Лъкове и арбалети

bleu81

Редовен Потребител
Миналото лято братовчеда донесе от Англия куфар с лък, стрели и още куп приспособления. Такъв един лък, със сложни рамена и макари, с мерник и мушка и спусък на каишка (за китката).
Пострялях малко и останах очарован. Обаче ... 5 изстрела и каталясвам. Зареждането и удържането на лъка до изстрела е сериозен фитнес... А съм свикнал на тренировка да пускам по 70-80 чашки...
Все едно, стрелбата с лък ми влезе под кожата и с интерес ще следя темата :)

Обикновено така става когато хора които не разбират от лъкове се надценят и си купят лък който не е за тях.

като се подберат подходящи рамене тетива и стрели с дължина/сила на опън съобразена с дължината на опън на стрелеца и физическите му възможности стрелбата не е фитнес а удоволствие. При къомпаунд лъковете параметрите могат да се понагласят с настройка на ексцентриците но и там лъка трябва да е с подходящи параметри и ако се надцениш лъка пак няма да е за теб.

на рикърва ако не си пуснал стрелата до 3-4 сек след опъна забрави за точност. С компаунда е доста по лесно заради лет-офа но и там лъка трябва да е подходящ.

при правилно подбран лък и правилна техника обикновено броя изстрели е ограничен от броя на стрелите/щитовете и ходенето до тях ако се стреля на по голяма дистанция.

съветвам всеки който си купува лък да се посъветва с човек който знае какво прави (не продавач а стрелец) понеже опитите за стрелба с неподходящ лък са разочарование и може да докарат много лоши травми.
 

texel

Новодошъл
Здравейте и от мен.Следя темата с интерес защото освен пушката имам и арбалет и два лъка.От скоро имам и компаунд лък мисля че е 65lb.Ще ми бъде интересно колегите които по отдавна имат такива да споделят с какви стрели стрелят.От по стария стрелите ги разбих и се сега съм се замислил за самоделни.Като материал съм се ориентирал към алуминиеви профили ф8 на които да закача тренировъчни върхове.Ще ми е любопитно да знам и други мнения за лесно достъпни материали за направата на стрели.Благодаря.
 

astra

Редовен Потребител
Обикновено така става когато хора които не разбират от лъкове се надценят и си купят лък който не е за тях.
А, на братовчеда си му беше добре настройката на лъка и стреляше без умора. Все пак, негов си е и за него си го беше настроил, а е и с 15 години по-млад. Аз вече влизам в категория ветеран и с по-младите не мога да се меря :( Поне опитах от тази радост :)
 

sts1969

Редовен Потребител
Като материал съм се ориентирал към алуминиеви профили ф8 на които да закача тренировъчни върхове.
Не се занимавай с глупости, няма да можеш да докараш спина на стрелата за твоя лък. По-добре си купи части за стрели и си сглоби по свой вкус. Китайските братя не спят, всичко се продава вече. :cheers:
 

bleu81

Редовен Потребител
Здравейте и от мен.Следя темата с интерес защото освен пушката имам и арбалет и два лъка.От скоро имам и компаунд лък мисля че е 65lb.Ще ми бъде интересно колегите които по отдавна имат такива да споделят с какви стрели стрелят.От по стария стрелите ги разбих и се сега съм се замислил за самоделни.Като материал съм се ориентирал към алуминиеви профили ф8 на които да закача тренировъчни върхове.Ще ми е любопитно да знам и други мнения за лесно достъпни материали за направата на стрели.Благодаря.

алуминиевите профили които се продават по бриколаж/практикер и тн са от мек локумин и не стават за стрели освен за някой детски лък 15 либри. купи си истински стрели карбон някъде отвън. Излизат на прилична цена когато купиш 1-2 дузини.
Но!
Преди да дадеш и един лев за стрели си купи хубав щит по който да стреляш без да ги повреждаш и ще ги ползваш дълго време. 65 либри лък засилва стрелите до сериозни скорости и ако стреляш по неподходящи мишени особено наблизо ще съсипеш стрелите каквито и да са.
Евтин щит за по слаб лък става и с баля слама но трябва да е добре стегната иначе пак ще повреждаш стрели докато ги вадиш. Ако ще я местиш може да я фолираш със стреч и да и направиш калъф от чувал юта но най добре инвестирай в щит.
 

Божо

Потребител
Колегите с Jag 2 и производните му - имате ли проблем с тетивата?
Аз имам Ман Кунг XB23, една от безбройните разновидности на 175 лб рикърв от тайванците. Точен, корав, безпроблемен вече 3 години, 2 тетиви и над 1000 изстрела. Та един приятел се зариби покрай мен и му препоръчах Джаг 2 Про, цената беше супер а и на други двама приятели го бях препоръчал и бяха доволни - но те са стреляли по 20-30 стрели до сега. Та въпросният Ягуар Втори е добре направен, спусъкът му е супер, мек и предвидим а не дърво като моя, но след 50тина изстрела оплетката по средата на тетивата даде фира. Не знам капрон ли е или друг конец, но се разнищи. :mad:

Според мен това е поради оставени груби ръбове на двата зъба, които държат тетивата в заредено положение. Няма как да е от триене по "цевта" защото я мазах, както на моя.

Имах подобен проблем на Хоризон Редбак пистолетният, две тетиви ми заминаха за по 150-200 изстрела точно по този начин, но той пък се счупи непоправимо защото е изцяло пластмасов, здраве да е :D

Мисля си за не добре доизпипана бройка, съмнява ме да е проблем на модела :rambo:
 

Jorom

Редовен Потребител
Реших да пробвам големия дзвер (EK Archery BLADE 340 fps) на мишената която ползвам за Кобра- та с 90 либри рамо. Стрелите на кобрата влизат 15 см без значение дълги ли са или къси. В кутията има плътно натъпкан картон с обща дебелина 20 см, и 5 см фибран накрая. Стрелата е ориг алуминиева в комплекта на арбалета. Ето го и резултата. IMG_20220115_224101_745.jpgIMG_20220115_224200_826.jpgIMG_20220115_224209_657.jpg
Замислям се за фабрична мишена, като например тази:IMG_20220111_234902_178.jpg
Има ли някой колега полиспастен арбалет подобен на Блейд като сила, и ползваш правена мишена за малко пари, или варианта е само фабрична като горепосочената и подобни?
 
Последна промяна:

Jorom

Редовен Потребител
Искаше ми се да имам възможност и вкъщи да пострелям с Блейд-а, но явно ще трябва да се въздържам от стрелбата вкъщи с него..ще си стрелям само с кобрата. Ще подменя някой от картоните с твърди, понеже около 1/4 са велпапе...нямах други картони на разположение. И аз съм чувал за бала от слама, но за лъкове...ще пробвам и с бала+ фибран..на поляната.

Има една подробност за която се сетих, стрелите на арбалета са по- къси от на лъковете...и ако балата върши работа при лък, при арбалета може и да не свърши.... Стрелите ми са 20 инчови, и ми се струва че ще влизат с перата във фибрана.
 
Последна промяна:

Gadnqra

Редовен Потребител
Възможно е. Затова е сламата. Иначе по-удобно ми беше с цяла пачка фибран, но изкарвах стрелите с голям зор.
 

pachoddp

Потребител
Аз ползвам чувал, натъпкан яко с парцали. Обикновено за пълнеж ползвам изрезки от някой шивашки цех. Като ги натъпча хубаво, издържат на 60 lb компаунд от упор. На 40 lb рекърв от 25м. стрелата влиза около 5-8 см. Като стрелите въобще не се нараняват и лесно се вадят.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Има фирми, които доставят чували парцали по сервизите. Вакуумирани полиетиленови горе-долу 60х40 см. Устояват на всякакви лъкове и арбалети, които са пробвани от механиците. Не им знам силата,но и с .35-цата не успях да го пробия от упор.
 

Jorom

Редовен Потребител
Ще потърся парцали от фирмите за дрехи втора употреба, че не ми се дават сто лева за фабрична мишена.
И аз пробвах мишената за стрели с въздухарките.,7,62 с 74 дж не пробива, но Бигмакс със Спотон Херкулес я пробива, като дупчи и 15 мм ПДЧ сложено зад мишената....вратата зад пдч-то обаче не успя да издупчи.
 

didarai

Редовен Потребител
Относно мишените .
15 лв. За 14 кг. пакет натъпкани парцали от строителната борса. Натикан в найлонов чувал и обвита с тиксо . Спира стрела от 5-6 метра , която иначе се забива до перата в земя .
 

Lighthammer

Редовен Потребител
Някой изпробвал ли е тоя дзвер и какво му е мнението? Гледам, че намален в момента и ме изкушава. :D Вероятно всички ще гледат да разпродадат тая старата версия, понеже вече има нова, която е двуцевка.

1.png
 

pachoddp

Потребител
Някой изпробвал ли е тоя дзвер и какво му е мнението? Гледам, че намален в момента и ме изкушава. :D Вероятно всички ще гледат да разпродадат тая старата версия, понеже вече има нова, която е двуцевка.

View attachment 104086
Само не разбрах къде е лъкът или арбалетът.... Ха хаааа....
 
Нагоре