Kral Arms

jony

Потребител
Колега silver bullet когато постигна горе-споменатата група, с какви чашки и с каква скорост стреля?
 

silver bullet

Редовен Потребител
JSB МК2 тегло 2.2 грама, калибър 6.35. Скорост според хронографа 298 - 302 м/с. Дистанция 53 метра вятър около 1.5 м/с. Не всички групи бяха толкова добри имаше и по 2 и 2.5 см. Стрелях седнал от седалката на колата подпрял пушката на ръба на отворения прозорец. Ако бях легнал може би всички групи щяха да са под 2 см.
 

kosmev

Редовен Потребител
Днес пострелях за точност. На 40 джаула обаче JSB Heavy идва на свръхзвук и реших, че ще ги "пръска", затова реших да ги наместя на около 300м/с. Едвам успях, на максимално развита пружина... и се оказа, че цевната кутия не може да влезе в приклада.. :mad:
Навих тапата докато мога да надяна приклада - измерих - 325м/с.
С тези настройки ето две "групи" на 72 метра с JSB Heavy и JSB Monster. JSB Beast 1.05гр. група просто нямаше :D
JSB_067_325ms.jpg JSB_087_72m.png

Общо взето, нещата са зле, но не са трагични :D:D:D
От 200 до 150 бара направих 31 изстрела, което дава разход 11.5 см3 на джаул.
Хубавото е, че имам плато точно в този диапазон - мерих скоростите в началото и края, за да не развалям групите. Точно скоростта в пика не хванах, но не е вдигало свръзвук с JSB Heavy, значи съм между 320м/с до към 335.
Ще се заиграя с цевта, чашките вървят много приятно при избутване, мазно и равномерно, докато не стигнат тоя прекален шок в края, който според мен само пречи.
Мисля да изпиля приклада в горната част зад цевната кутия, така да мога да регулирам пружината на ударника без да трябва да го свалям всеки път. Някакви идеи как да го постигна без много да го загрозя? Все пак всеобщото мнение е, че това е единствения читав детайл в тази пушка.... :D
А, ето и една прилична мишена, 5 изстрела са...
JSB_087_30m.jpg
Ама разстоянието е 30 метра :)
 

братушка

Редовен Потребител
Ще се заиграя с цевта, чашките вървят много приятно при избутване, мазно и равномерно, докато не стигнат тоя прекален шок в края, който според мен само пречи.
Какво имащ предвид под "Ще се заиграя с цевта".

Аз полирах мойта цев. Има странен ефект: преди полиране чашката минаваше "мазно и равномерно", сега все едно по павета трака. Но трака равномерно по цялата дължина до шока. Напречни бразди като по някои клипчета не успях нито да видя, нито да напипам. Изжлежда идеално лъснато, ама трака ли...
Ако устискаш седмица-две ще ти кажа и резултата от реални стрелби. Мисълта ми е, че има и други похвати освен рязане на шока, който пречи. Може да се окаже, че не той пречи.
 

kosmev

Редовен Потребител
Какво имащ предвид под "Ще се заиграя с цевта".
Ще полирам шока, само него, здраво, за да опитам да го намаля... Ще я хвана в задната скоба на осмицата със стопорни болтове.... и вероятно ще се пробвам с фаска, щото знам, че и без това ще я обрязвам :D:D
Ще я разпоря... :D .... пардон... отворя...:D..... на елипса, колкото мога трансфер порта и.. и ще опитам да шлайфам заостреното отвътре...
С две думи, за мен choke-а на тия цеви е пълна простотия... и понеже просто ще го дам на anibis да го "обреже" и да ми направи фаска, мога да злоупотребявам и експериментирам на воля... :D
 

rivan

Редовен Потребител
Чудя се, дали не може участъкът на шока да се разпробие по подобие на хайнел 312, така че да се получи балистичен тунел.Така ще се запази дължината на цевта и поне външно няма да се налага преработка на цевта и на кожуха. А така получения балистичен тунел има само положителен ефект.Но ще е по-трудно да се направи фаската.Ако в крайна сметка се налага рязане на шока, нищо не пречи да пробваш.
 

kosmev

Редовен Потребител
нищо не пречи да пробваш.
Така е... Единстеното, което ме спира да резна шока, е уникално добрия заглушител на тая туркиня. :)
Пояснявам. - Правя си сам заглушители и постигнам поне според мен отлични резултати...
Но... пушката си дойде с фабибричен такъв, без дори да съм го искал.
А той работи мноооого добре, дори по-добре от моите... да му се не види... :D
И се навива на резба 1/2 UNF, а товa е точно резбата на обратната страна на гадния choke :D
Та в момента съм в процес на проекиране и печат на следващ модел модер - ако успея да достигне турския, с кеф ще му резна резбата, за която се захваща.
Та... с две думи,... приемам всякакви съвети за злоупотреба с отвора на "цевта" на комшийката.... :D
 

rivan

Редовен Потребител
Идеята е да разпробиеш вътрешно цевта, при нарезите, около 3-4 см на фи 8 примерно, колкото е шока.После правиш фаска със зенкер.Външно не я пипаш и си остава както си е - резба 1/2, заглушител - всичко.
 

братушка

Редовен Потребител
Щом сме се заприказвали за цевите ще споделя още малко опит. Имам и един АТ44 (4,5), купих му турски валтер. Цевта дойде с шок. Резултата с нея беше просто кошмарен: на 25м със зор лист А4. Намерих някакъв стругар и резнах шока. Нещата се подобриха, на 50м вече се събирах в 5-6см. Колега Павка от Русе погледна ми фаската и не му хареса, той се нави и ми направи идеална фаска. Но пак под 4см на 50м не мога да се събера. И аз и Павката отбелязахме, че с шомпола чашките минаваха равномерно, стегнато и някакви видими забележки към цевта нямаше. Ама те: под 4см найти. Тогава реших да я полирам. И пак същия ефект като при Джъмбото: чашката минава през цевта все едно по павета трака. Но най- важното констатирах нещо, което преди полиране не можах да го напипам: около 1см преди изхода в тази цев чапката започва съвсем леко да клапчи, един вид лека фунийка на изхода. Та с такава фунийка на изхода точност точно никога. И сега пак трябва да търся грамотен майстор да я скопя с още един сантим.

Та мисълта ми е: това с цевите е много тънка работа. Ако не е изработена по начало достатъчно качествено, лекуването е голям геморой. Не всички заводски дефекти могат да се видят "с просто око", нито веднага.
И точно шока в повечето случаи обира тези незабележими кусури на производство.
Аз със сегашния ми опит не бих се хвърлил да режа така пребързано шока на тоз турския валтер. Качествена фаска на шока, располирване на шока, полиране на цялата цев... Някакви такива процедури. Рязането на шока е лесно, но после няма връщане, а не се знае какви кусури ще излезнат след него.
 

братушка

Редовен Потребител
Прав си. Ама ключовото е "доказано не работеща" :)
Съответно пустия му сърбеж в ръцете - първо трябва да докажем, че не работи :)

Има още един фактор: ако има готова, подготвена за моя Джъмбо цев бих я купил веднага. Иначе да взема качествен валтеров бланк - пак трябва да ходя по добри майстори да ми направят да може да пасне на пушката, да разпробият трансфера, фаска... Без да омажат нещо... Демек пак разправии, дори по-големи от това просто да полирам наличното. Затова реших да го помъча още малко :)
 

njatanasow

Редовен Потребител
Миша не ме карай да ти обяснявам как да разбереш дали цевта не бива.знам ,че знаеш.Това с полирането си е хава газа работа!Колкото до новите цеви,правиш чертеж и всеки стругар ще ти изпълни поръчката стига да не се притесни ,че е цев!:cheers:
 

rivan

Редовен Потребител
Потвърждавам!Дори и да не я видят, само като чуят че става въпрос за оръжие и отказват!Пък после обяснявай, че е въздушно!
 

братушка

Редовен Потребител
Ти си късметлия, щом около тебе "всеки стругар ще ти изпълни поръчката". Около мене наличните са свикнали да правят болтове за трактори и почти гарантирано ще прецакат вместо да направят :(
Гледах ги на живо - допуск 1мм е добре....
За мен лично варианта само един остана - някой проверен колега от форума и пращане насам-натам....
С асански валтер така и ще направя, просто не ми е зор по срокове, като ми дойде музата. Освен това така и така я полирах вече (и двете де), та все пак ще изчакам да се пооправи времето да видя какъв резултат даде тази интервенция. От сърбеж в ръцете де :)
Иначе аз от начало купувах Джъмбо с нагласа, че 80 на 100 ще му взимам валтеров бланк. Но докато така и така още мъча клапани, трансфери и подобни реших да видя и полирането какво ще даде.

PS:
не ме карай да ти обяснявам как да разбереш дали цевта не бива.знам ,че знаеш
Всъщност аз знам само един начин да разбера бива или не: масичка, чувалче, мишенка на 50м :) Е, може и на 80 де :)
 
Последна промяна:

milen11

Потребител
Колеги не обиждайте машиностроителната гилдия.Гаражните майстори стругари трудно правят и болтове за трактори защото нямат нужната екипировка.Да се направи една дулна фаска е лесно,но за целта ти трябва истинска машина и подходящи инструменти и не на последно място чертеж с допуски по които да се направи,а не думата искам фаска.Предполагам че от колегите има такива които са завършили машиностроене и са наясно с материалите,чертежите,допуските и начините на обработка.Ако калкулирам направата на един детайл за PCP който ще включи,материал,обработка на струг и фреза,термична обработка,шлайф и за последно оксидиране ще се видите в чудо и ще излезе на цената на половин бюджетна пушка.Не се сърдете на майсторите които ги е страх да не ви развалят пушката.За без пари толкова могат,другото струва пари.Нищо лично.
 

rivan

Редовен Потребител
Колеги не обиждайте машиностроителната гилдия.Гаражните майстори стругари трудно правят и болтове за трактори защото нямат нужната екипировка.Да се направи една дулна фаска е лесно,но за целта ти трябва истинска машина и подходящи инструменти и не на последно място чертеж с допуски по които да се направи,а не думата искам фаска.Предполагам че от колегите има такива които са завършили машиностроене и са наясно с материалите,чертежите,допуските и начините на обработка.Ако калкулирам направата на един детайл за PCP който ще включи,материал,обработка на струг и фреза,термична обработка,шлайф и за последно оксидиране ще се видите в чудо и ще излезе на цената на половин бюджетна пушка.Не се сърдете на майсторите които ги е страх да не ви развалят пушката.За без пари толкова могат,другото струва пари.Нищо лично.
Имах комшия, работил цял живот стругар, още от времето на соц-а.Имаше струг в гаража, професионален.След три дни кандърми, навих го да ми направи фаска.Центрова той цевта и половин час му обяснявах как да изтегли с тънко остро ножче, отвътре навън, под ъгъл 11 градуса тъъънка стружка.И докато се обърна, той натисна цевта с най-дебелия нож, дето сваля материал с него, отвън навътре.Не знам дали го обясних добре, но резултатът беше нещо като втори шок, на 1,5-2 мм от края на цевта.Просто човекът беше свикнал да работи на норма и най-важното е да се свърши работа бързо, ама как - няма значение.Има и други стругари, старателни и имащи желание да свършат работа.Ама като не са пипали оръжие не знаят.А аз отивам на майстор не да го уча как да работи.Достатъчно е да му обясня какво искам да се получи.Останалото е негова работа.Та така стоят нещата с майсторите.
Към настоящия момент и аз търся майстор, който може и има желание да работи качествено.Така че, ако знаете някой, свиркайте!
 
Последна промяна:
Нагоре