COMETA - хубавите испанки.

Божо

Потребител
Моята го имаше, не си вземай с него. Само се разхлабва и почва да мърда. От две части е и е кофти направен. Нямах абсолютно никакъв проблем да зареждам без него.
 

ankoaf

Новодошъл
Моята го имаше, не си вземай с него. Само се разхлабва и почва да мърда. От две части е и е кофти направен. Нямах абсолютно никакъв проблем да зареждам без него.
Благодаря за съвета. Видях, че първо си бил с телена пружина, а след това с ГП, кое е за предпочитане?
 

kaloyan_takev

Редовен Потребител
Ще си позволя и аз да отговоря.
Притежавам Комета Fusion в 5.5мм и стрипера никога не ми се е разхлабвал или развивал. Две цеви имам, на едната ми се наложи да отвия стрипера... Голям зор видях докато го отвия. За мен недостатъка на Fusion е, че няма механични мерни прибори. Не съм притежавал, стрелял, докосвал или виждал модел 400 на живо, но знам, че разликата е само в цевта от прочетеното в нета.
Бях с телена пружина, но сега съм с ГП. Честно предпочитам Телената пред ГП при Комета. Наката е някакси "по- мек", по- приятна ми е за стрелба телената. Не се усеща едно рязко потребване както е с ГП. Това си е мое виждане и мое изживяване. Имаше и още едно- две такива мнения назад в темата. При други колеги може да е различно.
Имам и Хатсан 125 - първо с телена после с ГП, при него е обратното - с ГП стана перфектен (доколкото е възможно при Хатсан).
 
Последна промяна:

Божо

Потребител
Всъщност наистина става въпрос за Фюжън - е за него не знам, но на Феникс 400 Компакт е много зле надулника. Възможно е на Фюжъна да са го оправили? Не преминах на газова пружина, четох противоречиви мнения, за това заложих на сигурно и сложих нова телена.
 

ankoaf

Новодошъл
На снимки изглеждат различно, за това попитах. Звучи полезно.
Относно газова или телена пружина, ще преценя в магазина, понеже искам пушката да има и набузник, та ще видя какво има налично.
 
Последна промяна:

Божо

Потребител
Проблемът при Фениксът беше, че надулникът е от две части - къса, която се надява на цевта и дълга, която се навива на нея. Двете части след затягане се фиксират с 2 болта, които опират в цевта, самата цев е леко взета на фрезата за да е с по-малък външен диаметър в частта където влиза късата част от надулника. При навиване на дългата част към късата, има още 4-5 мм ход на резбата, след положението на съосие на дупките на двете части (за болтовете). Получаваше се така, че при максимално затягане дупките се разместваха и нямаше как да се стегне целият надулник към цевта. При съосие пък имаше луфт - разбира се не се появи веднага, а след известно време. Но при две алуминиеви резби аз друго не очаквам :) Иначе вътре е пълен с някакви дунапрени - дали заглушава не мога да кажа, по-скоро не. Вярно след като го махнах пушката трещи повече, но също така е с нова пружина и маншет и стана доста по-силна, та не мисля че шумът е от липсата му.
 

ankoaf

Новодошъл
Еър стрипера всъщност служи за по-голяма точност, като намалява турболенцията при излизане на сачмата. При твоята Комета е по-скоро заглушител.
 

Странджалията

Новодошъл
Абе момчета....,моята красива Fenix испанка е от възможно най-първите пружинни модели 5.5, с монолитна цев L:47.3 см. ; орехов приклад; механични мерни прибори и е без никакви екстри от по-новите модификации, като т.н. стрипери, заглушители и тЯм подобни...
Четох тук някъде, че някои пушки имат (забравих термина) ...някакво стеснение в края на цевта при мушката, което служило за компресиране и стабилизиране на проектила...Та мислите ли, че може да има такова моята??...И другото ми логично питане е, може ли да ме посъветвате, ако използвам чашки ...примерно "Фиелд таргет трофи"...се предлагат с прецизен диаметър 5.53 , 5.54 и 5.55..., та до какъв диаметър е препоръчително да използвам??
В момента с 0.89 чашки HN sport е със скорост 223 м/с...(с оригиналната пружина от 2007 г.)...Замерена Благодарение на бате Ники Атанасов с неговата техника.
Благодаря Ви!
 

ATO

Редовен Потребител
Според субкалибъра на цевта е и диаметъра. Нали знаеш, размера винаги има значение, ;) в този случай важи 100 процента.
 

Странджалията

Новодошъл
АТО, не можах съвсем да те разбера приятел...!?
Знам само, че фабрично е калибър 5.5 ...и хабер си нямам дали е препоръчително да поеме проектил до 5.53 (примерно)...и дали, ако използвам 5.55 (примерно) има опасност да заседне в цевта...!?
 
Последна промяна:

Божо

Потребител
Това може да се разбере само с хронограф, за да видиш различните суб-калибри какви скорости правят и стрелба за групи с всеки, за да намериш подходящият за цевта. Поне веднъж като го намериш може да си вземеш 20 кутийки и да пуцаш на воля. В наше село няма различно от 5.5, като дойде новата красавица ще потърся от нета различни.
 

t.marev

Редовен Потребител
....Знам само, че фабрично е калибър 5.5 ...и хабер си нямам дали е препоръчително да поеме проектил до 5.53 (примерно)...и дали, ако използвам 5.55 (примерно) има опасност да заседне в цевта...!?
Направо засяда и после нЕма вадене! Ще трябва да я киснеш със стара сливова ракия, да се разхлъзга и чак тогава ще се оправи....:)
Цевта е уж 5.5 мм, но никога не е толкова - винаги има някоя стотна разлика. Разликата от 5.50 до 5.53 е точно 3 стотни от мм и полата на чашката ще се нареже малко повече и ще уплътни малко повече. Тогава може да се вдигне скоростта, освен ако пружината не е омекнала . Трябва да се пробва с хронометър. Аз обаче не виждам полза от такива гимнастики, освен ако не се каниш да покоряваш спортните върхове с тая пушка. Днеска си намерил тия чашки, утре други....Трябва да гледаш субкалибър, пък после партиден номер, пък като намериш - да купиш количество, което може да струва колкото половината или цялата пушка. Изобщо вятър работа! При положение, че пушката е стояла десетина години, едва ли ще те обзема такъв ентусиазъм, че да затънеш в подобни неоправдани упражнения. По-важното е да знаеш, че можеш да ползваш такива и онакива чашки без притеснения.
Все пак, имай едно наум - от стоене цевите се свиват и може да се наложи да минеш на 4.5 мм.;)
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Направо засяда и после нЕма вадене! Ще трябва да я киснеш със стара сливова ракия, да се разхлъзга и чак тогава ще се оправи....:)
Цевта е уж 5.5 мм, но никога не е толкова - винаги има някоя стотна разлика. Разликата от 5.50 до 5.53 е точно 3 стотни от мм и полата на чашката ще се нареже малко повече и ще уплътни малко повече. Тогава може да се вдигне скоростта, освен ако пружината не е омекнала . Трябва да се пробва с хронометър. Аз обаче не виждам полза от такива гимнастики, освен ако не се каниш да покоряваш спортните върхове с тая пушка. Днеска си намерил тия чашки, утре други....Трябва да гледаш субкалибър, пък после партиден номер, пък като намериш - да купиш количество, което може да струва колкото половината или цялата пушка. Изобщо вятър работа! При положение, че пушката е стояла десетина години, едва ли ще те обзема такъв ентусиазъм, че да затънеш в подобни неоправдани упражнения. По-важното е да знаеш, че можеш да ползваш такива и онакива чашки без притеснения.
Все пак, имай едно наум - от стоене цевите се свиват и може да се наложи да минеш на 4.5 мм.;)

Извини ме, но понякога е по-хубаво да замълчиш. Нито с калибър-цев си запознат, нито със субкалибър-партида, нито с полите на чашките какво отношение имат към субкалибъра и дали изобщо имат.
 

t.marev

Редовен Потребител
Извини ме, но понякога е по-хубаво да замълчиш. Нито с калибър-цев си запознат.......
Наистина - по-добре е да си замълчиш!:stop: Нито знаеш с какво съм запознат, нито ти е работа да го оценяваш!:(Поне да беше прочел мнението ми докрай, че да разбереш контекста....:no:
 
  • Харесвам
Reactions: ATO

Странджалията

Новодошъл
Някой от спецовете с повечко опит в обслужването на пружинни пневматики ,дали моше да изкаже мнение... ,тази смазка с "молибденов дисулфид и графит"...дали би била подходяща за тънко смазване на маншета ...?...:
https://toolsshop.bg/presto-dlbokopronikvashcha-smazka-s-mos2-i-grafit-4-PSTO-2014
Или, ако знаете конкретен вид смазка от конкретно място ,от къде да се закупи...бихте ли посочили!?
:cheers:
 
Нагоре