WEIHRAUCH

redsox

Редовен Потребител
Нищо визуално му нямаше на маншета с който дойде пушката. Аз съм я отварял за почистване преди да стрелям редовно. Това със скоростите се появи в последната седмица. Беше си Ок досега. Според мен просто калпав маншет и може наистина да е имало малки неравност където е фаската отвътре на отвора на цилиндъра към цевта.
Само дадох пример със снимков материал. Съжалявам ако създавам излишни спорове в момента:)
 

6tangata

Редовен Потребител
Та като малко спамим да добавя. За мен много малко хора след като си купят пушка я отварят и проверяват. Общо взето и хората купуващи стари класики и продавачи са на принципа щом стреля всичко е наред. Никой или почти никой не цени труда за едно оръжие, което е разглобено и проверено. Лично аз като едно малко зрънце в безкрая бих разглобил и обслужил едно оръжие вече за конкретна сума, освен ако не е за приятел или познат, който ми е направил услуга.
 

Пурко

Потребител
Та като малко спамим да добавя. За мен много малко хора след като си купят пушка я отварят и проверяват. Общо взето и хората купуващи стари класики и продавачи са на принципа щом стреля всичко е наред. Никой или почти никой не цени труда за едно оръжие, което е разглобено и проверено. Лично аз като едно малко зрънце в безкрая бих разглобил и обслужил едно оръжие вече за конкретна сума, освен ако не е за приятел или познат, който ми е направил услуга.


Това пък е съвсем нормално - изисква влагане на разбиране, време, средства, материали и е естествено да има някаква цена. Но българинът все пак е измислил поговорките от сорта "акъл не искам - пари ми дай". Общо взето ние от тънки икономии сме на това дередже...
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
Извода е, че и при тази марка следва пушката да се разглобява преди ползване. Или да се купи резервен маншет и ако даде дефект по-късно, тогава да се разглобява. Моя опит с две 97-ци на времето показваше, че може да се стреля направо от кутията, но явно е въпрос на късмет.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Е Тодоре,тия дни се замислих за теб,че се изгуби...и ти казах,че единствения Браунинг,който можеш да имаш е този от партизанските години,но той ще е без маншет:cheers:
 

Пурко

Потребител
При доказани марки едва ли е просто късмет. Може в определени ситуации да има концентрация на неблагоприятни обстоятелства, но като цяло там нещата са в значителна степен независещи от случайности...
 

Toto Rino

Редовен Потребител
Според мен просто калпав маншет и може наистина да е имало малки неравност където е фаската отвътре на отвора на цилиндъра към цевта.

Здравейте колеги,
тъй както снощи писах на колегата redsox, че предполагам от къде може да е проблема с маншета на пушката му. Сега искам да покажа нагледно един чисто нов цилиндър и маншет за HW77K 5.5mm с която пушка бяха изстреляни не повече от 100-150 чашки. Пушката беше закупена от мен от известен европейски рейтингов онлайн оръжеен магазин. Същата ми бе изпратена като FAC-версия 21-22J. След като си получих оръжието, както пишеше на всякъде, включително и в този форум, директно извадих пушката от кутията и започнах да стрелям с нея защото е "Вайраух". При една от прострелките реших да замеря дулната енергия, която беше от порядъка на 175-180м.с. с чашки JSB 1.030g., което грубо показва, че пушката стреля с около 16-17 джаула. Естествено направих рекламация в магазина, че вместо FAC са ми пратили 16 джауловата версия. В знак на извинение, веднага ми бяха изпратили за тяхна сметка чисто нова оригинална пружина за 21-22дж. След като пристигна пружината дадох пушката на човек занимаващ се с пружинни въздушни оръжия, да я отвори и да подменим пружините. При отварянето на оръжието се установи, че пружината е абсолютно същата по вид, размер и брой витки с новата такава, което вече ни накара да мислим, че трябва да търсим проблема някъде другаде в механиката. След това беше извадено буталото, където се видя маншета, че е наранен подобно на маншета от HW50 на колегата. Тъй като е много неудобно за човешкото око да погледне директно дъното на цилиндъра, поради малкия отвор на порта, се наложи да го снимаме с помоща на светкавица. От направените снимки се разкри истинската причина за наранения маншет. Аз, съм голям фен на марката "Вайраух" и ще остана такъв докрая, но дори и немците в дадения случай показаха, че понякога не са толкова перфекционисти в изработката на детайлите. Както сами ще видите при зумиране на снимките, че фаската на порта в цилиндъра е под всякаква критика, все едно е правена в час по трудово обучение с дрелката и боргията, а не от немски инженери. Много грубо изпълнение, неравномерно с ръбчета по цялата окръжност на фаската и без никакъв финес. Естествено, че цилиндъра беше подменен с нов, както и маншета. След добавени отежнителни шайби и новата пружина, нещата си дойдоха на мястото 210 м.с. с JSB 1.030g което е 21 джаула. Надявам се да не съм ви отегчил с дългия пост който написах, но се чуствах дължен да се аргоментирам пред колегата redsox за моите предположения.
 

Attachments

  • IMG-41066116a32d6eaa1048f629eea68e5a-V.jpg
    IMG-41066116a32d6eaa1048f629eea68e5a-V.jpg
    100.3 KB · Прегледи: 106
  • IMG-18abf73e3d937920ddf79e15694c6a64-V.jpg
    IMG-18abf73e3d937920ddf79e15694c6a64-V.jpg
    114.9 KB · Прегледи: 101
  • IMG-6967d2eacabe520a4a9a06f6cc5a8384-V.jpg
    IMG-6967d2eacabe520a4a9a06f6cc5a8384-V.jpg
    99.3 KB · Прегледи: 106
  • IMG-f358f54941f77230e04e51b5069d0bbb-V.jpg
    IMG-f358f54941f77230e04e51b5069d0bbb-V.jpg
    105.4 KB · Прегледи: 107
  • IMG-37e234f302862a3b6ffb31ab81882707-V.jpg
    IMG-37e234f302862a3b6ffb31ab81882707-V.jpg
    94 KB · Прегледи: 103
  • IMG-76c775b9676e1daa03c712b5daff1845-V.jpg
    IMG-76c775b9676e1daa03c712b5daff1845-V.jpg
    102.1 KB · Прегледи: 104
Последна промяна:

6tangata

Редовен Потребител
Много полезен пост. Само едно не ми е ясно, от къде идва загубата на енергия/компресия? В маншета има цепка/дупка и от там губи налягане или отиваме на хипотеза мъртъв обем? На всички ли Вайхове трябват да се слагат шайби, за тежест или натягане на пружината, за да стигне 21-22 джаула. Тук много според мен зависи вида на чашките. Имам случай с 4.5 наскоро при 0.510 245 м/с, а с 0.62 178 м/с. Разликата е голяма. Джаулите варират поне 10-30 % от вида на чашките за различните цеви.
 

xpresident

Редовен Потребител
На всички ли Вайхове трябват да се слагат шайби, за тежест или натягане на пружината, за да стигне 21-22 джаула.
Мисля, че да. Това си е пушка 16j и всякакви опити за повишаване на мощността, водят до силен откат, претоварване на механиката и загуба на точност.
 

Пурко

Потребител
Дойде време да надникнем и в кутиите, макар и след над седмица отлежаване по куриери и още няколко в офиса... Продавачът е коректен и експедитивен - пушките идват нови-новинички в запечатани кутии, самите те в затворените фабрични найлони и цялата прилежаща документация и консумативи към тях, а не както у нас, хеле пък примерно в малък провинциален магазин, където пособието е лашкано от целия град, пуцано без сачми и на практика нуждаещо се от профилактика още със закупуването(което не трябва да се бърка с първоначалното обслужване, предмет на отделна дискусия). Пособийцата буквално светят вътре, състоянието е без забележки. Самата външна опаковка е твърд кашон, вътре отвсякъде заводските опаковки са уплътнени с велпапе и залепени с тиксо към външната опаковка, за да не се лашкат напред-назад. Казано накратко,магазинът е ясен - продължаване напред! :)
 

Attachments

  • 245333639_252542263490069_1831791894162976471_n.jpg
    245333639_252542263490069_1831791894162976471_n.jpg
    271.9 KB · Прегледи: 75
  • 246015231_2982320958676430_6691843797952733628_n.jpg
    246015231_2982320958676430_6691843797952733628_n.jpg
    207.1 KB · Прегледи: 77
  • 245959715_293096905972174_2185998440628710459_n.jpg
    245959715_293096905972174_2185998440628710459_n.jpg
    206.7 KB · Прегледи: 75
  • 245704096_1217252978780460_7229249949213508717_n.jpg
    245704096_1217252978780460_7229249949213508717_n.jpg
    251.9 KB · Прегледи: 72

Hidden

Редовен Потребител
Поздравления и от мен за новите покупки! Дано да те радват дълги години, а и на внуци да ги оставиш! :cheers:
Годината на производство може да се провери тук:
https://www.weihrauch-database.eu/dywp
И да не забраввиш да цъкнеш отметката, за да знае системата, че иде реч за пневматика.
Ще се радвам да направиш едно сравнение между тези два нови HW 35 Standard и HW 50S.
Taкова нещо опитахме да направим с колегата @LogiBG тази събота, но понеже моята 35ца е с кожен маншет и е правена в периода '56-'58 година реших, че резултатите не са много актуални. Впечатленията, които придобих са: малко по-леко зареждане на 35цата заради по-дългата цев; разлика в отката не забелязах. Но при HW 50 ме впечатли красивият приклад и компактните размери. Предполагам, че 50ката е и по-лесна за сглобяване, от гледна точка поставяне на задната тапа, която не е на винт.
 

Toto Rino

Редовен Потребител
Годината на производство може да се провери тук:
https://www.weihrauch-database.eu/dywp

Здравей колега,
стана ми интересно и реших да проверя моя Вайраух 77К в електронната система която си качил за проверка на годината. Въведох серийния номер на пушката си, натиснах отметката за въздушно оръжие и ми изписа следното: Your Weihrauch product was probably manufactured in 1987. в превод: Вашият продукт Weihrauch вероятно е произведен през 1987 г.
Преди време отправих запитване чрез официалния сайт на Вайраух, относно годината на производство на пушката ми, и от там ми отговориха следното: wir nehmen Bezug auf Ihre Anfrage vom 07.12.2020. Hierzu möchten wir Ihnen mitteilen, dass das Luftgewehr HW 77 K mit der Nr. ............. im Jahr 1988 hergestellt wurde в превод от немски: Визираме Вашето искане от 7 декември 2020 г. Искаме да Ви информираме, че въздушната пушка HW 77 K № ............ е произведен през 1988 г.
Ха, сега колега, къде е истината се пита в задачата!?:wall: Кой от двата отговора е верният?
 

Пурко

Потребител
Благодаря, колеги!
Ще споделя как намирам нещата, като ги разгледам по-подробно, че в офиса има много любопитни женски носове. :) За момента мога да кажа, че пушчиците поне привидно са доста изпипани, доколкото може да се разбере на сухо опипване. Дървесината, макар и букова, е гладка на пипане, без открити пори, логично и без някакви щръкнали "мустаци"- усеща се добре обработена и някак мазна. Покритието на металните части е плътно, равномерно без осезаеми забележки. Изглежда нанесено по ектрохимичен път, а не проста и нетрайна студена оксидация(която по-често е всъщност друг тип реакция с метала). Така или иначе ще трябва да се мазва козметично с оръжейна смазка, защото материалът на модерните пушки лесно се поддава на повърхностна корозия, дори от пипане с влажни пръстчета и избиват леки ръждички, независимо от качеството на покритието. В тази връзка, прави впечатление, че пушките са практически сухи от кутията, поне външно, едва-едва се усеща леко маслено покритие - толкова, че да се чуди човек има ли, или не и усешането се дължи на гладкостта на полирането. Купувал съм доста по-омазани - до степен да се окапват, вярно, че по-евтини. Цевите отвътре изглеждат също сухи и светли, хомогенно хромирани(или това е просто естествения цвят на метала без допълнителна защитна обработка), без петна и засенчвания - пъхнах хартия на масурче, излезе практически суха. Вътрешното нарязване на цевите е правено сякаш в часовникарска фабрика, с непреофесионално око изглежда изънземно - сигурно ще е както трябва. :) Не се сетих пък да преброя колко са нарезите. При всяко положение обаче, тези фини и тънки канали и поленца ще искат някаква грижа - най-малко минаване със сухо парцалче във влажно или студено време заради конденза, тъй като корозията би могла да скапе лесно съвременните материали(поне така си мисля).
На първо усешане пушките са балансирани, зареждат се гладко и леко. Не знам как ще е след като отшуми първоначалният ентусиазъм и няколкостотин изстрела(и с Асаня на един приятел отначало така изглеждаше), но за момента както казах оставят впечатление за добра прогоненост и мнението, че и дете би могло да се справи с тази работа. Не мога да кажа коя намирам по лека в това отношение - като цяло сякаш може би 35, заради специалното лостче за целта, преодоляващо първоначалното усилие за "счупване" на цевта, каквото е при варианта 50, но разликата обективно би се усетила след известно ползване, според мен. Като цяло обаче, субективно имам лично усещане, че при по-мощни пушки това първоначално тупване върху цевта уморява повече, от последващото зареждане.
В заключение и на първо време смятам, че пушките просто изглеждат добре и вдъхват доверие, другото ще го покаже ползването. Радвам им се "като на малко дете", но сякаш го няма онова чувство, което изпитах като студент преди близо четвърт век, когато с паричките от стипендийките купих първата си китайска пушчица от бившия ловнорибарски магазин в Габрово...

п.с. Ще проверя кога са произведени. От горния пост ми направи впечатление колко назад във времето са вероятно произведени уж купени относително скоро пушки. За мен е донякъде странно да си купиш нова пушка сега от магазин, произведена през 1987г. - това говори или за залежаване по складове на дистрибутори, или просто за големи наличности при производителя, които се пласират по ред на производство... или пък просто произволно... Сега разликата между 1987г. и 1988г. за мен не е толкова принципиална, имайки предвид коя година сме сега, но все пак е донякъде странно сериозна фирма да не може съвсем пък да си проследи продукцията...
 
Последна промяна:

Hidden

Редовен Потребител
Здравей колега,
стана ми интересно и реших да проверя моя Вайраух 77К в електронната система която си качил за проверка на годината. Въведох серийния номер на пушката си, натиснах отметката за въздушно оръжие и ми изписа следното: Your Weihrauch product was probably manufactured in 1987. в превод: Вашият продукт Weihrauch вероятно е произведен през 1987 г.
Преди време отправих запитване чрез официалния сайт на Вайраух, относно годината на производство на пушката ми, и от там ми отговориха следното: wir nehmen Bezug auf Ihre Anfrage vom 07.12.2020. Hierzu möchten wir Ihnen mitteilen, dass das Luftgewehr HW 77 K mit der Nr. ............. im Jahr 1988 hergestellt wurde в превод от немски: Визираме Вашето искане от 7 декември 2020 г. Искаме да Ви информираме, че въздушната пушка HW 77 K № ............ е произведен през 1988 г.
Ха, сега колега, къде е истината се пита в задачата!?:wall: Кой от двата отговора е верният?
Действително е необичайно да има разминаване, макар и само от една година, при немците. Но това едва ли е важно - може да е в края на едната или в началото на другата година.
По-странното обаче е отдалечената от днешния момент година на производство. Би ли дал малко подробности относно покупката - кога я купи, нова ли беше или втора ръка и от къде се сдоби с нея? Все пак има разлика ако си я взел от бг-магазин или от някой немски колекционер.
 
Нагоре