Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и т.

nelsky

Редовен Потребител
Аз наскоро установих, че от всички ножове, които съм събрал у нас, този мъник минава през сух суджук все едно е масло. Опинел #8
IMG_20200527_142449.jpg
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Мдааа, същата карбонка ползвам вече 13-та година, без да е точена, още със заводската заточка си реже мезетата на тънко без грешка. И не са се появили петна или ръжда още.
Пробвана и от други колеги по сбирки и нац. срещи.
 

bleu81

Редовен Потребител
Мдааа, същата карбонка ползвам вече 13-та година, без да е точена, още със заводската заточка си реже мезетата на тънко без грешка. И не са се появили петна или ръжда още.
Пробвана и от други колеги по сбирки и нац. срещи.

стига бе! Мислех, че само аз съм се минал с тоя ръждилник.

П.П. Шегувам се! Ножката е супер. Първо мислех, че е грозен и непрактичен но с времето го обикнах :)
 

jako_1

Редовен Потребител
Мезета реже без проблем наряза и 50сетина пилешки крилца и си бръсне. Скоро май няма да се затапи
 

zograffa

Редовен Потребител
Опинелите са доста тънко сведени и макар и затъпен продължава да върши работа заради геометрията на острието.Карбоновите режат повече.
 

jako_1

Редовен Потребител
От личен опит, понеже имам.няколко прахови стомани и също така и руски инструментални стомани. Важно е да се определиш въпросният нож под какъв градус да си го заточиш и за какво ще го ползваш, така ,че да ти върши работа и да не се захабява лесно също така е важно как е източен дебелина и.т.н
 

rivan

Редовен Потребител
Опинелите са доста тънко сведени и макар и затъпен продължава да върши работа заради геометрията на острието.Карбоновите режат повече.
Да, Опинелчетата са добри ножчета! Само гледайте да не ги мокрите много, че затягат дръжките при сгъване. След миене ги подсушавайте, а най-добре замо забърсвайте на сухо.
И понеже по-горе стана въпрос и за Мора-та, сравнете двата ножа и ще видите разликата между работния нож(Мора) и мезаря(Опинел), аз лично харесвам повече втория вид заточване.
 

venciru

Редовен Потребител
Васко, аз за всички остриета в къщи ползвам
https://nojovete.bg/blog/
но не знам за ножичка за пури дали ще се хване. Има и телефон и можеш да попиташ. Иначе е трето поколение точилар.....
 

desso

Новодошъл
Здравейте група! Моля помагайте с идеи за грижа за карбоново острие. Извинявам се, ако някъде е писано по въпроса, просто нищо не открих. Реших като за начало да изпробвам нещо евтино, но като цяло май някъде греша. Острието престоя 24 часа в оцет, 24 часа в Кока Кола и пак ръждясва. Параграф 22, като го наостриш ръждясва, като го окислиш се затъпява
 

Frankeiy

Потребител
Сушене,чистене,не пипане с пръсти.
Не разбирам,ама нашите дерачи след много сушене и бърсане ”близнат” острието в парче сланина преди да ги приберат.До края на мероприятието е задължително и да са омотани във вестник.Защо-незнам.След това какво е съхранението пак незнам.Въпреки,че не намирам логика в сланината,нали и нашите пръсти са потни и мазни.
Поздрави.
 

joro_ihr

Редовен Потребител
След патинирате го измий с топла вода и сода бикарбонат. После пробвай само със строп. Би трябвало да те задоволи резултата.
П.с. 24 часа в оцет и 24 часа в кола ми се виждат много.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Имам карбонка на Опинел на 13 години. Ползва се само за рязане на мезета и салати по събирания, излети, за риба и т.н.
Никога не е третиран допълнително с нищо, но и никога не е мит с веро или обезмаслител.
Ако съм рязал сланина, само го забърсвам със салфетка, но не до сухо. Ако съм рязъл зеленчуци, изплаквам леко с вода и подсушавам, преди да продължа с месните продукти..
За това време има само едва забележими 2-3 точици и то по ръба на гърба на острието.
И не е точен до сега, достатъчно остър си е все още.
 

desso

Новодошъл
Благодаря за съветите. Втори опит. Ще докладвам
 

Attachments

  • 16002557294533058884314350403437.jpg
    16002557294533058884314350403437.jpg
    445.7 KB · Прегледи: 52
Нагоре