РЕДУКТОРИ на налягането в PCP.

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
@scandalo , няколко пъти прочетох поста (над 10), и едно нещо не ми е ясно. Каква е връзката с размера на буталото и силата, която се прилага там при 100бара? При мен е 8мм или 0.5см².

Иначе, реших да си поръчам направо Low Pressure сета от Хумата, за да не ви занимавам с моите терзания, днес дойде и се оказва, че май са абсолютно същите пружини, които имам и аз....очаквах, да са по-дебели уж. Запитал съм ги и тях в каква подредба се очаква да заработи в ниските налягания.


Edit: прибрах се от работа и измерих наново новите пружини от Хума, оказаха се 0.7мм, проверка показва, че при 60% деформация се използват 530N сила, следователно подредбата пак е двойна. При вариант за единично подреждане с оригиналните пружинки е следвало да ги деформирам на 90% за да получа същото усилие. И някъде тук ми се губи връзката със сечението на буталото и разстоянието от буталото до затварящия се отвор.

Едит2: трансформацията като че ли премина успешно. Първоначално без да барам врътката беше напълно затворен. С ~1 оборот назад почна да затваря на 50бара и тн. Добре че си взех тестер, че щях да се видя в чудо.
Ами силата = на площа умножена по налягането. Демек колко повече площ толкова повече сила. Дали говорим за едно и също бутало? 100% на хума редуктора буталцето отзад зечението е над 14мм. Говоря за буталото в редуктора, което се движи и отпред има тефлонова шайба.
 
Последна промяна:

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Преди да сложа нови терелчати пружини, винаги ги гледам с часовникарска лупа за усенъци а също с нокът проверявам външната периферия по вътрешния ръб където се срещат една срещу друга дали ще закача. До сега не ми се е случвало да попадна на пружини с усенъци но дори и да нямат, винаги им пускам един вятър с водна шкурка 2000, полирам и изпъкналата част на вътрешния отвор . Нямам спомен къде бях чел че това се прави превантивно да се избегне в последствие промяна на налягането при процеса на разработка...сиреч те ще се самополират по време на работа, но аз вече ги полирам по навик. При уморяване на пружините е неизбежно пак да се донастройва редуктора, но това след много стреляне или време...
Ей ги моите след полиране, преди да ги нанижа.

View attachment 105661
Тва малко излишно упражнение :). Как точно пречи на работата и ако има заосенъци и не са полирани?
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Ами силата = на площа умножена по налягането. Демек колко повече площ толкова повече сила. Дали говорим за едно и също бутало? 100% на хума редуктора буталцето отзад зечението е над 14мм. Говоря за буталото в редуктора, което се движи и отпред има тефлонова шайба.

Ето как изглежда, ~8мм тънката част, ~15мм широката.
IMG_20230313_203227.jpg IMG_20230203_203428.jpg

За сега, 1 кутия чашки по-късно, всичко изглежда нормално. Както настроих първоначално редуктора и удърника, скоростите не са мръднали. Даже почнах да стрелям без хроно и лека-полека добивам вяра в пушкалото :)
Днес направих контролен тест, 2 дена в стая 20⁰ и направо навънка на 10⁰.
IMG_20230313_200019.jpg
IMG_20230313_200024.jpg
IMG_20230313_200029.jpg
40-50мин по-късно термометъра показваше 6-7⁰
IMG_20230313_192947.jpg

IMG_20230313_200034.jpg
След 30тия изстрел, направих ~15 Мин почивка за допълнително темпериране на 6⁰, преди последните 5.
IMG_20230313_200038.jpg
Предполагам, че на 0⁰ може да видя и 240м/с.

Има мегдан да се бутне с още 1бар редуктора и да отхлабя лекинко преразхода, за да стигам пиковата мощност на 10⁰ но не смятам да е барам повече и така съм доволен.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Евгенииии, сега треба на 35 градуса да пробваш, и на слънце, та пушката и над 40 да е нагрята.. Там е на всеки потенциалния проблем.
На Европейското,, като минеш през спийдтрапа(хронотеста) в 14:50 и е слънчев ден, да не отиде над 243.
ПП. То зависи и кой Маршал ще е там де, щото има и пиещи и непиещи......... ;)
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Евгенииии, сега треба на 35 градуса да пробваш, и на слънце, та пушката и над 40 да е нагрята.. Там е на всеки потенциалния проблем.
На Европейското,, като минеш през спийдтрапа(хронотеста) в 14:50 и е слънчев ден, да не отиде над 243.
ПП. То зависи и кой Маршал ще е там де, щото има и пиещи и непиещи......... ;)
Да, чакам да дойде лятото да видим каква пак ще е върша, за сега до 30⁰ всичко е наред. Ако сегашните настройки не работят при високи температури, като идея ми идва да настроя редуктора до 238 пикова на 30⁰, като може би ще е с минимален преразход до 237 и евентуално с повишаването на температурата и заредукторното налягане, скоростта трябва да пада, а от температурата на въздуха да се вдига и да влиза в преразход и евентуално от по-високото налягане да се вдигне и пиковата скорост до 240 да речем, гадая само.
Тестовете при понижаване на температурата ми показаха, че нищо не е линейно, различните фактори, по различен начин влияят на скоростта и докато не тествам напечена пушка, само мога да си гадая какво би се случило, предполагам грешно отново :)
 
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
Иииии, пак аз. Позаиграх се малко с редуктора на АА с400, евентуално латвийски или перилски. Първоначално го свалих до максимума, който ми позволява "тапата", около 80бара, но пушката позволя и по ниски налягания.
IMG_20230502_184057.jpg IMG_20230426_180909.jpg
По формулите на @scandalo, ако съм ги разбрал правилно от предния път, изчислих че пружините (двойно наредени първоначално), които са 0.7мм дебели, 12.5мм широки, са точно на границата от 75% деформация при 50бара при единично подреждане. Пренаредиха ги, смених малкия o-пръстен, за големия нямах подходящ и така успях да сваля още баровете, които мога да достигна с реглаж.
При 55 бара, пак успях да докарам 240м/с и тук за още по-финна настройка ще трябва да си намеря или направя подложни шайби с различна дебелина да подлагам на пружината на удърника. И съответно ще мога да бутна и баровете под 50 за да съм в пика.
И тук ми идва чуденката, какви са плюсовете и минусите регулатора и като цяло пушката да работи на толкова ниски барове?
 

dberov

Редовен Потребител
И тук ми идва чуденката, какви са плюсовете и минусите регулатора и като цяло пушката да работи на толкова ниски барове?
Ще имаш повече изстрели с едно зареждане, но имай в предвид че някои редуктори обичат по високите барове и влизат в по тесен коридор, така че тествай както си беше през хроно и след пренареждането пак през хроно и си го остави където коридора ти е по тесен.
p.s.
Сега видях червения маркер, така ли дойде, понеже аз маркирам всеки редуктор с червен маркер два насрещни белега, нямам спомен какво съм правил по тоя, но помня че беше скалпел пушката.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Да, с червения маркер си беше. Но няма никакъв смисъл да връщам пружинните в стария им вид, защото минимума е 80 бара с тях, а на това налягане видях скорости от порядъка на 265м/с с по-натегната пружина. Може би трябва само да се сменят от 0.7 на 0.8 или 0.9, ако случайно не издържат на 50 бара и се сплескат.
Предполагам, че възможността да достигам тези скорости на тези ниски налягания се дължи евентуално на по-големи трансфер портове, които е имала фабрично, при трансформацията от 5.5 на 4.5 и може би по-голяма зад редукторна камера. За плюса от повече изстрели е логично, но едва ли е много хубаво, щом повечето 16ки се сетват около 80 бара. Откакто съм е оставил на 55бара, има направени 20тина изстрела от порядъка на 237-239, ще проследя да видя дали ще има някакви подскоци с времето, ако само това би било негативното.
Иначе, като дойде и след като е почистих от метана и я надух с въздух, редуктора беше сетнат на 115бара. Малко се изненадах, че пружината на удърника няма винт за натяг, но не е болка за умиране
 

dberov

Редовен Потребител
За ударника помня че няма да и след като челосах пружината и като се сви, подлагане на шайби беше решението.
Относно скоростите не мога да знам след като е минала през 2 ръце, кой какво е пипал, от мен излезе както видя снимките от хронографирането. Аз я готвих за състезания но те приключиха и затова я продадох. 2017 ли беше, доста време мина.
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Евгени,
Защо не пробваш на по-високо налягане да гласиш пушката? Лични ми опит показва, че във ниското налягане самата пушка става по-нервна макар и да стреля със същата скорост. Примерно при мен на 60 бара и на 85 бара разликата в поведението на пушката е съществена във полза на по-високото налягане.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
При по-ниско налягане на редуктора, ти трябва повече време клапана да е отворен, за да пусне порция въздух с необходимата енергия. При по-високо налягане, съответно пада и времето за порция носеща същата енергия.
По-лесно се постига еднаквост при по-кратко време, отколкото при по-дългото отваряне. Също, както и Румен ти спомена, по-дългото време влияе и на трептенията на системата, защото по-бавно достига пика си. Демек изстрела(времето от отварянето на клапана до напускането на цевта) трае по-дълго при по-ниското налягане.
0-02-05-9a59512d325929aa2cab0c32ba359b661862c9f5739b0c899155b061bc47a51d_16074fc66ae58068.jpg
Аз преди доста време също съм си играл с латвийски редуктор(но мисията беше 34-35 дж в 5,5).
Също можех да ги постигна с налягане от 50 до120 бара, но оптимума го намерих някъде към 73-75 бара. И като брой изстрели и като консистенция. С една и съща пружина на ударника. Сегашната ми в 4,5 работи на същото налягане най-удачно.
 
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
@peko , @scandalo , благодаря, знаех си че има нещо съществено, за да не се правят пушките да работят в ниските налягания. Първоначално е бях нагласил на 80бара, но ми се прииска да я направя с малък преразход като Щаера, а на 80 бара пика е над 265м/с и тръгнах да търся 240м/с пик, който се оказа около 50бара. Явно ще се върна на по-високите барове и ще се заиграя с врътката на трансферпорта, че за момента е шунтирана.
 
Последна промяна:

Nikolai12345

Потребител
Привет колеги,един въпрос към можещите и знаещите?!
Та,пушката ми стреля идеално обаче от 195-8бара до 110 някъде,а аз я помпя до 210бара и губя 12-5 изстрела,та въпроса ми е;
Ако сложа редуктор настроен на 90-100-110бара,или незнам точно колко ?Ще регулира ли потока на въздух от 210 до 110бара?
 

Nikolai12345

Потребител
Ясно,вътрешен е,на хума,той си има някаква камера от 50кубика ако несе лъжа или?
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Почни първо с пушката, на колко джаула е настроена на правоток, с какви проектили колко изстрела, прави в какъв коридор? Барани ли са клапан, проходни отвори, пружини?
Какво искаш да се получи като резултат?
Защото сам по себе си, редуктора не е панацея и не прави чудеса, та може и да не свърши работа. И главното - защо е изкаран от там,, като го е имало?
 

Nikolai12345

Потребител
Пушка,крал армс пинчер брейкър -На Правоток си е!5.5мм стреля HN 1.175(18.13грейна) стреля ги с 306м/с.Коридора е описващ за мен(305.9 305.5 306.3 306.1)нещо такова няма и 2м/с разлика!Прави около 30изсрела с тази скорост(от 198бара-до 115б.) И още 20-30изстрела с по-ниска!Разпробил съм отворите(5мм),малко по корава пружина на ударника(хлабава около 5мм при свободно положение).Клапана нее пипан,но ще го сменя с хубав и с по-корава пружина!
Целта е да прави повече изстрели с тази скорост,от 210бара до 110б.примерно!
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Няма да стане. Ще иска поне 130-135 бара редукторно и доста голяма задредукторна камера. Ако си "предобрил" обаче пушката заради резултатите на правоток, може и да иска по-високо редукторно.
Ако се нагласи на 115 бара, може би ще докарва към 285 скорост, която даже за конкретните чашки е оптималната. Тогава предполагам ще вдигнеш до към 45-50 изстрела.
На 275 м/с и 60 може да стигнат. Това е перфектната скорост но за JSB 1,175 и на 50 м според цевта може и под 20мм групи да правят.
 

Nikolai12345

Потребител
Разбрах колега,стана ми ясно. В момента стрелям само с HN и групите ми на 55м са извънземно добри за мен!на 100м също.Най-вероятно ще сложа редуктор и по-слаба пружина на ударник за да намаля скоростта.
СЪРДЕЧНО БЛАГОДАРЯ !
Няма да стане. Ще иска поне 130-135 бара редукторно и доста голяма задредукторна камера. Ако си "предобрил" обаче пушката заради резултатите на правоток, може и да иска по-високо редукторно.
Ако се нагласи на 115 бара, може би ще докарва към 285 скорост, която даже за конкретните чашки е оптималната. Тогава предполагам ще вдигнеш до към 45-50 изстрела.
На 275 м/с и 60 може да стигнат. Това е перфектната скорост но за JSB 1,175 и на 50 м според цевта може и под 20мм групи да правят.
Разбрах колега,стана ми ясно. В момента стрелям само с HN и групите ми на 55м са извънземно добри за мен!на 100м също.Най-вероятно ще сложа редуктор и по-слаба пружина на ударник за да намаля скоростта и увелича изстрелите.
СЪРДЕЧНО БЛАГОДАРЯ !
 

bateelmo

Потребител
А според мен щом пушката стреля добре с тези скорости и има толкова равно плато не я пипаи. Стреляи си и не си търси беля. Като сложиш редуктор тои отнема 30 >40 кубика от резервоара пленума наи малко 50 кубика и не е сигурно дали ще стигнат за тази мощност. Клапана веднага почва да работи по друг начин . Нови настроики и нищо не е сигурно . В края на краищата може и да постигнеш същия брои изстрели но с по ниска скорост а е възможно и точността да пострада зара ди различната работа на клапана. И всичко това заради някакви 10 изстрела които въобше не са сигурни. Но ако си твърдо решен да експериментираш като завършиш публикуваи резултата. Интересно ми е да разбера дали съм бил прав. Аз бих взел един z клапан и бих монтирал една бутилка 400 >500 кубика и без да пипам нищо ще получа минимум 20 изстрела горница.
 
Нагоре