Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

ivan Smilenov

Потребител

Маро

Потребител
@ivan Smilenov
Благодаря за полезната информация!

Все пак ще имам едно на ум, щом се оказва, че живеем в най-мракобесната община :'(
Плюсът при нас поне е, че като хванеш горите тилилейски и както си в община Шумен - няколко метра по-на Юг и хоп - вече си в другата община :)

Поздрави!
 

Маро

Потребител
Здравейте колеги,

Някой да е имал проблеми със следното условие при уведомление за ВО, закупено извън ЕС(напр. Турция):
  • Сертификат съгласно Директива (ЕС) 2017/853 за предупредително сигналните оръжия;
Снимката 1 е директно от сайта на МВР за уведомление на неогнестрелно оръжие, а 2 е от
ЗАКОН
за изменение и допълнение на Закона за оръжията,
боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия

Доколкото разбирам това си е за ЕС, следователно ако закупиш ВО от страни извън ЕС, едва ли някой ще ти издаде такъв сертификат.

Поздрави!
 

Attachments

  • МВР1.jpg
    МВР1.jpg
    269.3 KB · Прегледи: 42
  • Директива1.jpg
    Директива1.jpg
    125.7 KB · Прегледи: 41

joro_ihr

Редовен Потребител
ВО не е сигнално. Може да ти искат превод на фактура примерно. А иначе тази наредба влиза от 2023г.
 

Kd5332

Потребител

Нови закони за ВО​

Пиша тук с молбата да няма оплювания,хапания,и тн като само предавам това което ми бе обеснено в служба КОС /няма да цитирам коя/,при регистрация на ВО.
По точно ще цитирам точно промените...
Значи отпада така нареченият договор "на коляно",вече няма стойност без значение джаулите и мощноста на пушката,такава пушка остава записана на първият собственик и остава наследствена..единственият начин за покупко продажба втора ръка е през кос.
Пушка без сериен номер не може да се регистрира или уведомява..
Пушка със правени по нея промени/преработки/с цел вдигане на мощноста или използване на боен патрон не може да се регистрира.
Забранява се стрелбата с ВО в населено место и но по малко от 200м от него/табела/ако има сигнал от "лош"съсед оръжието се изземва и има глоба.

24дж остава граница за регистрация/уведомление и т.н

Имаше и много промени за газовите пистолети вече ще са "сигнализиращи"но форума тук не е за това!!!
 
Последна промяна от модератор:

kaloyan_takev

Редовен Потребител
Не се заяждам, знам, че всеки КОС си има собствени тълкования, но....
само предавам това което ми бе обеснено в служба КОС
Значи отпада така нареченият договор "на коляно",вече няма стойност без значение джаулите и мощноста на пушката,такава пушка остава записана на първият собственик и остава наследствена..единственият начин за покупко продажба втора ръка е през кос.
Това казаха ли ви го или ви го показаха написано някъде (Не на "хвърчащ" лист)? Или поне къде може да се прочете тази част от закона?
Хубаво е да знаем поне в кое населено място е въпросният КОС:cheers:
 

Kd5332

Потребител
Казаха ми го...добронамерено!!!с цел да не се набутвам защото на много места още не се знае,пък и всеки КОС си има и собствени правила...
Всъщност не ви разбирам въпроса,написах какво съм чул токущо,а не какво съм прочел в жълт вестник!!!
 

venciru

Редовен Потребител
Такива свободни съчинения сме чели тук много.....
"Онзи ден уведомих една пушка 4-то РПУ Варна. Много любезни и възпитани хора. С това уведомление. Искаха да видят и "оръжието" за сверка на номера. Аз така или иначе си го носих. Освен уведомлението представих копие от ЛК, договор и фактура на името на продавача."
Това е мое мнение от 04.04.2022 в друга тема.
Това казаха ли ви го или ви го показаха написано някъде (Не на "хвърчащ" лист)? Или поне къде може да се прочете тази част от закона?
+1
 
Последна промяна:

Kd5332

Потребител
Допълвам...за "преработка"се води и слагането на надулници,саунд модератори,заглушители и тн,добавяне на части и елементи който не са от завода производител.
Всъщност мен лично ме интересува само покупко продажбата и така нареченият тунинг,като обаче не разбирам кой и как ще преценява кое е оригинално и кое не,и да завърша с тази спорна мощност на оръжието-там ще се изисква от продавача /магазина/да я упоменава в следствие на приложен "сертификат" или ако е спорна в независима лаборатория...
Разбирай в сертификата пише с каква амуниция/грамаж,вид/тази пушка прави тези джаули...

Единствено освободени от отчет ще са "музейните"оръжия с предно пълнене.
За носенето на оживени места без калъф то и до сега не бе разрешено!!!
 

Gadnqra

Редовен Потребител
За съжаление и нашите КОС-аджии ми казаха същите неща, преди няколко месеца.
 

pakfa

Редовен Потребител
Тези неща ги слушам от години... Закона не е променен. Докато си носиш уведомлението или протокола за енергия и не вършиш глупости , няма да имаш проблеми.
 
Последна промяна:

Gadnqra

Редовен Потребител
Не става дума за това, а че не може да си продадеш въздушното оръжие на друг човек.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Е, и аз вчера бях при тях, и точно това говорихме.
Бла, бла,, бла.......
Няма как законово хем да е на свободна продажба, хем да не може да се продава......
Докато е на свободен(уведомителен) режим, само ограниченята в мощноста могат да се използват за някаква рестрикция.
Няма и няма и да има никакъв закон, забраняващ продажбата на частна собственост, запомнете го!
Дори и ОО можеш да си го продадеш, стига да е твое легално.
 

Дончо Иванов

Редовен Потребител
Това не може да стане!Трябва да отменят член от конституцията за да нямам право да продавам въздушната си пушка!В конституцията изрично е записано ,че-Частната собственост е НЕПРИКОСНОВЕННА!!!!!!С моя собственост ще правя всичко което поискам!Това за забрани за продажба са мокрите сънища и мечтите на шепа бюрократи и МИЛИЦИОНЕРИ все още намиращи се на длъжност в ПОЛИЦИЯТА!!
Спете спокойно деца!Няма да я бъде тяхната!
 

Kd5332

Потребител
Много емоционално изказване Дончо!!!
Аз не съм на тяхна страна и не споделям тези разбирания,но законите са закони и трябва да ги спазваме!!!
Хайде опитай се да "уведомиш"че притежаваш газов пистолет/на който срока за уведомления изтече/да видим как ще се разминеш с 500лв глоба..
Хайде да постреляш с законата си пушка в двора и комшията тиива да звънне на 911,да видим как ще попречиш да ти извземат частната ти собственост/видях 12 такива конфискувани .
Целта е да се вкарат в единен регистър,да хванат преправяните във бойни,и да няма стрелби от малолетни като случая с автобусите в София!!!
Уведомленията и регистрацийте са напълно безплатни...
И аз карах на 1 80 нафта и виках че 2 50 никога няма да стане,ама днес заредих на 3,20 и пак карам...
Така че...медала има повече от една страна...ако си редовен и не си си "разпробил"В1то на флоберка,не виждам място за притеснения...
 

rivan

Редовен Потребител
В1- то така или иначе не подлежи на уведомяване и няма как да фигурира в регистрите. Това с хващането на преработените във флобертки е вятър работа. Непълнолетните, които стрелят по автобуси е проблем на обществото и възпитанието и също няма да се реши с рестрикции от КОС. Бюрократичните глупости, както винаги ще засегнат изправната страна, т.е. обикновените потребители, нас. А забрана да си продадеш законно придобита и уведомена пушка няма как да стане. То с жената можеш да се разведеш, та с пушката ли? И после да си купиш друга.
Времето ще покаже! Няма какво да обсъждаме неродена мома!
 

Дончо Иванов

Редовен Потребител
Много емоционално изказване Дончо!!!
Аз не съм на тяхна страна и не споделям тези разбирания,но законите са закони и трябва да ги спазваме!!!
Хайде опитай се да "уведомиш"че притежаваш газов пистолет/на който срока за уведомления изтече/да видим как ще се разминеш с 500лв глоба..
Хайде да постреляш с законата си пушка в двора и комшията тиива да звънне на 911,да видим как ще попречиш да ти извземат частната ти собственост/видях 12 такива конфискувани .
Целта е да се вкарат в единен регистър,да хванат преправяните във бойни,и да няма стрелби от малолетни като случая с автобусите в София!!!
Уведомленията и регистрацийте са напълно безплатни...
И аз карах на 1 80 нафта и виках че 2 50 никога няма да стане,ама днес заредих на 3,20 и пак карам...
Така че...медала има повече от една страна...ако си редовен и не си си "разпробил"В1то на флоберка,не виждам място за притеснения...
Приятелю,ти запали пожара,като написа,че няма да може да се прехвърля повече въздушно оръжие от човек на човек!Изобщо не ме интересува кой,какво е преправял и как го е регистрирал!Моите В.О.са редистрирани надлежно,не стрелям в населено място и ще си купувам и продавам колкото си искам въздушни пушки,спазвайки закона за уведомяване.НЯМАМ намерение да регистрирам нищо !Живеем в свободна страна!Никой не може да ми забрани да си продавам собствеността!
 

Kd5332

Потребител
Ходих да уведомявам и казах какво ми казаха,пожари не паля,нека хората са информирани...
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре