РЕДУКТОРИ на налягането в PCP.

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Целта на редуктора Рачо, е да поддържа еднакво налягане зад БК(в задредукторната камера) при всеки изстрел. Това е първият по веригата на изстрела фактор , който искаме по възможност да е константна величина.
Ако работи коректно в някакъв реален температурен диапазон, налягането си е зададеното. Ако забравиш пушката на слънце, се вдига налягането в задредукторната камера, но един празен изстрел ще го свали до зададеното. Но ако забавиш следващия и е още нагрята пушката, разликлата вече няма да е голяма, а по-скоро има шанс да изстине и да падне налягането. Защото при повторното зареждане, вкарваш въздух от резервоара със същата температура, но не и налягане. Същото важи и при ниски температури.
Примерно, температура на въздуха на сянка 25 градуса, на слънце напичаш пушката на 40 градуса, демек и въздуха вътре в резервоара и задредукторната камера е 40 градуса. Редуктора примерно настроен на 100 бара при 25 градуса ,пуска порция въздух и може да се изчисли по формула с колко бара ще се вдигне при 40 градуса. Демек изстрела ще бъде с по-високо налягане. А дали ще е по-висока или дори може и по-ниска и с колко скоростта зависи и от други фактори. Но когато постъпи нова порция от резервоара, въздуха е пак с 40 градуса, но си е вече 100 бара. Пак казвам, това при условие че редуктора работи що годе коректно, защото може и той при големи разлики в температурата да дава друго налягане.
Надявам се да е разбираемо.
А вече останалите фактори в уравнението на изстрела също могат да се влияят от температурата повече или по-малко. И да променят крайният резултат - скоростта на провктила при напускане на цевта.
Редуктора, дори и перфектно работещ не дава гаранция за еднаква скорост. Но е желан уред, променящ в константа една от променливите величини в сложното уравнение за скоростта на изстрела.
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Да, тия неща са ясни. Аз главно и заради тях си сложих на едната пушка редуктор, защото си нямаше. Сега и при напечена пушка разликите в скоростта/налягането са по-поносими. Преди поставянето на редуктора, като се напече черния резервоар, тип буркан, разликите бяха умопомрачителни. Но въпреки всичко продължавам да си крия пушките, да не ги напича слънцето, когато съм на стрелба.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Колега Евгений Б, ако пушката ти стреля на топло добре....в състезателни норми 16 дж. не я пипай!Стреляй си на по студено така.Няколко метра по малко не са такъв проблем.Ще влезеш в една постоянна спирала на настройки които нямат край!
За жалост, вече влезнах в тази спирала. Не ме свърта на едно място като знам, че нещо не е както трябва. Ако стрелям постоянно на еднакви температури, няма да имам проблеми, но сезона сега е такъв, че лесно може да се хванат температурните зависимости и минимизирането им, за да нямам проблеми в някой състезателен ден, започващ от 10градуса и завършващ на 30, в който бих имал 15м/с разлика, без да мога да правя бързи корекции на натяга и в същото време да съм в нормите за 16дж. Вече имам яснота, тестовете показахa, че лекия преразход помага, сега остава да налучкам точната настройка на редуктора и натяга на пружината, при които да не виждам повече от 240м/с при +/-10 градуса.

Както сме го обсъждали многократно, повечето пушки са зависими от околната температура, едни пушки повече, други по-малко.
За жалост, информацията, която съдържа форума и дискусиите, които сте водили през годините е разхвърляна из всички теми и когато трябва да намериш нещо конкретно е търсене на игла в ... Търсачката в повечето случаи не помага, почваш да четеш дадена тема, 2-3 страници с неща, които в момента не те вълнуват, 2-3 страници след това с караници и заяждания, след това 2-3 страници с помирения...и някъде там някой ако е написал нещо, което ти върши работа го пропускаш.
В темата за Ашнуц намираш какви свойства има въздуха, после търсиш в търсачката "Бернули" и почва да ти се изясняват разни неща. В темата за Хамерли разбираш за натичането и как се предотвратява и тн. Та, за човек, който тепърва навлиза в материята понякога е трудно да намери отговор на въпроси, които го вълнуват.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Може ли да ми препоръчате стенд за редуктор хума?


Има ли алтернативи, които са подходящи и вършат същата работа за по-скромен бюджет?
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Колко ти е външният диаметър без о-пръстени и със?
Имаш ли и отвор за връзка с атмосферата?
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Колко ти е външният диаметър без о-пръстени и със?
Имаш ли и отвор за връзка с атмосферата?
В момента не мога да кажа с точност, но намерих снимка на втулката образуваща задредукторния обем.
IMG_20230202_135545.jpg
~26мм, и редуктора е толкова предполагам. Намерих и записки за о-пръстените, ползвал съм последно 22.5х2. Има отвор за връзка с атмосферата.
Ако трябват по-точни размери, довечера ще я разглобя.
Цилиндъра е от ат44 май, а регулатора пасва и на цилиндрите на fx wildcat и dreamline, ако е ориентир някакъв.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Moя стенд е Крикетски, за 30 мм но с някаква втулка, може и да стане и с по-тънък редуктор.
А за този на Хума би ли дал 220лв? Ако си заслужава парите, направо него ще си поръчам, ще ми спести доста "гадаене" и ненужни отваряния.
 

shaman

Редовен Потребител
А за този на Хума би ли дал 220лв? Ако си заслужава парите, направо него ще си поръчам, ще ми спести доста "гадаене" и ненужни отваряния.
Ако ти трябва спешно мога да ти пратя един на Хума да си свършиш работата и да ми го върнеш ;)
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Ако ти трябва спешно мога да ти пратя един на Хума да си свършиш работата и да ми го върнеш ;)
Павка, търся нещо, което да си ползвам и за напред, много благодаря за предложението. Като ползвател на такъв, доволен ли си? Може ли да се тестват и други редуктори, или такива с различен диаметър?
 

shaman

Редовен Потребител
Като ползвател на такъв, доволен ли си? Може ли да се тестват и други редуктори, или такива с различен диаметър?
По принцип показва доста по-точно (надявам се) отколкото разграфените им редуктори... Преди няколко дена например един за Ураган имаше огромна разлика между разграфеното и действителното налягане. За да бъде 150 бара трябваше да се завърти много над максималните 170, които са на самия регулатор.
Иначе е направено за техните редуктори... Може да се слагат различни с различен диаметър. Само за Ураган трябва да се купи допълнителна приставка.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
По принцип показва доста по-точно (надявам се) отколкото разграфените им редуктори... Преди няколко дена например един за Ураган имаше огромна разлика между разграфеното и действителното налягане.
Това е една от причините да искам стенд, някъде из темите, може и в тази да е, е упоменато, че има разлика от действителността и лепенката. А най-вече да съм уверен, че с редуктора всичко е наред и да може да си го настроя на желани барове, а не да налучквам.
 

shaman

Редовен Потребител
Това е една от причините да искам стенд, някъде из темите, може и в тази да е, е упоменато, че има разлика от действителността и лепенката. А най-вече да съм уверен, че с редуктора всичко е наред и да може да си го настроя на желани барове, а не да налучквам.
О да.. Не разлика, а голяма разлика :(
 

dberov

Редовен Потребител
Може ли да ми препоръчате стенд за редуктор хума?


Има ли алтернативи, които са подходящи и вършат същата работа за по-скромен бюджет?
Ако твърдо си решил да имаш стенд, купувай този. Виждам че и други колеги са го поръчвали #876
Моя стенд #795 ми го прави Римен/scandalo и ми излезе приблизително тия пари, но по него време нямаше от къде да се купи, пък и бях уцелил момент точно когато Румен си беше продал струга, че по мои зададени размери, той прави чертеж и друг стругар го изпълни с лек дефект, та го доуправях, но важното е че стана и вече 7 години ми върши чудесна работа и освен че си тествам моя редуктор съм поправил доста повредени.
Може ли да се тестват и други редуктори, или такива с различен диаметър?
Може, ако са с по малък диаметър, просто се прави допълнителна фтулка, в която влиза другия редуктор.
 
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
1. https://www.huma-air.com/Diana-Stormrider-pressure-regulator Може ли съвет кой от двата регулатора да си взема за диана стромрайдер, и дали е задължително. 2. https://www.altaros.cz/domu/77-diana-stormrider-airgun-regulator.html
На altaros (от втория линк) съм купувал и монтирал преди 5 години и работеше задоволително, по принцип от Хума нещата са добри.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Ако твърдо си решил да имаш стенд, купувай този. Виждам че и други колеги са го поръчвали #876
Моя стенд #795 ми излезе приблизително тия пари
Това подбутване чаках, поръчах го вече. Само вчера "изпусках" въздуха 4 пъти, да регулирам редуктора и пак не налучках правилните стойности. А и вече съмнения за натичане имам, пък съм с ново дискче.
Screenshot_2023-02-03-08-49-40-743_com.android.chrome.jpg
Има ли значение на къде сочи маркировката на дискчето, защото изчетох цялата документация на Хума, гледах сумати клипчета и никъде не обръщат внимание на посоката. Защото ми се струваше леко вдлъбнато и се зачудих. Пък може и някаква дефектна бройка да ми се е паднала.
 

dberov

Редовен Потребител
Само вчера "изпусках" въздуха 4 пъти, да регулирам редуктора и пак не налучках правилните стойности.
Не се мъчи да го настроиш с пушката, манометъра е малък, не зная точно какъв е твоя но по принцип деленията са през 10 бара, стрелката на манометъра е дебела и не е чувствителен и прецизен като големите а ако редуктора ти натича малко, да кажем 5 бара, въобще няма да го забележиш. Също не си заслужава хамалогията разглоби/настройка/сглоби при което заминава и много въздух. Имай малко търпение и изчакай да ти дойде стенда. Понякога съм настройвал редуктор след 4-5 опита но понякога съм си играл 10-15-20 пъти за да го спра на точните барове.

Преди години от мерак един колега се опитваше да си намести редуктора без стенд. Обади ми се и каза че е намразил хобито и пушката си, че от нея не нищо става а редуктора е за боклука. Изпрати ми редуктора и когато го отворих, полиамидната тапа бе така наранена че трябваше да се изшкури до премахване на ненужното наранено месо след което да се полира. Та за целта правих при стругар много прецизен детайл нужен за правилно полиране челото на тапата, понеже то-(челото) трябва да е абсолютно перпендикулярно на челото което удря в тапата, понеже и най лек наклон води до натичане а повярвай ми това полиране най много мразя да го правя и вече отказвам тая услуга. Въшкава работа е, полира се на ръка върху абсолютно равна повърхност, отнема много време и е нужно старание, след което тестове докато се установи че няма теч и за финал пак тестове за настройка. Та в крайна сметка, макар че поправих тоя редуктор перфектно, когато се свързах с колегата да му искам данни за Еконт, отговора бе: продавам тая пушка, не мога да я гледам че ми побеляха косите...и я купих за един приятел а редуктора си работи до ден днешен безупречно, преди месец му смених О-пръстени.
Има ли значение на къде сочи маркировката на дискчето, защото изчетох цялата документация на Хума
Нищо не мога да вдяна от тая снимка. Това дискче от стенда ли е?
Каква е пушката ти и ако може цъкни една снимка на редуктора.
 
Последна промяна:
Нагоре