Gamo Roadster IGT 10X GEN2

Vanses

Потребител
Здравейте!
Тези дни чакам да ми дойде въпросната пушка.
Ревютата които гледах са по-скоро от типа "първи впечатления", тъй като пушката е сравнително нов модел 2020 и отзивите бяха по-скоро положителни. Така или иначе е поръчана и тя ще е. Хареса ми идеята за 10-зарядния пълнител. Не искам и не очаквам кой знае какво от пушката, но при условие че имам една китайка от над 20 години и нито съм я поддържал (единствено съм сменял едно гьоново уплътнение), нито съм я съхранявал както трябва и се сещам за нея веднъж на няколко години, все пак се забавлявам от време на време с нея.
Сега естествено тази ще я пазя и поддържам и точно тук ми идва питането:
Трябва ли още докато е съвсем нова да мине някаква процедура? Четох, че Хатсаните ( а и не само) е редно да се разглобят и почистят от евентуални стружки и консервираща смазка. При Гамотата как са нещата? Стружки едва ли, но тази консервираща смазка? Има ли я, къде се намира и как се чисти (ако е нужно де)
Второ: каква профилактика се прави за в бъдеще? Колко често? Кои части се почистват, смазват и с какво?
И трето: някой има ли впечатления от конкретния модел от първо лице?
Благодаря и поздрави!
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Добре дошъл. На кратко като основни правила сме си изградили навиците да си ги разглобим пушките като нови дори и втора употреба, и да се огледат за стружки и излишна смазка. Явно си почел щом питаш и според мое лично мнение е добре да се направи процедурата разглобяване, освен ако след първите изстрели няма дизел и пушек - писано е достатъчно за това из форума. при повечето колеги от форума с дългогодишен стаж са малко вече тези, които са решили да си вземат Гамо за да видят как е освен ако не им е минало през ръцете за профилактика на някой нов колега или за да се оправя. Повечето вече сме на друго ниво и ползваме по сериозни марки пушки, но въпреки това правим тези процедури за почистване на смазката и оглед на частите.
Сериозни мнения взимай само от хора разглобявали пушката и имали голям опит с нея и показали резултати, а не само празни думи които срещаме все по-често из форума, а да не говорим из Фейсбук какви глупости четем!
Тъй като е пред свършен факт покупката ти желая, да е с добро качество пушката и много точни изстрели, Успех :cheers:
 
Последна промяна:

Vanses

Потребител
Благодаря за отговора! По принцип съм си сръчко, но не бих се наел да я рзглобя първия път сам. Знам, че са нужни точните инструменти и приспособления. Някой в Старозагорска област или Пловдив, който може да ми помогне за тази процедура?
Искам също да попитам що е то "дизелиране" и с какво вреди? Знам че е някаква нежелана реакция в следствие високо налягане + смазка (като при възпламеняването на дизеловото гориво при двигателите) и признака за това е дим, но по какъв начин влияе това отрицателно на една пушка? Срещам доста често този термин из форума (да, доста прочетох), но ще помоля за още малко пояснения. Също остават въпросите ми за бъдещата профилактика: колко често, какво и с какво?
Благодаря!
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
От Казанлък съм и не е проблем някоя събота или неделя да се видим, но не и идните, че ще ходя из родата. Може да се видим постреляме ако е хубаво времето и да ти разясня някой основни неща за в бъдеще ;) Ако нещо позабравя пиши ми и на лично за да се дооточним къде и кога може да се видим :cheers:
 

Vanses

Потребител
Днес взех пушкалото. Харесва ми, с изключение, че ми идва твърде пластмасово. 10 зарядния пълнител работи изрядно, няма засечки. Чупиш и стреляш :) При първите изстрели пушек не се наблюдаваше. За моите критерии и способности пушката е достатъчно точна. Примерно от около 25-30 м, прав от стойка уцелих няколко пъти кенче от ред бул, забучено на клонче от храст и поклащащо се от вятъра. Стрелях с JSB Diabolo EXACT Jumbo Heavy 1,175 g. Може да ви звучи смешно и аматьорски, но пушката е абсолютно задоволителна за целта за която е купена, а именно забавление. Забавление от това да целиш предмети от далечно разстояние. Бих я препоръчал на хора като мен, които искат да стрелят за кеф, без да задълбават професионално. Понеже може би и други като мен като са започнали да четат форума са се стресирали леко от повечето професионални мнения на високо ниво и че едва ли не всяка пружинна пушка и на цена под 1000 лв. не става за нищо. Това което извлякох аз като ценна за мен информация е, да избягвам прекалено силните пружинни пушки, понеже губим точност (и кеф) за сметка на сила и се разбиват.
Ще видим с течение на времето как се държи Гамото, все пак е рано да говоря за качество. Ако даде някакви проблеми - ще пиша. :) Благодаря за информацията на всички писали из различните теми.
 

didarai

Редовен Потребител
Да цешиш кенчета е кеф . Даже ако всеки път ги уцелваш . ;)
Само дето рано или късно се промъква съмнението ...абе аджеба ,аз ли съм толкова добър или заданието е прекалено лесно ... и се започва . :cool::D
 

t.marev

Редовен Потребител
Днес взех пушкалото. Харесва ми, с изключение, че ми идва твърде пластмасово..........
.........Ще видим с течение на времето как се държи Гамото, все пак е рано да говоря за качество. Ако даде някакви проблеми - ще пиша. :) Благодаря за информацията на всички писали из различните теми.
Честито, със здраве да си я ползваш! Пушката не е лоша, това че активно пишещите тук не биха я предпочели, е защото тя не е подходяща за тяхния тип стрелба. Тя е направена за друг вид стрелба, за друг тип забавления. Колкото изкара - толкоз, важното е да ти носи кеф.
Искам също да попитам що е то "дизелиране" и с какво вреди? Знам че е някаква нежелана реакция в следствие високо налягане + смазка (като при възпламеняването на дизеловото гориво при двигателите) и признака за това е дим, но по какъв начин влияе това отрицателно на една пушка? Срещам доста често този термин из форума (да, доста прочетох), но ще помоля за още малко пояснения. Също остават въпросите ми за бъдещата профилактика: колко често, какво и с какво?
Благодаря!
Така нареченото дизелиране, представлява самозапалване на всички смазки, намиращи се вътре в цилиндъра на компресора. То е предизвикано от високото налягане, което повишава температурата на въздуха над 300 градуса. Това изгаряне на газовете е нежелано, защото поврежда маншета на буталото. Ето защо, всякакви смазки вътре в цилиндъра, не бива да се допускат. На всички останали места обаче, движещите се части трябва периодично да се смазват. На първо място, това са шарнира на цевта /оста около която се чупи пушката/ и заключващия зъб. Там са най-големите натоварвания, особено при мощните пушки. Аз лично бих ги смазал още сега, за всеки случай. Всякакво масло, /без силиконово/ би свършило работа. Следват връзките /осичките/ на лоста който свързва цевта с буталото и накрая спусковия механизъм. На осичките една капка е достатъчна, а в спусковия механизъм, ще трябва да използваш спрей, за да не разглобяваш - пъхаш тръбичката до спусъка и натискаш един път, това е напълно достатъчно. На някои пушки, в задната част на цилиндъра, там където е стопера за оптиката също има отвор, през който се пуска една-две капки масло, върху задния край на буталото. Шарнира и заключващия зъб през 100-150 изстрела, осичките през 250-300 а спусъка над 500.
Това е засега, приятни забавления! Дано има повече хубаво време за разходки и стрелби.
 

Vanses

Потребител
Мисля да взимам оптика, но първо: какъв моноблок? Гледам че има ниско-, средно - и високопрофилни. Освен това има такива с изнасяне назад. На какво разстояние е редно да бъде оптиката от окото? Оптиката ще е тази аматьорската:
https://arms.bg/product/4581/optika-leapers-4x32-100yds.html

Освен това самата пушка разполага с как да го кажа "релса върху релсата", която допълнително навдига:
D_NQ_NP_655203-MLM40221512586_122019-O.webp
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
Мисля да взимам оптика, но първо: какъв моноблок? Гледам че има ниско-, средно - и високопрофилни. Освен това има такива с изнасяне назад. На какво разстояние е редно да бъде оптиката от окото? Оптиката ще е тази аматьорската:
https://arms.bg/product/4581/optika-leapers-4x32-100yds.html

Освен това самата пушка разполага с как да го кажа "релса върху релсата", която допълнително навдига:
Тук е обяснено доста добре как се монтира и настройва оптика:
https://forum.airguns.bg/index.php?threads/Настройка-на-оптиката.6574/
 

Vanses

Потребител
Имам опасения, че дори и максимално назад монтирана, оптиката ще ми дойде твърде далече. Има ли такъв вариант? За това се чудя дали да не взема моноблок с изнасяне назад:
product_151.jpg

А относно височината какво ще ме посъветвате?
 

xpresident

Редовен Потребител
Относно височината - чети повече и питай по-малко. В т.3 на статията която ти пратих по-горе е описано подробно.
 

Vanses

Потребител
Ок! Благодаря за линка!

Относно височината - чети повече и питай по-малко.
Просто докато съм си писал въпроса за височината, в същото време си ми пратил линка и затова изглежда, че едва ли не си ми пратил къде да чета, а аз продължавам да питам. Виж че двата поста са с 2 минути разлика.
 
Последна промяна:
Нагоре