Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

andi

Редовен Потребител
Дори сега това не е нужно.
Важното е да има входящия номер , с датата. И в заявлението за уведомление по образец 11 не е добре да се пише телефон , . Това не задължителна информация. И ако все му се обадят по телефона да попита кой администратор на лични данни му го е дал и на какво основание. И че до 30 дена от подаване си чака удостоверение за уведомление. Или писмен мотивиран отказ с препоръчано писмо на посочения в уведомлението по образец 11 адрес за кореспонденция.
 

kng

Потребител
Здравейте!
Има вече и сайт за електронно подаване на уведомленията до КОС.
Но трябва регистрация и ел. подпис. Естествено има и други услуги свързани в МВР. Все още не съм пробвал как работят ама като ми се наложи ще докладвам.

https://e-uslugi.mvr.bg/services
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Да, притежаваш ли електронен подпис издаден от Борика, с инсталирана програма на устройството за да подписваш документи, следва да работи услугата. - https://e-uslugi.mvr.bg/services/applicationProcesses/355
Формално същата "услуга" - подаване на Уведомление можеше и до сега и по пощата да я ползваш., ако не ти се ходи до КОС.
Предвид, макар и бавно разширяващото се, навлизане и предлагане на дистанционни административни услуги, е добре да си направи човек такъв ел. подпис. Струва 12 лв + нещо за флашка и после 6 лв на година за продължаване.
Ако се ползва активно, спестява време, нерви, че и разходи по обикаляне на институции.
 

astra

Редовен Потребител
Ако се ползва активно, спестява време, нерви, че и разходи по обикаляне на институции.
Потвърждавам! Наскоро си преиздавах куп документи и КЕП (квалифицираният електронен подпис, както му е назването) ми свърши работа да не ходя до съд, прокуратура и т.н. КЕП не ме спаси единствено от ходенето до психодиспансера, понеже там все още трябва да се наведеш от кръста на служителката зад гишето и да я помолиш да ти напише бележката, но пък винаги е весело да се разходиш с питомците на психото, които щъкат по чехли наоколо. Няма бивши пациенти на психодиспансера, има само настоящи и бъдещи такива :) Сори за офтопика :)
Електронните административни услуги вече започнаха да вършат работа, въпреки съпротивата на закостенялите институции. Използвайте ги!
 

Вичо

Новодошъл
Здравейте колеги, някои знаели точно закона към днешна дата, къде можеш да стреляш и по какво законно, в смисъл извън града мога ли да си стрелям или само на стрелбища, и има ли закон по какво може да се стреля вредители например, не че убивам животни, жал ми е но ми е интересно, а и може да не мее жал вече след като лисицата ми изяде 15 кокошки за два дни, може и да я прежаля, та моля някои да сподели как стоят нещата, къде по какво е законно.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Може да стреляш там, където не е забранено да се стреля. Стрелба по животни и хора с ВО е забранена.
 

Вичо

Новодошъл
Значи ако случаино родната полиция ме види в полето над 200м извън града да си стрелям по кутиики, няма даимам проблвм така ли да разбирам
 

emci74

Редовен Потребител
Значи ако случаино родната полиция ме види в полето над 200м извън града да си стрелям по кутиики, няма даимам проблвм така ли да разбирам
Освен,ако си пропуснал да уведомиш 24 джауловата си пушка!
 

Hidden

Редовен Потребител
Ако те видят най-вероятно ще дойдат да те проверят какви ги вършиш - все пак това им е работата. Не си виновен за нищо обаче. Ако пушката е над 24 джаула си носи винаги уведомлението. Ако е под 24 дж е хубаво да можеш да удостовериш и това. Ако са някои по-заядливи / усърдни (границата е тънка) полицаи може и да си поговорите и да им обясниш как стоят нещата законово според родното законодателство.
 

Вичо

Новодошъл
Уведомил съм имам си документ,защото тукашните полицаи казали на един колега че с въздушно оръжие имаш право да стреляш само о единствено на стрелбище
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Тукашните полицаи може да казват истината, а може и да са си го изсмукали от пръстите. Прочети наредба номер 1 на общината в която живееш. Тя касае обществения ред. Ако пише, че на територията на общината може да стреля с ВО само на стрелбище, значи е така. Ако пише нещо друго, значи е така. Няма закон указващ на колко метра от населено място може да стреля с ВО. Ако наредба номер 1 на общината не забранява, може и в населеното място да стреляш с ВО.
 

teodordt

Потребител
Понеже и аз съм в същия казус, се постарах да направя извадка от Закон за оръжията.... По отношение носенето и употребата на ВО има следните тесктове (поне аз не намерих други):

Чл. 60.
(1) Забраняват се:
1. откритото носене на оръжие на обществени места, освен при осъществяване на охранителна дейност;
2. съхранението и носенето на оръжия за спортни и за културни цели с патрон в цевта или в барабана;
3. носенето и употребата на оръжие и боеприпаси:
а) (доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) на политически, синдикални и културни мероприятия, освен ако е необходимо за културното мероприятие;
б) на спортни мероприятия, освен ако е необходимо за самото мероприятие;
в) в обществени заведения за хранене и увеселение;
г) в молитвени домове, храмове и манастири;
д) в здравни и лечебни заведения, в учебни заведения и в социални домове;
е) при и след употреба на алкохол, наркотични или упойващи вещества;
3а. (нова - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) употребата на:
а) огнестрелни оръжия с цел, различна от целта, за която са придобити, с изключение на случаите по чл. 95, ал. 1;
б) неогнестрелни оръжия на обществени места;

И тук идва въпросът - каква е дефиницията на понятието "обществено място". В този закон няма отговор (дефиниция). В други има, но те уреждат други правоотношения. Най-общо:общодостъпни за всяко лице места. И от тук нататък следват само въпроси - местата извън населените места (гори, поляни, полета, пояси по полета) дали са "обществено място"? И по-скоро излиза, че са.
Помагайте с мнение.
 

kosmev

Редовен Потребител
Арестуваха пловдивчанин заради убийство на гълъб.
https://m.dir.bg/dnes/krimi/arestuvaha-plovdivchanin-zaradi-ubiystvo-na-galab

Арестуваха пловдивчанин, убил гълъб с въздушна пушка, съобщи TrafficNews. Сигналът за произведените смъртоносни изстрели по птицата в района на индустриална зона "Тракия" в Пловдив е получен в петък сутрин.
При последвалата незабавна проверка 64-годишният стрелец бил издирен и отведен за едно денонощие в полицейския арест. Мъжът е направил самопризнания за стореното.

С протокол е иззето регистрираното на негово име въздушно оръжие. Уведомена е прокуратурата. За грубото нарушение на обществения ред срещу извършителя е образувано досъдебно производство.
 

svremeto

Потребител
Арестуваха пловдивчанин заради убийство на гълъб.
https://m.dir.bg/dnes/krimi/arestuvaha-plovdivchanin-zaradi-ubiystvo-na-galab

Арестуваха пловдивчанин, убил гълъб с въздушна пушка, съобщи TrafficNews. Сигналът за произведените смъртоносни изстрели по птицата в района на индустриална зона "Тракия" в Пловдив е получен в петък сутрин.
При последвалата незабавна проверка 64-годишният стрелец бил издирен и отведен за едно денонощие в полицейския арест. Мъжът е направил самопризнания за стореното.

С протокол е иззето регистрираното на негово име въздушно оръжие. Уведомена е прокуратурата. За грубото нарушение на обществения ред срещу извършителя е образувано досъдебно производство.

Ето, срещу истинските престъпници веднага се действа адекватно.
 

Licho

Редовен Потребител
Да,както пее Веселин Маринов:
"Родната полиция ни пази..."
 

Niki

Редовен Потребител
Значи,вчера по това време си правя една прострелка,център 40м на едно закътано място /така е като не можах да отида на Олимпиадата/ и една патрулка шкода леко ми идва ,,на гости,, Поздрави,ръкомахания,какво е това,какво е онова,ами тая бутилка и т.н.Накрая ги включих в прострелката,ама не са за Бонсови поляни?Всичко мина възпитано,даже имаше пледоария що е уведомление и регистрация и т.н.
 

svremeto

Потребител
В България цялата работа е "зависи на кого ще попаднеш", "зависи кой познаваш" и т.н. и да е с тебе закона пак може да те наврат в кучи гъз. А може и да караш пиян, бракониерствайки вечерта и да те пуснат полицаите...
Но си има и плюсове цялата работа де.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре