
 

andro

Потребител
Дунавска скумрия на скара и бира....
 

Attachments

  • Снимка0634.jpg
    Снимка0634.jpg
    564.8 KB · Прегледи: 68

DANNY

Редовен Потребител
Не съм следил редовно темата, та ако случайно дублирам нечий пост с подобна рецепта моля да ме извините :-[

ДОМАШНА БОЗА

Разбираема е носталгията по едновремешната боза. Сладка, леко резлива, малко по-груба, като зърненост, малко по-рядка (а ние казвахме, че я разреждат) ...и за два до три дена се вкисваше.
Вкисваше се защото не бе пълна със консерванти и подсладители. Да не говорим, че не я правиха от пшеничено брашно тип 500.
Та, разрових се из нета за рецепти.
Оказа се, че нета е пълен с рецепти и с презентации на хора, които вече са си правели домашна боза.
Реших и аз да пробвам.
Представям ви малко снимки на процеса по изготвянето на домашна боза
Крайния ефект няма, как да ви предам освен да ви кажа че се върнах в детските си години. На вкус е 1/1 с едновремешната боза от 6ст.

Рецептата, която намери е с пшеничено брашно. Него го купих от МЕТРО.
За 5 литра боза ни трябват 2 чаши с пшеничено брашно.








Брашното се сипва в тефлонов тиган и се запича.
Важното е да не го прегорите и да го запечете равномерно. Затова трябва да бъркате непрекъснато докато е на котлона. Първоначално аз го сложих на електрическия. Стори ми се слаб и го преместих на газовия, но там запуши, вдигна много пара и пак го върна на електрическия. По-добре на на по-слаб огън макар и малко по-дълго време да трябва да бъркате.
Имайте предвид, че при запичането брашното не променя много цвета си. Не прекалявайте! То потъмнява когато го намокрите по-късно.




Готовото, запечено брашно го слагате в тенджера, която ще ви побере 5лт. вода.
Аз не прецених добре вместимостта на една от моите и затова после се наложи да прехвърлям в друга
След като сложите брашното сипвате бавно около една чаша хладка вода, като бъркате през цялото време за да не остане брашното на бучки.




След като сте разтворили добре брашното в хладката вода добавяте още 5 литра вода и две и половина чаши захар.




Бъркате добре за да се разтвори захарта.
Вече може да сложите сместа на по-силния газов котлон.
Сега разбъркването трябва да е от време на време, като идеята е да не загори по дъното на тенджерата.




Бъркате и следите да не прекипи! Разтвора образува една пяна подобна на каймака при млякото.
Щом заври трябва да намалите орания и да засечете 5-7минути варене на сместа, като я разбърквате непрестанно.




Щом изстине сместа до телесна температура малко под 40 градуса трябва да сложите закваска. Има рецепти в нета, как сами можете да си направите самата закваската. Но е описано, че може и да се използва готова т.е. купена боза от магазина. Важното тук е бозата да е натурална/био направена с захар а не с подсладител и в нея да няма консерванти!!! Трудно но намерих такава и въпреки, че е скъпа се спрях на нея, като закваска.




Изсипах една чаша от тази био боза в хладкия разтвор и разбърках добре.
Разтвора не трябва в никакъв случай да е горещ, защото ще утрепете животинките дет живечт в нея и няма да ви се получи ферментацията.
А ние искаме точно това Леко Ферментирала боза- резняк





Готовата смес я оставяте на топло място (стайна температура) за два дена. През това време тя постепенно ферментира и си променя вкуса и все повече заприличва на онази боза от детството ни
На втория ден вече е готова за разсипване в бутилки, които вече трябва да държите на студено и хладно място или директно да я консумирате.


Не съм писател или литератор но надявам се, че сте ме разбрали!
Вкуст от детството ни!
Да ви е сладко!






п.с. за повече информация в нета!
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Понеже току що разбрах че си ме блокирал /без изобщо да зная за какво/ ще ти постна Л.С. -то тук.

Дани, в рецептата за бозата си писал че си я правил със пшеничено брашно, а на снимките на кутията пише овесено. Каква е истината ? :cheers:
 

didarai

Редовен Потребител
una notte italiana ;) ;) ;)

Много мразя когато нещо "трябва" да се изяде.2 дена откарах на тиквички с ориз и мляко , сега със спагети , а в петък ще ги пълня :crazy: .
 

Attachments

  • DSC05314 [1600x1200].JPG
    DSC05314 [1600x1200].JPG
    298 KB · Прегледи: 40
  • DSC05315 [1600x1200].JPG
    DSC05315 [1600x1200].JPG
    307.8 KB · Прегледи: 25

didarai

Редовен Потребител
За такава салата е най-уникална лютивката :cheers:
Трябва само да се задушат/варят , за да не са сурови.
пп
Говоря специално за гъбата Лютивка.Уникален(несравним с друг) вкус за салата.
http://www.souvl.com/gb/page36.html
 

rashko

Редовен Потребител
Ми аз бях на същото мнение но явно топлата марината ги бланшира,пробвай гъби има !! ;) :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
 

petkof

Редовен Потребител
rashko написа:
http://lussisworldofartcraft.blogspot.com/2013/05/blog-post_27.html

Адското мезе,според мен трябва да се киснат 5-6 часа в маринатата.

Много вървят с облак ;)
И с ракия, и с ракия! :clap:
Много ми допадна рецептата, свежа и различна!Другият път ще пробвам и с манатарки.
Наздраве Раше! :cheers:
Наздраве на всички! :cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
Пробвах ги прочутите гъби, върховни са. :hi:
Имам лека забележка към рецептата:
Колкото по-дълго седят в марината, толкова по-добре.
Моите ги държах 2 денонощия, като междувременно си изкарвах по малко за мезе.
Е, най накрая бяха най-хубави.
:cheers:
 

didarai

Редовен Потребител
Aй и малко за пиьенето.Стига яденье ;)
През ранното лято или късната есен , ако не случите на диня не бързайте да я хвърляте.Почистете семките , охладете , малко захар , пасатор и резултата е перфектен за в жегата . Може разбира се и с не'къв алкохол(и мръсни намерения :crazy: ) вътре , да омаяте някоя нищо неподозираща нежна душа.
 

Attachments

  • DSCN2173.JPG
    DSCN2173.JPG
    759.3 KB · Прегледи: 32
Нагоре