Палатки и къмпинг

barbaron

Редовен Потребител
Някой има ли каравана, че неотдавна ме накичиха с подобна занимавка и ... от цялата работа се оказва, че до лятото имам време да я реставрирам от 0-та почти? До колкото усещам до тук - съм се вкарал "яко в джаза". Съмишленици дето четат форума дали имам, ми е мисълта?
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Избор на трекинг обувки на поносима цена.
Смятам, че в тази тема подобна дискусия може да е полезна.
Искам да купя нещо сносно. Да не е върха на сладоледа и да оправдава цената до към 160 лв.
Няма да катеря върхове, водопади, да се спускам по ледници.
Искам топли и сухи крака в студената зима, за преходи в гората, в планината, мокра трева, по сняг и кал. Дори и градската киша.
Загледал съм се в това:
https://www.decathlon.bg/mzhki-obuvki-sh500-u-warm-high-id_8546262.html
Който има опит и наблюдения по темата, нека сподели.
Може ли за тази сума да се намери нещо по-добро.
Искам обувката да е висока, но да не е ботуш.
Обувки.jpg
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Ако ще ходиш много с тях, ще правиш и планински преходи, много високи незнам дали ще са удобни. 2 пръста над глезена е максимума за височина при мен, като не ми пречи за дълго носене и ходене по няколко часа. Високите обхващат и стягат прасеца, което води до бързо уморяване. Ако са широки пък за да не го стягат, много трудно намирам да ми хване добре и глезена, което също е важно. Трудно се намира евтин "универсал". Затова за дълбок сняг и къси преходи си ползвам високи топли ботуши (апрески им викахме едно време). Средно високите напоследък рядко, че няма време за преходи, но са ми най-удобни. За да нямам зимни и летни, ползвам такива без дебела подплата а рачитам на добри дищащи термо чорапи за зимата(плюс резервни) и тънки през другото време.
Важно е и панталона да има ластик долу, че да пристегнеш над обувката, за да не влиза сняг. Добрите стари гети също помагат.
 
Последна промяна:

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Ако ще ходиш много с тях, ще правиш и планински преходи
Аз малко силно се изразих :oops: . Под "преход" имах предвид разходка и мотане насам натам.
За да го обясня като за нашата гилдия, може да прозвучи така:
Като ида зимата на поляната с пушката, да не ми мръзнат краката, докато печем мръвката и си пием виното :)
Нещо като за обща употреба. Едва ли ще се носят повече от 3-4 часа дневно. Ей сега на шести, отивам за 15 дни на Боровец.
Имам един Литос с кордура, който доста ми послужи, 7 - 8 години, но остаря и сега го мъкна като работен, за да не ми мръзнат краката в работилницата.
Купих от Спорт депо един Каримор.
И Литос-а и Каримор-а са с подметка Вибран, но Каримор-а много бързо започна да се амортизира. Тази зима ще му е третата. Напука се на едната обувка езика, което не ми харесва. За тази разходка ще ми свърши работа, но се оглеждам за нещо подходящо за в бъдеще.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Като за толкова, има доооста дето ще ти свършат работа.
Преди години, бях взел на малкия от Лидл едни средно високи, с подплата вътре и докато не му омаляха, не ги сваляше зимата. Добро качество като за китайски, държат сухо в сняг и дъжд, леки, не са се разлепили досега.
Друг вариант е да се огледаш за добри апрески, напоследък не са на мода, но навън се намират.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Разгледай тези. Произведени са в България. Не знам дали ги има различни от S3. Качествени са.
https://stenso.net/produkt/diadora-diablo-s3-src-ci/
Това са работни обувки за химическата промишленост, а и не ми харесват като изисквания и визия.
Търся висока обувка. Като покрия с крачола на грейката и като стегне/затвори ластика или ципа, да не влиза сняг в обувката, а искам и глезена да хваща добре.
бях взел на малкия от Лидл
За обувки от Лидъл и магеланците говорят.
https://magelanci.com/forums/topic/7441-а-с-какви-обувки-пътувате/
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Виж тези, аз ги ползвам 2 години в по-студените дни от зимата за работа. Не пропускат вода, топлят изключително много и са мвого здрави. Неудобството е както каза Пеко височината. Поне трябва да привикне крака. Взети са от фешъндейс, цената беше нещо от сорта на 150 лв.
 

Attachments

  • 20191201_150102.jpg
    20191201_150102.jpg
    251.1 KB · Прегледи: 69
  • 20191201_150110.jpg
    20191201_150110.jpg
    230.7 KB · Прегледи: 69
  • 20191201_150126.jpg
    20191201_150126.jpg
    303.1 KB · Прегледи: 67
  • 20191201_150156.jpg
    20191201_150156.jpg
    314 KB · Прегледи: 67
  • 20191201_150226.jpg
    20191201_150226.jpg
    237.7 KB · Прегледи: 68

deandimov

Новодошъл
Здравейте.Въпросът ми е относно къмпингуването на палатка. Бяха ми казали за едно местенце за къмпинг в района на плаж Икантълъка Тополи.Слиза се от горе от главният път по едно малко баирче за плажа и в ляво се намира горичка със възможност за къмпингуване с палатки. Някой знае ли нещо по-въпроса?
 

barbaron

Редовен Потребител
Един въпрос към привържениците на дивото къмпингуване. Как обеззаразявате вода, която се налага да престоява по-дълго време в "бункера" за вода за миене? Говоря за танкера на каравана/кемпер. Примерно хлорни таблекти или нещо подобно? Отворен съм на предложения от типа - филтриране , ама ...търсим нещо изпитано. Предварително благодаря!
 

xpresident

Редовен Потребител
На яхтата понякога пускам една таблетка аспирин в танка, като го пълня. Водата я ползвам за готвене и миене.
 

barbaron

Редовен Потребител
На яхтата понякога пускам една таблетка аспирин в танка, като го пълня. Водата я ползвам за готвене и миене.
Колко дена разчиташ на тая вода и от къде пълниш (само чешмяна)??Принципно чешмяната вода си е обеззаразена (за това не я ползваме у дома) и ако такава се използва - трайността е по-голяма. На дивашкото къмпингуване доста често се използва изворна, но това до голяма степен е доза риск, защото в повечето случаи изобилства от бактерия. Случвало ми се е да пълня резервоар на чистачките от случайно място и след три дена да усетя аромата на гьол в купето. Интересно, че точно там хората пият от водата.

По сайтовете продават най-различни таблетки и "добавки", но аз ми се щеше да чуя нещо проверено...

Няма да се сърдя и на случайни коментари по темата...
 

xpresident

Редовен Потребител
Колко дена разчиташ на тая вода и от къде пълниш (само чешмяна)??
Над 30 дена ми е разчета за водата, после само допълвам. Пълнил съм от най-различни места, включително вода която видимо е мътна и казват че не е препоръчителна за пиене, донесена в туби не знам от къде. Когато пълня такава слагам по един аспирин в танка. Ако е от чешмата не слагам. Имам и сребърно синджирче пуснато вътре.
Още нещо важно - ако ми се наложи да пия от тази вода без да е преварена, слагам една супена лъжица червено вино в чашата вода и я оставям да престои малко.
 

barbaron

Редовен Потребител
За среброто ми даваш много ценен съвет - не ми е минавало през акъла, макар, че знам точно за какво иде реч.
 
Последна промяна:

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Примерно хлорни таблекти или нещо подобно?
Хлорамин или Санифорт.
http://www.chistavoda.net/products.php?id=6466#sthash.WpW1EiXH.dpbs
За дозировка виж последната таблица от страницата
1 грам на 100 л. вода за 30 мин. - това е за питейна вода или казано в проценти 1%
Мога да ти дам няколко варианта за филтриране на водата, но в бюджетните си варианти не решават проблема.
Петстепенна система за обратна осмоза в комбинация с ултравиолетова ламБа. Филтрира бавно и иска помпа и буферен резервоар. Скъпа, със скъпа поддръжка.
Щом е само за миене хлораминът върши работа.
 

Lidkin

Редовен Потребител
Аз също съм пробвал какви ли не препарати, но накрая реших да се облекча от към поддръжка и поставих този филтър https://pavirani.com/филтър_за_питейна_вода_двустепенен-1763.html , но елемента вътре го смених с този, който е с активния въглен. Изкарва доста време и литри е не е скъп, позволява лесна смяна. Съда в моята каравана е 60л и не ползваме водата за пиене.
 
Нагоре