Регистрация на въздушна пушка над 24 J в КОС -

Hunterblabla

Новодошъл
Здравейте!
Днес си купих байкал 512 4.5мм 7.5ж от човек ,даде ми бележката която са му дали при покупката.Та четох нагоре коментари,но все пак да питам въпреки че е под 24ж трябва ли да уведомявам някого?
 

Hunterblabla

Новодошъл
Благодаря!
Има ли някакви ограничения къде и кога мога да я ползвам(стрелям) ? Естествено разумни места извън населени примерно ,а не в някой парк пълен с хора.

П.с. някой знае ли от къде мога да си купя мерник ,защото моята е с оптика гамо 4х20 и липсващ мерник,резбата е там.

Извинявам се ,че пиша в темата на колегата!
 

Venelin

Новодошъл
Здравейте. Имам една доста Стара въздушна пушка останала ми от дядо ми. За съжаление обаче няма никакви документи. Мога ли да я регистрирам без договор за продажба и как мога да разбера колко джаула за да знам дали изобщо да го правя. Благодаря предварително.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Еми най-малкото разчети по нея модела и калибъра. Ако е .177 и доооста стара, няма да е над 24 Дж със сигурност. Ако е .22, също вероятността да е над 24 Дж намалява с увеличението на възрастта и(имам предви да е от миналия век). Не само заради вероятността да е много амортизирана(износен/спечен маншет и пружина), но и магнум пружинки в миналото не се ползваха повсеместно.
При съмнение помоли някой колега с хронограф да я премерите.
 

Hidden

Редовен Потребител
Здравейте. Имам една доста Стара въздушна пушка останала ми от дядо ми. За съжаление обаче няма никакви документи. Мога ли да я регистрирам без договор за продажба и как мога да разбера колко джаула за да знам дали изобщо да го правя. Благодаря предварително.
Снимай я и качи някоя снимка - ще я разпознаем и ще ти кажем дали има нужда от регистрация.
 

sts1969

Редовен Потребител
Зависи от КОС-аджиите, би трябвало да нямаш проблем с дубликата, или поне ксерокопие от техният екземпляр. Запиши си данните и серииният номер на пушката, и с тях иди до КОС.
 

Georgi K.

Новодошъл
Здравейте как става уведомлението в кос или по точно по лична карта се водя в Бургас но жовея в София имам временна адресна регистрация издадена от общината на район младост та къде трябва да отида за да уведомя кос че имам пушка при положение че ще я съхранявам в София спрямо член 54 трябва да пусна уведомление в софия но няколко познати ми казаха че трябва да е в Бургас та кое е вярно...
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Отиди там, където искаш да я регистрираш и питай КОС-аджиите как да постъпиш. Те каквото измислят - това ще е.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Ето какво казва Закона:
Чл. 54. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Български граждани, граждани на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, физически и юридически лица, регистрирани като търговци по реда на Търговския закон, лица, създадени със закон или с акт на Министерския съвет, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, са длъжни в 14-дневен срок след придобиване на газово и сигнално оръжие и/или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула да уведомят писмено началника на РУ на МВР по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Когато лицата по ал. 1 са придобили оръжие по ал. 1 в друга държава членка, те са длъжни в 4-месечен срок след придобиването да уведомят началника на РУ на МВР по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице.

(3) Когато физическо лице внася и/или изнася притежавано от него неогнестрелно оръжие и боеприпаси за него, е длъжно да го декларира на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП).

(4) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Началникът на съответното РУ на МВР по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице, или оправомощено от него длъжностно лице издава удостоверителен документ за извършеното уведомление по ал. 1 и 2.


Косаджията ще те изгони ако идеш по настоящ, след като в Закона е казано - постоянен.
 

Georgi K.

Новодошъл
Явно това което аз съм прочел е от 2010 година а след това са направили промени...
Благодаря за бързите отговори
 

batnan

Редовен Потребител
(2) (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Когато лицата по ал. 1 са придобили оръжие по ал. 1 в друга държава членка, те са длъжни в 4-месечен срок след придобиването да уведомят началника на РУ на МВР по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице.
Друга държава членка какво значи , на Европейския съюз ли? Това ако е така оставя доста повече време да се уведоми. А ако не е, кои са страните членки че ако Турция влиза в тях е перфектно.

П.п . И ако си взема пушка от Испания през интернет как се води , придобил съм я там и имам 4 месеца да я уведомя или като дойде тука имам 15 дена?
 

njatanasow

Редовен Потребител
Здравейте как става уведомлението в кос или по точно по лична карта се водя в Бургас но жовея в София имам временна адресна регистрация издадена от общината на район младост та къде трябва да отида за да уведомя кос че имам пушка при положение че ще я съхранявам в София спрямо член 54 трябва да пусна уведомление в софия но няколко познати ми казаха че трябва да е в Бургас та кое е вярно...

Колега,заради оръжията ми се наложи да се пререгистрирам временния адрес в постоянен. Не дават на временен адрес.
 

rivan

Редовен Потребител
Колега,заради оръжията ми се наложи да се пререгистрирам временния адрес в постоянен. Не дават на временен адрес.
А защо не ги уведоми на постоянния? Моите са уведомени в София, а пребивават на вилата!
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Друга държава членка какво значи , на Европейския съюз ли? Това ако е така оставя доста повече време да се уведоми. А ако не е, кои са страните членки че ако Турция влиза в тях е перфектно.

П.п . И ако си взема пушка от Испания през интернет как се води , придобил съм я там и имам 4 месеца да я уведомя или като дойде тука имам 15 дена?

Когато пушката е внесена отвън, наистина имаш 4 месеца да я уведомиш. Наистина не знам защо е така. Нашият КОС-аджия ми даде 3 м. :confused:?!?!?! Като искаше и превод на фактурата, за което си е прав.
 

vedra

Редовен Потребител
Все си мисля, че проблемът с разликата във уведомителния и разрешителния режими се корени във философията на това за какво се съхраняват тези данни. Ако приемем че огнестрелните оръжия се регистрират с цел при сакътлък и неизвестен стрелец по следите върху куршума евентуално да се достигне до пушкалото и собственикът му, то какъв е смисъла да трупаш данни и за ВО в случай че върху чашката не се проследяват следи от дулните нарези или ако има някакви то с тях можеш да достигнеш само до "дедовия" на производителя, че и на собственика. Аз не съм спец но си словоплетствам теоретично и дори не знам дали в КОС или някъде другаде има данни от дулните нарвези на всяко произведено или регистрирано ОО. Дали има нещо вярно в написаното от мен?
 
Нагоре