ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

dberov

Редовен Потребител
Аз съм пробвал и с тънка и с дебела вата но най тих става с материята от гъбичките а вместо ролки за коса съвсем случайно попаднах на едни подобни ролки в магазин за инструменти само че тия направо са върха, имат излята към тялото шайба от едната страна и още една която я режа и слагам от другата страна, обвивам с тая материя от гъбичките и ТИШИНА. После ги търсих тия ролки къде ли не но няма никъде, е само на това магазинче ги има 50-60ст струват. Някой ако е мераклия за такива мога да му купя и изпратя с Еконт.

http://imageshack.us/a/img401/2861/dsc09357t.jpg

http://imageshack.us/a/img202/1465/dsc09359h.jpg

http://imageshack.us/a/img843/7245/dsc09360i.jpg

http://imageshack.us/a/img534/3083/dsc09361v.jpg
 

alexdi

Потребител
Това,мисля че се водеше мрежеста втулка,и май съм ги виждал в Практикер.
 

Tayson

Потребител
Колеги някой знае ли от къде може да се купи или евентуално да ми се изработи сенник за оптиката?
Преди месеци купих един КОНУС-3х10х44,но в комплекта няма сенник.Отделно също не продават в магазина!
Не знам дали би паснал сенник от друга оптика...
 

VGAlexandrov

Новодошъл
Здравейте колеги! Искам да попитам, ако съм си прострелял оптиката на 25 метра и искам да стрелям на 50 метра как да "пренастроя" оптиката, защото сега се ориентирам по мил дот скалата и ми е малко досадно, с врътките дето са на оптиката как става номера? Оптиката е най-обикновен лийпърс 4х40?
 

luft9waffe

Редовен Потребител
VGAlexandrov написа:
Здравейте колеги! Искам да попитам, ако съм си прострелял оптиката на 25 метра и искам да стрелям на 50 метра как да "пренастроя" оптиката, защото сега се ориентирам по мил дот скалата и ми е малко досадно, с врътките дето са на оптиката как става номера? Оптиката е най-обикновен лийпърс 4х40?
Остани си на корекция по дотове.В твоя случай така ще е най-малко досадно.
 

didarai

Редовен Потребител
Колеги!Някой работи ли със стъкломат?Интересуват ме някои икономически аспекти.И познат с такава професия да има пак ще свърши работа.

И .... един отговор на който попаднах в нета ;) :
еми бате зависи колко ти тряя смола мат и фтвардител ас го крада от работата с това работя малко сложно е само малки коли4естрва мога да зимам попринцип мойе да питам от каде го зимат да ви кажа да ходите да си земете но мисля 4е 1 бака с смола бе6е около 60 лв мата се продава на метар маи но незнам то4но колко но не е скуп има ги на некви места в софия 6те питам и 6те кажа споко мом4ета
 

njatanasow

Редовен Потребител
didarai написа:
Колеги!Някой работи ли със стъкломат?Интересуват ме някои икономически аспекти.И познат с такава професия да има пак ще свърши работа.

И .... един отговор на който попаднах в нета ;) :
еми бате зависи колко ти тряя смола мат и фтвардител ас го крада от работата с това работя малко сложно е само малки коли4естрва мога да зимам попринцип мойе да питам от каде го зимат да ви кажа да ходите да си земете но мисля 4е 1 бака с смола бе6е около 60 лв мата се продава на метар маи но незнам то4но колко но не е скуп има ги на некви места в софия 6те питам и 6те кажа споко мом4ета
Аз имам опит ;)
 

VGAlexandrov

Новодошъл
Такаааа....слаб съм по математика и за това ми е малко сложно...

Ако погледна в оптиката и целта / 1м / отговаря на 2 мил дота - 1 х 1000 / 2 = 500. (това 500 метри ли са?) крайния резултат е в мерната единица в която въвеждам действителния размер на целта, ако правилно съм разбрал?
Ами ако оптиката е на различен зуум? Формулата променя ли се?

На моята оптика 1 клик е = 1/4 моа . Това значи, че при 1 клик (1/4 моа) на 100 метра дистанция попадението ще се измести с 0.73 см?
4 клика са 1 моа = 2,92 см на 100м или 0.73 см на 25м
20 клика са 5 моа = 14,6 см на 100м или 3,65см на 25м?

Правилни ли са ми изчисленията защото ми е маааалко сложно

1 моа е 1,047 инча на 100 м, закръгляват го на 1инч хората, което е 2.4см, а както съм го сметнал по-горе 4 клика (1 моа = 1 инч на 100 метра) пък ми е се получава 2,92 см??
И още нещо да попитам 1 моа на 100 метра е 1 инч, 2 моа на 100 метра 2 инча ли са??
Моля хора които разбират повече да хвърлят малко светлина за непросветените:))) Ще съм изключително благодарен!
 

hyankov

Потребител
Пусни си ChairGun про, там тези сметки стават автоматично :)

Иначе, оптиката мисля е 1/4" @ 100yards. Което значи че на дистанция 100 ярда, 1 клик ти се равнява на отклонение 1/4 инч (6.3мм)
 

lynx

Редовен Потребител
VGAlexandrov написа:
1 моа е 1,047 инча на 100 м, закръгляват го на 1инч хората, което е 2.4см, а както съм го сметнал по-горе 4 клика (1 моа = 1 инч на 100 метра) пък ми е се получава 2,92 см??
И още нещо да попитам 1 моа на 100 метра е 1 инч, 2 моа на 100 метра 2 инча ли са??
Моля хора които разбират повече да хвърлят малко светлина за непросветените:))) Ще съм изключително благодарен!

Колега, една лека поправка ако може:
1инч не е 2,4см а е 2,54см.

Погледни си в опътването на оптиката.
Би трябвало там да е посочено разстоянието м/у дотовете какво е и на какво увеличение.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
6.3. Minute-of-Angle (MOA)

There are 360 degrees in a circle. A degree is further divided into 60 minutes-of-angle (MOA). Most telescopic sights have adjustments measured in 1 MOA. This means that for one click, the scope is being adjusted by one quarter, of one sixtieth, of one degree.

At 100 yards, 1 MOA describes a distance of 1.047 inches. This gets conveniently rounded down to 1 inch. 1/4 MOA equates to 1/4 inch, but only at 100 yards. As you go out past 100 yards each click describes a bigger distance than 1/4 inch while still remaining 1/4 MOA. As you come closer than 100 yards the opposite happens. Each 1/4 MOA adjustment becomes ever smaller than 1/4 inch the closer than 100 yards you come. At ten yards, each click moves the POI by only one fortieth (0.025) of an inch, yet it is still 1/4 MOA.
Съжалявам, нямам време да го преведа.
 

Attachments

  • MOA.jpg
    MOA.jpg
    17.3 KB · Прегледи: 90

VGAlexandrov

Новодошъл
Не искам програма да ми прави сметките, искам да мога сам да си изчисля каква корекция да направя на какви метри....
пеко а как да сметна на 25 на 50 на 75, на 150, на 200 метра каква корекция да направя?
Линкс, изпуснал съм петицата:)
Просто искам да се науча да боравя с тая оптика, защото сега не стрелям на големи дистанции, но събирам финикийски знаци за по-стабилна пушка и оптика съответно и искам да знам как да ги ползвам:)


П.П Не ми излизат сметките, защото на 100 ярда 1/4 моа е 1 инч, а аз съм го смятал на 100 метра - което си е 2.92 см.
 
A

Anonymous

Гост
Имам известен опит . В клуба по моделизми навремето работехме и с такова.
 

staif

Редовен Потребител
didarai написа:
Колеги!Някой работи ли със стъкломат?Интересуват ме някои икономически аспекти.И познат с такава професия да има пак ще свърши работа.

И .... един отговор на който попаднах в нета ;) :
еми бате зависи колко ти тряя смола мат и фтвардител ас го крада от работата с това работя малко сложно е само малки коли4естрва мога да зимам попринцип мойе да питам от каде го зимат да ви кажа да ходите да си земете но мисля 4е 1 бака с смола бе6е около 60 лв мата се продава на метар маи но незнам то4но колко но не е скуп има ги на некви места в софия 6те питам и 6те кажа споко мом4ета

Ако ще вадиш кълъп ще ти трябва и гел-отделител ,ако ще подсилваш нещо "топкаш смело" ..важното е да спазиш пропорциите смола- втърдител..с такава смола правим сполерите на моторите си (авера ми е виртуоз..ако се налага-мога да помогна) :cheers:
 

didarai

Редовен Потребител
Може да се наложи по някое време да се направи кабина от стъкломат.Малка.......колкото едвам да се събере 1 човек удобно вътре(мин. от 2 части).За здравина............колкото да пази от дъжд и вятър.Няма да носи тегло.Нямам си и на представа обаче това колко мм. да е дебело и колко пари ще излезе.Като говорим за парите е добре да се включи и цената на матрицата,но разделена на броя копия които може да се направят + консумативите , заедно с надницата на човека който я прави(пак разделена на броя на бройките които може да направи за ден 1 човек...........с повече матрици разбира се).Интересува ме и времето за което става копието.Т.е. от една матрица кога ще излезе копието.Това са въпросите в общи линии на които не намерих отговор в нета.Стремим се към минимални разходи на средства и време разбира се.
 

staif

Редовен Потребител
didarai написа:
Може да се наложи по някое време да се направи кабина от стъкломат.Малка.......колкото едвам да се събере 1 човек удобно вътре(мин. от 2 части).За здравина............колкото да пази от дъжд и вятър.Няма да носи тегло.Нямам си и на представа обаче това колко мм. да е дебело и колко пари ще излезе.Като говорим за парите е добре да се включи и цената на матрицата,но разделена на броя копия които може да се направят + консумативите , заедно с надницата на човека който я прави(пак разделена на броя на бройките които може да направи за ден 1 човек...........с повече матрици разбира се).Интересува ме и времето за което става копието.Т.е. от една матрица кога ще излезе копието.Това са въпросите в общи линии на които не намерих отговор в нета.Стремим се към минимални разходи на средства и време разбира се.

за надници е безмислено да се коментира..БРОИ КОПИЯ-както и другите подробност дали ще се вадят от калъп или ще се сътворяват по някакви теоретични параметри ,както и консумативите -това има значение..все пак с писане едва ли бихме се рабрали затова ,при интерес драсни на лични
 
A

Anonymous

Гост
Наистина е сложничко, както каза Стайф.

Първо - времето. Зависи от смолата и от температурата. Ако ползваш полиестерна, стяга за броени минути. Тази на Оргахим (за съжаление точно цехът им за смоли изгоря неотдавна) желира за 10-ина минути и след още 5 е на камък. А епоксидна без загряване в пещ може и на 24 часа да отиде. При бавно втвърдяване ще трябва и вакуумна помпа. При голяма площ доста време ще отнема полагането на отделните слоеве. Това ще забави производството, дори да се ползва бързосъхнеща смола. Нещо повече - ако се ползва такава, ще трябва да се забърква нклк пъти по време на полагането, защото ще се втвърдява преди да са положени всички слоеве стъкломат. Може би все пак епоксидна смола и пещ за загряване е твоят вариант. Ще има достатъчно време за работа, а загряването до 60-80 градуса ще намали времето за втвърдяване до 4-6 часа, но ще има допълнителни разходи (пещ, помпа, торби за вакуумирането и още консумативи)

Правенето на повече от една матрици ще е много трудоемко. Матрицата е най-трудната част. Макар че може да се направят още матрици по първата изработена кабина. Но евентуални дефекти при изработката й ще се мултиплицират в новите матрици. При всички случаи изработката на първата матрица е голяма играчка и ще ти трябва човек с опит. Принципът е да се изработи макет на това, което искаш да получиш в крайна сметка и по него да отлееш частите на матрицата. Както описваш кабината, ако е с проста заоблена форма без ръбове, матрицата ще трябва да е поне от 3-4 части. Правилото е, че в една част не трябва да има успоредни повърхности, иначе няма да извадиш детайла от матрицата. (при малки детайли може да се ползва силиконова матрица и там това правило не се спазва - матрицата е гъвкава и детайлът се вади лесно, но това не ти върши работа)

Хубаво е да знаеш, че смолите се оцветяват много добре, което може да ти спести боядисването на готовите кабини. Аз съм много доволен от железноокисните пигменти, особено черното - съвсем малко количество дава много наситен и дълбок цвят.
 

barbaron

Редовен Потребител
FreeMan написа:
Колеги има една много изгодна оферта в Лидъл за радиостанции!
Само за 22лв е с батерии и слушалки...
Обхвата не е впечатляващ, но за тези пари си е подарък.
В София са изчерпани количествата, и в доста от градовете в провинцията и то замо за един ден.
Това не ви пречи да си проверите...
Ще са много удобни за комуникация помежду ни по гори и трасета и др. ситуации.
Тези които не успеята да си купят - Април се очаква ново зареждане. Да се надяваме на същите цени.

http://www.lidl.bg/cps/rde/xchg/lidl_bg/hs.xsl/index_22266.htm
BG_69462_01_b.jpg

Току що си ги купих за 22 лева от Лидъл - Русе, срещу болницата... Имат голеееми количества. Помня че бяха много търсени.... Влезли са в промоция... Ако има такива които не са - да скачат до Лидъл
 
Нагоре