Правилно зумиране, на колко и защо?!?

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Оправи си малко и писането на постове. Когато натиснеш бутона "цитирай" продължи да пишеш в полето под цитата, а не да публикуваш цитата и да пишеш в нов пост отговора.
 

Kd5332

Потребител
По твоите думи на 20 и на 50 м се целиш на -1 чертичка?
Значи двете нули са ти между тези две разстояния. Графиката е парабола, а не синусуида. Няма как на 50 да си отдолу а на 60 пак да се качиш нагоре. Не си вникнал в теорията. Сега дали на 25 и 45 или на 23 и 47, може да установиш със стрелба по мишени през метър-два, че и през 5 дори, но и с това явно не ти се занимава,а пък искаш да стане и без калкулатор.... Само с прострелки на 2 дистанции трудно....
ПП. Питаш, питаш, казва ти се как се прави...,не го правиш... и пак питаш, питаш, що не излиза....
 

lynx

Редовен Потребител
....
Долният колега ме разбра но не мога да накланям оптиката защото е с вграден моноблок върху дампата на пушката..
Колегите се опитват да ти обяснят, че оптиката може да я "накланяш" с тънки подложки от пластмаса или друг материал, подходящ за целта.
Повечето от нас го правят. Вече ти ще си прецениш къде да поставиш подложката или подложките, за да си нагласиш първата нула.
Аз лично съм ползувал твърди парчета пластмаса от черна капачка за дезодорант.
Изрежи примерно едно квадратче 9х9мм., разхлабваш моноблока и го напъхваш в предния му край(между моноблока и цевната купия) и отново затягаш винтовете на моноблока. После ще видиш в мишената къде се е преместила първата нула и донагласяш с тумблера.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Изхвърли тая наклонена хуйня дето е между мноблока хванат за оптиката и самата пушка.
IMG_20210528_112850.jpg
Ако наистина е наклонена де, че на снимката така изглежда.
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Нищо не ти се разбира къде и на колко стреляш. Вземи веднъж за винаги простреляй на 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60 м. Слагаш мишена на съответното разстояние. Мишенатаможе да е просто един кръст нарисуван на бял лист А4. Върни си с тумблера първо кръста на оптиката да ти е вертикално в средата. Ако трябва изброй колко му са пълните обороти.
Когато стреляш, на всяко разстояние се цели винаги в центъра, демек кръста на оптиката да ти съвпада с кръста на мишената.И тогава ще имаш пропаданията по дистанцията и можеш да нарисуваш адекватна графика(парабола) по вече поне 10 точки.
 

Kd5332

Потребител
Колегите се опитват да ти обяснят, че оптиката може да я "накланяш" с тънки подложки от пластмаса или друг материал, подходящ за целта.
Повечето от нас го правят. Вече ти ще си прецениш къде да поставиш подложката или подложките, за да си нагласиш първата нула.
Аз лично съм ползувал твърди парчета пластмаса от черна капачка за дезодорант.
Изрежи примерно едно квадратче 9х9мм., разхлабваш моноблока и го напъхваш в предния му край(между моноблока и цевната купия) и отново затягаш винтовете на моноблока. После ще видиш в мишената къде се е преместила първата нула и донагласяш с тумблера.
Моноблока е като капсулован и не се разглабя/бих се сетил за подложки но не става
 

Attachments

  • IMG_20210528_110741.jpg
    IMG_20210528_110741.jpg
    218.6 KB · Прегледи: 29

Kd5332

Потребител
А ако промениш увеличението, милдота същия ли ще е?
Не...знаеш ли...направи ми впечатление че при зум 5,6,7 имам най точни попадения...при 9 ви12ждам по близо целта и би трябвало да целя по добре но попаденията или са надолу или нагоре и скалата леко замазва.като решетката при всички увеличения остава еднаква..така го виждам така ти го обеснявам!
Тази почивка я почвам през 5метра и няма начин да не я "хвана", майната му на чашките/изстрелях 2кутий по 12 лв и още не съм на желаният резултат.няма да се откажа:)
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Когато прострелваш, го прави само на едно увеличение, и си отбележи на приклада с нещо, къде ти ляга бузата, когато виждаш най-добре окуляра и кръста и прикладвай винаги там. Защото оптиката ти е "хуйня" и движи кръста, ако си движиш окото. Демек ако ти ляга бузата всеки път на различно място, попаденията ще ти се местят.
 

Kd5332

Потребител
Изхвърли тая наклонена хуйня дето е между мноблока хванат за оптиката и самата пушка.
View attachment 91302
Ако наистина е наклонена де, че на снимката така изглежда.
Тази кривата "хуйня" дето викаш да я изхвърля е разработена от Гамо специално за да не си трошим оптиките заради наката и струва 60паунда да си я купиш отделно и сложиш на пушката!!!
Мисля да не я изхвърлям за сега!!!
 

Kd5332

Потребител
Когато прострелваш, го прави само на едно увеличение, и си отбележи на приклада с нещо, къде ти ляга бузата, когато виждаш най-добре окуляра и кръста и прикладвай винаги там. Защото оптиката ти е "хуйня" и движи кръста, ако си движиш окото. Демек ако ти ляга бузата всеки път на различно място, попаденията ще ти се местят.
Говориш ми за "паралакс", знам за това и се стремя да стрелям по един и същи начин..оптиката е във втора фокална ..след изстрела задържам 2/3сек и мушката ми " пада"2/3см под целта/мисля че пушката е балансирана.цевта съм увил с гумено тиксо с дебелина 5мм за да не "подскача", гледам да ги спазвам тези ваши препоръки:)
 

njatanasow

Редовен Потребител
Говориш ми за "паралакс", знам за това и се стремя да стрелям по един и същи начин..оптиката е във втора фокална ..след изстрела задържам 2/3сек и мушката ми " пада"2/3см под целта/мисля че пушката е балансирана.цевта съм увил с гумено тиксо с дебелина 5мм за да не "подскача", гледам да ги спазвам тези ваши препоръки:)
Колега,къде я прочете тази препоръка да си увиеш цевта с 5мм гумено тиксо?
 

Kd5332

Потребител
Пак не четеш, не написах да я наклониш, а да я свалиш цялата надолу.
Пак идваме до това, че се купуват оптики и то за пружинки, без да се знае/мисли дали ще върши работа конкретното изделие.
Дай хубави снимки как си я монтирал върху пушката.
Ето...
 

Attachments

  • IMG_20210528_110656.jpg
    IMG_20210528_110656.jpg
    252.5 KB · Прегледи: 58
  • IMG_20210528_110730.jpg
    IMG_20210528_110730.jpg
    269.6 KB · Прегледи: 58
  • IMG_20210528_110626.jpg
    IMG_20210528_110626.jpg
    331.9 KB · Прегледи: 56

Kd5332

Потребител
Колега,къде я прочете тази препоръка да си увиеш цевта с 5мм гумено тиксо?
То не е точно тиксо а лента дебела/хем да предпазва цевта от надирания външно,хем ако стреляш набързо от упора да не търсиш чувалчета с пясък и тн.тук съм го чел но не го намирам...има и клипове в нета че ако прикладваш на нещо твърдо директно цевта при пружинките "подскача" може и да не съм прав но не ми и пречи да е така!
 

njatanasow

Редовен Потребител
Това ми прилича на имитация на тунер.....само че то не се прави така.А едва ли твоята пушка има нужда от това!
Да стреляш с подпряна на нещо цев,,,,,пък хич не го разбирам
 

xpresident

Редовен Потребител
Направи си прострелката на 25м, така оптиката ще я докараш на център от кликовете, а на 50м стреляй по дотове.
 
Нагоре