SUMATRA by Eun Jin

Kostas

Потребител
Благодаря, но не съм сигурен какво искаш да кажеш. По принцип Суматрата, която се продава в САЩ, има 1/2" x 20 UNF винтова резба. Не съм сигурен дали това все още е същото за" Seneca Sumatra ", както беше за версията на Sam Yang....

Предполагам, че е същото, но има малка вероятност да не е така.
 

lynx

Редовен Потребител
Kostas,
Повечето от най-разпространените пушки отпред на цевта имат навъртяна резба 1/2"x20 UNF за монтиране на модератор.
На 99% съм сигурен, че стандартните модератори на повечето пушки не пасват за Суматра, резбата не е същата.
Повечето колеги със Суматрите си правят модератори по поръчка.
Първо, заради необходимия по-голям обем на модератора и второ, заради различната резба, която най-вероятно е както ти я е написал Glavanov55.
А именно М10х1мм., тя е сходна на външен вид с 1/2"x20UNF, но не е съвсем същата. Дано си ме разбрал.
 

Kostas

Потребител
Съжалявам - не се концентрирах, когато пишех: Да, адаптерът е да преобразува Суматра в 1/2 "х 20, за да пасне на модератора на DonnyFl ...... OOPS!
 

glavanov55

Редовен Потребител
Благодаря, но не съм сигурен какво искаш да кажеш. По принцип Суматрата, която се продава в САЩ, има 1/2" x 20 UNF винтова резба. Не съм сигурен дали това все още е същото за" Seneca Sumatra ", както беше за версията на Sam Yang....

Предполагам, че е същото, но има малка вероятност да не е така.
Поне на тази която е пред мен резбата на цевта е 10 х 1 и именно за това цевта там е слаба и при чукване на модера се кърши.
На хасана е 12,7 х 20 навивки в цол.
 

andi

Редовен Потребител
досега на всички Суматри които са минавали през мен резбата е 10х1
Преходник не е добур вариант , особенно ако е фабричен .
 

Kostas

Потребител
Мисля да си купя модератор и адаптер от DonnyFl, но винаги ми е интересно да чуя други идеи ...
 

glavanov55

Редовен Потребител
От кутията суматра кал 25 500 куб. Лъскава .механиката работи като часовник.
Дулна фаска няма -Края на цевта застърган като цилиндър 2 мм навътре.
Първа промяна - о пръстени на барабаните че не се трае да падат съчмите-сторено за30 мин.
Следват стрелби на много силен страничен вятър и с много преразход на въздух. От 200 до 100 бара 18 истрела които
за мое учудване не напуснаха очеранията на мишената дистанция 55 метра баракуда h/n 2,1.
Като се сдобия с време ще започна лечение -нов клапан,нов по лек ударник вeнтилация пружинация и други.
 

Attachments

  • IMG_20200707_204145.jpg
    IMG_20200707_204145.jpg
    375.2 KB · Прегледи: 114
  • IMG_20200707_133024.jpg
    IMG_20200707_133024.jpg
    262.3 KB · Прегледи: 114
Последна промяна:

nikolai89

Редовен Потребител
нов по лек ударник вeнтилация пружинация и други.

Ударника на суматрата трябва да е по-тежък , а не по-лек и пружината по - къса от оригиналната. Най - добри резултати дава с ударник по-тежък от оригиналния с 20 грама
 

glavanov55

Редовен Потребител
Ударника на суматрата трябва да е по-тежък , а не по-лек и пружината по - къса от оригиналната. Най - добри резултати дава с ударник по-тежък от оригиналния с 20 грама
Приемам съвета щото най вероятно е пробвано но при мен е хубаво че мога да направя различни чаркалации и да пробвам
Ще почна от нов клапан,скъсена пружина пък после едно по едно докато я улуча пък който знае да подсказва.
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Приемам съвета щото най вероятно е пробвано но при мен е хубаво че мога да направя различни чаркалации и да пробвам
Ще почна от нов клапан,скъсена пружина пък после едно по едно докато я улуча пък който знае да подсказва.

Свали малко сечението на оригиналния клапан и сложи злобна пружина на клапана. Резни от пружината на удърника и си я настрой при максималко навита гайка за регулиране на скоростта.
Тази гайка е леко недомислена и никаква файда от нея. Настрой си пушката да има 30-40 хубави изстрели и пуцай :).
 

glavanov55

Редовен Потребител
Свали малко сечението на оригиналния клапан и сложи злобна пружина на клапана. Резни от пружината на удърника и си я настрой при максималко навита гайка за регулиране на скоростта.
Тази гайка е леко недомислена и никаква файда от нея. Настрой си пушката да има 30-40 хубави изстрели и пуцай :).
За гайката и аз съм на същото мнение но мисля да я използвам за дорегулиране и след постигане на резултат да
измеря свободния на гайката ход ,да изработя подложна шайба със същата дебелина и да затегна гайката на твърдо.

Целта е тази пушка да стреля с плтнотели 3,65 гр. При хроногафирането при 200 бара пушката направи скорост
на проектила 160 м/с а при 160 бара 285 м/с така че ще си играя с пружините след като оправя клапана
и разширя отворите .Баракудите 2,1 ги засилваше с 320 при 200 бара в понижаваща прогресия
 
Последна промяна от модератор:

Gadnqra

Редовен Потребител
Пружината на бойния клапан на Суматрата е много корава и клапанът е много бърз и пъргав. Няма нужда да се пипа. Реглажната гайка е абсолютно ненужна, недомислена и няма никакъв смисъл да се заиграваш с нея. Задължително затегната докрай. Клапанът фабрично е 12 мм. Аз го правя на 11 мм или 10,8 мм. Щокът - от опашка на свредел 4 мм. Гърловината на клапанното тяло е 8 мм, а трябва да се направи 9 мм. Трансферпортът и отворът на клапанното тяло ги направи на 6 мм. 285 м/с с проектил 3,65 гр., се постигат, само, след като се направят всички интервенции по пушката, включително и по-корава пружина на ударника. И то от 220 бара. Абсолютно невъзможно е, нетунингована пушка да стреля с тази скорост, особено от 160 бара. Хронографът ти нещо се е бъгнал. Ударникът не го бутай.
 

glavanov55

Редовен Потребител
Пружината на бойния клапан на Суматрата е много корава и клапанът е много бърз и пъргав. Няма нужда да се пипа. Реглажната гайка е абсолютно ненужна, недомислена и няма никакъв смисъл да се заиграваш с нея. Задължително затегната докрай. Клапанът фабрично е 12 мм. Аз го правя на 11 мм или 10,8 мм. Щокът - от опашка на свредел 4 мм. Гърловината на клапанното тяло е 8 мм, а трябва да се направи 9 мм. Трансферпортът и отворът на клапанното тяло ги направи на 6 мм. 285 м/с с проектил 3,65 гр., се постигат, само, след като се направят всички интервенции по пушката, включително и по-корава пружина на ударника. И то от 220 бара. Абсолютно невъзможно е, нетунингована пушка да стреля с тази скорост, особено от 160 бара. Хронографът ти нещо се е бъгнал. Ударникът не го бутай.
Благодаря Ники,с нетърпение чаках това писъмце!!!! На колко десети е по малък отвора на полиамида от диаметъра на щока/свредло/
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Не е проблем отвора да го направиш 3,8 мм - така щокът влиза много плътно. Направи на щока лека фаска, за да влезе по-лесно в отвора и да не подгъне ръба. Вентилирай и капачката на клапанното тяло, с 2 срещуположни отвора 6 мм. Отворите ги направи, там където свършва резбата на капачката. Дотиквачът също е добре малко да се изтъни отпред. Освен това, когато е във фабричен вид, дебелата част на дотиквача, закрива половината от отвора за въздух и задължително конусът се премества назад с 2 мм. По-назад в темата има много снимки и инструкции.

Съдейки по последните пушки, които идваха при мен, забелязах нова тенденция - първо собствениците се опитват да извършват интервенции по пушките, без да са подготвени със знания и инструменти. Второто, което следва след първото, е да донесат осрана пушка, с желанието да стане, като нова. При мен попадна Суматра, която беше многократно отваряна по много груб начин - пръстените, които фиксират осмицата отпред, бяха много грозно разбити от предмет, с който е чукано по тях. Половината от болтовете бяха със загладени и замазани глави, а малките болтчета, захващащи фиксатора на барабана, бяха буквално гладки. Фиксаторът беше преправян, така, че запираше и блокираше. Отворът на цевта беше като за 6,35 мм и предполагам, че проектилите е възможно да пропадат и да се остъргват в него, което ще се отрази на точността. Трансферпортът беше старателно сдъвкан, предполагам с клещи. За сметка на това клапанът, клапанното тяло и капачката не бяха пипани. Зарядният клапан беше блокирал и раздут, а щифтът, който го спира беше вкаран до половината?!?! Тук се намеси и Павката - Dominus, като изработи съвсем различен и безотказен заряден клапан. По принцип всички зарядни клапани, на всички модели на Sam Yang са еднакви и винаги дефектират след определено време. Така, че подмяната им, с нещо по-качествено, е задължителна. Засега толкова от мен.
 

Attachments

  • 20200622_025022.jpg
    20200622_025022.jpg
    677.1 KB · Прегледи: 99
  • 20200622_024956.jpg
    20200622_024956.jpg
    568.7 KB · Прегледи: 100
  • 20200621_211841.jpg
    20200621_211841.jpg
    377.8 KB · Прегледи: 99
  • 20200621_211900.jpg
    20200621_211900.jpg
    521.7 KB · Прегледи: 99
  • 20200622_024500.jpg
    20200622_024500.jpg
    468.4 KB · Прегледи: 101
  • 20200622_025148.jpg
    20200622_025148.jpg
    380.5 KB · Прегледи: 99
Последна промяна от модератор:

glavanov55

Редовен Потребител
Отели ми се вола ама за 2 дена я събрах. Голям х братлета всички размери които посочи Ники
по горе са постигнати но са на границата а малко сбъркаш а хвърляш-с една дума концентрация на мах
Направих и нов детайл за съчмата на ключалката на лоста за заряд щото съчмата беше на 1 мм от ключалката
и не държеше добре.

Хронито каза:
плътнотелни 3,65 220 бара суматра кал25 500 кубика
1 294,3
2 294,5
3 292, 2
4 292
5 289.8
6 287
7 289
8 287
9 284
10 279
11 276
12 273
Това е само от разширяване отворите и нов клапан.Ако си поиграя с пружината на ударника ще и докарам
малко по малкаскорост и ще поправя плато но за сега я оставям да си почине щот тябва да бачкам.
Благодаря на Ники за съветите!!!!!

Съдейки по последните пушки, които идваха при мен, забелязах нова тенденция - първо собствениците се опитват да извършват интервенции по пушките, без да са подготвени със знания и инструменти. Второто, което следва след първото, е да донесат осрана пушка, с желанието да стане, като нова. При мен попадна Суматра, която беше многократно отваряна по много груб начин - пръстените, които фиксират осмицата отпред, бяха много грозно разбити от предмет, с който е чукано по тях. Половината от болтовете бяха със загладени и замазани глави, а малките болтчета, захващащи фиксатора на барабана, бяха буквално гладки. Фиксаторът беше преправян, така, че запираше и блокираше. Отворът на цевта беше като за 6,35 мм и предполагам, че проектилите е възможно да пропадат и да се остъргват в него, което ще се отрази на точността. Трансферпортът беше старателно сдъвкан, предполагам с клещи. За сметка на това клапанът, клапанното тяло и капачката не бяха пипани. Зарядният клапан беше блокирал и раздут, а щифтът, който го спира беше вкаран до половината?!?! Тук се намеси и Павката - Dominus, като изработи съвсем различен и безотказен заряден клапан. По принцип всички зарядни клапани, на всички модели на Sam Yang са еднакви и винаги дефектират след определено време. Така, че подмяната им, с нещо по-качествено, е задължителна. Засега толкова от мен.
За 2 дена щях да я окъкам поне 3 пъти -добре че чуйката ми работи иначе лошо особенно като правиш каквато и да е
машина за пръв път и не знаеш тънките и места вероятноста да сбъркаш е голяма.Вече правя втора пушка но ако си
купя трета ще я дам да ми я направят щото откриването на топлата вода не е лесна работа.
 
Последна промяна от модератор:

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
За 2 дена щях да я окъкам поне 3 пъти -добре че чуйката ми работи иначе лошо особенно като правиш каквато и да е
машина за пръв път и не знаеш тънките и места вероятноста да сбъркаш е голяма.Вече правя втора пушка но ако си
купя трета ще я дам да ми я направят щото откриването на топлата вода не е лесна работа.

Ами тя отдавна е открита. Реално всеки технически грамотен със досег до струг може да си направи всичко по пушката.
Няма кой знае какво да и се прави, само настройките после са досадни и са обвързани с доста въздух, но и това може да се коригира като се направи заряден клапан само за малкия цилиндър.
 

glavanov55

Редовен Потребител
Ами тя отдавна е открита. Реално всеки технически грамотен със досег до струг може да си направи всичко по пушката.
Няма кой знае какво да и се прави, само настройките после са досадни и са обвързани с доста въздух, но и това може да се коригира като се направи заряден клапан само за малкия цилиндър.
Стругове дал господ,фрези и щосове също но като работиш на хората по цял ден ти втръсва и своите работи идват в повечко.Па и годинките натежават.

В събота монтирах оптика нна суматрата и с няколко истрела я прострелях.
лед това стрелях по мишана на 50 м с проектил 3,65 гр.Мишаната бе поставена в/у дървен щит.
След проведени 4 истрела на мишаната личаха 2 попадения в група 2,5 см което силно ме учуди-
къде са дрогите 2. След оглед на обратната страна на щита обаче видях 4 изхода!!!
Куршумите на Янко са супер,пушката е перфектна затова което ми трябва.Само спусъка е доста
твърд/ще му побая/ но след калашника ниъкъв твърд спусък не ме плаши.
Нямах телефон да снимам затова пиша.
Поздрави на всички суматраджии!!!!

Снощи като свалях пушката от джипа натъртих оптиката в вратата и днес преиграх занятието.
Двата по нски истрела са заради много твърдия спусък.Растояние 52 м брой истрели 6 с перфектните куршуми на Янко
и методическите указания на Гадняра по тунинга изпълнени от мен.

Ето ти идея как да промениш клапанното тяло. Намали сечението на клапана и си играй с пружините.
Успех.
Не са ли малко 2 винта.Като сглобявах моята суматра -тя е с 4 винта сложих отначало 2 винта.
затегнах капачката на клапанното тяло да раздуе о пръстена ,събрах всичко и надух пушката
при което клапанното тяло мръдна назад и не можах да завия другите 2 винта че преиграх занятието.
Та щом мърда клапанното тяло не са ли малко 2 винта да ги скъса и да хукне из трънака?
Поздрави бате Данчо!!!
 

Attachments

  • MISHANA.jpg
    MISHANA.jpg
    224.2 KB · Прегледи: 74
Последна промяна от модератор:
Нагоре