ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

runi.b

Потребител
Навремето стреляхме с чашки гамо хънтър и прохънтър защото нямаше по хубави
Другите които смятахме за най хубави бяха баракудата на Х и Н.
Сега има много мари и модели които изкарват гамо извън пазара
 

du6ata

Редовен Потребител
Разправят че до по малко от месец ще ги пуснат Пеко може да има инфо
 

Attachments

  • 599F5501-7B53-4C96-BB66-38C03AEBDA0C.png
    599F5501-7B53-4C96-BB66-38C03AEBDA0C.png
    940 KB · Прегледи: 74

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Аз към тях нямам за сега интерес. Няма пушкало в тоз калибър. Обърнете внимание на субкалибъра.....
Естествено, доста народ ще иска да ги "дегустира". Готов съм, да отворя нов файл със списък на желаещите.
 

vedra

Редовен Потребител
Понеже става дума за Гамо ще ви предложа за разтуха малкоархеология и история на тема чашки от тази фирма.
Из едни шкафове у дома днес изрових пълна кутия GAMO ROCKET 4,5"/177 cal,0,6 грама/9,26 грейна. Купувал съм ги заедно с едно плякало GAMO COMBAT R-77 Laser, 4,5" на СО 2 някъде около 1995 година от Румъния.
Реших да ги пробвам как са и издухах прахта от револвера. За разлика от пушките, с револвер съм сравнително добър стрелец и имам доста опит но още след първия пълнител ми идваше да изрецитирам "Сей земеделецо...".
Няма такива фоерверки! Отначало отворих банята и коридора и се нагласих на 16 метра- къде ти, 6 от 49 грубо казано. Постепенно взех да свивам претенциите и на 5- ия метър започнах да правя 8 от 8. Мишената е от ония дето висят 5 та..ка и като уцелиш се премятат- 4 см е диаметъра на стоманените плочки. Не знам дали мерника и мушката на револвера са се разстроили или GAMO не са напреднали много в производството на чашките от 1995 насам? Знаедщите да кажат!
 

du6ata

Редовен Потребител
Аз към тях нямам за сега интерес. Няма пушкало в тоз калибър. Обърнете внимание на субкалибъра.....
Естествено, доста народ ще иска да ги "дегустира". Готов съм, да отворя нов файл със списък на желаещите.
Аз ще ги пробвам със сигурност
 

anibis

Редовен Потребител
Понеже става дума за Гамо ще ви предложа за разтуха малкоархеология и история на тема чашки от тази фирма.
Из едни шкафове у дома днес изрових пълна кутия GAMO ROCKET 4,5"/177 cal,0,6 грама/9,26 грейна. Купувал съм ги заедно с едно плякало GAMO COMBAT R-77 Laser, 4,5" на СО 2 някъде около 1995 година от Румъния.
Реших да ги пробвам как са и издухах прахта от револвера. За разлика от пушките, с револвер съм сравнително добър стрелец и имам доста опит но още след първия пълнител ми идваше да изрецитирам "Сей земеделецо...".
Няма такива фоерверки! Отначало отворих банята и коридора и се нагласих на 16 метра- къде ти, 6 от 49 грубо казано. Постепенно взех да свивам претенциите и на 5- ия метър започнах да правя 8 от 8. Мишената е от ония дето висят 5 та..ка и като уцелиш се премятат- 4 см е диаметъра на стоманените плочки. Не знам дали мерника и мушката на револвера са се разстроили или GAMO не са напреднали много в производството на чашките от 1995 насам? Знаедщите да кажат!
И преди години и сега, Гамо чашките са едни и същи г...на!!! Хубави им са само кутиите, оловото е за рибарския форум. За нашите пушкала, просто са много далеч от истинската хубава чашка. Даже тия сръбските чашки, бях си взел по-същото време и от тях, и от (Гамо-то) чашките,еми тия сръбските чашки са къде,къде по-хубави от Гамо,чашката. Тествал съм ги и двата вида просто,то на 25м група нямаше с Гамо чашката,цвъкано отвсякъде.Със сръбските чашки,на 25м искам да Ви кажа,че група имаше и то доста добра, не е като,жсб-то и никога няма да е групирват като жсб,но за талкова пари,и групата беше повече от добра,за Гамо-то в рибарския форум...

Ей за тия сръбски чашки говорих...Групите които направих са повече от добри,ако сравняваме цена качество.

Sachmi_vazdushno_orazhie_5.52_MAR_MAXIMA_200_1540.jpg

https://pushka.eu/product/Сачми-въздушно-оръжие_5.52-MAR-MAXIMA-200
`
 

vedra

Редовен Потребител
Аз към тях нямам за сега интерес. Няма пушкало в тоз калибър. Обърнете внимание на субкалибъра.....
Естествено, доста народ ще иска да ги "дегустира". Готов съм, да отворя нов файл със списък на желаещите.

Тази хватка със субкалибъра на мен ми изигра лоша шега при Суматрата. Без доработен за целта барабан не бих пробвал трети път такова чудо!
Освен това си имаме много добро родно производство на пълнотели. В интерес на истината не знам дали колегите произвеждат други калибри освен 25/6,35 но със сигурност се очаква нов модел с рязан кух връх, че и с дюза даже.
 

vedra

Редовен Потребител
Покрай изравянето от боклука на СО 2 пищова за който писах вчера си припомних и нещо полезно в този клас. Можеш спокойно да си плякаш в къщи по хартиен мишенки а не да се правиш на баир будала всеки път когато ти се достреля. Във връзка с това имам следния въпрос към запознатите: Бихте ли ми препоръчали актуални марка, модел, форма и тежест на чашки 4,5" за СО2 пистолет, който я докара 2-3 джаула или 100-на м/сек, я не?
Ще съм благодарен ако някой ме насочи защото информацията ми по тази тема е мнооого остаряла явно.
 

vedra

Редовен Потребител
Благодаря ти много за бързия отговор. Ще ги пробвам. Само остава да избера тежест и евентуално форма. Може би е добре да са със тъп връх?
 

vedra

Редовен Потребител
:cheers: Супер, вече съм въоръжен с познания и мога да тръгвам към магазина. Както можеш да се досетиш, след като изрових ГАМО-то от пепелта и го напънах снощши с около 160 чашки,взе че му се скапа силиконовото уплътнение и с последните ми две бутилчици разширих озоновата дупка на Планетата Земя. Та сега ще го водя на ремонт и тъкмо ще знам какви чашки да си купя. Приятна събота и неделя
 

vedra

Редовен Потребител
За сега купих МОСКИТО-то на УМАРЕКС. Утре ще взема ГЕКО 0,45 грама; JSB EXACT Diabolo, 0,547 грама а за втопрник съм си запазил при Peko JSB Green Match Diabolo light Weight, 0,475 грама. Взех си и една торба бутилчици с СО 2. Ще падне голямо плякане докато ги свърша всичките. Кой знае колко пъти ще трябва да сменя тъпото силиконово уплътнение. :wall:Добре че жена ми заминава във вторник за две седмици, иначе тази мисия щеше със сигурност да завърши с изгонване от вкъщи....
Благодаря на всички, запасен съм с най-доброто. Сорти-то и Суматра-та ще чакат ред:lol:
 

vedra

Редовен Потребител
Не мисля че някой тук е особено заинтересован от резултатите на хронографа точно с това оръжие но понеже ви губих от времето ви предоставям едно кратко резюме:
Направих един тест с по 3 барабана от GAMO ROCKET, 0,6 g и съответно препоръчаните от joro_ihr UMAREX MOSQUITO, 0,46 g. Това са общо по 24 изстрела за всеки вид чашки.
Хронографът е SCHOTING CHRONAGRAPH R2A, полско производство.
Всичките 6 барабана бяха изстреляни с една бутилка, като Гамо беше 1, 5 и 6 барабани, а Москито 2, 3 и 4.
При Москитото максималната скорост дойде пр 22-я изстрел (от общо 48 и беше 82,1 м/сек и 1,55 J. Минималната беше отчетена при 20-тия изстрел- 65,1 м./сек и 0,97 J. Средно, скороста се движи между 65 и 74 м/сек а джаулите между 1 и 1,25.
При Гамото максималната скорост дойде пр 2-я изстрел (от общо 48 и беше 122,2 м/сек и 4,48 J. (с нова бутилка първите три изстрела бяха съответно 115, 122 и 110 м/сек) Минималната беше отчетена при 20-тия изстрел- 42.5 м./сек и 0,54 J. Средно, скороста беше 71 м/сек а джаулите 1.5.
Надявам се да не съм омазал нещо при настройката на хронографа но ми направи впечатление че след първите 3 изстрела, които показаха ясно изразени високи стойности, следващите се запазиха в границите на наблюдаваните вриации. Последният изстрел с Москито (номер 28 бше 79.3 м/сек и 1.45 джаула. Последният изстрел с Гамо (номер 48 беше 53.4 м/сек и 0.86 джаула. На практика предпоследнят изстрел (номер 47) е 83.3 м/сек, 2.08 джаула и се нарежда по сила веднага след изстрел номер 3, който беше със 110 м.сек. Не знам дали е нормално но по време на целия тест имаше постоянни вариации на данните за скоростта +/- с по 4-5 м, а в 2 случая и с 10 м/сек. Аз си го обяснявам с това, че проблемът е в клапана на пистолета, който не подава равномерно количество въздух.
Принципно една бутилка изстрелва 10 барабана но накрая и слава богу Гамото свърши.

Кокото до точността изводът е кратък: МОСКИТО-то е в много, много пъти по-добро от Гамо-то. И на 15-16 метра с Москито почти нямах пропуск, докато Гамо започна да се подчинява на мерника и мушката едва между седмия и третия метър от мишената.

Май голяма досада стана този пост.
И това ако е кратко резюме, тури му пепел!
Моля администраторите да го изтрият ако преценят че е безмислено упражнение на невежа.
 

t.marev

Редовен Потребител
......Май голяма досада стана този пост.
И това ако е кратко резюме, тури му пепел!
Моля администраторите да го изтрият ако преценят че е безмислено упражнение на невежа.
Не, не е досаден постът, нито е безсмислено упражнение, просто посоката в която си тръгнал при сравнението е грешна. Побързал си да се включиш в анти-ГАМО-вския хор и си нарушил основното правило при сравнението - сравняват се не марки, а модели. В твоя случай сравняваш различни като тип и предназначение чашки, а правиш извода по марки. Чашките Москито, със своята форма са по-подходящи за малка мощност, на близко, докато Рокета е предвиден за мощни пушки и е ориентиран към пробивност. За твоето "плякало" както ти го наричаш, очевидно Москитото е по-подходящо, неслучайно колегата ти го препоръча, а Рокета го запази за по-мощна пушка, да дупчиш тенекии с него.
В тази таблица по горе, която разлая кучетата, много добре са представени различните типове чашки и поведението им, за да може според целите да се подбере и съответната чашка. За съжаление е направена от производител, чието име предизвиква необяснима, параноична реакция във форума и ползата от нея, бързо беше пометена от общия хор талибански подмятания.
Между другото, марката Умарекс също не е долюбвана тука, така че не прекалявай с хвалбите на Москитото.:)
:cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
........докато Рокета е предвиден за мощни пушки и е ориентиран към пробивност.
Специално в калибър .22 Рокета са едни от най-леките чашки и едва ли ще са подходящи за мощни пушки.
Да, имат добра "пробивност", но само ако успееш да уцелиш :D
А с чашки Гамо Рокет не е лесно да уцелваш, летят като мухи накъдето си поискат :D
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Не, не е досаден постът, нито е безсмислено упражнение, просто посоката в която си тръгнал при сравнението е грешна. Побързал си да се включиш в анти-ГАМО-вския хор и си нарушил основното правило при сравнението - сравняват се не марки, а модели. В твоя случай сравняваш различни като тип и предназначение чашки, а правиш извода по марки. Чашките Москито, със своята форма са по-подходящи за малка мощност, на близко, докато Рокета е предвиден за мощни пушки и е ориентиран към пробивност. За твоето "плякало" както ти го наричаш, очевидно Москитото е по-подходящо, неслучайно колегата ти го препоръча, а Рокета го запази за по-мощна пушка, да дупчиш тенекии с него.
В тази таблица по горе, която разлая кучетата, много добре са представени различните типове чашки и поведението им, за да може според целите да се подбере и съответната чашка. За съжаление е направена от производител, чието име предизвиква необяснима, параноична реакция във форума и ползата от нея, бързо беше пометена от общия хор талибански подмятания.
Между другото, марката Умарекс също не е долюбвана тука, така че не прекалявай с хвалбите на Москитото.:)
:cheers:

Хубаво си употребил думата "хор". И да, много от хората тук могат да участват в хор Гамо и те уверявам, че не са фаршивопеещи самосиндикални изпълнители!
Моите уважения към мнението ти, но аз лично не бих препоръчал чашки на Гамо от която и да е серия или модел при положение, че на пазара има H&N и JSB. Самите хронотестове са красноречиви за качеството на чашките Гамо. Не е необходимо прочитайки извадката на скоростите дори да се пробват за точност. Опит има бол по тази тема. И всичкия горчив такъв е от колеги, които знаят какво пишат и казват. Нещо повече! 500 бр. чашки Гамо в 4,5 струват приблизително 10 лв. JSB са 14-15. На всеки му идва времето да прецени, че за разликата в цената не си струва.
Преди 10-ина години, когато нямаше JSB по родните земи се ползваха само Gamo ProHunter и Match. Това бяха единствените що годе ставащи чашки и то поради липсата на други. После излезнаха сръбските SRMAR май бяха, и някои хора стреляха с тях.
Що се отнася до Рокета. Да, дупчат много, но... ако уцелиш. Всеки един, който се е запалил по ВП стига до момента "точност". Ако се заиграеш да подбираш чашки от 250 бр. кутия с гамовски чашки, най-голямата група от почти идентични чашки ще е не повече от 50 бр. Варели, алпака, телевизори, огради и миФки сме пробивали всички. И втората прилика е в това, че сме го правили в началото на хобито.
Ако ни познаваше лично, едва ли щеше да ни наречеш талибани, но аз не се сърдя. Всеки си има виждане и усещане за нещата.
А с времето ще се убедиш, че единственото хубаво на чашките Гамо са кутийките и вече наистина добре направената таблица. Ако тази таблица е напечатана на хубава хартия бих се върнал в детството и бих играл на фунийки с нея с най-голямо удоволствие. Просто се опитваме да спестим време, въпросителни, нерви и средства на колегата. Инак всеки си избира пътя, отъпкан или не...

Поздрави и без идея да се заяждам ;) :cheers:
 
Нагоре