РЕДУКТОРИ на налягането в PCP.

Kameno Karp

Редовен Потребител
Това подбутване чаках, поръчах го вече. Само вчера "изпусках" въздуха 4 пъти, да регулирам редуктора и пак не налучках правилните стойности. А и вече съмнения за натичане имам, пък съм с ново дискче.
View attachment 105268
Има ли значение на къде сочи маркировката на дискчето, защото изчетох цялата документация на Хума, гледах сумати клипчета и никъде не обръщат внимание на посоката. Защото ми се струваше леко вдлъбнато и се зачудих. Пък може и някаква дефектна бройка да ми се е паднала.
Маркировката служи за да знаеш как си го сложил първия път и след разглобяване да го сложиш пак така.Пише го в инструкцията за монтаж на редуктора.
 

dberov

Редовен Потребител
Маркировката служи за да знаеш как си го сложил първия път и след разглобяване да го сложиш пак така.Пише го в инструкцията за монтаж на редуктора.
Преди да отворя редуктор, винаги правя два насрещни белега, един на тапата и един на редуктора но никога когато съм връщал в първоначално състояние, редуктора не е работил на същите барове, както преди да се разбута, дава малко отклонение а за пушка, която ще ходи по състезания, това да нагласяш по белези за мен не е вариант за прецизна настройка.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Белега е за да знаеш коя страна е била от горе и коя от долу. Да не го завъртиш на 180 ° по оста на диаметъра.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Нищо не мога да вдяна от тая снимка. Това дискче от стенда ли е?
Каква е пушката ти и ако може цъкни една снимка на редуктора.
Снимката е на ребилд кит на хума, с всички о-рингове и дискчето (valve disk).
IMG_20230203_120718.jpg
Регулатора е:

@Kameno Karp , благодаря.
Явно нещо толкова просто, на което не съм обърнал внимание и не съм се досетил, е довело до появилото се натичане, добре че попитах, че иначе още 2-3 щях да погубя :)


Edit: Като каза, че има указания в инструкциите, почнах да свалям пдф-ите за всички модели, на 5тия свален имаше оказания за дискчета.
IMG_20230203_125920.jpg
 
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
С тоя ентусиазъм отвя всички преди теб.. Пожелавам ти много успехи!
Митак, Благодаря, ама само с ентусиазъм трудно, трябва и малко акъл и технически познания, които ги нямам Ич, явно и доказано. Смятай, щом новия диск, че и барабар стария си ги въртях без да съобразя за посока, при положение, че 10 пъти четох, че диска трябва да е идеално гладък там, където затваря и че се деформира от другата страна, където са ударите... На аймак глава, краката патили.
Благодаря и на колегите, които ми дават ценни насоки :cheers:
 

dberov

Редовен Потребител
Като каза, че има указания в инструкциите, почнах да свалям пдф-ите за всички модели, на 5тия свален имаше оказания за дискчета.
Прочетох това но пише "виж изображението по горе" та се наложи да намеря PDF файла за да го видя. Оказа се че PDF-а е за регулатор на FX impact и FX Crown чийто терелчати пружини са нанизани на клапанното тяло външно а твоя редуктор като визия е като моя, пружините са вътре в редуктора и понеже аз не използвам такива клапанни дискета се ровнах в тубата и намерих видео. Значи, на редукторите които аз съм поправял, цялата тапа е от полиамид, за нея писах че се деформира и трябва да се полира, докато тия редуктори от Хума са с бронзови тапи и използват тия клапанни дискове което е в плюс понеже са лесно заменими ако се повредят.
трябва и малко акъл и технически познания, които ги нямам Ич
Няма нищо сложно или страшно, след няколко интервенции ще си играеш с редуктора както искаш. Престрашаване му е майката а мерака го кърши това. Успех ти желая.

Ей го и клипето.

 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Няма нищо сложно или страшно, след няколко интервенции ще си играеш с редуктора както искаш. Престрашаване му е майката а мерака го кърши това. Успех ти желая.

Ей го и клипето.
Точно това клипче ме подведе и накара да "забравя" всичко прочетено от преди за натичане и тн. Виж как на няколко пъти си слага дискчето без да гледа и обръща внимание на посоката, а и никъде (май) не казва, че е ново или пък че е хубаво да е само в една посока. Пуска го вътре и както падне. Така правих и аз, оглеждах го за деформации, явно невидими за окото, и го пусках.
Като дойде стенда ще си проличи дали се е деформирала и новата от няколко изстрела или проблема е някъде другаде. Имам съмнения още от преди, че като завивам за да намаля баровете, разстоянието, което остава м/у диска и буталцето намалява и редуктора не работи толкова прецизно. Защото заводски са наредени пружинките за 90-170 бара, а аз се опитвам да го настроя в порядъка на 82-85 (това по хартийката залепена на редуктора). Та...ще си имам бая занимавка, като се появи стенда.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Ами пренареди пружините за по-ниско налягане.
Това бях готов да го направя още на 15ти декември, при положение, че всяка проба щеше да е съпътствана с помпене от 0та и без стенд.
Втората е, каква е разликата при този регулатор Хума 90-170бара , и същия но в другия вариант 60-110бара? Различен брой пружинки (повече или по-малко) или само различно подредени?! Защото в момента съм с 1вия вариант и е настроен под фабрично задените минимум 90бара (към 83-4бара), ако е възможно да ги пренаредя, за да имам по-голяма прецизност и стабилност в ниските налягания.
Добре че никой не ми отговори тогава, че със сигурност щях да го направя.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Имай в предвид ,че когато един редуктор работи на високо налягане ...90-170 бара,не работят съвсем добре в ниско налягане,разбирай под 90 бара.Обикновенно се слагат други пружини за работа 60-100 бара примерно.Просто казано диапазона да е по малък! ;)
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Това бях готов да го направя още на 15ти декември, при положение, че всяка проба щеше да е съпътствана с помпене от 0та и без стенд.

Добре че никой не ми отговори тогава, че със сигурност щях да го направя.
Разгледай инструкцията за редуктор на Хума GEN 3 за ФХ Краун. Там са показани различни схеми за подреждане на пружините за различни налягания. Та ще схванеш принципа, как да пренаредиш твоите.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Имай в предвид ,че когато един редуктор работи на високо налягане ...90-170 бара,не работят съвсем добре в ниско налягане,разбирай под 90 бара.Обикновенно се слагат други пружини за работа 60-100 бара примерно.Просто казано диапазона да е по малък! ;)
Затвърждаваш моите "опасения". Сега остава докато дойде стенда да намеря снимка на същия редуктор но с подредба за ниски налягания.
За сега най-близкото, което намерих е това:
Screenshot_2023-02-03-20-36-11-447_cn.wps.moffice_eng.jpg Screenshot_2023-02-03-20-36-41-476_cn.wps.moffice_eng.jpg
С 12 пружини е примера. При мен са 6, подредени по двойки, както е тук за високо налягане.
IMG_20230203_203428.jpg

Ако следваме логиката, би трябвало като се завъртят по единично и останат 5 общо (10 са примерните) да получим идентична дължина и редуктора да заработи в ниските налягания.

@Kameno Karp , да, точно него гледах, както и повечето качени пдф-и в хумата, но май само тук има писано за подредбите и за полиамидното дискче.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Ммммм да, защото редуктора на Крауна, за разлика от другите редуктори, идва в насипно състояние и трябва сам да си го наредиш, според диапазона в който искаш да работи.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Знам че ставам досаден вече, но оставам един информативен пост от вчерашните нагласяния и днешните тестове, затвърждаващ фразата "Лекия преразход помага", отнесен към температурни различия, и няколко дена си взимам почивка за стрелба.
Тъй като исках, да бутна малко скоростта от предния опит и да съм в границите 236-240, след 4 опита да наглася редуктора за да съм в тези скорости не успях, и ги оставих малко по-надолу, може би и за добро, все пак е матчова цев.

Начало на 18⁰, максимална измерена скорост 237м/с, вкарване в преразход и оставяне на 235м/с. (Мин 234.5 , макс 236.1)
IMG_20230203_225416.jpg


Следва темпериране на 3⁰ за 1 час:
Мин 232.8, макс 234.8 (тук може и да не е мн коректно, защото от 3⁰ е вкарах на 18 и почнах да замервам, но стойностите са задоволителни. След още 2-3мин в стаята пуснах още 2-3 изстрела, ~235м/с)
IMG_20230203_225441.jpg


Последващо темпериране на 10⁰, за 30-40мин: мин 234.6, макс 236.3.
IMG_20230203_225507.jpg


Последващо темпериране на 26⁰, 40-50мин: Мин 234.8, макс 236.2, като първия го изключвам, надявам се да е някакъв ефект от темперирането, а не натичане, защото лекия преразход и при натичане би трябвало да изравни малко стойностите.
IMG_20230203_225526.jpg


Заключение:
Мин температура: 3⁰
Макс температура: 26⁰

При основна температура 18⁰: диапазон -15⁰/+8⁰



Мин скорост: 232.8
Макс скорост: 236.3

При основна скорост 235м/с: диапазон -3.2м/с / +1.3м/с

От 3⁰ до 26⁰ = 4.5м/с коридор. Ми Хепи!

Поне на моята пушка - помага, дано е полезно и на други хора с подобен проблем.
Поздрави.

Edit:

3ти ден полеви тест.
От стая на 20градуса, изкарах пушката на 12 градуса. И почнах замервания веднага и без това трябваше да си настройвам наново оптиката, та 2 в 1.
Първите 20мин диапазон 234-235м/с.
След което, започна да се вдига леко. На 30тата минута достигна пик от 239м/с. След още 10ина минути бях в порядъка 235-236м/с.
Май без да искам съм уцелил правилната настройка на редуктора, 239 пик, евентуално на 14-15 градуса. И май трябва 1 час за напълно темпериране. Но за днес толкова.
IMG_20230204_115636.jpg
IMG_20230204_115702.jpg

И разбира се, неприятната част за вкарването в преразход, нещо с което се борих преди месец-два...изстрелите намаляха с 30, грубо имам отново 60-65, но няма пълно щастие.
 
Последна промяна:

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Затвърждаваш моите "опасения". Сега остава докато дойде стенда да намеря снимка на същия редуктор но с подредба за ниски налягания.
За сега най-близкото, което намерих е това:
View attachment 105290 View attachment 105289
С 12 пружини е примера. При мен са 6, подредени по двойки, както е тук за високо налягане.
View attachment 105291

Ако следваме логиката, би трябвало като се завъртят по единично и останат 5 общо (10 са примерните) да получим идентична дължина и редуктора да заработи в ниските налягания.

@Kameno Karp , да, точно него гледах, както и повечето качени пдф-и в хумата, но май само тук има писано за подредбите и за полиамидното дискче.
Подреждането на пружините идва от спецификацията на пружините.
Нека дам пример пружина : D125621 или разбит този номер 12.5х6.2х1.0, 12.5 - външен диаметър, 6.2 - вътрешен, 1.0 - дебелината на пружината. Да кажем, че искаме редуктора да работи в границите на 45-75% натоварване на пружините и имаме пакет ()()() то тогава една пружина понася 1254N - 127kg натоварване при 75% деформация ( лично аз бих предпочел редуктора да ми работи на 60% деформация), което е 1008N - 102kg натоварване. Да кажем, че имаме бутало на редуктора със сечение 12мм, което = на 0.6*0.6*3.14 = 1.13cm^2 площ, следователно при налягане 100 бара имаме сила 113кг, което е между 127-102кг и сме във границите, но да кажем, че искаме редуктора да работи на 160 бара (180кг) , то вече конфигурацията не е подходяща и трябва да се смята отново. Ако сложим пружините (())(())(()) по двойки то тогава те ще понасят х2 силата и може да понесе 160бара. Реално това е подхода да си подредим пружините правилно, просто трябва да се смята и да се намери спецификацията на пружините.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Подреждането на пружините идва от спецификацията на пружините.
Нека дам пример пружина : D125621 или разбит този номер 12.5х6.2х1.0, 12.5 - външен диаметър, 6.2 - вътрешен, 1.0 - дебелината на пружината. Да кажем, че искаме редуктора да работи в границите на 45-75% натоварване на пружините и имаме пакет ()()() то тогава една пружина понася 1254N - 127kg натоварване при 75% деформация ( лично аз бих предпочел редуктора да ми работи на 60% деформация), което е 1008N - 102kg натоварване. Да кажем, че имаме бутало на редуктора със сечение 12мм, което = на 0.6*0.6*3.14 = 1.13cm^2 площ, следователно при налягане 100 бара имаме сила 113кг, което е между 127-102кг и сме във границите, но да кажем, че искаме редуктора да работи на 160 бара (180кг) , то вече конфигурацията не е подходяща и трябва да се смята отново. Ако сложим пружините (())(())(()) по двойки то тогава те ще понасят х2 силата и може да понесе 160бара. Реално това е подхода да си подредим пружините правилно, просто трябва да се смята и да се намери спецификацията на пружините.
@scandalo , няколко пъти прочетох поста (над 10), и едно нещо не ми е ясно. Каква е връзката с размера на буталото и силата, която се прилага там при 100бара? При мен е 8мм или 0.5см².

Иначе, реших да си поръчам направо Low Pressure сета от Хумата, за да не ви занимавам с моите терзания, днес дойде и се оказва, че май са абсолютно същите пружини, които имам и аз....очаквах, да са по-дебели уж. Запитал съм ги и тях в каква подредба се очаква да заработи в ниските налягания.


Edit: прибрах се от работа и измерих наново новите пружини от Хума, оказаха се 0.7мм, проверка показва, че при 60% деформация се използват 530N сила, следователно подредбата пак е двойна. При вариант за единично подреждане с оригиналните пружинки е следвало да ги деформирам на 90% за да получа същото усилие. И някъде тук ми се губи връзката със сечението на буталото и разстоянието от буталото до затварящия се отвор.

Едит2: трансформацията като че ли премина успешно. Първоначално без да барам врътката беше напълно затворен. С ~1 оборот назад почна да затваря на 50бара и тн. Добре че си взех тестер, че щях да се видя в чудо.
 
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
Иииии, пак Аз, с един информативен пост до къде съм я докарал.
След като направих редуктора да работи по-стабилно в ниските налягания последваха малко тестове с различни стойности. Оставих го на ~85 бара. Максимална измерена скорост 241м/с. Вкарване в преразход до 237-238м/с при ~20⁰. Направих и една графика, за да е по-разбираемо за хора като мен.
IMG_20230225_202824.jpg

Няколко дена пострелях, да съм сигурен, че всичко си е улегнало и на място. Днес направих тест след като вечерта я бях заредил и сутринта от 20⁰ е изкарах на 8⁰ и започнах да засичам веднага.

IMG_20230225_202857.jpg
Първите 2 изстрела да кажем, че са за сработване на редуктора, изключваме ги. Имаше и 2 изстрела по 234м/с, може би заради факта, че чашките не са мерени, изключваме ги. Фас паузи за допълнително темпериране през 10-15 изстрела.
Коридори:
236.8 - 238.5 - Начални
235.0 - 236.4 - след 30мин
236.2 - 238.1 - след 60мин
235.2 - 236.9 - след 90мин
Последните 5 са след голяма пауза, да пострелям с Хайнела малко.
236.8 - 237.4 - на 12⁰.

Този път не достигнах пика на скоростта с намалянето на температурите, ако застудее още повече пак ще пробвам.
 

dberov

Редовен Потребител
реших да си поръчам направо Low Pressure сета от Хумата
Преди да сложа нови терелчати пружини, винаги ги гледам с часовникарска лупа за усенъци а също с нокът проверявам външната периферия по вътрешния ръб където се срещат една срещу друга дали ще закача. До сега не ми се е случвало да попадна на пружини с усенъци но дори и да нямат, винаги им пускам един вятър с водна шкурка 2000, полирам и изпъкналата част на вътрешния отвор . Нямам спомен къде бях чел че това се прави превантивно да се избегне в последствие промяна на налягането при процеса на разработка...сиреч те ще се самополират по време на работа, но аз вече ги полирам по навик. При уморяване на пружините е неизбежно пак да се донастройва редуктора, но това след много стреляне или време...
Ей ги моите след полиране, преди да ги нанижа.

DSC05340.JPG
 
Нагоре