Откат при пружинните пушки - измерване

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Има лесен начин да се определи отката и неговите съставки по X,Y и Z на коя да е пушка.
За целта ползвам андроид телефон с акселерометър. Софтуерът го има в GooglePlay и се нарича "Accelerometer meter". Има и други, ама този най-много ми допадна :)
Закрепва се пушката да стои хоризонтално и на приклада й се закрепва телефона легнал с дисплея нагоре и също хоризонтален и съосен с цевта. Ако пушката няма безоткатна система - по-лесно е телефона да се закрепи по железарията. Ако има - ясно е, че ще мери много откат ако е на желязото и много малък, ако е на приклада.
Спирате (има бутон стоп), чистите дисплея (има бутон за това) и стартирате. Програмата е добре да бъде във Fast режим. И ... стреляте. Бързо натискате бутона стоп и се взирате в резултата. По подразбиране са показани ускоренията по X,Y и Z. Може да скролирате графиката, както и да я зумвате (с двата пръста). След зумване, всичко се вижда ясно и говори много !

Лично на мен ми допада да разполагам с цифри, изразяващи отката и особено съставките X и Z. Тези две съставки може да изразяват крива пружина или бутална ос и дори непредвидени и разбира се нежелани трептения, както и стегната в приклада железария така, че цилиндъра е леко извит. Всичко това ... при условие, че пушката е наистина хоризонтално разположена, както и телефона на нея е монтиран успоредно на цевта (желязото/цилиндъра) и по двете оси - X и Y. Телефонът може да е монтиран по дължината си успоредно на цевта. Разбира се, може да се сложи и напреко на желязото - тогава основния откат ще бъдв в показанието по X, a Y ще изразява хоризонтална (странична) съставка на отката ... предполага се, че телефенонът е в портрет режим на дисплея.

Това - за любителите на статистиките и за откачени като мен ... влюбени/вманиачени в прецизността на работа на механизмите.
За ПЦП едва ли има смисъл, но все пак е готино да се направи разлика в числа м/у ПЦП и някоя пружинка. Или пък м/у две ПЦП-та ... ей така - за спорта :)
Та така :)
 

Frankeiy

Потребител
А сега един от най-тъпите въпроси,които са задавани тук.
Дядо Коледа донесе G-shock,хем с дисплей,хем със стрелки....Та отката на ПП,в случая Диана 56 тх,дали ще му ”развърти стрелките”.
Знам,че е паранойчен въпрос ама за това шокче слушах много през годината.
Поздрави.
 

kaloyan_takev

Редовен Потребител
А сега един от най-тъпите въпроси,които са задавани тук.
Дядо Коледа донесе G-shock,хем с дисплей,хем със стрелки....Та отката на ПП,в случая Диана 56 тх,дали ще му ”развърти стрелките”.
Знам,че е паранойчен въпрос ама за това шокче слушах много през годината.
Поздрави.
:D
Ако ги развърти значи не е G-shock. Пък и на всякакъв чесовник няма логика да ги развърти. :cheers:
Ако те притеснява, си купуваш едно Q&Q за 20-30 лв. и си пуцаш с него.... Като си спомня моя пръв G-shock (то друг нямам де) колко го пазих в началото.
 

Djack

Редовен Потребител
А сега един от най-тъпите въпроси,които са задавани тук.
Дядо Коледа донесе G-shock,хем с дисплей,хем със стрелки....Та отката на ПП,в случая Диана 56 тх,дали ще му ”развърти стрелките”.
Знам,че е паранойчен въпрос ама за това шокче слушах много през годината.
Поздрави.
Слагай часовника на ръката, а не на пушката и няма да имаш проблем! ;-)
 

Kd5332

Потребител
Това с мерене на отката наката ще го пробвам с цялата му сила с повече от две програми,въпросът ми е каква намеса да правя за намаляване,олово в приклада ли да слагам,или да "утежнявам" пушката изцяло
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Зависи от пушката, ако позволява и ти се занимава най-добре изработи противооткатна система на принципа на Фани300, че е най-лесно. Аз го направих вече на Хенел312 и резултатът е впечатляващ :)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Дени, сега ти видях меренията на отката, и като знам че си маниак, да ти покажа 2 неща, оказващи влияние.
Телефона трябва с двойно лепещо тиксо да е хванат към кутията, за да е сигурно че се движи с пушката и няма приплъзване. Добре е да се знае местоположението на G-сензора в телефона и тогава да се разположи телефона така, че да е центриран сензора спрямо оста на пушката.
Надявам се, че ме разбра.
ПП. А ако правиш и сметки за теглото и евентуални тежести, взимай предвид че и теглото на телефона участва при тестовете.
 
Последна промяна:

Kd5332

Потребител
Моята почти няма накат и е с ГП,Нов модел е и има система против откат/накат SWA ,но ми се иска да я "зануля",
Някъде тук при вас четох че перфекционизма води до психиатрични болести,но ще видим:)
 
Нагоре