ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

lynx

Редовен Потребител
Според мен, единственото предимство от помедняване, позлатяване и другите подобни е само и единствено това, че предпазва чашките от окиси.
Всички сме виждали зле съхранявани и стари чашки, като престояли в локва са, пухкави и черни от окиси.
И тъй като на никой не му се занимава да ги пере и чисти от окиса, съответно заминават в боклука и се купуват нови.
 

t.marev

Редовен Потребител
Според мен, единственото предимство от помедняване, позлатяване и другите подобни е само и единствено това, че предпазва чашките от окиси.....
Това звучи много логично! Не зная дали и покритието не намалява малко съпротивлението в цевта...но това без хронограф няма как да се разбере. Някой ако е сравнявал, нека да каже.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
От какво предпазва??? Аз помеднени, посребрени, позлатени, с полимерно покритие дори, които съм пробвал са от леки сплави, и са доста твърди. Случвало се е ако стрелям на мишена залепена на шперплат със 7-8 дж с посребрени или позлатени, да отскачат и да стават за втора, че и трета употреба. Без да си личи изобщо да са променили формата си или да имат нарези.
Последните помеднени в .22 които пробвах също не са вътре от оловна сплав според мен(не съм ги изследва химически все пак). Срещу евентуално окисляване след дъъъълго залежаване, се ползваше преди известно омасляване(при JSB). Сега и те не го ползват и поне кутийки които имам по куфарите от 2014, 2015, 2016, 2017 не съм видял да имат окисляване. Виж прани и после несмазвани съм виждал окислени след две години. Бях забравил една кутия .35 такива да ги поомажа с лубрикант.
H&N окислени не съм виждал досега, защото ползват сигурно други сплави с ниско оловно съдържание.
Разни там юрнек, тюфек, брамзък, и тем подобни са си окислени, ама такива ще тръгне ли някой производител да помеднява? То и смазването им даже ще ги оскъпи.
 

братушка

Редовен Потребител
Всички сте виждали увеличени снимки на реални оловни чашки и куршуми:
71qwGCMl30L._AC_SX425_.jpg

Пълни са с дребни драскотини, намачквания.... Допускам, че някакво покритие би могло да "позаглади" тези повърхностни дефектчета и да подобри балистиката.
Явно не случайно повечето огнестрелни куршуми имат по-твърда обвивка (калъп) запълнена вътре с меко, но с висока уделна маса олово.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Явно не случайно повечето огнестрелни куршуми имат по-твърда обвивка (калъп) запълнена вътре с меко, но с висока уделна маса олово.

Бъркаш се! Чисто оловен проектил не може да издържи на наляганията и особено при развъртането на проектила по нарезите на цевта. Твърде вероятно е и да се пръсне от свръх обороти.
 

kosmev

Редовен Потребител
Явно не случайно повечето огнестрелни куршуми имат по-твърда обвивка (калъп) запълнена вътре с меко, но с висока уделна маса олово.
Да бе, що ли?
В Хагската конвенция от 1899 г., Декларация III, е забранено да се използват в международните военни действия куршуми, които лесно се разширяват или сплескват в организма.
 

братушка

Редовен Потребител
В какво? Аз нищо не съм утвърждавал. Просто констатирах факт и предположение, че не е случаен.

Надали на тези, дето правиха снаряди от обеднен уран много им дремеше за всякакви там конвенции. Още повече, че има си и чисто оловни куршуми, флоберови например. То 22LR си има чисто оловни куршуми, има облечени и полуоблечени. И пистолетни има доста чисто оловни.
И оловната сплав може да се направи както по-мека така и по-твърда. Явно има някаква друга причина да обличат куршуми от това да се сриват от нарезите и хуманитарни конвенции.

Правя само предположения и задавам въпроси... Лично аз нямам еднозначно обяснение защо обличат.
Бях чул, че почнаха да го правят именно военни точно защото доста се надраскваха и се деформираха при транспорта и на предна линия преди употреба и масово губиха точност. Но не съм сигурен колко е истина. Дори тип холоупоинт, дето "лесно се разширяват или сплескват в организма" не са рядкост, има и облечени и не.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
В какво? Аз нищо не съм утвърждавал. Просто констатирах факт и предположение, че не е случаен.

Надали на тези, дето правиха снаряди от обеднен уран много им дремеше за всякакви там конвенции. Още повече, че има си и чисто оловни куршуми, флоберови например. То 22LR си има чисто оловни куршуми, има облечени и полуоблечени. И пистолетни има доста чисто оловни.
И оловната сплав може да се направи както по-мека така и по-твърда. Явно има някаква друга причина да обличат куршуми от това да се сриват от нарезите и хуманитарни конвенции.

Правя само предположения и задавам въпроси... Лично аз нямам еднозначно обяснение защо обличат.
Бях чул, че почнаха да го правят именно военни точно защото доста се надраскваха и се деформираха при транспорта и на предна линия преди употреба и масово губиха точност. Но не съм сигурен колко е истина. Дори тип холоупоинт, дето

са рядкост, има и облечени и не.
Ти малоумен ли си ? Тука се обсъждат чашки, какви огнестрелни те гонят, че и с обеднен уран чак намеси. Тия въпроси в огнестрелните форуми, вземете се стегнете малко, че почнахте да изпростявате яко доста хора. Това е форум за въздушни оръжия мамка му! Утре и ракети ще почнете да ми коментирате в тая тема, де ви е акъла ?

"лесно се разширяват или сплескват в организма"
Пак да те питам това нормално ли е да се пита във форум дето е забранено да се пише за стрелба по живи цели! Айде малко вземете се стегнете вече, че взе да ми писва да ви чета тъпотиите!
 

братушка

Редовен Потребител
Ти малоумен ли си ? Тука се обсъждат чашки, какви огнестрелни те гонят
Те точно чашките обсъждаме, облечени Baracuda Power например.
дето е забранено да се пише за стрелба по живи цели!
Лично аз за такова дума не съм казал, ти го казваш.
Както винаги - не е важно какво съм казал, важното е да бъда обвинен.

Ми аз ти казвам каква е причината, но ти си дълбай по темата щом искаш...
Ти твойто виждане на причината каза, не съм сигурен, че е вярна.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Ти твойто виждане на причината каза, не съм сигурен, че е вярна.

По-важно е "твойто" виждане по въпроса какво е. А това, че над около 400 м/с с оловен проектил има наслагвания и оловни отлагания по цевта, които пречат на точността и това, че поради сили проявяващи се на по-високи скорости оловния проектил няма да издържи на свръхстабилизацията за теб не важи.
Ще насочвам всички хора, които са установили тези факти да се обръщат към теб и да не вярват на практиката си! Почвам инфлуенсърската си дейност и прокламирането на твоята теория, която няма как да не е вярна.
 

братушка

Редовен Потребител
и прокламирането на твоята теория, която няма как да не е вярна.
Ето пак :) Я ме светни каква е тази "моя теория", че аз нещо не знам за такава.

Просто изсказах едно предположение за помедняване на баракуди и започна...

А това, че над около 400 м/с с оловен проектил има наслагвания и оловни отлагания по цевта, които пречат на точността и това, че поради сили проявяващи се на по-високи скорости оловния проектил няма да издържи на свръхстабилизацията за теб не важи.
Щом си такъв познавач в последна инстанция я обясни защо тогава произвеждат серийно патрони с чисто оловни куршуми? Или познавачите релоадват на ръка пак с чисто оловни куршуми?
Гати заблудените хора....
images

scale_1200


Да ти намеря ли още примери? Или сам ще се справиш?



Всъщност това и се опитвахме да дискутираме: предимства и недостатъци на "чисти" и облечени куршуми. Включително такива, дето летят под 400 м/с :)
Ако не ви изнася сам факт на дискусия - просто го кажете в прав текст. Да се свличате на персонални обиди не ви прави чест.
 

andi

Редовен Потребител
Миша , има много много причини при ВО наи добрите чашки за точност да са много меки , а за ОО да са облечени . Много по лесно ще е просто да приемеш че е така . Дори и за това , че всики така правят .
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Братушка, сещам се за едно стихче на Радой Ралин, ама това не е тема за литературно четене...
Спирам да пиша изобщо в отговор на твоите мнения и виждания по всеки въпрос.
 

andi

Редовен Потребител
Или познавачите релоадват на ръка пак с чисто оловни куршуми?
Определено знам чут чут повече от теб какво и как се релоудва - и то не от гугъл , или от клипчета .
Но преди да напишеш още примери , се поинтересувай мааалко повече .
Като жокер : питай гугъл какво е газ чек , и за какво се ползва . И сам ще си изтриеш "примерите " .
 

братушка

Редовен Потребител
Много по лесно ще е просто да приемеш че е така
Знам, че така е по-лесно :)

И всъщност дори напълно допускам, че при по-големи мощности и скорости меките оловни куршуми може да размаже по нарезите.
Просто така и не можах да загрея що така скочихте срещу мен? С какво тази дискусия ви е трън в окото?

Провех що е газ чек. Пак не обяснява защо помедняване на пн. чашки да е на зле? Да не бъркаме кофти качества на конкретно изделие (някаква конкретна баракуда поуер, например) и самата идея за обличане на пневматични.
 

t.marev

Редовен Потребител
Днес си поиграх да извадя от едно дъска помеднена чашка която бях забил преди време. Оказа се, че съм сгрешил като съм смятал че се деформира като другите. Тази почти не беше деформирана. Вярно, не беше проникнала повече от другите, но беше съвсем леко смачкана. Не ставаше за втора употреба.:) Съжалявам, че без да се усетя я хвърлих в кофата вместо да я снимам. Затова пък снимах други, една от които рязах с нож и дъвках с клещи. Доста по-жилава и твърда е от чисто оловните. WALTHER 5.5 1.05грама. Ето и снимките:upload_2020-4-13_18-24-37.jpegupload_2020-4-13_18-25-6.jpegupload_2020-4-13_18-28-50.jpegupload_2020-4-13_18-25-37.jpegupload_2020-4-13_18-26-29.jpegupload_2020-4-13_18-26-52.jpegupload_2020-4-13_18-27-10.jpegupload_2020-4-13_18-27-56.jpeg
Вероятно материала вътре не е чисто олово, а е някаква сплав, така както казва Пеко
 

lynx

Редовен Потребител
От обикновено олови чашки не се правят, не стават. Винаги се използуват сплави и там са част от "тайните" за изработката на добри чашки.
Личен съвет: Не използувай островърхи, не ФЪРкат добре.
 
Нагоре