ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

братушка

Редовен Потребител
Да не преравям цялата тема...
Какви впечатления имате за Baracuda Power (5.5), с медното покритие? Спрямо стандартната.
 

kosmev

Редовен Потребител
От 4.5 имам много лошо впечатление. Изобщо не лети добре. Сплавта изглежа много твърда, направо се притеснявам да я пъхам в цевите.
 
Последна промяна:

братушка

Редовен Потребител
Странно че никой не ги е пробвал в 5.5...
Това, че е твърда не е проблем. Няма как да е по-твърда от желязото на цевта. Огнестрелните куршуми са още по-твърди.

А някой да е мерил сам BC на Baracuda? На форума има замерено BC за JSB 1.17 - 0.042. A за Baracuda в нета пишат 0.033. Нещо не ми се вярва Баракуда да има по-малко БС.
 

lynx

Редовен Потребител
Още когато ги пуснаха на пазара(Baracuda Power), някои колеги ги пробваха и повечето не бяха много очаровани от постигнатите резултати.
 

братушка

Редовен Потребител
ОК.
Търсачката на форума ми намери само един пост за "Baracuda Power". Оказа се само снимка, без коментар, в 4.5.

Междувременно намерих в тубата за BC на Baracuda .22: 0.042-0.044 при скорости около 260м/с и 0.038 при скорости около 300.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
да е мерил сам BC на Baracuda? На
Не намирам точните резултати от моите измервания,но с лв-цев.177,на50 м.,около 25дулни дж.,баракудата има по-нисък бк от жсб 0,547 и 0,67 и мн.по-нисък от 0,875г.
 

kosmev

Редовен Потребител
Търсачката на форума ми намери само един пост за "Baracuda Power"
Ако си го написал правилно, BaRRacuda Power наистина връща само 2 резултата.
Я пробвай с правописна грешка: BaRacuda Power , да видиш колко много постове връща :D:D:D
 

kosmev

Редовен Потребител
баракудата има по-нисък бк от жсб 0,547 и 0,67
Потвърждавам. Аз не съм мерил БК "както трябва" - с два хронографа, но на база на тестове с обикновена Barracuda и на Barracuda Match мога да кажа, че пропадането на 50-ина метра е доста по-голямо от JSB Heavy. След като са с еднаква маса, би следвало БК на Barracuda да е по-нисък. С Power изобщо няма как да меря, на 50метра, не уцелват листта :D
Как беше, мога да ги хвърлям по-точно отколкото ги стрелям :D
 

братушка

Редовен Потребител
Писах с 1 "R", както го пише на кутийката.

JSB Heavy. След като са с еднаква маса, би следвало БК на Barracuda да е по-нисък.
Хеви - 1.17. Баракуда - 1.37. Да не бъркаш Хеви и Монстъра?
За пропадането: ако не се променят настройките по пушката, то тези 2 чашки тръгват с различна скорост. Например при мен сега Хеви има 282-283, а Баракуда 267-268. На 50м почти няма разлика, нищо че са с различна скорост. И според Чеиргана са много близки, по-малката скорост се компенсира с по-голямо БК.

PS: аз поразмислих тука и стигнах до извода, че меренето на БК всъщност няма никакъв смисъл. То ни трябва с една единствена цел - да го впишем в Чеиргана за да видим евентуална траектория. И ако сметките не съвпадат с реалните резултати? За да съвпаднат реалните и изчислените резултати най-лесния начин е в Чеиргана да "натаманим" БК :)
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
Хеви - 1.17. Баракуда - 1.37. Да не бъркаш Хеви и Монстъра?
Пиша за 4.5, в предния пост съм писал, че ползвам само такива...
Затова пък имам практически цялата гама на JSB в този калибър и почти всичко на H&N, което съм хванал да се продава тук.
Иначе Barracudа на английски се пише с две р-ъта, но явно е запазена марка... Затова H&N са пуснали "ментета" с едно R ... нещо като маратонки Adibas. :D
 

petkof

Редовен Потребител
Да не преравям цялата тема...
Какви впечатления имате за Baracuda Power (5.5), с медното покритие? Спрямо стандартната.
Не са по-добри от нормалната баракуда. Преди няколко дни пак ги тествах с Импакта и цев за чашки, но точността им куца. За 5,5 мм. говоря.
 

kosmev

Редовен Потребител
И на мен ми е интересно защо Baracuda Power не летят добре. На външен вид изглеждат перфектни, все едно направени на струг. На други чашки се виждат осенъци, кривинки, а тия са като лагерни сачми - идеални.
Досега съм си "извел" следните предположения.
1. По-твърди са, затова не може да ги "захапе" цевта и да ги "завърти" колкото трябва.
2. Покритието им наистина има по-малко въздушно триене, както го рекламират. От това:
А. Няма достатъчно drag за да се стабилизират, подобно на останалити diabolo чашки. Т.е. държат се като пълнотели, съответно им трябва цев като за пълнотели.
Б. Това вълшебно покритие се "изтрива" неравномерно в цевта при изстрел. Т.е. примерно от една страна на полата или на главата на чашката. Съответно в полет тези "оголени" участъци имат по-голямо съпротивление и дестабилизират чашката.
 
Последна промяна:

братушка

Редовен Потребител
Това вълшебно покритие се "изтрива" неравномерно в цевта при изстрел.
Ами да: като се позамислих по-важно е не колко добре изглежда, а колко добре се държи. Ако люспи това покритие падат още в цевта и после в полета... Покритие явно е доста тънко, някаква галваника, не е като пресована дебела форма при огнестрела.
Някой, който ги има да пробва да ги помачка с клещите да се види ще падат ли люспи и/или дали ще има напукване/нацепване на покритие при деформация.
 

t.marev

Редовен Потребител
Ами да: като се позамислих по-важно е не колко добре изглежда, а колко добре се държи. Ако люспи това покритие падат още в цевта и после в полета... Покритие явно е доста тънко, някаква галваника, не е като пресована дебела форма при огнестрела.
Някой, който ги има да пробва да ги помачка с клещите да се види ще падат ли люспи и/или дали ще има напукване/нацепване на покритие при деформация.
Използвал съм такива чашки, помеднени, но на друг производител - Валтер. Изглеждат много добре, едни лъскави такива, създават впечатление за твърди и здрави. Воден от общото мнение, че те са наистина такива, до степен че чак могат да повредят цевта /човек като не се замисля - вярва:)/ очаквах от тях по-голям пробивен ефект. Да, ама не! Никаква разлика с другите със същото тегло и форма /моите са островръхи/. Очаквах от тях, да се деформират по-малко при проникване, но няма разлика. Не съм забелязал и разлика в точността, но аз не стрелям за групи. Не съм забелязал и някакви особености по покритието на вече изстреляна чашка, нарязва се по същия начин, няма люспи или някакви особени белези. Не съм ги мачкал с клещи, но още днес мога да "сдъвча" две-три и да видя, ще кача и снимки.
Питах тук във форума, каква е идеята на това покритие, но получих само съвети да не ползвам такива, щото щели да повредят цевта на моята евтина пушка. Порових из нета....същия резултат. Може би трябва да потърся по-настойчиво.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Появата на тези помеднени, други посребрени, че и позлатени имаше май на Гамо, островърхи, с дупки, без дупки, експерименти с формата, пълнотели, диабло, всичко това се описва с една дума - търговия.
Човешкото любопитство е голям двигател за световната търговия.
Поне 80 % искат и пробват нещо ново в проектилите.
Но, положителен ефект от тези " експериментални опити" има може би само 5 %.
Което също не е лош резултат, нормално е да се "отсее плявата".
Ефекта на разширяване на асортимента го има и при най-големите производители (JSB, H&N), но и при тях не всичко ново е с по-добри резултати.
Казвал съм го и друг път - проектилите си ги избира цевта, в зависимост от енергетичната конфигурация на устройството за изстрелване им. Демек, с различни мощности може да хареса различни проектили(чашки).
А цеви има само 3 вида с по няколко подварианта.
Малко са производителите, които съешват предварително изделието с конкретен проектил и съответно тези изделия са скъпи.
Повечето добри се стремят да правят "всеядни" изделия, до известна степен, но все пак да стреля най-добре с най-масовите проектили(чашки).
А масовите производители на изделия (пушки), които естествено се водят само от ценовата конкуренция, даже и това не правят - просто излишен труд и разходи. Даже дори не тестват всяко изделие дали функционира (стреля). Виждал съм изделия(ще бъда конкретен - Страйкър, и то не един Хасан пружинен и за съжаление едно Гамо, които са ми носили директно от магазина да се погледнат и почистят) със стружки дори и в цевта, което означава че и един път не е стрелнала. Не се и съмнявам, че и ПЦП-та има такива, но при тях щастливите собственици бързат да тестват с въздуха който има в бутилката и след време почват да се заглеждат, ако имат проблеми или знаят какво да гледат.
 
Последна промяна:
Нагоре